chrisfox - 19.04.2009 23:31:18

Ten wątek celowo nosi tytuł kojarzący się z innym, opowiadającym o rozmaitych informacjach publikowanych na temat kolei radzymińskiej (http://kolejkamarecka.pun.pl/viewtopic.php?id=359). Owszem, tu też zamierzam chwalić, polecać - i, niestety, także ośmieszać i piętnować brednie, jakie niektórzy tu i ówdzie z wielką radością ochoczo zamieszczają.

Jak nietrudno zgadnąć - bo przecież nie chciałoby mi się aż tyle pisać, żeby kogoś chwalić - zacznę od urządzenia sobie niesmacznych igrzysk.

http://www.izrael.badacz.org/zydzi_w_po … szawa.html
Strona w ładnej domenie, o eleganckiej szacie graficznej - już na pierwszy rzut oka wzbudza zaufanie. A przeczytać tam możemy rewelacje, które wywracają do góry nogami (oraz na lewą stronę) znaczną część dotychczasowej wiedzy o temacie.

Getto w Warszawie zostało utworzone przez Niemców w dniu 2 października 1940 roku.

Czyli, wystarczyło podpisać zarządzenie i już getto było utworzone. Czerniaków wprawdzie dowiedział się o tym po dziesięciu dniach (a reszta ludności jeszcze troszkę później), ale getto już było. Zaskoczyli ich, hitlerowcy przeklęci i perfidni. Tacy oni byli, oni byli tacy. Tacy byli.

Getto powstało na wydzielonym, otoczonym murem od reszty miasta terenie o powierzchni około 2,6 km2. Granice Getta przebiegały ulicami: Wielka (obecnie jej początkowy odcinek nazywa się Poznańska), Bagno, plac Grzybowski, Rynkowa, Zimna, Elektoralna, plac Bankowy, Tłomackie (obecnie odcinek Solidarności), Przejazd, Ogród Krasińskich, Freta, Sapieżyńska, Konwiktorska, Stawki, Okopowa, Towarowa, Srebrna i Złota.

Powierzchnia trochę nie ta, za to granice całkiem fantazyjne. Pełny odjazd.

Getto dzieliło się na dwie części: Duże i Małe Getto (zlikwidowane w sierpniu 1941 roku), połączone drewnianą kładką przeprowadzoną nad ulica Chłodną wzdłuż Żelaznej.

O, to jest dopiero ładne. Ciekawe, że ze spisu granicznych ulic jakoś to nie wynika. A data likwidacji małego getta... miodzio :D Z powyższego wynika też, że kładka powstała prawie pół roku po likwidacji małego getta. Widać tak się cieśle zapamiętali przy robocie, że nie zauważyli.

Getto zostało zamknięto murami w dniu 15 listopada 1940 roku. Uwięziono w nim około 490 tysięcy Żydów z Warszawy i okolicznych miasteczek. (...)

Załóżmy, że nie będę się czepiać tego piętnastego (choć z tego wynika, że getto przez półtora miesiąca stało nieogrodzone - trudno, w końcu wojna) aczkolwiek, w tej konwencji (co innego utworzenie, co innego zamknięcie) ja bym chyba napisał o szesnastym - osobiście nie pamiętam, ale w literaturze spotyka się tę datę. Co do wspomnianych 490.000, jestem naprawdę pod wrażeniem. Dlaczego 490? Jeśli już dokładamy tych tysięcy, 500 wygląda chyba ładniej. A, jeśli ma być dużo, po mojemu powinno być przynajmniej 700 - to dopiero liczba.

Jedźmy dalej (oczywiście, do Treblinki).

Jesienią 1941 roku przeprowadzono pierwszą dużą akcję deportacji Żydów z getta warszawskiego. Transporty kolejowe z Żydami kierowano do ośrodka zagłady w Treblince. W wyniku tej akcji deportacyjnej zlikwidowano tzw. Małe Getto.

Jak z lektury powyższego rozumiem, jesienią 1941 całe małe getto zawieziono do Treblinki. Tam zapewne posadzono na trawie i poproszono o cierpliwe poczekanie na uroczyste otwarcie ośrodka zagłady w lipcu 1942.

(...) 22 lipca 1942 roku Niemcy rozpoczęli tak zwaną "Wielką Akcję", która trwała do połowy września.

(...)

16 maja 1943 roku Niemcy na znak ostatecznego zniszczenia getta warszawskiego wysadzili w powietrze Wielką Synagogę na Tłomackiej. Wszystkich, którzy przeżyli powstanie wywieziono do ośrodka zagłady w Treblince.


Słowa Grossaktion używał raczej Stroop, ale tu już się czepiam. W tym fragmencie, zafrapowała mnie Tłomacka, oraz fakt wywiezienia wszystkich do Treblinki (taki np. Leociak twierdzi, że gdzie indziej, ale on się pewnie słabo zna).

Reszty nie miałem siły przeglądać. Wstęp, którego obszerne fragmenty powyżej wyszydzam, wystarczył mi w zupełności. Delikatnie przestrzegam: nie uczcie się historii warszawskiego getta od Izraela Badacza Orga ;)

Betonové jímky Lučany nad Nisou Plasy Szamba betonowe Olsztyn Hotels Tagbilaran City berlin-hotel