Kolejka Marecka - zaciekawiamy Warszawą



Forum Stowarzyszenia

Ogłoszenie

Aktualności - www.facebook.com/sopw.kolejka.marecka Aktualności - www.facebook.com/sopw.kolejka.marecka


#141 14.03.2009 23:07:15

zaruk

Moderator Kombinator

Zarejestrowany: 24.01.2008
Posty: 1293

Re: trochę getta vol.3

Nie tak dawno na zaprzyjaźnionym forum Daros wrzucał serię świetnych zdjęć z, zajętej przez Niemców, Warszawy w cyklu nazwanym "Wojenny album Warszawy". Ale nie wszystkie zdjęcia mogą być tam rozpoznane . Oto jedno z nich:

http://kolejkamarecka.pun.pl/_fora/kolejkamarecka/gallery/76_1237067617.jpg

Franciszkańska. Od lewej - fragmencik domu nr 28, potem kolejno numery 26, 24, 22 (z trójkątnym zwieńczeniem) i 20.
Dla porównania obrazek z późniejszego okresu:

http://kolejkamarecka.pun.pl/_fora/kolejkamarecka/gallery/76_1237068184.jpg


Powoli, drążąc tunel, posuwa się strażnik-kret
Z małą czerwoną latarką przypiętą na czole.

Offline

 

#142 14.03.2009 23:39:52

michel

Moderator

Skąd: Warszawa
Zarejestrowany: 17.03.2007
Posty: 631

Re: trochę getta vol.3

Daros napisał:

Pawia widok z Zamenhofa 20
http://kolejkamarecka.pun.pl/_fora/kole … 939280.jpg

A wiadomo co to za impreza? Poza tym, że sprzed 1914 roku.

Offline

 

#143 15.03.2009 00:13:37

zaruk

Moderator Kombinator

Zarejestrowany: 24.01.2008
Posty: 1293

Re: trochę getta vol.3

To rok 1915. Ewakuacja więźniów z Pawiaka.


Powoli, drążąc tunel, posuwa się strażnik-kret
Z małą czerwoną latarką przypiętą na czole.

Offline

 

#144 15.03.2009 12:10:36

chrisfox

administrator

status 1
GG? ni mom i nie bede mioł
Skąd: z getta
Zarejestrowany: 8.03.2007
Posty: 11926
WWW

Re: trochę getta vol.3

W takim razie, kierują się na Dworzec Kowelski. Całkiem logiczne.


Rozczyn dzieł Marksa wlany w bydląt czaszki
Wytwarza z mózgiem przedziwną miksturę

Offline

 

#145 17.03.2009 10:27:41

roox

miglanc

Skąd: ורשה
Zarejestrowany: 11.04.2007
Posty: 1529

Re: trochę getta vol.3

Jak widać, można znaleźć jeszcze w sieci zdjęcia, których nie znamy (a przynajmniej ja) i to nie na Ebayu.
Ponieważ jednak mam ostatnio kłopoty z logicznym myśleniem, to wrzucam fotkę, może oddech konkurencji na plecach mnie zmobilizuje...
http://i40.tinypic.com/fawmyh.jpg
Jedyne co na razie jest pewne to to, że ulica ma położenie bliskie równoleżnikowemu, mam parę podejrzeń, ale na razie jakoś nie mogę nic dopasować.

Offline

 

#146 17.03.2009 11:37:28

Wierzbowa

Moderator

Zarejestrowany: 24.01.2009
Posty: 904

Re: trochę getta vol.3

To mi wygląda na zachodnią część Getta.Gdzieś w okolicach Okopowej

Offline

 

#147 17.03.2009 12:25:12

zaruk

Moderator Kombinator

Zarejestrowany: 24.01.2008
Posty: 1293

Re: trochę getta vol.3

Wydaje się, że trwa stawianie muru (o tym, że to stawianie, a nie rozbiórka może świadczyć korytko do mieszania zaprawy). Na zdjęciu nie widzę Żydów, być może wykonane jest od strony aryjskiej. Na razie też nie mogę mu przypisać lokalizacji.


Powoli, drążąc tunel, posuwa się strażnik-kret
Z małą czerwoną latarką przypiętą na czole.

Offline

 

#148 17.03.2009 14:48:50

Wierzbowa

Moderator

Zarejestrowany: 24.01.2009
Posty: 904

Re: trochę getta vol.3

Trzymając się hipotezy, że to zdjęcie przedstawia jedną z przecznic Okopowej, przedstawiam jeden obrazek z galerii "duże Getto":
http://kolejkamarecka.pun.pl/_fora/kolejkamarecka/gallery/2_1173816771.jpg.
Teraz jeśli przestawimy zdjęcie "rooxa" z prawej na lewą, może się okazać, że to ta sama
narożna, drewniana buda.

PS.Zdjęcie z galerii jest opisane "Okopowa" ale brak informacji wylot jakiej ulicy przedstawia?(do Okopowej).
Próbowałem dopasować coś na podstawie ortofoto ale jakoś nic nie pasuje.

Ostatnio edytowany przez Wierzbowa (17.03.2009 14:51:37)

Offline

 

#149 17.03.2009 14:56:31

zaruk

Moderator Kombinator

Zarejestrowany: 24.01.2008
Posty: 1293

Re: trochę getta vol.3

To jest narożnik Okopowej i Pawiej. Ale - moim zdaniem - to nie to. Są zdjęcia (z braku czasu teraz ich nie wkleję, może wieczorem), które tego dowodzą. Mam wątłą hipotezę na temat tego zdjęcia, ale obawiam się, że jest zbyt rachityczna, żeby ją przedstawiać. Może jak jeszcze trochę pokombinuję...


Powoli, drążąc tunel, posuwa się strażnik-kret
Z małą czerwoną latarką przypiętą na czole.

Offline

 

#150 17.03.2009 15:07:28

roox

miglanc

Skąd: ורשה
Zarejestrowany: 11.04.2007
Posty: 1529

Re: trochę getta vol.3

Zresztą na tabliczkach (czego akurat na tym skanie dobrze nie widać) są nazwy "Okopowa" i "Dammstrasse". I  bynajmniej nie są odbite lustrzanie.

Offline

 

#151 17.03.2009 15:26:57

Wierzbowa

Moderator

Zarejestrowany: 24.01.2009
Posty: 904

Re: trochę getta vol.3

Nie miałem na myśli odwracania zdjęcia z galerii(z prawej na lewą) ale  fotkę  "rooxa".

Ale myślę, że chyba macie rację że to nie wylot Pawiej .
Na pół zrujnowany budynek  za drewnianym barakiem styka się z nim ścianą, podczas gdy na zdjęciu
z galerii raczej tak nie jest. (Murowany budynek jest jakby trochę odsunięty).Poza tym powinny być
widoczne okna na bocznej ścianie( na zdjęciu u "rooxa" ) a ich tam nie ma

Offline

 

#152 17.03.2009 22:35:11

zaruk

Moderator Kombinator

Zarejestrowany: 24.01.2008
Posty: 1293

Re: trochę getta vol.3

Apeluję! Nie pozwólmy wymknąć się takiemu zdjęciu!
Aby tak się nie stało zaproponuję forumową "burzę mózgów" z przedstawieniem ryzykownych i śmiałych hipotez, nieprawdopodobnych pomysłów i wstydliwie skrywanych projekcji (cokolwiek to znaczy ). Niech każdy przedstawi własną hipotezę, o ile ją ma, i wystawi na szczerą i konstruktywną krytykę.
Moim zdaniem, obrazek najbardziej przypomina Miłą od skrzyżowania ze Smoczą widzianą w kierunku na wschód. Ponieważ jednak jest już późno, (wątłe) uzasadnienie przedstawię jutro.


Powoli, drążąc tunel, posuwa się strażnik-kret
Z małą czerwoną latarką przypiętą na czole.

Offline

 

#153 17.03.2009 23:55:31

chrisfox

administrator

status 1
GG? ni mom i nie bede mioł
Skąd: z getta
Zarejestrowany: 8.03.2007
Posty: 11926
WWW

Re: trochę getta vol.3

Poczekam na uzasadnienie. Nie mogę do końca wykluczyć, ale pomijając wnioski z gapienia się na fotoplan, co by tam robił mur?

Chwilowo jakoś mi trudno, bujam myślami w zupełnie innych - takich bardziej gruzińskich - klimatach. Miałem cień pomysłu, ale sprawdziłem szybciutko dzieje pewnego falistego dachu i chęć forsowania go (pomysłu - nie dachu), jakoś mi przeszła

W najgorszym razie (e, nie będzie tak źle...) obrazek troszkę jeszcze poleży niezidentyfikowany - a potem ktoś przypadkiem, leciutko, bez wysiłku wpadnie na pomysł i to będzie to


Rozczyn dzieł Marksa wlany w bydląt czaszki
Wytwarza z mózgiem przedziwną miksturę

Offline

 

#154 18.03.2009 07:36:48

zaruk

Moderator Kombinator

Zarejestrowany: 24.01.2008
Posty: 1293

Re: trochę getta vol.3

Chyba masz rację. Odpuszczę sobie, bo za dużo tu słabych punktów, może ktoś kiedyś (albo Roox dzisiaj ) na to wpadnie. Nawet zacząłem pisać uzasadnienie, ale moja pedantyczna natura co raz głośno protestowała - i zostawiłem to. Jeśli chodzi o pytanie dotyczące muru to jego obecność tutaj nie jest taka besensowna:

http://kolejkamarecka.pun.pl/_fora/kolejkamarecka/gallery/76_1237357504.jpg

Nie wiemy, kiedy wykonano zdjęcie. Mnie zastanowiła pustka na ulicach - na niemal każdym zdjęciu aż kipi od ludzi, a tu - nic, gdzieś w oddali trzy postaci i to wszystko. Gdzie się podziała cała tamtejsza ludność? Czy przypadkiem nie przeszła już przez rampę, a w tej chwili polscy robotnicy budują mur taki, jaki biegł Gęsią? Gdybyś jednak nalegał (choć pewnie nie będzie aż tak źle ) to jestem gotów się przemóc i napisać to co zamierzałem - sporo się nad tym zdjęciem zastanawiałem i cos mi mówi, że to może być tam.


Powoli, drążąc tunel, posuwa się strażnik-kret
Z małą czerwoną latarką przypiętą na czole.

Offline

 

#155 18.03.2009 08:49:20

Wierzbowa

Moderator

Zarejestrowany: 24.01.2009
Posty: 904

Re: trochę getta vol.3

Nie jest to wylot Miłej. Na zdjęciu "rooxa" widać od prawej: drewniany dom(najprawdopodobnie narożny), potem częściowo zburzony budynek i znowu dom piętrowy,
a potem przerwa w zabudowie.Natomiast na planie "zaruka"na Miłej widać dwa budynki  a potem działka(plan jest dokłany,konfrontowałem go z ortofoto)bez zabudowy przyulicznej. 

Można wywnioskować(po słabej zabudowie ulicy), że to raczej zachodnia część getta i chyba tam trzeba szukać rozwiązania.

PS.Przypatrzyłem się bardziej wnikliwie  na zdjęciu "rooxa" temu wpół zburzonemu
budynkowi i wydaje mi się że ma bardzo "przemysłową" architekturę. Może to
jakaś fabryczka?

Ostatnio edytowany przez Wierzbowa (18.03.2009 09:12:09)

Offline

 

#156 18.03.2009 09:26:55

chrisfox

administrator

status 1
GG? ni mom i nie bede mioł
Skąd: z getta
Zarejestrowany: 8.03.2007
Posty: 11926
WWW

Re: trochę getta vol.3

Nalegać nie będę, choć może i chętnie poznałbym argumentację. Jak Cię znam, przesłanki nie były znów aż tak wątłe Co do muru, pomysł jest ciekawy - i, jak nietrudno wyczytać, na to nie wpadłem. Tylko, czy jest możliwe, żeby w takim okresie, kiedy getto było bardziej odcięte od świata, niż zwykle, mur budowali Polacy? Możliwe jest, prawdopodobieństwo wydaje mi się takie sobie - w końcu działał jeszcze Judenrat, siła robocza też była. Tak mi się też myślało, że ten mur powinien biec raczej środkiem Smoczej - jak choćby ten powstały w podobnym momencie na Karmelickiej - ale już choćby na Stawkach w okolicy Temlera było inaczej...

Mój pomysł dotyczył tych samych okolic, ale jednego drobiazgu nie mogłem przeskoczyć i poszedł do kosza


Rozczyn dzieł Marksa wlany w bydląt czaszki
Wytwarza z mózgiem przedziwną miksturę

Offline

 

#157 18.03.2009 11:01:25

zaruk

Moderator Kombinator

Zarejestrowany: 24.01.2008
Posty: 1293

Re: trochę getta vol.3

Zgadzam się, Chris. Mialem te same wątpliwości i obiekcje. Dlatego tak się waham. Dla szukających, wskazówką może być wierzchołek komina fabrycznego widoczny ponad kamienicą i budynek z wysokim szczytem w głębi ulicy (zaraz obok krawędzi transformatora). Jeśli chodzi o uwagi Wierzbowej to miałem te same zastrzeżenia i wziąłem je poważnie pod uwagę (dlatego wstrzymalem się z uzasadnianiem na siłę mojego pomysłu). Możesz mi jednak wierzyć, że dość dokładnie przejrzałem ortofotomapę i nie znalazłem w pełni pasującej lokalizacji. Zauważyć też trzeba, że mapa pochodzi z 1935 roku - o tym jak szybko zmieniał się stan zabudowy niech świadczy fakt, że na mapie narożna posesja jest niezabudowana, a na planie Leociaka (i na zdjęciu) - już tak. Co rozumiesz pod pojęciem "zachodnia częśc getta"?


Powoli, drążąc tunel, posuwa się strażnik-kret
Z małą czerwoną latarką przypiętą na czole.

Offline

 

#158 18.03.2009 11:29:14

roox

miglanc

Skąd: ורשה
Zarejestrowany: 11.04.2007
Posty: 1529

Re: trochę getta vol.3

Według tego co wiem, zdjęcie pochodzi z 1940 roku. Faktycznie może to wyglądać na październik/listopad 1940.

Offline

 

#159 18.03.2009 11:30:20

Wierzbowa

Moderator

Zarejestrowany: 24.01.2009
Posty: 904

Re: trochę getta vol.3

Mam na myśli mówiąc "zachodnia część getta" tereny mniej więcej na Zachód od Lubeckiego
do Okopowej a na południu ograniczony Nowolipkami. Chodziło mi o to że im dalej na
zachód tym bardziej zabudowa Getta była mniej zwarta, więcej było zabudowań przemysłowych, budynków jednopiętrowych, słabo zabudowanych działek, a taka zabudowa jest na analizowanym zdjęciu.
Oczywiście zgadzam się, że nie jest to określenie zbyt precyzyjne a raczej orientacyjne.
Rzeczywiście, pomiędzy 1935 a 1939 mogło się wiele zmienić w zabudowie na tych terenach.

Offline

 

#160 18.03.2009 11:56:20

zaruk

Moderator Kombinator

Zarejestrowany: 24.01.2008
Posty: 1293

Re: trochę getta vol.3

Przy takiej definicji "zachodniej części getta" róg Smoczej i Miłej zawiera się w tym obszarze
Natomiast informacja podana przez Rooxa zaprzecza takiej lokalizacji zdjęcia. Szukamy dalej.


Powoli, drążąc tunel, posuwa się strażnik-kret
Z małą czerwoną latarką przypiętą na czole.

Offline

 

                                 Czasy takie, że na fb też trzeba trochę istnieć - zajrzyjcie do nas i tam. A tu jesteśmy już od dobrych dziesięciu lat :)                                

adres IP


Stopka forum

RSS
Powered by PunBB 1.2.23
© Copyright 2002–2008 PunBB
Polityka cookies - Wersja Lo-Fi


Darmowe Forum | Ciekawe Fora | Darmowe Fora
vrbno-pod-pradedem.ebetonovejimky.cz nova-paka.ibetonovejimky.cz przegrywanie kaset vhs warszawa https://jarocin.betonoweszamba.com