Kolejka Marecka - zaciekawiamy Warszawą



Forum Stowarzyszenia

Ogłoszenie

Aktualności - www.facebook.com/sopw.kolejka.marecka Aktualności - www.facebook.com/sopw.kolejka.marecka


  • Index
  •  » Pomocy!
  •  » Rozstrzelani kolaboranci na terenie Warszawy w czasie II WS

#1 20.07.2009 14:46:37

maryjan

Użytkownik

Zarejestrowany: 16.04.2007
Posty: 72

Rozstrzelani kolaboranci na terenie Warszawy w czasie II WS

Poszukuje informacji na temat rozstrzelanych w Warszawie przez komorki Polskiego Panstwa Podziemnego kolaborantow. Za bardzo nie wiem w jakich instytucjach tego typu dokumentow szukac, jezeli takowe sie zachowaly lub w pozniejszym okresie zostaly opracowane.

Czy bylby ktos w stanie pomoc ??

Offline

#2 20.07.2009 15:31:18

chrisfox

administrator

status 1
GG? ni mom i nie bede mioł
Skąd: z getta
Zarejestrowany: 8.03.2007
Posty: 11918
WWW

Re: Rozstrzelani kolaboranci na terenie Warszawy w czasie II WS

Ha, słowo "kolaborant" wydaje mi się - w naszym, nie np. francuskim, przypadku - dość nieprecyzyjne. Kto to taki, ów kolaborant? Osoba wpisana na niemiecką listę narodowościową (na Górnym Śląsku było takich - ale to skomplikowana sprawa, nikogo nie oceniam, proszę tego tak nie odbierać - prawie 90%), czy aktywny zdrajca, intensywnie działający na szkodę niedawnych rodaków. Niektórych (choćby Igo Syma) likwidowano na bieżąco, wielu - hurtowo - podczas Powstania (o ile pamiętam, w okolicach szkoły na Barokowej funkcjonował sąd chętnie ferujący szybciutko wykonywane wyroki śmierci). Jeśli o to ostatnie chodzi - choć zapewne nie - z pewnością można trochę informacji znaleźć w jakiejś książce o Starówce. Słowo daję, nie pamiętam, u kogo to widziałem. Stachiewicz?


Rozczyn dzieł Marksa wlany w bydląt czaszki
Wytwarza z mózgiem przedziwną miksturę

Offline

#3 20.07.2009 17:51:35

maryjan

Użytkownik

Zarejestrowany: 16.04.2007
Posty: 72

Re: Rozstrzelani kolaboranci na terenie Warszawy w czasie II WS

Poszukuje powodow zgonu jednego z braci mojego dziadka, ktory zginal w wieku 18 lat w 1941 roku. Z informacji, ktora krazy w rodzinie wynika ze zostal rozstrzelany wlasnie przez Polskie Podziemie za kontakty z niemcami. Informacja ta pochodzi podobno z jakiejs ksiazki, ale ani tytulu ani autora niestety nie znam. Ile w tym prawdy trudno powiedziec, dlatego chce to w jakis sposob zweryfikowac.

Offline

#4 20.07.2009 18:42:14

chrisfox

administrator

status 1
GG? ni mom i nie bede mioł
Skąd: z getta
Zarejestrowany: 8.03.2007
Posty: 11918
WWW

Re: Rozstrzelani kolaboranci na terenie Warszawy w czasie II WS

Niestety, nie pomogę. Gdybyś coś znalazł, podziel się z nami - choćby informacją bibliograficzną. To wciąż bardzo mało znane zagadnienia.


Rozczyn dzieł Marksa wlany w bydląt czaszki
Wytwarza z mózgiem przedziwną miksturę

Offline

#5 29.07.2009 08:06:24

maryjan

Użytkownik

Zarejestrowany: 16.04.2007
Posty: 72

Re: Rozstrzelani kolaboranci na terenie Warszawy w czasie II WS

Z gory przepraszam, ze akurat tutaj o to prosze, ale wszystkie inne proby zawiodly...

Takie samo pytanie zadalem na wiadomym forum i jednoczesnie zaraz po tym zaktualizowalem adres email do aktywacji/kontaktu na tamtym forum (To samo zrobilem tutaj i wszystko przebieglo jak powinno). Niestety okazalo sie, ze konto zostalo dezaktywowane, a wiadomosc aktywacyjna na nowy adres nie jest wysylana z automatu, tylko musi byc namaszczona przez administratora. Niestety administrator bedzie nieobecny do polowy sierpnia i jak wnioskuje nikt go nie zastepuje... Oszczedze sobie komentarza...

Stad moja prosba, czy moglby ktos mi przeslac lub przekleic odpowiedzi (jezeli takowe sie pojawily) na moje pytanie, ktore umescilem na tamtym forum ??

Bylym bardzo wdzieczny.

Offline

#6 29.07.2009 10:29:24

Daros

Moderator

Zarejestrowany: 13.05.2008
Posty: 1854

Re: Rozstrzelani kolaboranci na terenie Warszawy w czasie II WS

maryjan napisał:

Poszukuje powodow zgonu jednego z braci mojego dziadka, ktory zginal w wieku 18 lat w 1941 roku. Z informacji, ktora krazy w rodzinie wynika ze zostal rozstrzelany wlasnie przez Polskie Podziemie za kontakty z niemcami. Informacja ta pochodzi podobno z jakiejs ksiazki, ale ani tytulu ani autora niestety nie znam. Ile w tym prawdy trudno powiedziec, dlatego chce to w jakis sposob zweryfikowac.

A jakaś bliższa lokalizacja? (dzielnica, ulica, okolica? czas? Oddział?) Czytuje się to i owo, może coś wpadnie w oko tylko muszę wiedzieć gdzie spojrzeć.

Offline

#7 29.07.2009 11:00:44

chrisfox

administrator

status 1
GG? ni mom i nie bede mioł
Skąd: z getta
Zarejestrowany: 8.03.2007
Posty: 11918
WWW

Re: Rozstrzelani kolaboranci na terenie Warszawy w czasie II WS

maryjan napisał:

czy moglby ktos mi przeslac lub przekleic odpowiedzi (jezeli takowe sie pojawily) na moje pytanie, ktore umescilem na tamtym forum ??

Z tym akurat nie mam problemu - moje (zapewne bardzo duże) zdjęcie wisi tam na tablicy z napisem "tych klientów nie obsługujemy". Inna rzecz, że mnie tamtejsza obsługa też wydaje się nieco ponad normę wieśniacka.


Rozczyn dzieł Marksa wlany w bydląt czaszki
Wytwarza z mózgiem przedziwną miksturę

Offline

#8 29.07.2009 11:05:15

maryjan

Użytkownik

Zarejestrowany: 16.04.2007
Posty: 72

Re: Rozstrzelani kolaboranci na terenie Warszawy w czasie II WS

Daros napisał:

maryjan napisał:

Poszukuje powodow zgonu jednego z braci mojego dziadka, ktory zginal w wieku 18 lat w 1941 roku. Z informacji, ktora krazy w rodzinie wynika ze zostal rozstrzelany wlasnie przez Polskie Podziemie za kontakty z niemcami. Informacja ta pochodzi podobno z jakiejs ksiazki, ale ani tytulu ani autora niestety nie znam. Ile w tym prawdy trudno powiedziec, dlatego chce to w jakis sposob zweryfikowac.

A jakaś bliższa lokalizacja? (dzielnica, ulica, okolica? czas? Oddział?) Czytuje się to i owo, może coś wpadnie w oko tylko muszę wiedzieć gdzie spojrzeć.

No z tego to tylko dokladna date smierci moge podac: 24-04-1941 i oczywiscie Warszawa. A jeszcze wiec w momencie smierci: 18 lat. Mieszkal na Zoliborzu oficerskim, ale gdzie zginal nie mam pojecia.

Offline

  • Index
  •  » Pomocy!
  •  » Rozstrzelani kolaboranci na terenie Warszawy w czasie II WS

                                 Czasy takie, że na fb też trzeba trochę istnieć - zajrzyjcie do nas i tam. A tu jesteśmy już od dobrych dziesięciu lat :)                                

adres IP


Stopka forum

RSS
Powered by PunBB 1.2.23
© Copyright 2002–2008 PunBB
Polityka cookies - Wersja Lo-Fi


Darmowe Forum | Ciekawe Fora | Darmowe Fora
Ξενοδοχεία Λεσότο Hotels Tacoma Hotels Konjic Hotels Samoa