Kolejka Marecka - zaciekawiamy Warszawą



Forum Stowarzyszenia

  • Nie jesteś zalogowany.
  • Polecamy: Moda

Ogłoszenie

Aktualności - www.facebook.com/sopw.kolejka.marecka Aktualności - www.facebook.com/sopw.kolejka.marecka


#1 17.06.2010 14:00:15

roox

miglanc

Skąd: ורשה
Zarejestrowany: 11.04.2007
Posty: 1529

Tramwaj na Jagiellońskiej?

Szukając zupełnie czegoś innego natknałem się w jednym z numerów "Architektury i Budownictwa" z 1926 roku na taki obrazek
http://kolejkamarecka.pun.pl/_fora/kolejkamarecka/gallery/25_1276774474.jpg
O ile przekrój ul. Puławskiej nie budzi zdziwienia, to przekrój Jagiellońskiej - dosyć mocne. O ile mam orientację (nie twierdzę, że szczególnie imponującą ) to oficjalnie nic nie wiadomo by przed 1939 rokiem istniało jakieś torowisko tramwajowe na tej ulicy.
Jednakowoź inny obrazek - kadr z filmu Bryana z września '39 wprowadza dodatkowe zamieszanie - jak byk stoją słupy trakcyjne, układające się w ładną pętlę.
http://kolejkamarecka.pun.pl/_fora/kolejkamarecka/gallery/25_1276774608.jpg
Początkowo myślałem, że to jakaś pętla techniczna odchodząca od Targowej lub 11 Listopada przez Ratuszową, ale ilustracja z "AiB" nieco mi namieszała. Notabene - film Bryana pokazuje również tor idący Targową w kierunku Ratuszowej - jego też teoretycznie tam nie powinno być. Na Trasbusie teź o tym cicho. Dziwne to wszystko. Może Wy coś wiecie na ten temat?

Offline

 

#2 17.06.2010 15:22:59

chrisfox

administrator

status 1
GG? ni mom i nie bede mioł
Skąd: z getta
Zarejestrowany: 8.03.2007
Posty: 11918
WWW

Re: Tramwaj na Jagiellońskiej?

Jedno mogę stwierdzić od razu. Widoczki z roku 1945 pokazują dokładnie taką Jagiellońską, jak na powyższym przekroju. Trzy rzędy drzew, po stronie zachodniej biegnie jezdnia, prześwit pomiędzy szpalerami środkowym i wschodnim jest węższy i widać na nim jasny pas. Torowisko?

(po dłuższym przyglądaniu się)

Niestety, nie widzę słupów (jakieś parę sztuk w okolicy Ratuszowej, ale nie są to raczej słupy trakcyjne, miewają skośne podpory ustawione w poprzek hipotetycznego torowiska) ani szyn. Być może Niemcy rozebrali tę linię - a w Trasbusie nie ma o tym mowy, bo tramwaje nie zdążyły tamtędy pojechać. Trzeba szukać informacji o budowie.


Rozczyn dzieł Marksa wlany w bydląt czaszki
Wytwarza z mózgiem przedziwną miksturę

Offline

 

#3 17.06.2010 21:38:21

Daros

Moderator

Zarejestrowany: 13.05.2008
Posty: 1854

Re: Tramwaj na Jagiellońskiej?

może to była linia "techniczna"?  Nie używana do przejazdu osobowego?

Offline

 

#4 17.06.2010 22:03:45

chrisfox

administrator

status 1
GG? ni mom i nie bede mioł
Skąd: z getta
Zarejestrowany: 8.03.2007
Posty: 11918
WWW

Re: Tramwaj na Jagiellońskiej?

Taka linia powinna chyba łączyć dwa punkty na "normalnych liniach. Nie jest to złośliwość, tak mi się wydaje. Sadzę raczej, że dokądś miała prowadzić - i być może nie zdążyła doczekać się otwarcia. Mogła to być bocznica, ale dwutorowa? Bez sensu.

(tym sposobem pozwoliłem sobie napisać post nr 20000 - może nie najmądrzejszy, ale historia chyba mi to wybaczy )


Rozczyn dzieł Marksa wlany w bydląt czaszki
Wytwarza z mózgiem przedziwną miksturę

Offline

 

#5 17.06.2010 22:15:41

Mechanik Jarząbek

Moderator

Zarejestrowany: 9.03.2007
Posty: 1536

Re: Tramwaj na Jagiellońskiej?

chrisfox napisał:

Sadzę raczej, że dokądś miała prowadzić

Zgadzam się.  Prowadziła z całą pewnością do ...... celu, który jak wiadomo uświęca środki.

Czy mój to 20001?

Offline

 

#6 17.06.2010 22:29:58

chrisfox

administrator

status 1
GG? ni mom i nie bede mioł
Skąd: z getta
Zarejestrowany: 8.03.2007
Posty: 11918
WWW

Re: Tramwaj na Jagiellońskiej?

Uświęca środki? Nie, to tylko u socjaldemokratów. Jedyna forma świętości, jaką znają

Zdążyłem jeszcze jeden napisać wcześniej - ten Twój był 20002. Też ładny numer, symetryczny. Całkiem jak 56065


Rozczyn dzieł Marksa wlany w bydląt czaszki
Wytwarza z mózgiem przedziwną miksturę

Offline

 

#7 18.06.2010 09:36:41

roox

miglanc

Skąd: ורשה
Zarejestrowany: 11.04.2007
Posty: 1529

Re: Tramwaj na Jagiellońskiej?

Cieszy mnie rozwój tego wątku

Offline

 

#8 30.08.2010 12:41:39

nexo

Użytkownik

Zarejestrowany: 8.06.2009
Posty: 8

Re: Tramwaj na Jagiellońskiej?

roox napisał:

Jednakowoź inny obrazek - kadr z filmu Bryana z września '39 wprowadza dodatkowe zamieszanie - jak byk stoją słupy trakcyjne, układające się w ładną pętlę.
http://kolejkamarecka.pun.pl/_fora/kole … 774608.jpg

Na tym obrazku warto zwrócić uwagę na jeszcze jeden detal, to wbite w ziemię obok samochodu to sa szyny. Może to jakiś trop?

Offline

 

#9 30.08.2010 13:33:32

roox

miglanc

Skąd: ורשה
Zarejestrowany: 11.04.2007
Posty: 1529

Re: Tramwaj na Jagiellońskiej?

To, że to szyny to akurat wiadomo od dawna. Lepiej widać je na innych kadrach z tego filmu. Zresztą tu widać akurat szyny kolejowe, a nie tramwajowe (rowkowe). Wydaje mi się, że te piewsze chyba raczej rzadko stosowano przed wojną w Warszawie. Rzecz w tym, że do budowy zapór przeciwczołgowych podczas obrony we wrześnu '39 raczej nie używano szyn zdemontowanych z torowisk. Dużo łatwiej i szybciej było je dowieźć z magazynów niż wyrywać z bruku. Poza tym torowisko mogło się jeszcze przydać.
Nawet monografia Tramwajów Warszawskich, która wspomina o różnych dziwnych pętlach i bocznicach, o tej na Jagiellońskiej przed 1939 rokiem nie wspomina ani słowem.

Offline

 

#10 5.09.2010 17:01:48

Mechanik Jarząbek

Moderator

Zarejestrowany: 9.03.2007
Posty: 1536

Re: Tramwaj na Jagiellońskiej?

roox napisał:

Cieszy mnie rozwój tego wątku

Mnie też. Ale aby go przywrócić do życia chyba muszę coś napisać. Około dwa tygodnie temu przeglądałem jakąś stronę z kilkoma zdjęciami starej Pragi. Było tam zdjęcie zrobione z wieży kościoła Św. Floriana i zdjęcie lotnicze, na którym było widać jakieś tory, chyba wąskie w okolicy ul. Ratuszowej, o ile dobrze pamiętam. Na zdjęciu, jeszcze nie było budynku poczty na rogu Targowej i Solidarności, tylko zadbany skwer.
Niestety, coś mnie oderwało od komputera i dziś za żadne skarby nie mogę odnaleźć tej strony.

Offline

 

#11 8.09.2010 10:46:11

roox

miglanc

Skąd: ורשה
Zarejestrowany: 11.04.2007
Posty: 1529

Re: Tramwaj na Jagiellońskiej?

Jakoś wcześniej tego nie zauważyłem, ale w głębi, przy ogrodzeniu widać pojedynczy tor
http://kolejkamarecka.pun.pl/_fora/kolejkamarecka/gallery/25_1283934100.jpg
http://kolejkamarecka.pun.pl/_fora/kolejkamarecka/gallery/25_1283934184.jpg
Zresztą na ortofoto '45 widać na Ratuszowej coś, co ma identyczną szerokość jak tory tramwajowe na Zygmuntowskiej czy Wileńskiej.
Czyli jednak nie Jagiellońska, a Ratuszowa. Prawdopodobnie to cześć tej samej linii, która szła Targową ku Ratuszowej, a która jest również widoczna na filmie Bryana. Jak widać, puszczenie tam tramwajów to nie pomysł do końca komunistyczny

Offline

 

#12 12.09.2010 20:17:50

chrisfox

administrator

status 1
GG? ni mom i nie bede mioł
Skąd: z getta
Zarejestrowany: 8.03.2007
Posty: 11918
WWW

Re: Tramwaj na Jagiellońskiej?

No tak... Czyli w tle mamy istniejące do dziś budynki FKW.


Rozczyn dzieł Marksa wlany w bydląt czaszki
Wytwarza z mózgiem przedziwną miksturę

Offline

 

#13 8.05.2013 09:54:26

roox

miglanc

Skąd: ורשה
Zarejestrowany: 11.04.2007
Posty: 1529

Re: Tramwaj na Jagiellońskiej?

Pozwolę sobie nieco odgrzać temat i spytać czy kolega Lipton posiada może jakiekolwiek informacje temat przedwojennej pętli przy Ratuszowej, widocznej na fotce w pierszym poście? Może stan wiedzy przez te trzy lata się zmienił?

Offline

 

#14 9.05.2013 21:52:54

lipton

Użytkownik

Zarejestrowany: 20.09.2009
Posty: 851

Re: Tramwaj na Jagiellońskiej?

Dobrze, że odgrzewasz takiego kotleta   Niestety dla mnie sprawa jest równie tajemnicza jak dla Was. Schemat torowy z roku 1939 pokazuje w tym miejscu... białą plamę*. Być może faktycznie dobrym tropem może być hipoteza, że linia była dopiero w budowie?  Aczkolwiek też raczej byłby coś o tym wiadomo... Moim zdaniem jeśli już, to jest to jakaś bocznica.

Ewidentnie słupy w tym miejscu stoją (widać co najmniej dwa). Ewidentnie są to słupy tramwajowe. Gwoli ścisłości chcę tylko ustalić czy na fotce jest przedstawiony widok ul. Ratuszowej w stronę Wisły?

* - choć na przykład schematy z lat 1934 i 1939 w ogóle nie pokazują bocznicy na ul. Spokojnej. Która rzekomo funkcjonowała w latach 1919-1944. Może pokazywano tylko tory "własne"?  Aczkolwiek byłoby to raczej bez sensu w tego typu dokumencie.

Reasumując: będę węszył, ale w tej chwili raczej w tym temacie nie pomogę.

Offline

 

#15 21.05.2016 19:45:12

chrisfox

administrator

status 1
GG? ni mom i nie bede mioł
Skąd: z getta
Zarejestrowany: 8.03.2007
Posty: 11918
WWW

Re: Tramwaj na Jagiellońskiej?

Jeszcze raz odgrzeję, może coś...

Teraz mi się skojarzyło, choć powinno dawno temu. Przecież na Jagiellońskiej, dobre kilkadziesiąt (20-30? - teraz nie pamiętam) metrów na południe od Ratuszowej stoi piękny kratownicowy słup, do dziś podtrzymujący trakcję. Słup z epoki, o czym świadczy już choćby to, że jest całkiem nieźle postrzelany.


Rozczyn dzieł Marksa wlany w bydląt czaszki
Wytwarza z mózgiem przedziwną miksturę

Offline

 

                                 Czasy takie, że na fb też trzeba trochę istnieć - zajrzyjcie do nas i tam. A tu jesteśmy już od dobrych dziesięciu lat :)                                

adres IP


Stopka forum

RSS
Powered by PunBB 1.2.23
© Copyright 2002–2008 PunBB
Polityka cookies - Wersja Lo-Fi


Darmowe Forum | Ciekawe Fora | Darmowe Fora
www.ehotelsreviews.com Alojamiento Saint Martin https://www.hotels-world.pl/