Kolejka Marecka - zaciekawiamy Warszawą



Forum Stowarzyszenia

Ogłoszenie

Aktualności - www.facebook.com/sopw.kolejka.marecka Aktualności - www.facebook.com/sopw.kolejka.marecka


#1 27.02.2012 23:06:59

chrisfox

administrator

status 1
GG? ni mom i nie bede mioł
Skąd: z getta
Zarejestrowany: 8.03.2007
Posty: 11918
WWW

28 lutego

1919 – Przyszła na świat Helena Wolińska, współautorka sądowego mordu na generale Auguście Emilu Fieldorfie. W europejskim, demokratycznym kraju dożyła spokojnie 89 lat.
1920 – Urodziła się Jadwiga Piłsudska, lotnik (zaraz feministki krzykną: lotniczka!!! – niech im będzie).
1943 – Napad rabunkowy GL na PWPW. Nie mogąc dobrać się do upragnionych pieniędzy, nieustraszeni czerwoni bojownicy zamordowali dwóch niemieckich komisarzy, po czym uciekli. Zamordowanych, ludzi dość normalnych - jak nietrudno zgadnąć - zastąpiły kanalie, najgorsze w historii Wytwórni, m. in. słynny Stephan.
1944 – We wsi Huta Pieniacka UPA zamordowała 800-1200 osób.
1981 – Władza ludowa dla dobra narodu wprowadziła kartki na mięso.


Rozczyn dzieł Marksa wlany w bydląt czaszki
Wytwarza z mózgiem przedziwną miksturę

Offline

 

#2 27.02.2012 23:36:57

michel

Moderator

Skąd: Warszawa
Zarejestrowany: 17.03.2007
Posty: 631

Re: 28 lutego

chrisfox napisał:

1919 – Przyszła na świat Helena Wolińska, współautorka sądowego mordu na generale Auguście Emilu Fieldorfie. W europejskim, demokratycznym kraju dożyła spokojnie 89 lat.

Z  tym współautorstwem to lekka przesada. Wolińska wydała tylko(tylko?) nakaz aresztowania "Nila". Z samym procesem i wyrokiem nic wspólnego nie miała. Nie żebym bronił Wolińskiej, bo grzechów miała co nie miara, ale gwoli prawdy.

Offline

 

#3 28.02.2012 00:44:55

 Ilianne

Etatowy Sadysta (Moderator tak zwany)

3476628
Call me!
Skąd: Warszawa
Zarejestrowany: 8.03.2007
Posty: 1099
WWW

Re: 28 lutego

chrisfox napisał:

1943 – Napad rabunkowy GL na PWPW. Nie mogąc dobrać się do upragnionych pieniędzy, nieustraszeni czerwoni bojownicy zamordowali dwóch niemieckich komisarzy, po czym uciekli. Zamordowanych, ludzi dość normalnych - jak nietrudno zgadnąć -

Uprzedziłeś mnie, bardzo nieładnie.

Panowie z GL, tak bardzo nastawieni na zysk z 'imprezy', nie otrzymawszy kluczy do sejfu, nie tylko wywarli srogą pomstę na całkiem przyzwoitych treuhanderach i ściągnęli Holderbauma i Stephana. Także zrabowali polskim wartownikom broń, której Niemcy postanowili im już nie przyznawać ponownie... Że miało to poważny wpływ na uzbrojenie Wytwórni w sierpniu 1944 roku - podkreślać nie muszę, ale warto wrzucić tu parę liczb: finalnie, grupa PWB/17/S ruszyła do ataku uzbrojona w: 1 pm, 7 pistoletów, kilkadziesiąt 'filipinek' - średnio 1-2 na osobę. Przeciwko sobie mieli, zainstalowaną na parterze budynku mieszkalnego po wspomnianej akcji GL-u grupę panów z Schutzpolizei, których liczba przed południem 1 sierpnia wzrosła do 46 funkcjonariuszy, uzbrojonych prawdopodobnie w ok. 20 pm-ów, min. 1 ckm i karabiny.
Ciężko myślącym czerwonym serdecznie dziękujemy.

Co do dalszych losów panów Stephana i Holderbauma - ten pierwszy, przyszpilony w Wytwórni, usiłował nieudolnie popełnić samobójstwo, przestrzelił sobie jedynie górną szczękę i podniebienie. Jakiś czas później, szef sanitarny PWPW, dr Hanna Petrynowska "Rana" usiłowała ulżyć mu w oddychaniu rozchylając łyżeczką zaciśnięte szczęki. Stephan jednakże wciągnął gwałtownie powietrze razem z łyżeczką i w ten sposób się udusił. Znaleziono u niego legitymację Gestapo.
Holderbaum miał więcej szczęścia - ujęty przez powstańców w PWPW, został odstawiony po wstępnym przesłuchaniu do sztabu na pl. Krasińskich i - przeżył wojnę.

Offline

 

#4 28.02.2012 06:53:33

 weldon

Użytkownik

19455822
Skąd: Łomianki
Zarejestrowany: 4.03.2011
Posty: 1184
WWW

Re: 28 lutego

28 lutego 1920 r. w Warszawie, urodziła się Jadwiga Piłsudska, prywatnie córka Józefa, służbowo pilot Wojska Polskiego, porucznik, również inż mgr architekt.





No i, w '47, Lubański się urodził ...

Offline

 

#5 28.02.2012 08:44:50

chrisfox

administrator

status 1
GG? ni mom i nie bede mioł
Skąd: z getta
Zarejestrowany: 8.03.2007
Posty: 11918
WWW

Re: 28 lutego

weldon napisał:

28 lutego 1920 r. w Warszawie, urodziła się Jadwiga Piłsudska (...)

O, przepraszam, to jest plagiat

Co się zaś tyczy p. Wolińskiej, istotnie "tylko" aresztowała generała Fieldorfa. Raz, a potem mu areszt przedłużyła. Za jednym i drugim razem, było to działanie bezprawne - nawet w świetle ówczesnego "prawa". Oczywiście, jeśli w ten sposób nie przyczyniła się do zamordowania generała, jestem gotów wyrazić głębokie ubolewanie.


Rozczyn dzieł Marksa wlany w bydląt czaszki
Wytwarza z mózgiem przedziwną miksturę

Offline

 

#6 28.02.2012 09:42:54

 weldon

Użytkownik

19455822
Skąd: Łomianki
Zarejestrowany: 4.03.2011
Posty: 1184
WWW

Re: 28 lutego

chrisfox napisał:

weldon napisał:

28 lutego 1920 r. w Warszawie, urodziła się Jadwiga Piłsudska (...)

O, przepraszam, to jest plagiat

Ale obciach

Napisałem to przed szóstą, przed wyjściem z domu, a po powrocie, zamiast zrobić korektę, kliknąłem wyślij, co mnie, oczywiście, nie usprawiedliwia

To, powiedzmy, że ja dopisałem tylko kilka informacji, ale na pilotkę nie dam się namówić

EDIT: Z tą Hutą Pieniacką, to się doczytałem, że tam:
"Pacyfikacji dokonali, według śledztwa IPN, żołnierze 4 Pułku Policyjnego SS złożonego z ochotników ukraińskich, pod dowództwem SS-Sturmbannführera Siegfrieda Binza, wraz z okolicznym oddziałem Ukraińskiej Powstańczej Armii (UPA) i oddziałem paramilitarnym składającym się z nacjonalistów ukraińskich, pod dowództwem Włodzimierza Czerniawskiego."
Nie zwalajmy wszystkiego na UPA

Ostatnio edytowany przez weldon (28.02.2012 10:54:23)

Offline

 

#7 28.02.2012 14:29:51

chrisfox

administrator

status 1
GG? ni mom i nie bede mioł
Skąd: z getta
Zarejestrowany: 8.03.2007
Posty: 11918
WWW

Re: 28 lutego

No dobrze, nie wszystko UPA, co morduje.


Rozczyn dzieł Marksa wlany w bydląt czaszki
Wytwarza z mózgiem przedziwną miksturę

Offline

 

                                 Czasy takie, że na fb też trzeba trochę istnieć - zajrzyjcie do nas i tam. A tu jesteśmy już od dobrych dziesięciu lat :)                                

adres IP


Stopka forum

RSS
Powered by PunBB 1.2.23
© Copyright 2002–2008 PunBB
Polityka cookies - Wersja Lo-Fi


Darmowe Forum | Ciekawe Fora | Darmowe Fora
http://dottoressamagnafico.eu Faaborg worldhotels-in.com Casale Monferrato