Kolejka Marecka - zaciekawiamy Warszawą



Forum Stowarzyszenia

  • Nie jesteś zalogowany.
  • Polecamy: Moda

Ogłoszenie

Aktualności - www.facebook.com/sopw.kolejka.marecka Aktualności - www.facebook.com/sopw.kolejka.marecka


  • Index
  •  » Pomocy!
  •  » Krochmalna róg Waliców - szukam informacji, zdjęć...

#1 21.01.2015 14:57:00

Agata

Nasz Drogi Gość

Krochmalna róg Waliców - szukam informacji, zdjęć...

Witam,
jestem studentką architektury i szukam informacji na temat działki u zbiegu ulic Krochmalnej i Waliców (północno-zachodni narożnik). Obecnie jest ona niezabudowana, znajduje się tam parking, ale bardzo chciałabym poznać historię tego miejsca, byłoby to przydatne w mojej pracy. Umiarkowanie łatwo jest znaleźć informacje o innych okolicznych adresach, nawet tutaj na forum widziałam wątki poświęcone konkretnym numerom na Krochmalnej, ale pomiędzy numerami 30 a 46 jest wielka czarna dziura. Tak więc jak dotąd nie udało mi się dowiedzieć co w tym miejscu było i jak wyglądało....
Próbowałam szczęścia na portalu warszawa1939.pl, ale plan w interesującej mnie części nie wykazuje żadnych opracowanych obiektów...
Będę wdzięczna za wszelkie informacje, zdjęcia, wskazówki - bliższe lub dalsze wskazanemu adresowi, lub chociaż informace o innych miejscach, gdzie mogłabym znaleźć odpowiedź na moje pytania.
Pozdrawiam,
Agata.

#2 21.01.2015 15:10:05

Agata

Nasz Drogi Gość

Re: Krochmalna róg Waliców - szukam informacji, zdjęć...

Dla uzupełnienia dodam jeszcze, że znalazłam kilkukrotnie w różnych miejscach traktujących o historii ul. Waliców zdanie o tym, że w 1822 roku na rogu z Krochmalną urządzono salę zabaw zwaną Wrocławską lub Srebrną, czy wręcz tancbuda Fiedlera. Nigdzie jednak nie sprecyzowano o który róg chodzi, ani nie złączono fotografii tego właśnie miejsca.

#3 21.01.2015 21:36:29

chrisfox

administrator

status 1
GG? ni mom i nie bede mioł
Skąd: z getta
Zarejestrowany: 8.03.2007
Posty: 11918
WWW

Re: Krochmalna róg Waliców - szukam informacji, zdjęć...

Nie mamy nadzwyczajnej dokumentacji tego akurat miejsca, ale coś się znajdzie. Choćby to zdjęcie:

http://www.kolejkamarecka.pun.pl/_fora/kolejkamarecka/gallery/76_1225401869.jpg

Waliców na południe. Budynek po prawej to Waliców 23-Krochmalna 40, obrazek pochodzi najprawdopodobniej z roku 1941.

Poniżej niestety niezbyt pięknie. Zdjęcie wykonane z Żelaznej na wschód. W lewo na ukos w dół od jasnego szyldu widać dach i ścianę z dwoma oknami - to wysunięty przed północną pierzeję budynek Krochmalna 40.

http://www.kolejkamarecka.pun.pl/_fora/kolejkamarecka/gallery/2_1297897424.jpg

Jeszcze informacja z roku 1930. Właścicielem budynku był wówczas niejaki T. Jermułowicz.


Rozczyn dzieł Marksa wlany w bydląt czaszki
Wytwarza z mózgiem przedziwną miksturę

Offline

#4 22.01.2015 12:34:05

chrisfox

administrator

status 1
GG? ni mom i nie bede mioł
Skąd: z getta
Zarejestrowany: 8.03.2007
Posty: 11918
WWW

Re: Krochmalna róg Waliców - szukam informacji, zdjęć...

Nakłamałem (wprawdzie niezbyt perfidnie, tylko z powodu wieku, nieodpowiedniej diety, dziadostwa i roztargnienia) i nikt mnie nie poprawia. Takie czasy.

Autokorekta:
Na zdjęciu z Żelaznej, budynek Krochmalna 40 to nie ten jasny z oknami, tylko to, co widać przed nim (pod nim) - bardzo skromny dach parterowej chałupki.

A przy okazji jeszcze raz Waliców 23:

http://www.kolejkamarecka.pun.pl/_fora/kolejkamarecka/gallery/2_1421926832.jpg

I tu też, po prawej, w 1944. Zdjęcie Stefana Bałuka.

http://www.kolejkamarecka.pun.pl/_fora/kolejkamarecka/gallery/2_1421927229.jpg


Rozczyn dzieł Marksa wlany w bydląt czaszki
Wytwarza z mózgiem przedziwną miksturę

Offline

#5 22.01.2015 22:36:29

Agata

Nasz Drogi Gość

Re: Krochmalna róg Waliców - szukam informacji, zdjęć...

Bardzo dziękuję za tak szybki odzew!
Tak właśnie mi się wydawało, że na drugim zdjęciu to ten niższy budynek bardziej przypomina ten z pierwszego zdjęcia... Czy dobrze rozumiem, że Krochmalna 40 i Waliców 23 to ta sama narożna działka, o którą mi chodziło, tylko nazwana "z różnych stron"? Bo swoją wiedzę czerpię głównie z serwisu mapowego UM Warszawy, a tam działki niezabudowane nie mają numerów adresowych, jedynie ewidencyjne, a to raczej mało przydatne w poszukiwaniach zdjęć.... Czy wiadomo Ci co znajdowało się w tym niskim budynku ze zdjęć? Trochę nie pasuje do okolicznej zabudowy.... nie wydaje mi się też, by mógł być wspomnianą przeze mnie salą zabaw (Wrocławską vel Srebrną vel tańcbudą Fiedlera), która miała stać na którymś narożniku tego skrzyżowania....

#6 22.01.2015 22:44:38

VCS-3

Użytkownik

Zarejestrowany: 23.09.2010
Posty: 1863

Re: Krochmalna róg Waliców - szukam informacji, zdjęć...

Jeszcze jeden widok od Waliców:
http://www.kolejkamarecka.pun.pl/viewto … 9539#p9539
http://i37.tinypic.com/v3k5dt.jpg

A to prawdpodobnie widok od Krochmalnej:
http://www.kolejkamarecka.pun.pl/viewto … 938#p30938
http://kolejkamarecka.pun.pl/_fora/kolejkamarecka/gallery/81_1296160965.jpg

Offline

#7 22.01.2015 23:39:56

chrisfox

administrator

status 1
GG? ni mom i nie bede mioł
Skąd: z getta
Zarejestrowany: 8.03.2007
Posty: 11918
WWW

Re: Krochmalna róg Waliców - szukam informacji, zdjęć...

Owszem, numeracja policyjna była podwójna - Waliców 23-Krochmalna 40. To jedna działka, numer hipoteczny 997.

Niestety, nigdzie nie natrafiłem na żadną informację o czymkolwiek, co by się w tm budynku znajdowało. Jedynie takie mało odkrywcze:

Mieszkał tu Fiszel Gelber, który zalegał z płatnościami za gaz za czas do 1941-05-16 (mieszkania 23)
oraz pod numerem 27:
Mieszkała tu Fajga Mokotów, która zalegała z płatnościami za gaz za okres do 1941-05-15 - to oczywiście z http://warszawa.getto.pl/index.php?mod= … ecej&idx=W

Można szukać jakichś informacji w książkach adresowych, czy telefonicznych - niestety, raczej prymitywną metodą "na piechotę", co do przyjemności nie należy.

Coś się temu budyneczkowi przytrafiło jeszcze przed latem 1944 - na zdjęciach z lipca stoją już tylko zewnętrzne ściany. A swoją drogą, do okolicznej zabudowy nie tak całkiem on nie pasuje, nieodległa posesja Waliców 19 zabudowana była czymś całkiem podobnym. Najwyraźniej trochę był starszy od większości okolicznych kamienic.


Rozczyn dzieł Marksa wlany w bydląt czaszki
Wytwarza z mózgiem przedziwną miksturę

Offline

#8 26.01.2015 18:50:35

Agata

Nasz Drogi Gość

Re: Krochmalna róg Waliców - szukam informacji, zdjęć...

Dziękuję,
myślę, że nie będę prowadzić aż tak szczegółowego śledztwa w sprawie lokatorów rzeczonego budynku, chciałam raczej ogólnie dowiedzieć się czegoś o lokalizacji w której będę robić projekt. Na starych fotografiach zawsze może się pojawić coś ciekawego/inspirującego, bardziej niż to co jest tam obecnie... Szkoda, że nie udało mi się ustalić co z tą Salą zabaw - całkiem by mi pasowało to, że była na tym skrzyżowaniu, ale żeby się na ten fakt powoływać, powinnam móc wskazać konkretne miejsce

PS. Co prawda nie wiem, czy ostatecznie kiedyś-tam użyję któregoś z podanych zdjęć w swojej pracy, ale chciałabym wiedzieć - jak powinnam je opisać/uwzględnić w bibliografii? Domyślam się, że nie posiadają one w większości znanych autorów, ale nie wiem też, czy powinnam pisać tylko adres strony (tej), gdzie je otrzymałam? Może pochodzą one ze zbiorów jakiegoś archiwum, jakiegoś albumu? Internetowe materiały bywają cytowane i przeklejane po wielokroć aż pierwotne źródło znikna w odmętach historii...

#9 27.01.2015 07:25:32

chrisfox

administrator

status 1
GG? ni mom i nie bede mioł
Skąd: z getta
Zarejestrowany: 8.03.2007
Posty: 11918
WWW

Re: Krochmalna róg Waliców - szukam informacji, zdjęć...

Agata napisał:

(...) aż pierwotne źródło znikną w odmętach historii...

Owszem, tu jest malutki problemik
Podejrzewam, że większość zdjęć z tego wątku pochodzi z aukcji na e-bay, to ostatnie chyba z archiwum Yad Vashem. Skądinąd, na aukcjach też pojawiają się czasem zdjęcia, które jakimś dziwnym trafem kiedyś widywałem w sieci i od dawna znajdują się na moim dysku. Można sobie próbować dośpiewywać różne ewentualności...

Tak, czy inaczej - cieszę się, jeśli choć odrobinę pomogliśmy. Swoją drogą, pisząc o książkach adresowych właściwie nie miałem na myśli lokatorów, raczej firmy, instytucje - choć i mieszkańca czasem gdzieś się znajdzie nieoczekiwanego.


Rozczyn dzieł Marksa wlany w bydląt czaszki
Wytwarza z mózgiem przedziwną miksturę

Offline

#10 12.02.2015 16:34:47

Jale

Użytkownik

Zarejestrowany: 5.06.2014
Posty: 19

Re: Krochmalna róg Waliców - szukam informacji, zdjęć...

Z firm - proszę bardzo, na przykład w roku 1904 mieścił się w tym budynku sklep kolonialny Celijewskiego (z adresem Krochmalna 40), a w roku 1907 sklepik spożywczy Józefata Kratza (z adresem Waliców 23; 24 grudnia dwóch napastników weszło tam w biały dzień z rewolwerami i po zrabowaniu 25 rubli oddało strzał w powietrze, po czym uciekło).

Offline

#11 14.02.2015 19:45:29

chrisfox

administrator

status 1
GG? ni mom i nie bede mioł
Skąd: z getta
Zarejestrowany: 8.03.2007
Posty: 11918
WWW

Re: Krochmalna róg Waliców - szukam informacji, zdjęć...

Nie zauważyłem, a śliczne. Dziękuję


Rozczyn dzieł Marksa wlany w bydląt czaszki
Wytwarza z mózgiem przedziwną miksturę

Offline

#12 11.04.2015 00:21:31

giga47

Użytkownik

Skąd: Mokotów
Zarejestrowany: 19.05.2009
Posty: 66

Re: Krochmalna róg Waliców - szukam informacji, zdjęć...

Pani Agato podaję pani informacje dotyczące Sali Wrocławskiej- Kurier Warszawski rok 1823 nr 6 z dnia 6 stycznia.
 
"Nowego rodzaju zabawa utworzyła się w Warszawie. Na rogu ulic Krochmalnej i Waliców za koszarami zwanymi Mirowskie , w domu tutejszego obywatela J Pana FIDLERA tego lata kosztem właściciela wystawioną została Sala, zwaną Salą Wrocławską na wzór takich jakich jest kilka w Wiedniu przeznaczonych do zabaw. Sala ta ma długości stóp 50, szerokości 30, wysokości przechodzi przez 2 piętra, wewnętrzne urządzenia porządne i wygodne. Na około Sali wewnątrz znajduje się galeria wsparta na kolumnach , na kolumnach, na której  są miejsca dla gości niechcących się znajdować na dole a będących tylko tylko widzami zabawy; tamże umieszczoną bywa muzyka Janczarska dosyć stosownie dobrana. Za bilet  wejścia osoba płaci złoty 1 , za który oraz dostanie 2wie  butelki dobrego piwa. W Sali Goście tańczą w dnie na to przeznaczone. W bocznych pokojach jest bilard, dostać przytym można za mierną cenę rozmaitych trunków i jedzenia ....."

Sala Wrocławska mieściła się na posesji numer hipoteczny 996 (Krochmalna 28)


Następny opisany  narożnik  - Krochmalna -Waliców  na posesji numer hipoteczny 997 (Krochmalna 30)

Kurier Warszawski rok 1845 nr 229

Ogród Miodowy na rogu ulicy Waliców i Krochmalnej
Doniesiono nam zeszłej niedzieli o otworzyć się mającym ogrodzie pod powyższą nazwą; Dzierżawca ma honor zawiadomić Sznownż Publiczność, iż jutro tenże ogród otwartym zostanie: w którym jak już doniesiono, Miód , Wiśniak i Maliniak , przy stosownych przekąskach i rychłej uprzejmej usłudze , sprzedawać się będzie. Wchody do tego Zakładu są : jeden od ulicy Waliców przez bramę, 2gi wrotami w parkanie umieszczonymi od ul:Krochmalnej, który stosowny Szyld okaże. Najdogodniejszą tam drogą jest przechodząc przez Kamienicę Wgo Łęckiego , natrafia sieęna rzeczony wchód od ul.Krochmalnej.
Dzierżawca spodziewa się , iż Szanowna publiczność zechce ten Zakład częstymi odwiedzinami zaszczycić, za co i dawny ten trunek kraiowy zdrowy i smaczny przemawia."

Na planie Lindleya są delikatnie zaznaczone te dwa wejścia.

Offline

  • Index
  •  » Pomocy!
  •  » Krochmalna róg Waliców - szukam informacji, zdjęć...

                                 Czasy takie, że na fb też trzeba trochę istnieć - zajrzyjcie do nas i tam. A tu jesteśmy już od dobrych dziesięciu lat :)                                

adres IP


Stopka forum

RSS
Powered by PunBB 1.2.23
© Copyright 2002–2008 PunBB
Polityka cookies - Wersja Lo-Fi


Darmowe Forum | Ciekawe Fora | Darmowe Fora
Bonaire, Sint Eustatius & Saba Hoteles Alemania