Kolejka Marecka - zaciekawiamy Warszawą



Forum Stowarzyszenia

  • Nie jesteś zalogowany.
  • Polecamy: Komputery

Ogłoszenie

Aktualności - www.facebook.com/sopw.kolejka.marecka Aktualności - www.facebook.com/sopw.kolejka.marecka


#1 18.02.2008 21:24:44

chrisfox

administrator

status 1
GG? ni mom i nie bede mioł
Skąd: z getta
Zarejestrowany: 8.03.2007
Posty: 11918
WWW

obrazek dziwnie znajomy

Mam pomysł - właściwie pewność. To zdjęcie wykonano...

http://kolejkamarecka.pun.pl/_fora/kolejkamarecka/gallery/2_1203363658.jpg

Gdyby ktoś mógł potwierdzić, będę wdzięczny. Rzecz wydaje się tak oczywista, że aż się obawiam wygłupić A fajnie by było mieć podpis do tej fotki.


Rozczyn dzieł Marksa wlany w bydląt czaszki
Wytwarza z mózgiem przedziwną miksturę

Offline

 

#2 19.02.2008 12:08:40

roox

miglanc

Skąd: ורשה
Zarejestrowany: 11.04.2007
Posty: 1529

Re: obrazek dziwnie znajomy

Jakaś dziwnie skośna ta ulica względem Leszna. Czyżby Wolność?
Takie mam pierwsze odczucia po oglądaniu tej fotki pare minut (notabene nie znałem jej).

Offline

 

#3 19.02.2008 14:08:33

chrisfox

administrator

status 1
GG? ni mom i nie bede mioł
Skąd: z getta
Zarejestrowany: 8.03.2007
Posty: 11918
WWW

Re: obrazek dziwnie znajomy

Aż nie wiem, czy sobie ze mnie nie żartujesz Moje odczucia od początku są, jakie są - i nie mam już wątpliwości, choć trudno mi teraz zlokalizować ten obrazek w czasie - bo do ortofotomapy 1945 nie całkiem (właściwie - nie zawsze ) pasuje. Otóż:

http://kolejkamarecka.pun.pl/_fora/kolejkamarecka/gallery/2_1203424948.jpg

Numer 2 to oczywiście wieża kościoła ewangelickiego, trójka pokazuje na kościół przy Lesznie 32 a charakterystyczne resztki spod jedynki bardzo ładnie widać tu:

http://kolejkamarecka.pun.pl/_fora/kolejkamarecka/gallery/2_1203019618.jpg

Jeśli jeszcze dodamy widoczne przed i za kościołem drzewa, oraz ślady po drzewach obok furmanek... - Leszno. Pierwszy budynek z ogromną ilością balkonów, to numer 73 (ten jest w Gabarytach i nieźle pasuje), bądź 75a (tego nie ma). 75a o tyle byłby lepszy, że wówczas istnienie ruin po lewej z niczym by się nie kłóciło - to by wówczas był budynek o numerze 72 (choć z kolei obrazki tego budynku nie pasują do zdjęcia...). Więc to pewnie jednak Leszno 73

Przy okazji, dostrzegłem właśnie małą rozbieżność pomiędzy stroną warszawa1939 a atlasem Marcinkowskiego. Na stronie, budynek oznaczony w atlasie numerem 75a, nosi numer 73 (Solidarności 145) - zarazem w części "gabarytowej" egzystuje całkiem inny obrazek budynku 73:

http://www.warszawa1939.pl/zdjecia/referat/leszno/leszno_73_1939.jpg

i ten, całkiem mi się ładnie komponuje z powyższym nudnawym wywodem. Pięć pięter, cztery balkony...


Rozczyn dzieł Marksa wlany w bydląt czaszki
Wytwarza z mózgiem przedziwną miksturę

Offline

 

#4 19.02.2008 14:31:13

chrisfox

administrator

status 1
GG? ni mom i nie bede mioł
Skąd: z getta
Zarejestrowany: 8.03.2007
Posty: 11918
WWW

Re: obrazek dziwnie znajomy

Nie chcąc nikomu psuć zabawy z obserwowaniem mojego pokrętnego rozumowania, nie będę korygować powyższego - najświeższe wnioski dopisuję więc grzecznie pod spodem

Otóż... Jeszcze inaczej. Na tym zdjęciu:

http://kolejkamarecka.pun.pl/_fora/kolejkamarecka/gallery/2_1203427462.jpg

...widać właśnie budynek opatrzony w Gabarytach numerem 73. Pięciopiętrowy. Dziś ma o jedno mniej i balkonów też co nieco ubyło, ale to ten sam. Tym razem to Marcinkowski coś pokręcił z numeracją - u Leociaka jest w porządku. A Rysiek jakoś tych budynków ze sobą nie skojarzył, skoro przy aktualnym obrazku, informuje o braku zdjęcia historycznego.

Krótko mówiąc, fotkę od której się wątek zaczął, wykonano z okolic narożnika Żelaznej. Do kompletu, dodam jeszcze adres ruiny po lewej - Leszno 78.


Rozczyn dzieł Marksa wlany w bydląt czaszki
Wytwarza z mózgiem przedziwną miksturę

Offline

 

#5 25.02.2008 09:56:37

roox

miglanc

Skąd: ורשה
Zarejestrowany: 11.04.2007
Posty: 1529

Re: obrazek dziwnie znajomy

chrisfox napisał:

Aż nie wiem, czy sobie ze mnie nie żartujesz

Cóż, nikt nie jest doskonały
Mnie też się zdarza mnóstwo wpadek z identyfikacją, perspektywa fotki jakoś mnie zmyliła, a ulica wydała się zbyt wąska jak na Leszno.

Offline

 

#6 25.02.2008 12:26:32

chrisfox

administrator

status 1
GG? ni mom i nie bede mioł
Skąd: z getta
Zarejestrowany: 8.03.2007
Posty: 11918
WWW

Re: obrazek dziwnie znajomy

Mnie się też wydawała zbyt wąska, ponadto zmyliły mnie ruiny po lewej - początkowo sytuowałem fotografującego nieco dalej na wschód. Jednak kościoły, drzewa i te charakterystyczne resztki konstrukcji... A ponadto, za bardzo chciałem, żeby to było Leszno i mocno się bałem, czy sobie niczego do swoich oczekiwań nie naginam - niestety, zdarza mi się czymś zbyt mocno sugerować a potem głupie wpadki


Rozczyn dzieł Marksa wlany w bydląt czaszki
Wytwarza z mózgiem przedziwną miksturę

Offline

 

                                 Czasy takie, że na fb też trzeba trochę istnieć - zajrzyjcie do nas i tam. A tu jesteśmy już od dobrych dziesięciu lat :)                                

adres IP


Stopka forum

RSS
Powered by PunBB 1.2.23
© Copyright 2002–2008 PunBB
Polityka cookies - Wersja Lo-Fi


Darmowe Forum | Ciekawe Fora | Darmowe Fora
Zdzieszowice zbiornik na szambo Lodging Germany mapa fotowoltaiki alarmy bydgoszcz