Kolejka Marecka - zaciekawiamy Warszawą



Forum Stowarzyszenia

Ogłoszenie

Aktualności - www.facebook.com/sopw.kolejka.marecka Aktualności - www.facebook.com/sopw.kolejka.marecka


  • Index
  •  » Pomocy!
  •  » Tadeusz Bednarczyk - "Bednarz", "Tadeusz"

#1 4.06.2009 16:30:10

chrisfox

administrator

status 1
GG? ni mom i nie bede mioł
Skąd: z getta
Zarejestrowany: 8.03.2007
Posty: 11926
WWW

Tadeusz Bednarczyk - "Bednarz", "Tadeusz"

To będzie pytanie typowego ignoranta - i trudno. Chińska mądrość ludowa mówi: gdy pytasz, wstydzisz się tylko raz - gdy nie wiesz, wstyd na całe życie.

Mówią Wam coś nazwisko i pseudonimy tego pana? Jak sam pisze, związany był z Organizacją Wojskową - Korpus Bezpieczeństwa i w ramach tej działalności bardzo blisko współpracował z Żydowskim Związkiem Wojskowym. Z niezwykle mieszanymi uczuciami, przeczytałem jego broszurkę "Walka i pomoc", traktującą o OW-KB, ŻZW, ich wzajemnych związkach, powstaniu w getcie itd. Uczucia są mieszane, już z racji roku wydania i wydawnictwa - Iskry, 1968. Nietrudno zgadnąć, że może to być publikacja służąca jedynie zamówionemu po marcu przez czerwonych uderzeniu w syjonistów. Malutka broszurka, niecałe 70 stron formatu 12x19 cm, mogła powstać szybciutko - zresztą autor we wstępie wyraźnie pisze, że jego dzieło ma dać odpór - cytuję - antypolskiej kampanii organizowanej przez międzynarodowe ośrodki syjonistyczne.

Książka jest bardzo cennym źródłem - lub stekiem propagandowych bzdur, przeinaczeń i konfabulacji. Bardziej - niestety - skłaniam się ku tej drugiej ewentualności, co bardzo mnie martwi, gdyż pewne rewelacje wyglądają nadzwyczaj interesująco. Bardzo bym się cieszył, gdybym za wiarygodne mógł uznać informacje o tunelach ŻZW pod Lesznem (z kościoła, czy też klasztoru) czy Okopową (z Gęsiej na cmentarz) i wiele innych rewelacji. Z drugiej strony, autor nader często ewidentnie bredzi pod hasłem "według moich szacunków" - choćby oceniając szmugiel żywności do getta na 250 ton dziennie (ludzie kochane, to kilkanaście ówczesnych wagonów, dwa pociągi tygodniowo)... itd. Zwracam się z naiwnym pytaniem: wiecie może coś o tym panu - czy to autentyczna, czy jedynie wirtualna postać - i jego ewentualnych publikacjach (zapowiada on tam w przypisach książkę, która jakoby zawierać miała pełniejsze opracowanie tematu a ukazać się nieco później nakładem MON)?

Znalazłem w katalogach bibliotecznych książki:
- "Obowiązek silniejszy od śmierci" (wspomnienia o polskiej pomocy dla Żydów w Warszawie w latach 1939-44, KAW 1982)
- "Życie codzienne warszawskiego getta : warszawskie getto i ludzie (1939-1945 i dalej) [jakimi ich znałem]" (Ojczyzna, 1995)
- "Rys historyczny Organizacji Wojskowej - Kadry Bezpieczeństwa - Armii Krajowej OW-KB-AK - sikorszczycy w ruchu oporu, wrzesień 1939 r. - do stycznia 1945 r. oraz Żydzi polscy dzisiaj" : dodatek uzupełniający do książki pt."Życie codzienne warszawskiego getta" (Ojczyzna, 1995)
- "Wiesenthal contra Waluś, Demianiuk i inni - meandry sprawiedliwości w USA" (Ojczyzna, 1997)

Więc może jednak?


Rozczyn dzieł Marksa wlany w bydląt czaszki
Wytwarza z mózgiem przedziwną miksturę

Offline

  • Index
  •  » Pomocy!
  •  » Tadeusz Bednarczyk - "Bednarz", "Tadeusz"

                                 Czasy takie, że na fb też trzeba trochę istnieć - zajrzyjcie do nas i tam. A tu jesteśmy już od dobrych dziesięciu lat :)                                

adres IP


Stopka forum

RSS
Powered by PunBB 1.2.23
© Copyright 2002–2008 PunBB
Polityka cookies - Wersja Lo-Fi


Darmowe Forum | Ciekawe Fora | Darmowe Fora
BetonovĂŠ septiky jsou ideĂĄlnĂ­ volbou pro przegrywanie kaset vhs warszawa przegrywanie kaset vhs łódz przegrywanie kaset vhs