Forum Stowarzyszenia
Użytkownik
Witam.
Sprzeczności między trzecim zdjęciem wstawionym przez weldona a zdjęciem jeremy'ego nie ma, a w każdym razie nie co do zabudowy przy samej ulicy Sowiej. Na zdjęciu u weldona w prześwicie wylotu Sowiej na rynek mariensztacki widać tylko sam północno-wschodni narożnik budynku przy Sowiej, a dalej w lewo, za latarnią, widać budynek przy Furmańskiej (fasada od podwórza). Na zdjęciu jeremy'ego widać całą północną, boczną ścianę budynku przy Sowiej, a sam północno-wschodni narożnik tej ściany jest zasłonięty przez drzewa iglaste (świerki, o ile się nie mylę). Dalej w lewo u jeremy'ego widać budynek przedszkola nr 7 (cytuję opis z mapy Google, nie sprawdzając). U weldona przedszkole chyba ma prawo być niewidoczne, gdyż jest w głębi, i zapewne jest zasłaniane przez budynek przy Mariensztacie.
Na drugim zdjęciu weldona jednak coś w szparze się załapuje, tylko że to "coś" ma wprawdzie wysokość budynku przy Furmańskiej bądź Sowiej, ale nie ma dachu. W miejscu dachu widać właśnię tę bujną zieleń, która musiałaby rosnąć po południowej stronie Furmańskiej.
Offline
Użytkownik
Bardzo dziękuję za poprawkę w imieniu zespołu, który skanuje i opracowuje zdjęcia.
Co zaś się tyczy "Przygody na Mariensztacie" to jak wcześniej było wspomniane w tym wątku jest to dekoracja zbudowana w Łodzi co dobitnie pokazuje następujące zdjęcie:
W Łodzi wybudowano makietę w skali 1:1 Rynku Mariensztackiego. Czy kręcili jakieś sceny na tym Rynku w Warszawie ?? Trudno mi jednoznaczne powiedzieć, ale zakładam, że jak wybudowali go w Łodzi to tam wszystko nagrali.
Offline
Użytkownik
Nie wiedziałem, że to była makieta, niesamowite...!
Offline
Użytkownik
Wrzucam większości znany film z YT: http://www.youtube.com/watch?v=XS38iVDU … Cg&index=7
Możliwe że nie jestem pierwszy w rozpoznaniu miejsc na owym materiale. Autor zaczyna film na pl. Teatralnym, po chwili (to co udało mi się ustalić) zdjęcia ukazuja plac Żelaznej Bramy a dokładnie skrzyżowanie z Przechodnią/Ptasią, w tle Graniczna i plac. Wysoki budynek to Plac Żelaznej Bramy 3. Widać także Plac Żelaznej Bramy 3/Żabia 2. Następnie autor udaje się wg mnie pod Ptasią 3 i dalej wiemy Zacny materiał
.
Ostatnio edytowany przez węgorz (10.12.2012 15:34:06)
Offline
Użytkownik
węgorz napisał:
Następnie autor udaje się wg mnie pod Ptasią 3 i dalej wiemy
Zacny materiał
.
Moim zdaniem to budynek Żabia3. Ptasia3/5 to adres oficyn pałacu Lubomirskich. Latarenka adresowa ma cyfrę "3" i pięć liter.
Offline
Użytkownik
Daros napisał:
Okolice Prądzyńskiego, Ordona, Dworskiej
http://fototeka.fn.org.pl/public/images … 9_x600.jpg
Przepraszam, że odkopuję ale załączony obrazek prezentuje nie Prądzyńskiego lecz obecną Al. Prymasa Tysiąclecia na wysokości basenów na Moczydle. Po prawej charakterystyczny budynek chłodni a za nim kolej obwodowa nawet z jadącym pociągiem. W tle oczywiście kościół pw. Św. Wojciecha którego normalnie z okolic Ordona/Prądzyńskiego nie widać.
Offline
administrator
Ależ trzeba odkopywać
Przy okazji, trafiłem na pierwszej stronie wątku na zdjęcia ze Smętnej, z takim komentarzem:
chrisfox napisał:
pięknie widoczna dziś wyrwa zabudowana niższym fragmentem muru tuż przed Wawrzyszewską, pochodzi z okresu późniejszego. Skąd się zatem wzięła? Mur się zawalił, na takim odcinku?
Życie potwierdziło przypuszczenia. Ten mur, jak widać, lubi się przewracać. To tu, to tam...
Offline
Użytkownik
Trochę z innej beczki, ale w sumie w temacie, który nie określa czy chodzi o fabułę czy dokument
Można też to potraktować jako reklamę instytucji, w której pracuję
Rzućcie okiem (jeżeli ktoś jeszcze tego nie zrobił) na Repozytorium Filmoteki Narodowej - http://repozytorium.fn.org.pl/?q=pl
Można tam znaleźć materiały, które według mnie są perełkami. Chodzi mi mianowicie o tzw. nieużyte materiały z PKF'ów.
Dwa przykłady:
http://repozytorium.fn.org.pl/?q=pl/node/5532
http://repozytorium.fn.org.pl/?q=pl/node/5159
Wystarczy w wyszukiwarkę wpisać "nieużyty"
Miłego buszowania :-)
Offline
administrator
Się wróci z weekendu, się popatrzy. Dzięki
Offline
Użytkownik
maryjan napisał:
Dwa przykłady:
http://repozytorium.fn.org.pl/?q=pl/node/5532
No ten zdecydowanie fajny
Offline
Użytkownik
mam nadzieję, że nigdzie nie było...
https://audiovis.nac.gov.pl/obraz/152113:1/
ulica Chemiczna w kierunku Rybieńskiej na Targówku. Późniejsze miejsce zamieszkania obywatela Balcerka z "Alternatywy 4"
Offline
administrator
Takie znane zdjęcie i nie wiedziałem, gdzie to. Wstyd
Ślicznie dziękuję, bardzo mi się to w życiu przyda (naprawdę - po raz pierwszy zapewne przy okazji tegorocznej Nocy Muzeów).
Offline