Kolejka Marecka - zaciekawiamy Warszawą



Forum Stowarzyszenia

Ogłoszenie

Aktualności - www.facebook.com/sopw.kolejka.marecka Aktualności - www.facebook.com/sopw.kolejka.marecka


#1 5.05.2009 10:41:12

Daros

Moderator

Zarejestrowany: 13.05.2008
Posty: 1854

Miejskie Gimnazjum im. Pułkownika Leopolda Lisa-Kuli

Uroczystość poświęcenia stadionu szkolnego i sztandaru męskiego Miejskiego Gimnazjum im. Pułkownika Leopolda Lisa-Kuli 1937r
http://img.audiovis.nac.gov.pl/PIC/PIC_1-N-2179-3.jpg

Przekazanie karabinu maszynowego 36 Pułkowi Piechoty Legii Akademickiej przez młodzież męskiego V Gimnazjum im. Leopolda Lisa-Kuli w Warszawie 1939r
http://img.audiovis.nac.gov.pl/PIC/PIC_1-W-3104-3.jpg
http://img.audiovis.nac.gov.pl/PIC/PIC_1-W-3104-2.jpg

Tym razem (tak mi się wydaje ) lokalizacja prawidłowa.

Ostatnio edytowany przez Daros (5.05.2009 10:42:06)

Offline

 

#2 5.05.2009 11:38:48

chrisfox

administrator

status 1
GG? ni mom i nie bede mioł
Skąd: z getta
Zarejestrowany: 8.03.2007
Posty: 11926
WWW

Re: Miejskie Gimnazjum im. Pułkownika Leopolda Lisa-Kuli

Odrowąża 75? Może być


Rozczyn dzieł Marksa wlany w bydląt czaszki
Wytwarza z mózgiem przedziwną miksturę

Offline

 

#3 5.05.2009 12:31:06

ines

Użytkownik

7543924
Zarejestrowany: 14.03.2009
Posty: 251

Re: Miejskie Gimnazjum im. Pułkownika Leopolda Lisa-Kuli

Trochę się pogubiłam Liceum im. Lisa Kuli mieści się przy Oszmiańskiej, a przy Odrowąża 75 jest liceum im. Piotra Wysockiego. To które liceum przedstawiają powyższe zdjęcia? Wydaje mi się, że to przy Oszmiańskiej.

Ostatnio edytowany przez ines (5.05.2009 12:36:29)

Offline

 

#4 5.05.2009 12:58:58

chrisfox

administrator

status 1
GG? ni mom i nie bede mioł
Skąd: z getta
Zarejestrowany: 8.03.2007
Posty: 11926
WWW

Re: Miejskie Gimnazjum im. Pułkownika Leopolda Lisa-Kuli

Ja się też pogubiłem, ale wcześniej

Liceum w budynku przy Oszmiańskiej, mieści się od roku 1965. Na zdjęciach widać budynek Odrowąża 75 - mocno się zresztą różniący od tamtego. Przy Oszmiańskiej, mieściła się wówczas szkoła powszechna (zaraz znajdę numer).

(po chwili)

Z tym numerem, mam niejakie wątpliwości. Na stronie Hufca ZHP Praga Północ (http://sklep.kabapol.eu/zh/Zeszyt%20His … nr%201.pdf) podany jest numer 152 - ja bym bardziej był skłonny obstawiać 150 (przeniesioną z Białołęckiej 36, gdzie przedtem mieściły się dwie szkoły powszechne, także nr 128), ale kto to dziś wie - szkoła nr 152 na początku lat trzydziestych znajdowała się na Solcu, pod numerem 22-24. Zaraz zresztą jeszcze sprawdzę rok 1938.


Rozczyn dzieł Marksa wlany w bydląt czaszki
Wytwarza z mózgiem przedziwną miksturę

Offline

 

#5 5.05.2009 13:26:58

chrisfox

administrator

status 1
GG? ni mom i nie bede mioł
Skąd: z getta
Zarejestrowany: 8.03.2007
Posty: 11926
WWW

Re: Miejskie Gimnazjum im. Pułkownika Leopolda Lisa-Kuli

Padło mi na oczy, albo tego tam nie ma. W książce telefonicznej 1838, w ogóle nie znalazłem ("numerowanych") szkół powszechnych. Gimnazjum męskiego im. Lisa-Kuli też zresztą nie


Rozczyn dzieł Marksa wlany w bydląt czaszki
Wytwarza z mózgiem przedziwną miksturę

Offline

 

#6 5.05.2009 13:29:28

Daros

Moderator

Zarejestrowany: 13.05.2008
Posty: 1854

Re: Miejskie Gimnazjum im. Pułkownika Leopolda Lisa-Kuli

Z tymi szkołami było b. różnie, np. taka Szkoła Podstawowa Nr 73 im Stefana Batorego przed wojną przy ulicy Elbląskiej 51 ostatecznie wyladowała na ulicy Białostockiej 10/18.

Offline

 

#7 5.05.2009 13:39:34

ines

Użytkownik

7543924
Zarejestrowany: 14.03.2009
Posty: 251

Re: Miejskie Gimnazjum im. Pułkownika Leopolda Lisa-Kuli

chrisfox napisał:

Ja się też pogubiłem, ale wcześniej

Liceum w budynku przy Oszmiańskiej, mieści się od roku 1965. Na zdjęciach widać budynek Odrowąża 75 - mocno się zresztą różniący od tamtego. Przy Oszmiańskiej, mieściła się wówczas szkoła powszechna (zaraz znajdę numer).

(po chwili)

Z tym numerem, mam niejakie wątpliwości. Na stronie Hufca ZHP Praga Północ (http://sklep.kabapol.eu/zh/Zeszyt%20His … nr%201.pdf) podany jest numer 152 - ja bym bardziej był skłonny obstawiać 150 (przeniesioną z Białołęckiej 36, gdzie przedtem mieściły się dwie szkoły powszechne, także nr 128), ale kto to dziś wie - szkoła nr 152 na początku lat trzydziestych znajdowała się na Solcu, pod numerem 22-24. Zaraz zresztą jeszcze sprawdzę rok 1938.

Dzięki za wyjaśnienia. Budynek przy Odrowąża chyba został trochę rozbudowany.

Offline

 

#8 5.05.2009 13:52:04

roox

miglanc

Skąd: ורשה
Zarejestrowany: 11.04.2007
Posty: 1529

Re: Miejskie Gimnazjum im. Pułkownika Leopolda Lisa-Kuli

Będzie leciutko offtopicznie
Zupełnie nie a propos gimnazjum ale a propos 36 PP Legii Akademickiej - ładny widoczek z drugiej strony nasypu, z terenu koszar pułku, z istniejącym do dziś budynkiem mieszkalnym przy ul. Starzyńskiego.

http://i42.tinypic.com/5e8vhs.jpg

Offline

 

#9 5.05.2009 14:04:02

chrisfox

administrator

status 1
GG? ni mom i nie bede mioł
Skąd: z getta
Zarejestrowany: 8.03.2007
Posty: 11926
WWW

Re: Miejskie Gimnazjum im. Pułkownika Leopolda Lisa-Kuli

Cóż, nie jesteśmy zanadto uczuleni na offtopiki A już zwłaszcza na takie Ładny obrazek.


Rozczyn dzieł Marksa wlany w bydląt czaszki
Wytwarza z mózgiem przedziwną miksturę

Offline

 

#10 5.05.2009 14:07:45

chrisfox

administrator

status 1
GG? ni mom i nie bede mioł
Skąd: z getta
Zarejestrowany: 8.03.2007
Posty: 11926
WWW

Re: Miejskie Gimnazjum im. Pułkownika Leopolda Lisa-Kuli

ines napisał:

Budynek przy Odrowąża chyba został trochę rozbudowany.

Mnie się wydaje taki, jaki był. Spójrz choćby na ortofotomapy.

A tu jeszcze, na deser, tekst nadesłany przez moją nieocenioną Małżonkę - która zresztą bardzo dzielnie wspierała nasze dzisiejsze zastanawianie się.

Siedzibą Zespołu Szkół im. Piotra Wysockiego jest budynek znajdujący się przy ul. Odrowąża 75, wynajęty w roku 1931 od Stowarzyszenia Dozorców i Służby Domowej przez Szkołę Ogólnokształcącą Męską Magistratu m. st. Warszawy. Szkołę tę przekształca się parokrotnie, począwszy od V Gimnazjum Męskiego Magistratu m. st. Warszawy do Miejskiego Gimnazjum i Liceum Ogólnokształcącego im. płk. Lisa-Kuli. Otoczenie gmachu stanowił szkolny ogród warzywno-owocowy (6.000 m2)i plac (36.000 m2). W latach trzydziestych XX w. ogólna powierzchnia parku zagospodarowanego przez szkołę wynosiła 52.000 m2. Na powierzchni tej oprócz ogrodu znajdowało się boisko z bieżnią i z urządzeniami sportowymi, m. in. lekkoatletycznymi, szlak spacerowy z altaną i pagórkiem nadającym się zimą do saneczkowania oraz jeziorko, po którym latem można było pływać kajakami a zimą - zorganizować na nim ślizgawkę. Dla społeczności Bródna tak funkcjonująca szkoła stała się wydarzeniem. Przyciągała ona uczniów z Bródna, Pelcowizny i Annopola, z Targówka i Pragi, a nawet z lewobrzeżnej Warszawy i miejscowości podmiejskich.

W realizacji planu wychowawczego Radę Pedagogiczną wspomagali: lekarz szkolny, dentysta, psycholog i Koło Rodziców. Działały również organizacje uczniowskie i koła zainteresowań: 48 WDH im. Piotra Wysockiego, Hufiec Szkolny Przysposobienia Wojskowego, szkolne koło sportowe "Dyskobol", koło turystyczne "Włóczykijów", chór męski, chór chłopięcy, trzy orkiestry: dęta, mandolinowa i smyczkowa, koło literackie, koło historyczne, koło charytatywne, koło fotograficzne, Szkolna Kasa Oszczędności, sklep szkolny, samorząd uczniowski.
Prowadzona była też świetlica szkolna. Sala gimnastyczna była jednocześnie salą widowiskową i kinową, również dla rodziców. Tym samym szkoła przy ul. Odrowąża pełniła rolę dzielnicowego ośrodka kultury z bardzo bogatym i ambitnym planem.

W latach okupacji 1939-1944 budynek przy ul. Odrowąża zajęli Niemcy na koszary i biuro. Zajęcia Gimnazjum im. Lisa-Kuli odbywały się w lokalach innych szkół. Po ustaniu działań wojennych powstała możliwość powrotu na ul. Odrowąża. Gmach był zdewastowany, gdyż znajdował się w zasięgu ostrzału kierowanego w stronę kolei, a na dachu szkoły znajdował się rosyjski punkt dowodzenia. Wysiłkiem uczniów, rodziców i nauczycieli uprzątnięto gruz, wysprzątano sale lekcyjne i wiosną 1945 roku szkoła rozpoczęła zajęcia jako gimnazjum i liceum koedukacyjne. W 1965 roku szkołę przemianowano na XIII Liceum Ogólnokształcące im. L. Waryńskiego i przeniesiono na ul. Oszmiańską 23/25. Obecny Zespół Szkół im. Piotra Wysockiego ma swój początek w Zasadniczej Szkole Zawodowej dla Pracujących Nr 1. Powstała ona w wyniku starań urzędowych i działań organizatorskich pana Władysława Pikiewicza, jej pierwszego dyrektora. Szkoła rozpoczęła pracę w roku szkolnym 1963/64. Mieściła się na warunkach sublokatorskich w budynku szkoły podstawowej przy ul. Ratuszowej 13. Nauka uczniów odbywała się w poniedziałki, wtorki, czwartki i piątki w godz. 15.30-20.00.

W roku szkolnym 1963/64 było 13 oddziałów o specjalnościach: radiomonter, elektromonter, elektromechanik, tokarz i ślusarz. Uczniowie to dziewczęta i chłopcy, wszyscy pracujący zarobkowo, a jednocześnie poważnie traktujący naukę. Grono pedagogiczne stanowili prawie sami mężczyźni - inżynierowie zatrudnieni w przemyśle lub instytutach naukowo-przemysłowych oraz dwie panie (polonistka i rusycystka). Należy dodać, że wśród nauczycieli mieliśmy zasłużonego uczestnika walki o niepodległość z czasów II wojny światowej pana Jana Talarka, żołnierza dywizji pancernej generała S. Maczka. Pan Talarek uczył języka polskiego i często opowiadał uczniom i nauczycielom o swoich wojennych doświadczeniach. Podczas wakacji 1965 roku szkoła przeniosła się do budynku przy ul. Odrowąża 75. Skrzydło od ul. Pożarowej i trzecie piętro użytkowały przedszkole i Zasadnicza Szkoła Odzieżowa. Suteryny zachodniego skrzydła zajmowały warsztaty ZSZ z ul. Wysockiego. Sale, które posiadaliśmy, w pełni zaspakajały aktualne potrzeby szkoły. Fakt, że był to nasz budynek, umożliwił rozbudowę organizacyjną szkoły. Powołano dzienną Zasadniczą Szkołę dla Młodzieży, zachowując również przeniesioną z ul. Ratuszowej ZSZ dla Pracujących. Szkoła była koedukacyjna, pracowała na dwie zmiany, kierował nią dyrektor Władysław Pikiewicz i jego współpracownicy: wicedyrektor szkoły młodzieżowej mgr Zbigniew Chodnikiewicz oraz wicedyrektor szkoły dla pracujących mgr inż. Jan Sawicki. W obydwu szkołach były prowadzone następujące kierunki kształcenia: radiotechnika, elektromechanika, ślusarstwo i tokarstwo; w sumie 13 oddziałów szkoły młodzieżowej i 8 dla pracujących.


Rozczyn dzieł Marksa wlany w bydląt czaszki
Wytwarza z mózgiem przedziwną miksturę

Offline

 

#11 5.05.2009 19:01:05

ines

Użytkownik

7543924
Zarejestrowany: 14.03.2009
Posty: 251

Re: Miejskie Gimnazjum im. Pułkownika Leopolda Lisa-Kuli

Na tym zdjęciu budynek jest jakby większy: http://www.wysocki.pol.pl/

Offline

 

#12 5.05.2009 20:57:30

chrisfox

administrator

status 1
GG? ni mom i nie bede mioł
Skąd: z getta
Zarejestrowany: 8.03.2007
Posty: 11926
WWW

Re: Miejskie Gimnazjum im. Pułkownika Leopolda Lisa-Kuli

ines napisał:

Na tym zdjęciu budynek jest jakby większy: http://www.wysocki.pol.pl/

Istotnie. Podejrzewam, że powodem jest, iż to zdjęcie wykonano z innej strony, niż tamte To ukazuje elewację wschodnią, na tamtych widać południowe skrzydło (kawałek północnego zresztą też). Naprawdę, szczerze polecam rzut oka na ortofotomapę.


Rozczyn dzieł Marksa wlany w bydląt czaszki
Wytwarza z mózgiem przedziwną miksturę

Offline

 

#13 5.05.2009 21:46:14

ines

Użytkownik

7543924
Zarejestrowany: 14.03.2009
Posty: 251

Re: Miejskie Gimnazjum im. Pułkownika Leopolda Lisa-Kuli

Taką opcję wzięłam pod uwagę i ją początkowo wykluczyłam.  Ale nie będę się upierać

Ostatnio edytowany przez ines (5.05.2009 21:51:33)

Offline

 

#14 5.05.2009 21:58:28

chrisfox

administrator

status 1
GG? ni mom i nie bede mioł
Skąd: z getta
Zarejestrowany: 8.03.2007
Posty: 11926
WWW

Re: Miejskie Gimnazjum im. Pułkownika Leopolda Lisa-Kuli

Ależ trzeba się upierać. Cóż to za dyskusja, bez obstawania przy swoim? Ja się upieram - i nawet na tym zdjątku, do którego link podałaś, nieźle widać, że akurat w tym przypadku mam do uparcia się pełne prawo


Rozczyn dzieł Marksa wlany w bydląt czaszki
Wytwarza z mózgiem przedziwną miksturę

Offline

 

#15 6.05.2009 20:33:07

ines

Użytkownik

7543924
Zarejestrowany: 14.03.2009
Posty: 251

Re: Miejskie Gimnazjum im. Pułkownika Leopolda Lisa-Kuli

Sprawdziłam, wszystko sie zgadza, masz rację

Offline

 

#16 6.05.2009 20:48:50

chrisfox

administrator

status 1
GG? ni mom i nie bede mioł
Skąd: z getta
Zarejestrowany: 8.03.2007
Posty: 11926
WWW

Re: Miejskie Gimnazjum im. Pułkownika Leopolda Lisa-Kuli

Muszę się pokajać

Dzisiejsze poszukiwania, dały wyniki niezbyt dobrze o mnie świadczące. W roku 1938, Gimnazjum Męskie im. Lisa-Kuli miało siedzibę na Odrowąża 68 (zabijcie - nie wiem, gdzie to mogło być) a na Oszmiańskiej mieściła się rzeczywiście Szkoła Powszechna nr 152. Odszczekuję


Rozczyn dzieł Marksa wlany w bydląt czaszki
Wytwarza z mózgiem przedziwną miksturę

Offline

 

                                 Czasy takie, że na fb też trzeba trochę istnieć - zajrzyjcie do nas i tam. A tu jesteśmy już od dobrych dziesięciu lat :)                                

adres IP


Stopka forum

RSS
Powered by PunBB 1.2.23
© Copyright 2002–2008 PunBB
Polityka cookies - Wersja Lo-Fi


Darmowe Forum | Ciekawe Fora | Darmowe Fora
Szamba betonowe Radomsko przegrywanie kaset vhs łódz