Kolejka Marecka - zaciekawiamy Warszawą



Forum Stowarzyszenia

Ogłoszenie

Aktualności - www.facebook.com/sopw.kolejka.marecka Aktualności - www.facebook.com/sopw.kolejka.marecka


#1 4.09.2014 23:28:54

 Antyk

Użytkownik

Skąd: Warszawa
Zarejestrowany: 4.11.2010
Posty: 245

Słup-ek

Pytanie brzmi: Czemu służył taki słup? Czy ma on związek z trakcją?
 
[img]C:\Documents and Settings\Rafał\Moje dokumenty\Moje obrazy\Słup Spok[/img]


Wszystko, co patriotyzmu i historycznego dotyczy uczucia, tak wielkie jest i wielmożne w narodzie tym, iż zaiste że kapelusz zdejmam przed ulicznikiem warszawskim - ale - ale wszystko to, czego nie od patriotyzmu, czego nie od narodowego, ale czego od społecznego uczucia wymaga się, to jest tak początkujące, małe i prawie nikczemne, że strach wspominać o tym !
C.K.N

Offline

 

#2 4.09.2014 23:31:32

 Antyk

Użytkownik

Skąd: Warszawa
Zarejestrowany: 4.11.2010
Posty: 245

Re: Słup-ek

Poprzedni post to był experyment - jak widać nie udany. Z maka nic wchodzi na forum, więc soróbowałem ze starego peceta i nic.
Szanowny Admin może spokojnie skasować te posty. Przepraszam za kłopot.


Wszystko, co patriotyzmu i historycznego dotyczy uczucia, tak wielkie jest i wielmożne w narodzie tym, iż zaiste że kapelusz zdejmam przed ulicznikiem warszawskim - ale - ale wszystko to, czego nie od patriotyzmu, czego nie od narodowego, ale czego od społecznego uczucia wymaga się, to jest tak początkujące, małe i prawie nikczemne, że strach wspominać o tym !
C.K.N

Offline

 

#3 5.09.2014 05:29:56

 weldon

Użytkownik

19455822
Skąd: Łomianki
Zarejestrowany: 4.03.2011
Posty: 1184
WWW

Re: Słup-ek

Antyk napisał:

[url]C:\Documents and Settings\Rafał\Moje dokumenty\Moje obrazy\Słup Spok[/url]

Problem w tym, że to, co podałeś, to jest adres djecia na twoim dysku, a nie na dysku ogólnie dostępnym, jakim jest serwer, jakikolwiek, np. forumowy.

Zdjęcie z dysku musisz najpierw wrzucić do internetu, np. do galerii forum, później uzyskać adres wyglądający mniej więcej tak (przypadkowe zdjęcie z galerii, trafiło na Darosa )
http://www.kolejkamarecka.pun.pl/_fora/ … 554201.jpg - to uzyskasz klikając prawym przyciskiem myszy na zdjęciu i zaznaczając opcję "Kopiuj adres obrazka"

A na końcu uzyskany adres wklejasz między znaczniki [img][/img] aby uzyskać to:
http://www.kolejkamarecka.pun.pl/_fora/kolejkamarecka/gallery/81_1382554201.jpg

Instrukcję wrzucania zdjęć do galerii opisał Krzysiek

Pozdrawiam

Offline

 

#4 5.09.2014 09:13:21

chrisfox

administrator

status 1
GG? ni mom i nie bede mioł
Skąd: z getta
Zarejestrowany: 8.03.2007
Posty: 11918
WWW

Re: Słup-ek

Nic dodać, nic ująć, tak to się właśnie robi. Próbuj, nic trudnego. W razie czego, będziemy wspierać Twoje wysiłki aż do zwycięstwa

Aha, pierwszych postów nie usunąłem - nie z powodu małpiej złośliwości, lecz w celach dydaktycznych. Bywa nieraz, że się komuś pierwsze próby wklejania zdjęć nie udają, może ten wątek okaże się pomocny? Mam nadzieję, że nie masz nic przeciwko.

Trafiłem kiedyś na takie chińskie przysłowie. Przyznam, że nie zawsze się do tej nauki stosuję, ale... : Kto pyta, wstydzi się tylko raz. Gdy nie wiesz, wstyd na całe życie.


Rozczyn dzieł Marksa wlany w bydląt czaszki
Wytwarza z mózgiem przedziwną miksturę

Offline

 

#5 7.09.2014 23:58:49

 Antyk

Użytkownik

Skąd: Warszawa
Zarejestrowany: 4.11.2010
Posty: 245

Re: Słup-ek

Otóż to - warto pytać. Dzięki za życzliwość.
Założyłem, że lokalizacja nie  znaczenia, bo nie jednokrotnie wrzucałem gdzieś tam foty z mojego dysku (dostępnego dla innych)
Jednak przeczytałem bez zrozumienia instrukcję, bo tam "stoi" jak wrzucać z serwerów, a nie z dysku
"Pokłóciłem" się czas jakiś temu z pewnym serwerem (zmiana jednostronna warunków umowy) i nie miałem ochoty znowu się gdzieś rejestrować. Ale jak mus to... 


Wszystko, co patriotyzmu i historycznego dotyczy uczucia, tak wielkie jest i wielmożne w narodzie tym, iż zaiste że kapelusz zdejmam przed ulicznikiem warszawskim - ale - ale wszystko to, czego nie od patriotyzmu, czego nie od narodowego, ale czego od społecznego uczucia wymaga się, to jest tak początkujące, małe i prawie nikczemne, że strach wspominać o tym !
C.K.N

Offline

 

#6 8.09.2014 07:50:01

 weldon

Użytkownik

19455822
Skąd: Łomianki
Zarejestrowany: 4.03.2011
Posty: 1184
WWW

Re: Słup-ek

Ale, tak jak Krzysiek sugerował, nie musisz się rejestrować - wrzucaj zdjęcia do galerii forumowej

Offline

 

#7 8.09.2014 23:08:54

chrisfox

administrator

status 1
GG? ni mom i nie bede mioł
Skąd: z getta
Zarejestrowany: 8.03.2007
Posty: 11918
WWW

Re: Słup-ek

Faktycznie, chyba w instrukcji nie ma opisu, jak wrzucić zdjęcie do galerii Już nadrabiam zaniedbanie:

1. Po otwarciu żądanej galerii, klikamy u góry po prawej "Dodaj nowe zdjęcie"
2. Powinno się otworzyć coś takiego:
http://www.kolejkamarecka.pun.pl/_fora/kolejkamarecka/gallery/2_1410209971.jpg

3. Wpisujemy tytuł obrazka (cokolwiek), coś też w pole "Wiadomość" (bez tego się nie uda, sam czasem wstawiam tu trzy kropki)
4. Klikamy przycisk "Przeglądaj", co spowoduje wyświetlenie się okienka pt. "Wysyłanie pliku" z zawartością dysku naszego komputera
5. Wybieramy z dysku odpowiedni obrazek i zatwierdzamy wybór ("Otwórz"), okienko znika
6. Klikamy na przycisku "Wyślij", co powinno spowodować zamieszczenie obrazka w galerii
7. Znajdujemy wklejony obrazek w galerii i wyświetlamy go na ekranie
8. Klikamy na obrazku prawym klawiszem i z rozwijającego się menu wybieramy opcję (tak przynajmniej się to nazywa w firefoksie) "kopiuj adres obrazka"
9. Pisząc post, wpisujemy parę znaczników [img]i[/img] a pomiędzy nimi (bez żadnych spacji) wklejamy skopiowany z galerii adres obrazka


Rozczyn dzieł Marksa wlany w bydląt czaszki
Wytwarza z mózgiem przedziwną miksturę

Offline

 

#8 10.09.2014 14:31:26

 Antyk

Użytkownik

Skąd: Warszawa
Zarejestrowany: 4.11.2010
Posty: 245

Re: Słup-ek

Dokładniej się już chyba nie da Dzięki.


Wszystko, co patriotyzmu i historycznego dotyczy uczucia, tak wielkie jest i wielmożne w narodzie tym, iż zaiste że kapelusz zdejmam przed ulicznikiem warszawskim - ale - ale wszystko to, czego nie od patriotyzmu, czego nie od narodowego, ale czego od społecznego uczucia wymaga się, to jest tak początkujące, małe i prawie nikczemne, że strach wspominać o tym !
C.K.N

Offline

 

#9 21.09.2014 00:13:08

 Antyk

Użytkownik

Skąd: Warszawa
Zarejestrowany: 4.11.2010
Posty: 245

Re: Słup-ek

http://www.kolejkamarecka.pun.pl/_fora/kolejkamarecka/gallery/231_1411250167.jpg
http://www.kolejkamarecka.pun.pl/_fora/kolejkamarecka/gallery/231_1411250445.jpg
http://www.kolejkamarecka.pun.pl/_fora/kolejkamarecka/gallery/231_1411250901.jpg

Pytanie brzmi: Czy widoczny na współczesnych zdjęciach słup jest tym samym typem, który jest widoczny na archiwalnym?
Jeśli tak to czemu mógł służyć przy ulicy na której formalnie nie było nigdy trakcji tramwajowej?   
Mam pewne podejrzenia (teorie) ale wolałby najpierw poznac Wasze zdanie.

PS. Mam nadzieję, że tym razem foto będzie widoczne.


Wszystko, co patriotyzmu i historycznego dotyczy uczucia, tak wielkie jest i wielmożne w narodzie tym, iż zaiste że kapelusz zdejmam przed ulicznikiem warszawskim - ale - ale wszystko to, czego nie od patriotyzmu, czego nie od narodowego, ale czego od społecznego uczucia wymaga się, to jest tak początkujące, małe i prawie nikczemne, że strach wspominać o tym !
C.K.N

Offline

 

#10 21.09.2014 18:15:46

lipton

Użytkownik

Zarejestrowany: 20.09.2009
Posty: 851

Re: Słup-ek

Fotki są widoczne. A słup jest zapewne tego samego typu. I skoro tam stoi, to znaczy, że "formalnie" jakaś linia tramwajowa tam była   Co prawda nieużywana w ruchu liniowym, ale była.
Ot i cała zagadka :-)

Ostatnio edytowany przez lipton (21.09.2014 18:16:18)

Offline

 

#11 21.09.2014 18:42:22

chrisfox

administrator

status 1
GG? ni mom i nie bede mioł
Skąd: z getta
Zarejestrowany: 8.03.2007
Posty: 11918
WWW

Re: Słup-ek

To już i drzewo przed nim wycięli? W 2009 (właśnie sprawdziłem) jeszcze stało, aż miło.

Spokojną biegła swego czasu tramwajowa bocznica do Miejskich Zakładów Sanitarnych.


Rozczyn dzieł Marksa wlany w bydląt czaszki
Wytwarza z mózgiem przedziwną miksturę

Offline

 

#12 21.09.2014 20:08:29

lipton

Użytkownik

Zarejestrowany: 20.09.2009
Posty: 851

Re: Słup-ek

Drzewo stało jeszcze w końcu kwietnia 2012 roku - przynajmniej z wtedy mam stamtąd ostatnie foty i jeszcze było. Niemniej to miło, że ktoś lepiej wyeksponował ten relikt

Swoją drogą, to jakoś jeszcze nie zgłębiałem przebiegu tej bocznicy: skręcała ze Spokojnej od razu na teren MZS czy szła cały czas ulicą i skręcała na teren MZS już po skręcie samej ulicy?

Offline

 

#13 21.09.2014 21:47:06

chrisfox

administrator

status 1
GG? ni mom i nie bede mioł
Skąd: z getta
Zarejestrowany: 8.03.2007
Posty: 11918
WWW

Re: Słup-ek

Relikt wyeksponowany bardziej kłuje w oczy. No bo niby po co ten słup tam stoi, skoro nie ma tramwaju? Ja bym się aż tak nie cieszył. W naszej mieścinie, jeśli o czymś zaczyna się mówić, to zwykle jest początek końca tego czegoś


Rozczyn dzieł Marksa wlany w bydląt czaszki
Wytwarza z mózgiem przedziwną miksturę

Offline

 

#14 21.09.2014 21:53:33

lipton

Użytkownik

Zarejestrowany: 20.09.2009
Posty: 851

Re: Słup-ek

True, true i jeszcze raz true - obyś nie miał racji... Bo w sumie komu miałby ten słup tam przeszkadzać?  Kolejnej "Biedronki" i tak tam przecież nie zrobią.

Offline

 

#15 22.09.2014 09:35:52

 Antyk

Użytkownik

Skąd: Warszawa
Zarejestrowany: 4.11.2010
Posty: 245

Re: Słup-ek

Jak zawsze nie zawiodłem się na Waszej spostrzegawczości Dzięki.

Właśnie dlatego zrobiłem nowe foty, bo drzewo zniknęło. (To rzeczywiście może być zły znak)

Teraz przechodzę do rzeczy:

1. W jakich latach mogła funkcjonować ta bocznica?(Czy to pomysł z okresu okupacji?)
2. Gdzie mógłbym znaleźć jej fotografię, znaczy bocznicy?
3. Jakie pojazdy szynowe mogły sie po niej poruszać? (zwykłe lory transportowe?) 

Poszukuję wszelkich fotografii (starych, starszych i współczesnych) oraz informacji związanych z ulicą Spokojną.


Wszystko, co patriotyzmu i historycznego dotyczy uczucia, tak wielkie jest i wielmożne w narodzie tym, iż zaiste że kapelusz zdejmam przed ulicznikiem warszawskim - ale - ale wszystko to, czego nie od patriotyzmu, czego nie od narodowego, ale czego od społecznego uczucia wymaga się, to jest tak początkujące, małe i prawie nikczemne, że strach wspominać o tym !
C.K.N

Offline

 

#16 22.09.2014 21:10:24

lipton

Użytkownik

Zarejestrowany: 20.09.2009
Posty: 851

Re: Słup-ek

Miejmy nadzieję, że słup postoi kolejnych kilkadziesiąt lat :-)  A odnośnie pytań:

ad. 1 - z okresem funkcjonowania jest problem. Pewna (raczej nie do końca mądra książka) podaje okres 1919-1944. Moim skromnym zdaniem to wierutna bzdura   Bo przedmiotowej bocznicy nie ma chociażby na dwóch schematach z układem torowym z lat 30. i 40., które posiadam (mimo, że są tam inne bocznice). Ogólnie sprawa wymaga dalszego zgłębiania. Ale ja w tej chwili mam "na tapecie" inną bocznicę;

ad.2 - dobre pytanie!  Ale jak jakąś znajdziesz, to daj koniecznie znać!  Ja takowego zdjęcia nie kojarzę. Mimo, że znam ich z tematu "tramwajowego" naprawdę wiele, wierz mi :-) ;

ad.3 - liniowo zapewne tam nie wjeżdżali. Zostają więc wszelkiej maści wagony robocze, lory również.

Offline

 

#17 23.09.2014 00:03:33

chrisfox

administrator

status 1
GG? ni mom i nie bede mioł
Skąd: z getta
Zarejestrowany: 8.03.2007
Posty: 11918
WWW

Re: Słup-ek

Ja bym jeszcze dodał, że gdyby bocznica funkcjonowała do roku 1944, zapewne cokolwiek byłoby widoczne na ortofotomapie `45 - a tam nie ma po torze na Spokojnej śladu. Same zaś MZS mieściły się na terenie pierwotnie zajmowanym przez garbarnię spółki (o ile mnie pamięć nie myli, Pfeiffer Temler i Szlenkier - na pewno występowali w niej pierwszy i ostatni, Temlerów nie jestem pewien). Spółka funkcjonowała marnie, gdyż - jak twierdził później Józef Mieczysław Pfeiffer - Szlenkierowie jakoś się do tego interesu nie przykładali, czy nie nadawali. W końcu, bodajże gdzieś około roku 1905 (cały czas piszę z pamięci, mogę to w razie czego sprawdzić) przedsiębiorstwo zlikwidowano a budynki sprzedano miastu.


Rozczyn dzieł Marksa wlany w bydląt czaszki
Wytwarza z mózgiem przedziwną miksturę

Offline

 

#18 23.09.2014 12:15:17

 Antyk

Użytkownik

Skąd: Warszawa
Zarejestrowany: 4.11.2010
Posty: 245

Re: Słup-ek

Dzięki za sugestie. Potwierdzają mój stan wiedzy o tej bocznicy i jej niełatwym datowaniu.

Miałem okazję poznać kilka osób, które mieszkały na Spokojnej (3) od przedwojnia i żadna z tych osób nie wspomiała o jakichkolwiek torach na Spokojnej.
Może ten "Słup" posiada jakieś oznacznie typu - wtedy można by ustalić od którego roku mógł się pojawić w tym miejscu. Spece od tramwajów pewnie będą coś wiedzieć o tym ( To pytanie do Ciebie Liptonie

Nie łączyłbym bocznicy z biznesem garbarskim. Taka bocznica to z reguły nicjatywa instytucjonalno-miejska (wyłączając oczywiście przemysł cięższy). Jedynym przejawem takiego przemysłu mogła być tylko wytwórnia asfaltu B-ci Cygan przy posesji nr 9/11 i a nic tego nie potwierdza.
Hipoteza, że bocznicę położyli Niemcy aby przewieźć rannych raczej wykluczam. W MZS-ie nie funkcjonował szpital wojskowy. 

Pytanie o zdjęcie bocznicy zadałem dla zasady A nuż? Jednak poza fotografią szkoły powszechnej pod 13-ą nie mam innej z fotografii z przed 45 roku.
W ogóle jest niewiele fotografii Spokojnej, pomimo, że ulica jest stałą warszawską aktorką (realizowano tam bardzo wiele planów filmowych) 

Czy znacie potwierdzone informacje, co funkcjonowało w MZS-ie (oprócz swej podstawoej roli) w czasie okupacji. Znam relację, że się tam często pojawiała Feldgendarmerie (tzw. blacharze) Jednak nie wiem czy byli tam na stałe, czy byli tylko widywani w ramach patroli.


Wszystko, co patriotyzmu i historycznego dotyczy uczucia, tak wielkie jest i wielmożne w narodzie tym, iż zaiste że kapelusz zdejmam przed ulicznikiem warszawskim - ale - ale wszystko to, czego nie od patriotyzmu, czego nie od narodowego, ale czego od społecznego uczucia wymaga się, to jest tak początkujące, małe i prawie nikczemne, że strach wspominać o tym !
C.K.N

Offline

 

#19 23.09.2014 15:28:28

chrisfox

administrator

status 1
GG? ni mom i nie bede mioł
Skąd: z getta
Zarejestrowany: 8.03.2007
Posty: 11918
WWW

Re: Słup-ek

W MZS (do roku 1942?) funkcjonowała łaźnia i odwszalnia dla nieodległego getta.

Szczerze mówiąc, nie sugerowałem, że bocznica miała cokolwiek wspólnego z garbarnią. Odniosłem wrażenie, że w ogóle pytasz o Spokojną i wspomniałem o tym zakładzie jedynie, aby się zwyczajnie, po ludzku pochwalić, że coś tam - aczkolwiek niedokładnie - wiem


Rozczyn dzieł Marksa wlany w bydląt czaszki
Wytwarza z mózgiem przedziwną miksturę

Offline

 

#20 23.09.2014 22:09:09

 Antyk

Użytkownik

Skąd: Warszawa
Zarejestrowany: 4.11.2010
Posty: 245

Re: Słup-ek

To całkiem tak jak ja. Coś tam czasem wydaje mi się że wiem, ale z reguły niedokładnie

Zanim powstał MZS, na posesji nr 15 funkcjonowała Fabryka Maszyn i Narzędzi Rolniczych Lilpopp i S-ka Tow. Akc. Potem Magistrat odkupił działkę i w 1912 powstał MZS. To w ogóle bardzo ciekawa i nowoczesna placówka jak na tamte czasy. ( ale to temat na inną opowieść) Działalność zakładu, a szczególnie spalarni musiała być delikatnie mówiąc "upierdliwa" dla okolicy. Ale to w ogóle była wówczas niezbyt pachnąca okolica. Branża garbarska cuchnie przeokropnie. Rodzaj okolicznych przedsięwzięć musiał miec więc wpływ na ceny okolicznych działek - i nie była to chyba pierwsza liga    

A tak na marginesie. Jakież moce przerobowe musiał mieć MZS aby obsłużyć getto?


Wszystko, co patriotyzmu i historycznego dotyczy uczucia, tak wielkie jest i wielmożne w narodzie tym, iż zaiste że kapelusz zdejmam przed ulicznikiem warszawskim - ale - ale wszystko to, czego nie od patriotyzmu, czego nie od narodowego, ale czego od społecznego uczucia wymaga się, to jest tak początkujące, małe i prawie nikczemne, że strach wspominać o tym !
C.K.N

Offline

 

                                 Czasy takie, że na fb też trzeba trochę istnieć - zajrzyjcie do nas i tam. A tu jesteśmy już od dobrych dziesięciu lat :)                                

adres IP


Stopka forum

RSS
Powered by PunBB 1.2.23
© Copyright 2002–2008 PunBB
Polityka cookies - Wersja Lo-Fi


Darmowe Forum | Ciekawe Fora | Darmowe Fora
przegrywanie kaset vhs