Kolejka Marecka - zaciekawiamy Warszawą



Forum Stowarzyszenia

Ogłoszenie

Aktualności - www.facebook.com/sopw.kolejka.marecka Aktualności - www.facebook.com/sopw.kolejka.marecka


#1 23.11.2009 11:16:22

enejeio

konto usunięte na prośbę użytkownika

Skąd: Wrzeciono
Zarejestrowany: 18.11.2009
Posty: 360
WWW

Galanteria budynkowa

Z pewną nieśmiałością zaczynam kolejny nowy wątek. W dziale z detalami, choć może gdzie indziej jego miejsce?
Chodzi mi o wszelkie metalowe drobiazgi umieszczane na elewacjach w celach ozdobno-użytkowych. Dział "żeliwo" chyba jednak nie powinien tego obejmować.

Na początek piękny drobiazg.

Skrytka na drzewiec flagi z klapką (ul. Kasprowicza 31)
http://lh5.ggpht.com/_6PononYbX50/SwpLG4E3enI/AAAAAAAAALM/LbbdmBBthfQ/s512/reppo%20020.jpg

Ostatnio edytowany przez enejeio (27.11.2009 09:20:00)


Ukončite prosím výstup a nástup, dveře se zavírají

Offline

 

#2 24.11.2009 14:32:27

enejeio

konto usunięte na prośbę użytkownika

Skąd: Wrzeciono
Zarejestrowany: 18.11.2009
Posty: 360
WWW

Re: Galanteria budynkowa

Dość typowa rozetka,akurat z Mokotowa (ul. Wiktorska 22) - ten model miał chyba możliwość regulowania przepływu powietrza. Warto by założyć osobny wątek z wywietrznikami.

http://www.kolejkamarecka.pun.pl/_fora/kolejkamarecka/gallery/150_1259069339.jpg

Ostatnio edytowany przez enejeio (27.11.2009 09:22:05)


Ukončite prosím výstup a nástup, dveře se zavírají

Offline

 

#3 25.11.2009 00:51:20

 emka 1471

Użytkownik

Skąd: mówią, że z folwarku Rakowiec
Zarejestrowany: 26.12.2008
Posty: 651

Re: Galanteria budynkowa

A no właśnie. Wentylatory. W chwili obecnej znikają z naszych oczu w tempie zastraszającym. Wszechobecna tendencja do ocieplania budynków powoduje zanik tych pięknych elementów. Tam, gdzie jeszcze pół roku temu udało mi się je znaleźć, dzisiaj można jedynie obejrzeć współczesne plastikowe twory rodem z Castoramy czy inszego Marketu. Może warto stworzyć osobny wątek na ten temat? Chętnie podzielę się zdjęciami.

Offline

 

#4 25.11.2009 09:55:24

enejeio

konto usunięte na prośbę użytkownika

Skąd: Wrzeciono
Zarejestrowany: 18.11.2009
Posty: 360
WWW

Re: Galanteria budynkowa

emka 1471 napisał:

Chętnie podzielę się zdjęciami.

A to w takim razie bardzo proszę! Mnie ten temat też bardzo "kręci" i chętnie powymieniam uwagi i spostrzeżenia. Czekam z niecierpliwością na Twoje fotki!


Ukončite prosím výstup a nástup, dveře se zavírají

Offline

 

#5 26.11.2009 10:34:20

enejeio

konto usunięte na prośbę użytkownika

Skąd: Wrzeciono
Zarejestrowany: 18.11.2009
Posty: 360
WWW

Re: Galanteria budynkowa

Dziś rano w drodze do pracy na Domu Wedla przy Puławskiej wypatrzyłem taki drobiazg, zamieszczony w wejściu do sklepu. Pewnie służy (służył) do opuszczania/mocowania kraty, a może do zakładania sztab? Były 4 sztuki, po dwie na każdej stronie na tej samej wysokości (u dołu i u góry)

http://www.kolejkamarecka.pun.pl/_fora/kolejkamarecka/gallery/150_1259227620.jpg

Ostatnio edytowany przez enejeio (27.11.2009 09:20:51)


Ukončite prosím výstup a nástup, dveře se zavírají

Offline

 

#6 26.11.2009 10:52:08

chrisfox

administrator

status 1
GG? ni mom i nie bede mioł
Skąd: z getta
Zarejestrowany: 8.03.2007
Posty: 11918
WWW

Re: Galanteria budynkowa

No, to u dołu ciekawskie Od razu mam pytanie: czy taki detal po przeciwnej stronie wejścia jest umieszczony (wycięciem w kształcie T) tak, jak ten, czy obrócony symetrycznie względem osi drzwi?


Rozczyn dzieł Marksa wlany w bydląt czaszki
Wytwarza z mózgiem przedziwną miksturę

Offline

 

#7 26.11.2009 11:55:26

enejeio

konto usunięte na prośbę użytkownika

Skąd: Wrzeciono
Zarejestrowany: 18.11.2009
Posty: 360
WWW

Re: Galanteria budynkowa

chrisfox napisał:

No, to u dołu ciekawskie Od razu mam pytanie: czy taki detal po przeciwnej stronie wejścia jest umieszczony (wycięciem w kształcie T) tak, jak ten, czy obrócony symetrycznie względem osi drzwi?

Kuchnia Olek! Dobre pytanie! Od razu można poznać fachowca! O ile dobrze pamiętam po drugiej stronie literka T jest umieszczona "daszkiem" w stronę drzwi (ta ze zdjęcia "nóżką")
Wygląda to mniej więcej tak:

-I   drzwi   -I

A wiesz/przypuszczasz może co to takiego?


Ukončite prosím výstup a nástup, dveře se zavírají

Offline

 

#8 26.11.2009 14:32:50

 emka 1471

Użytkownik

Skąd: mówią, że z folwarku Rakowiec
Zarejestrowany: 26.12.2008
Posty: 651

Re: Galanteria budynkowa

W kwestii wywietrzników. Założyłam nowy wątek i zapraszam tam wszystkich do dyskusji. Enejeio jeżeli możesz to przerzuć tam swoje zdjęcia dotyczące tego tematu.
Przepraszam za zamieszanie ale od dłuższego czasu nosiłam się z zamiarem utworzenia wątka na ten temat i w końcu stało się

Offline

 

#9 26.11.2009 15:54:31

chrisfox

administrator

status 1
GG? ni mom i nie bede mioł
Skąd: z getta
Zarejestrowany: 8.03.2007
Posty: 11918
WWW

Re: Galanteria budynkowa

enejeio napisał:

A wiesz/przypuszczasz może co to takiego?

Taki układ jest logiczny. Rysunku nie wykonam, ale gdyby było inaczej, niewiele bym rozumiał. Tak, jak jest, jest dobrze. Oczywiście, może to służyć do mocowania tak sztab, jak i kraty. Zasada jest prosta: wkłada się zaczepy (również w kształcie T, ale skierowanego pionową kreską prostopadle a poziomą równolegle do elewacji), przesuwa o parę centymetrów w bok i blokuje (jakimś bolcem?) możliwość przesuwu z powrotem. Bardzo ładne, proste i skuteczne rozwiązanie.


Rozczyn dzieł Marksa wlany w bydląt czaszki
Wytwarza z mózgiem przedziwną miksturę

Offline

 

#10 27.11.2009 09:11:46

enejeio

konto usunięte na prośbę użytkownika

Skąd: Wrzeciono
Zarejestrowany: 18.11.2009
Posty: 360
WWW

Re: Galanteria budynkowa

chrisfox napisał:

gdyby było inaczej, niewiele bym rozumiał. Tak, jak jest, jest dobrze.

Niestety odtwarzają układ z pamięci pomyliłem się wczoraj
Dziś rano jeszcze raz tam poszedłem i wszystko sprawdziłem. Wygląda to tak:

-I           I-

    drzwi


I-          -I


Ciekaw jestem, czy gdzie indziej coś takiego jeszcze się zachowało.

emka 1471 - nieładnie tak podkradać tematy


Ukončite prosím výstup a nástup, dveře se zavírají

Offline

 

#11 27.11.2009 11:07:18

 emka 1471

Użytkownik

Skąd: mówią, że z folwarku Rakowiec
Zarejestrowany: 26.12.2008
Posty: 651

Re: Galanteria budynkowa

enejeio napisał:

[...] emka 1471 - nieładnie tak podkradać tematy

Podkradać? no cóż jeżeli tak to widzisz to niechaj zostanę złodziejem.
Moja wina że tak się guzdrałam z utworzeniem tego wątku. Nosiłam się z tym zamiarem od czasu naszego letniego spaceru po Grochowie. Wrzuciłam fotki do galerii i czasu mi od tamtej pory zabrakło na dalsze działania. Ruszyło mnie sumienie, jak zobaczyłam Twoje fotki a uwierz bardzo mi zależało żeby ten temat nie rozmył się wśród różnych szczegółów które prezentujesz w temacie "galanterii kamienic warszawskich". Nie wiele o tych wywietrznikach wiadomo i liczę na to, że jak będą w osobnym wątku może szybciej dokopie się do nich ktoś kto mógłby coś więcej o nich powiedzieć - kto je produkował, kiedy, itd.
Ale skoro uważasz że coś Ci podkradłam to niech i tak będzie.......

Offline

 

#12 27.11.2009 11:17:07

enejeio

konto usunięte na prośbę użytkownika

Skąd: Wrzeciono
Zarejestrowany: 18.11.2009
Posty: 360
WWW

Re: Galanteria budynkowa

spoko, spoko

Bardzo dobrze zrobiłaś, bo wątek wywietrzników jest rozwojowy i rzeczywiście powinien być wyodrębniony. Z tym "podkradaniem" to był głupi żart z mojej strony. Bardzo się cieszę, że jakieś tam moje przypadkowe działanie zainspirowało kogoś do rozpoczęcia merytorycznej dyskusji. Bardzo chętnie będę brał w niej udział. Przebudowałem już cały wątek galanterii, żeby nie dublować Twojego.

pzdr


Ukončite prosím výstup a nástup, dveře se zavírají

Offline

 

#13 1.12.2009 11:12:22

enejeio

konto usunięte na prośbę użytkownika

Skąd: Wrzeciono
Zarejestrowany: 18.11.2009
Posty: 360
WWW

Re: Galanteria budynkowa

Tymczasem znalazłem kolejnego cósia - zagwozdkę. Znajduje się toto na zaokrąglonym rogu kamienicy przy ul. Narbutta 37, mniej więcej na wysokości metra od ziemi. Obok na tej samej wysokości jest drugi, ale zachlapany tynkiem. Co to może być?

http://www.kolejkamarecka.pun.pl/_fora/kolejkamarecka/gallery/150_1259661691.jpg


Ukončite prosím výstup a nástup, dveře se zavírají

Offline

 

#14 9.12.2009 13:08:08

enejeio

konto usunięte na prośbę użytkownika

Skąd: Wrzeciono
Zarejestrowany: 18.11.2009
Posty: 360
WWW

Re: Galanteria budynkowa

Kolejny delikwent do rozszyfrowania. Metalowy (żeliwny?) detal z kamienicy przy ul. Polnej 44 (od Jaworzyńskiej). Prawdopodobnie zaślepka jakiegoś otworu (rury, przewodu?). Pytanie jakiego i po co?

http://www.kolejkamarecka.pun.pl/_fora/kolejkamarecka/gallery/150_1260360309.jpg


Ukončite prosím výstup a nástup, dveře se zavírají

Offline

 

                                 Czasy takie, że na fb też trzeba trochę istnieć - zajrzyjcie do nas i tam. A tu jesteśmy już od dobrych dziesięciu lat :)                                

adres IP


Stopka forum

RSS
Powered by PunBB 1.2.23
© Copyright 2002–2008 PunBB
Polityka cookies - Wersja Lo-Fi


Darmowe Forum | Ciekawe Fora | Darmowe Fora
Hotell GrĂśnland https://www.hotels-world.pl/ Hotels Konjic Alberghi Germania www.ehotelsreviews.com