Kolejka Marecka - zaciekawiamy Warszawą



Forum Stowarzyszenia

Ogłoszenie

Aktualności - www.facebook.com/sopw.kolejka.marecka Aktualności - www.facebook.com/sopw.kolejka.marecka


#1 9.11.2010 15:38:07

chrisfox

administrator

status 1
GG? ni mom i nie bede mioł
Skąd: z getta
Zarejestrowany: 8.03.2007
Posty: 11926
WWW

Dotknij Niepodległości 2010 w Muzeum Wojska Polskiego

Dotknij Niepodległości w Muzeum Wojska Polskiego!

W dniu Odzyskania Niepodległości - Muzeum Wojska Polskiego po raz czwarty przygotowało imprezę z cyklu Dotknij Niepodległości. Wraz z Ministerstwem Obrony Narodowej, Miastem Stołecznym Warszawa oraz Telewizją Polską mamy przyjemność zaprosić Państwa do zapoznania się z naszym okolicznościowym programem.
Muzeum będzie otwarte  bezpłatnie dla wszystkich zwiedzających już od godziny 12.00 do 20.00 (ostatnie wejście 19.30)

Poniżej prezentujemy szczegółowy program obchodów

Godz. 11.00-20.00

„Dotknij Niepodległości” – namiot prezentacyjny,

„Zobacz, przymierz, wyceluj, sprawdź jak działa”

To idea akcji promocyjnej, popularyzującej broń, sprzęt wojskowy, umundurowanie, oprzyrządowanie żołnierzy polskich walczących o niepodległą ojczyznę. Celem tej imprezy to promocja historii Polski i Wojska Polskiego, a istotną jej część stanowi prezentacja wybranych obiektów z naszych zbiorów. Tego dnia zwiedzający mogą wziąć do ręki prawdziwy karabin, szablę, poczuć na głowie ciężar wojskowego hełmu. Każdy zainteresowany otrzymuje wyczerpującą informację dotyczącą danego przedmiotu. W tym roku kustosze MWP zaprezentują obiekty upamiętniające okres wojny polsko-bolszewickiej 1920 roku.

Godz. 12.00 – 18.00 Parking - Giełda Papierów Wartościowych
Check-point Wojska Polskiego – prezentacja wyposażenia Sił Zbrojnych RP
Sprzęt ciężki – m.in. KTO ROSOMAK, PT-91 Twardy, Humvee

Godz. 12.00 – 20.00 Muzeum WP
Prezentacja historycznego sprzętu wojskowego m.in. czołg Sherman Grizzly, Sherman, Stuart M5

Godzina 12.00 - 20.00 Park MWP
Udostępnienie zwiedzającym kabin; samolotu Mig – 29, Su 22, śmigłowca Mi-8,
Projekcje filmów o tematycznej patriotyczno-obronnej,

Godz. 12.00 – 20.00 Muzuem WP
Prezentacja polskich pojazdów wojskowych z czasów II RP – czołg rozpoznawczy TKS, czołg rozpoznawczy TK-3 oraz ciągnik artyleryjski C2P

Godz. 13.30 – 14.00 Plac Józefa Piłsudskiego
Z placu Józefa Piłsudskiego wyruszy defilada pododdziałów reprezentacyjnych Wojska Polskiego, Straży Granicznej, Policji, Służby Więziennej i grup rekonstrukcji historycznych ulicami Krakowskie Przedmieście – Nowy Świat – Al. Jerozolimskie do Muzeum Wojska Polskiego.

Godz. 14.00
Przyjęcie defilady u bram Muzeum przez Panią Prezydent Hannę Gronkiewicz-Waltz, przedstawicieli MON oraz prof. Janusza Ciska Dyrektora MWP

Godz. 14.15 Dziedziniec MWP
Koncert chopinowski w wykonaniu pianistki Julii Singalewicz

Godz. 16.00-17.00 Dziedziniec MWP
Segment związany z filmem Jerzego Hoffmana pt.: „Bitwa Warszawska 1920”
·    Wystawa fotogramów z planu filmowego
·    Spotkanie z reżyserem, aktorami i operatorami
·    Pokaz sprzętu historycznego z planu filmowego, w tym czołg Renault FT17

Godzina 16.30 - 18.00 Samolot AN-26
Prezentacja filmów z cyklu „Było nie minęło” w samolocie AN-26 oraz spotkanie z autorem cyklu, red. Adamem Sikorskim.

Stoiska cateringowe i wojskowa grochówka.

Wystawy stałe udostępnione publiczności

WOJSKOWOŚĆ POLSKA OKRESU ŚREDNIOWIECZA, ODRODZENIA I STAROPOLSKA X w. - I POŁ. XVII w.

Wystawa prezentuje historię wojskowości polskiej od początków państwowości polskiej w X wieku do połowy XVII wieku, kończącej się panowaniem Władysława IV Wazy. Z najdawniejszych czasów pochodzi szyszak tzw. piastowski i miecze drużyny Mieszka I. Pamiątką po wielkim zwycięstwie pod Grunwaldem jest prezentowany na wystawie relikwiarz krzyżacki zdobyty w tej bitwie przez polskich rycerzy. Wśród zabytków zwracają uwagę zbroje z czasów renesansu i bogata kolekcja uzbrojenia – broni palnej, białej i drzewcowej. Najważniejszy element tej ekspozycji stanowi jeden z największych w kraju zespołów uzbrojenia legendarnej polskiej jazdy – husarii.

WOJNY ZE SZWECJĄ I TURCJĄ W II POŁ. XVII w.

Wystawa prezentuje uzbrojenie zaczepne i ochronne koronnych wojsk komputowych w latach 1648 - 1699. W ekspozycji pokazane zostały bezcenne pamiątki, wśród których znajduje się  kolczuga króla Jana Kazimierza, kolekcja zbroi  płytowych i karacenowych husarii, uzbrojenie pancernych i broń autoramentu cudzoziemskiego – zbroje, rapiery i broń palna.

WOJSKO RZECZYPOSPOLITEJ OBOJGA NARODÓW w I połowie XVIII wieku – CZASY SASKIE

Wystawa przedstawia umundurowanie i uzbrojenie Wojska Koronnego w latach 1700 - 1764. Imponująca kolekcja szabel kontuszowych, bogato zdobionych stanowi widomy znak czasów – o których mówiono „Za króla Sasa jedz pij i popuszczaj pasa”. Szczególne miejsce zajmuje pierwszy polski order – Order Orła Białego ustanowiony w 1705 roku przez króla Augusta II Mocnego.

REFORMY WOJSKOWE W OKRESIE OŚWIECENIA I WOJNA W OBRONIE KONSTYTUCJI 3 MAJA 1764 - 1792

Na wystawie możemy podziwiać kolekcję pierwszych polskich mundurów oraz pamiątki związane z konstytucja 3 Maja – szable z napisami VIVAT KONSTYTUCJA. Uwagę zwraca również order Virtuti Militari – pierwsze polskie odznaczenie bojowe, ustanowione w czasach wojny w obronie Konstytucji 3 Maja – w roku 1792.


POWSTANIE KOŚCIUSZKOWSKIE 1794r.

Wśród eksponatów w tej sali najważniejsze są osobiste pamiątki związane z postacią Naczelnika powstania – Tadeuszem Kościuszką. Symbolicznym zabytkiem o niezwykłej wymowie jest sztandar kosynierów z napisem ŻYWIĄ I BRONIĄ


LEGIONY POLSKIE I WOJSKO KSIĘSTWA WARSZAWSKIEGO 1797 - 1814

Czasy walk Polaków u boku Napoleona ukazane są poprzez eksponaty związane z wielkimi wodzami tego okresu Janem Henrykiem Dąbrowskim i księciem Józefem Poniatowskim. Bogata galeria umundurowania z epoki napoleońskiej umożliwia zapoznanie się z różnorodnością i barwnością ówczesnych wojsk.


WOJSKO KRÓLESTWA POLSKIEGO I POWSTANIE LISTOPADOWE 1815 - 1831

Wystawa prezentuje imponującą kolekcję umundurowania wojska Królestwa Polskiego powstałego na mocy postanowień Kongresu Wiedeńskiego. Obrazy przypominają o wielkich bitwach Powstania Listopadowego a w gablotach można podziwiać pamiątki po uczestnikach niepodległościowego zrywu. Nad salą góruje sztandar z dewizą  ZA NASZĄ I WASZĄ WOLNOŚĆ.


WIOSNA LUDÓW 1848 - 1849 I POWSTANIE STYCZNIOWE 1863 - 1864

Ekspozycja prezentuje pamiątki narodowe, broń i dzieła sztuki, ukazujące historię polskich zrywów wolnościowych z lat 1832 - 1864. Przypomina, że Polacy uczestniczyli w walkach rewolucyjnych w całej Europie. Szczególne miejsce znajdują w ekspozycji pamiątki po powstaniu 1863 roku – broń, mundury i sztandary.


DROGI DO NIEPODLEGŁOŚCI - POLSKIE FORMACJE PODCZAS I WOJNY ŚWIATOWEJ

W sali przedstawiono polskie formacje zbrojne z okresu I wojny światowej, Wojsko Polskie w latach walki o granice i o utrzymanie niepodległość państwa, w latach 1914 - 1921. Ukazane są Legiony Polskie i ich sławni dowódcy (Józef Piłsudski i Józef Haller), jak i formacje walczące po przeciwnej stronie frontu - Legion Puławski, Korpusy Polskie i inne formacje tworzone w Rosji oraz Oddział Bajończyków i Armia Polska we Francji. Znaczny fragment ekspozycji poświęcony jest wojnie polsko-bolszewickiej a szczególnie Bitwie warszawskiej 15 sierpnia 1920 roku.


WOJSKO POLSKIE II RZECZYPOSPOLITEJ

Ekspozycja ukazuje wojsko polskie w okresie 1921 - 1939, od zakończenia wojny z Rosją Sowiecką do wybuchu II wojny światowej.
Ukazane zostały wszystkie rodzaje wojsk wraz z charakterystycznym dla nich uzbrojeniem i wyposażeniem. Można zapoznać się z polską produkcją zbrojeniową jak i osiągnięciami polskich kryptologów, którzy złamali kod maszyny szyfrującej Enigma. Wystawę uzupełnia bogata kolekcja odznak pułkowych oraz orderów i odznaczeń Polski Niepodległej.


WOJNA OBRONNA 1939 r.

Cześć ekspozycji poświęcona wojnie obronnej 1939 roku prezentuje charakterystyczne eksponaty od pocisku z pancernika Schlezwig Holstein do po broń i wyposażenie podniesione z pobojowisk. Ponad głowami zwiedzających można podziwiać sztandary jednostek które odznaczyły się w walkach wrześniowych.


POLACY  NA FRONTACH II WOJNY ŚWIATOWEJ
Polski wkład w zwycięstwo aliantów nad hitlerowskimi Niemcami uświadamia nam prezentacja jednostek Wojska Polskiego powstałych we Francji, Wielkiej Brytanii, na Bliskim Wschodzie i ZSRS. Wystawę wypełniają mundury, broń i pamiątki osobiste po wybitnych dowódcach jak i szeregowych żołnierzach Wojska Polskiego.


WALKA W OKUPOWANYM KRAJU

Zaprezentowane zostały wszystkie formacje walczące w okupowanym kraju przeciwko Niemcom od Oddziału Wydzielonego majora Henryka Dobrzańskiego ps. „Hubal” poprzez Narodową Organizację Zbrojną, Bataliony Chłopskie i ZWZ AK aż do Gwardii i Armii Ludowej


ARMIA KRAJOWA I POWSTANIE WARSZAWSKIE

Dalsza cześć wystawa poświęcona jest  walce bieżącej Armii Krajowej, działalności wywiadowczej, konspiracyjnej produkcji uzbrojenia i przygotowaniom do Planu Burza, którego kulminacyjnym momentem stało się Powstanie Warszawskie. Spośród pamiątek z okresu Powstania uwagę zwraca samobieżna mina Goliat, unieszkodliwiona przez powstańców podczas walk na Woli.


Wystawy czasowe

TROFEA WOJENNE

Zaprezentowano ok. 250 zabytków pochodzących z pobojowisk od bitwy pod Grunwaldem w 1410 po Berlin 1945. Wiele z tych zabytków opatrzonych jest w relacje dotyczące okoliczności ich zdobycia. Ciekawy zbiór tworzą militaria zdobyte w latach 1918 – 20 zdobyte na Wschodzie, w starciach z wojskami ukraińskimi bolszewikami. Zaprezentowana została także dokumentacja związana z zdobytymi bolszewickimi sztandarami, które władze komunistyczne w 1950 roku oddały do Moskwy. 


WOJSKO II RZECZYPOSPOLITEJ

Podstawowym założeniem wystawy jest prezentacja wojska II RP w obliczu rozpoczynającej się
II wojny światowej. Cezura początkowa wystawy to moment odzyskania przez Polskę niepodległości, cezurą końcową jest 01.09.1939r., atak Niemiec na Polskę i zarazem początek II wojny światowej. Tym samym obejmuje ona czas budowy państwa polskiego po okresie zaborów, scalania różnych systemów administracyjnych, gospodarczych oraz budowę polskiej armii. Celem wystawy jest jak najszersze ukazanie różnych aspektów życia w wojsku jako grupy społecznej.


Wystawy towarzyszące

„Warszawa z wysoka". Zdjęcia lotnicze 1940-45 z National Archives w College Park
Wystawa zdjęć lotniczych wykonanych przez Luftwaffe w latach 1940-1945. Dzięki fotografiom można m.in. prześledzić, jak zmieniały się granice getta do 1943 roku, jak postępowała destrukcja miasta w czasie Powstania Warszawskiego oraz którymi kanałami przemieszczali się powstańcy. Wystawę uzupełniają fotografie naziemne dokumentujące wkraczanie wojsk niemieckich do Warszawy w 1939 roku. Zdjęcia pochodzą z The National Archives w College Park pod Waszyngtonem. Materiał prezentowany na wystawie został opracowany przez Zygmunta Walkowskiego, varsavianistę i dokumentalistę, laureata Nagrody Kustosza Pamięci Narodowej. Wystawę zorganizowana przy współpracy z Domem Spotkań z Historią.


Rozczyn dzieł Marksa wlany w bydląt czaszki
Wytwarza z mózgiem przedziwną miksturę

Offline

 

                                 Czasy takie, że na fb też trzeba trochę istnieć - zajrzyjcie do nas i tam. A tu jesteśmy już od dobrych dziesięciu lat :)                                

adres IP


Stopka forum

RSS
Powered by PunBB 1.2.23
© Copyright 2002–2008 PunBB
Polityka cookies - Wersja Lo-Fi


Darmowe Forum | Ciekawe Fora | Darmowe Fora
Szamba betonowe Konin Szamba betonowe Radomsko https://jarocin.betonoweszamba.com przegrywanie kaset vhs łódz mapa fotowoltaiki