Kolejka Marecka - zaciekawiamy Warszawą



Forum Stowarzyszenia

Ogłoszenie

Aktualności - www.facebook.com/sopw.kolejka.marecka Aktualności - www.facebook.com/sopw.kolejka.marecka


  • Index
  •  » Pomocy!
  •  » zdjęcie powieszonych - szukamy informacji

#21 21.02.2012 12:04:00

michel

Moderator

Skąd: Warszawa
Zarejestrowany: 17.03.2007
Posty: 631

Re: zdjęcie powieszonych - szukamy informacji

Ja ją mam z opracowania Władysława Bartoszewskiego Martyrologia Warszawy 1939-1944 opublikowanego Kalendarzu "Stolicy" na 1960 rok. Podejrzewam, że znaleźć ją można tez w innych pracach  autora.
a oto fragment tego opracowania:
Równocześnie opublikowano listę nazwisk powieszonych o tyle prawdziwą, o ile straceni wpadli w ręce niemieckie z prawdziwymi papierami. Lista ta brzmiała:
Kowalski Władysław (ur. 1920), Łysakowski Wojciech (ur. 1923), Koszewski Marian (ur. 1907), Rybakiewicz Janusz (ur. 1925)-, Greżewski Donat (ur. 1923), Barański Aleksander (ur. 1911), Grzegorczyk Stanisław (ur. 1922), Banek Włodzimierz (ur. 1920), Ceranowicz Zbigniew (ur. 1913), Krygier Kazimierz (ur. 1921), Chmurski Kazimierz (ur. 1920), Jurczak Wacław (ur. 1925), Jurczak Mieczysław (ur. 1925), Fijoł Józef (ur. 1923), Rolnik Józef (ur. 1920), Kwiatkowski Marian (ur. 1925)s Buczyński Feliks (ur. 1920), Siwek Stanisław (ur. 1902), Jastrzębowski Andrzej (ur. 1925), Sprusiński Zbigniew (ur. 1923), Piotrowski Feliks (ur. 1915), Stawczyk Jan (ur. 1915), Skibiński Mieczysław (ur. J1910), Niewiadomski Jan (ur. 1915), Woj da Stanisław (ur. 1904), Tylkowski Władysław (ur. 1919), Włodarczyk Grzegorz (ur. 1916).
Według wiadomości, jakie napłynęły w następnych dniach z Pawiaka drogami konspiracyjnymi, powieszeni na Lesznie straceni byli już uprzednio w nocy w getcie, martwe ich ciała zawisły po raz wtóry na postrach i na pokaz publiczny.

Offline

#22 21.02.2012 12:39:22

chrisfox

administrator

status 1
GG? ni mom i nie bede mioł
Skąd: z getta
Zarejestrowany: 8.03.2007
Posty: 11918
WWW

Re: zdjęcie powieszonych - szukamy informacji

Lista zapewne została opublikowana w prasie - chyba, że myli się Ludwik Landau, notując, że rozklejone 11 lutego plakaty nie zawierały nazwisk ofiar.


Rozczyn dzieł Marksa wlany w bydląt czaszki
Wytwarza z mózgiem przedziwną miksturę

Offline

#23 21.02.2012 12:59:28

michel

Moderator

Skąd: Warszawa
Zarejestrowany: 17.03.2007
Posty: 631

Re: zdjęcie powieszonych - szukamy informacji

Lista pochodzi z „Nowego Kuriera Warszawskiego" (w n-rze 44 z 21.11.1944 r.) .

Offline

#24 21.02.2012 14:13:35

 Ptycho

Użytkownik

Skąd: Z dolnego miasta
Zarejestrowany: 19.04.2009
Posty: 110

Re: zdjęcie powieszonych - szukamy informacji

Michel - przepraszam za to "nękanie" ale czytając "Ziele na kraterze" M. Wańkowicza znalazłem interesujący fragment dotyczący tej egzekucji  jednoznacznie identyfikujący jedną z ofiar - oto ten fragment:

"Adwokat Stanisław Święcicki dzwonił nie tylko w interesach prawnych do Kinga. Ułożyli
sobie z dziewczynkami swoistą grę w „zielone" na tematy Trylogii. Chytrze dzwonił na samej
granicy limitu czasu, koło dziesiątej wieczorem, kiedy suponował, że partnerki będą śpiące i
łatwiej dadzą się zbić z pantałyku:
— A z jakiego sukna miał mundur pan Podbipięta?
— Ha-ha! Nic pan nie ma trudniejszego? Naturalnie, że ze świebodzińskiego.
Po czym: szep-szep-szep... w piżamkach przy telefonie; podtaczają pod pana Stanisława za
dnia naszykowaną machinę oblężniczą:
— A jak miał na imię Bohun?
I tu był triumf niezapomniany... Z tamtej strony telefonu słychać było bezradne postękiwania,
wreszcie adwokackie wyłgiwanie się, że o tym w Trylogii nic nie ma.
— Jak to? A przecież Krzywonos mówi: „Jurku, mój przyjacielu".
Na drugi dzień mecenas Święcicki zjawia się z wielkim zającem z czekolady.
— Jako że — powiada — w dawnej Polszcze, gdy kto nie dopisał w wyprawie wojennej,
tedy mu kazano skórę zajęczą nosić.
Musiał wiec trzy razy, dla dokładniejszego pohańbienia, obnieść tego zająca naokoło pokoju,
po czym go otwieramy i z zającowego brzuszka sypią się cukierki.
[...]
Kiedy przyszły ciężkie lata, czytelnicy Sienkiewicza nie zawiedli. Mecenas Święcicki trzy dni
wisiał na Lesznie na wzór i postrach i przez trzy dni Niemcy nie pozwolili usunąć ciała.
Czy miała Krysia przed oczami, idąc na barykadę, to powieszone ciało przyjaciela, jak ci,
przed trzystu laty atakujący beluardę?"

Muszę powiedzieć, że po tej lekturze zupełnie inaczej wyglądają te zdjęcia - jakoś tak mniej anonimowo...

Offline

#25 21.02.2012 14:32:53

 weldon

Użytkownik

19455822
Skąd: Łomianki
Zarejestrowany: 4.03.2011
Posty: 1184
WWW

Re: zdjęcie powieszonych - szukamy informacji

We wspomnieniach Barbary Bobrownickiej-Fricze, która wśród powieszonych na Lesznie wymienia swojego brata, Andrzeja.

"W ciastkarni leżała gazeta "gadzinówka".
W tej gazecie była lista powieszonych na Lesznie wśród których był mój brat, noszący - jak wspomniałam wcześniej - fałszywe nazwisko Andrzej Jastrzębowski."

Pozdrawiam

Offline

#26 1.09.2012 18:05:16

Machis

Nasz Drogi Gość

Re: zdjęcie powieszonych - szukamy informacji

@Ptycho

To jeden z najpiękniejszych fragmentów "Ziela na Kraterze". Niestety Wańkowicz nieco się pomylił. Mecenas Święcicki rzeczywiście został powieszony przez Niemców, lecz dwa lata wcześniej - podczas publicznej egzekucji więźniów Pawiaka w dniu 16.10.1942. Pisał o tym m.in. Bartoszewski w "Warszawskim pierścieniu śmierci"

#27 4.02.2015 13:09:12

aga

Nasz Drogi Gość

Re: zdjęcie powieszonych - szukamy informacji

michel napisał:

Ja ją mam z opracowania Władysława Bartoszewskiego Martyrologia Warszawy 1939-1944 opublikowanego Kalendarzu "Stolicy" na 1960 rok. Podejrzewam, że znaleźć ją można tez w innych pracach  autora.
a oto fragment tego opracowania:
Równocześnie opublikowano listę nazwisk powieszonych o tyle prawdziwą, o ile straceni wpadli w ręce niemieckie z prawdziwymi papierami. Lista ta brzmiała:
Kowalski Władysław (ur. 1920), Łysakowski Wojciech (ur. 1923), Koszewski Marian (ur. 1907), Rybakiewicz Janusz (ur. 1925)-, Greżewski Donat (ur. 1923), Barański Aleksander (ur. 1911), Grzegorczyk Stanisław (ur. 1922), Banek Włodzimierz (ur. 1920), Ceranowicz Zbigniew (ur. 1913), Krygier Kazimierz (ur. 1921), Chmurski Kazimierz (ur. 1920), Jurczak Wacław (ur. 1925), Jurczak Mieczysław (ur. 1925), Fijoł Józef (ur. 1923), Rolnik Józef (ur. 1920), Kwiatkowski Marian (ur. 1925)s Buczyński Feliks (ur. 1920), Siwek Stanisław (ur. 1902), Jastrzębowski Andrzej (ur. 1925), Sprusiński Zbigniew (ur. 1923), Piotrowski Feliks (ur. 1915), Stawczyk Jan (ur. 1915), Skibiński Mieczysław (ur. J1910), Niewiadomski Jan (ur. 1915), Woj da Stanisław (ur. 1904), Tylkowski Władysław (ur. 1919), Włodarczyk Grzegorz (ur. 1916).
Według wiadomości, jakie napłynęły w następnych dniach z Pawiaka drogami konspiracyjnymi, powieszeni na Lesznie straceni byli już uprzednio w nocy w getcie, martwe ich ciała zawisły po raz wtóry na postrach i na pokaz publiczny.

Witam czy znane jest miejsce pochówku tych 27 mężczyzn z ul.Leszno ,jeden to stryj mojej mamy ,szukamy informacji o nim
Dziękuję za pomoc

#28 4.02.2015 13:52:18

chrisfox

administrator

status 1
GG? ni mom i nie bede mioł
Skąd: z getta
Zarejestrowany: 8.03.2007
Posty: 11918
WWW

Re: zdjęcie powieszonych - szukamy informacji

Jakoś mi to umknęło. Zasadniczo, zwłoki ofiar egzekucji palono w getcie. Czy tak było też z tymi ofiarami, nie wiem.


Rozczyn dzieł Marksa wlany w bydląt czaszki
Wytwarza z mózgiem przedziwną miksturę

Offline

#29 4.02.2015 18:24:05

michel

Moderator

Skąd: Warszawa
Zarejestrowany: 17.03.2007
Posty: 631

Re: zdjęcie powieszonych - szukamy informacji

chrisfox napisał:

Jakoś mi to umknęło. Zasadniczo, zwłoki ofiar egzekucji palono w getcie.

Zwłoki 50 powieszonych pogrzebano na cmentarzu żydowskim przy Okopowej.

Offline

#30 4.02.2015 19:47:00

chrisfox

administrator

status 1
GG? ni mom i nie bede mioł
Skąd: z getta
Zarejestrowany: 8.03.2007
Posty: 11918
WWW

Re: zdjęcie powieszonych - szukamy informacji

O, to ciekawe.

Nie, nie kwestionuję. Zapewne zostali później ekshumowani, jest tam jakiś ślad po tym wydarzeniu?


Rozczyn dzieł Marksa wlany w bydląt czaszki
Wytwarza z mózgiem przedziwną miksturę

Offline

#31 5.02.2015 15:07:48

 weldon

Użytkownik

19455822
Skąd: Łomianki
Zarejestrowany: 4.03.2011
Posty: 1184
WWW

Re: zdjęcie powieszonych - szukamy informacji

michel napisał:

Zwłoki 50 powieszonych pogrzebano na cmentarzu żydowskim przy Okopowej.

chrisfox napisał:

Zapewne zostali później ekshumowani, jest tam jakiś ślad po tym wydarzeniu?

Zwłoki 50 powieszonych o świcie 16 października 1942 roku zostały wieczorem odcięte, wrzucone na ciężarówkę i wywiezione w kierunku Powązek.
Ostatecznie trafiły na Cmentarz Żydowski i cześć pochowano na cmentarzu, a cześć na stadionie Skry.
24 października 1948 ciała zostały ekshumowane i przewiezione na Cmentarz Wojskowy, gdzie spoczywają do dziś - Kwatera 6C.

Nie ma informacji czy w ekshumacji odnaleziono szczątki wszystkich powieszonych tego dnia i czy objęła ona obydwa miejsca przy Okopowej. Co prawda zamordowani mieli ręce związane z tyłu i kawałki sznura wokół szyi, co pozwalało na ich identyfikację, ale Niemcy ślady swoich zbrodni w tych miejscach usuwali niemal do wkroczenia sowietów, a ostatnie szczątki znaleziono tam przecież jeszcze całkiem niedawno. W broszurze informacyjnej cmentarza piszą, że wszystkich.
W każdym razie ani na Gibalskiego, ani na Cmentarzu nie znalazłem żadnej informacji na ten temat.

Natomiast co do powieszonych 11 lutego 1944 27 więźniach Pawiaka i żołnierzach Obroży nie wiem, gdzie mogli zostać pochowani. Bartoszewski też nic na ten temat nie wspomina.
Po 15 przenieśli się z egzekucjami na teren getta i już nie robili ich tak publicznie, ale może ofiary tych ostatnich tez przewieźli jeszcze na Skrę?

Offline

#32 5.02.2015 15:32:43

chrisfox

administrator

status 1
GG? ni mom i nie bede mioł
Skąd: z getta
Zarejestrowany: 8.03.2007
Posty: 11918
WWW

Re: zdjęcie powieszonych - szukamy informacji

Ja jeszcze przy okazji wrócę do Okopowej. Nie wiemy, gdzie ich tam pochowano, prawda?


Rozczyn dzieł Marksa wlany w bydląt czaszki
Wytwarza z mózgiem przedziwną miksturę

Offline

#33 6.02.2015 09:09:57

aga

Nasz Drogi Gość

Re: zdjęcie powieszonych - szukamy informacji

weldon napisał:

michel napisał:

Zwłoki 50 powieszonych pogrzebano na cmentarzu żydowskim przy Okopowej.

chrisfox napisał:

Zapewne zostali później ekshumowani, jest tam jakiś ślad po tym wydarzeniu?

Zwłoki 50 powieszonych o świcie 16 października 1942 roku zostały wieczorem odcięte, wrzucone na ciężarówkę i wywiezione w kierunku Powązek.
Ostatecznie trafiły na Cmentarz Żydowski i cześć pochowano na cmentarzu, a cześć na stadionie Skry.
24 października 1948 ciała zostały ekshumowane i przewiezione na Cmentarz Wojskowy, gdzie spoczywają do dziś - Kwatera 6C.

Nie ma informacji czy w ekshumacji odnaleziono szczątki wszystkich powieszonych tego dnia i czy objęła ona obydwa miejsca przy Okopowej. Co prawda zamordowani mieli ręce związane z tyłu i kawałki sznura wokół szyi, co pozwalało na ich identyfikację, ale Niemcy ślady swoich zbrodni w tych miejscach usuwali niemal do wkroczenia sowietów, a ostatnie szczątki znaleziono tam przecież jeszcze całkiem niedawno. W broszurze informacyjnej cmentarza piszą, że wszystkich.
W każdym razie ani na Gibalskiego, ani na Cmentarzu nie znalazłem żadnej informacji na ten temat.

Natomiast co do powieszonych 11 lutego 1944 27 więźniach Pawiaka i żołnierzach Obroży nie wiem, gdzie mogli zostać pochowani. Bartoszewski też nic na ten temat nie wspomina.
Po 15 przenieśli się z egzekucjami na teren getta i już nie robili ich tak publicznie, ale może ofiary tych ostatnich tez przewieźli jeszcze na Skrę?

Mnie właśnie o tych 27 więźniów  z Pawiaka chodzi, nie ma nigdzie ( przynajmniej ja nie znalazłam) informacji na temat ich spoczynku ,kurde ciężko po tylu latach....

#34 6.02.2015 09:40:05

chrisfox

administrator

status 1
GG? ni mom i nie bede mioł
Skąd: z getta
Zarejestrowany: 8.03.2007
Posty: 11918
WWW

Re: zdjęcie powieszonych - szukamy informacji

Gwoli ścisłości: ja wiem, że pytałaś o 27 z Leszna, nie o pięćdziesięciu z "Wieńca", ale Michel wspomniał o tamtych i skorzystałem z okazji, żeby zapytać. To już rok 1944, ja bym naprawdę był zwolennikiem tezy, że ich ciała spalono -krematorium/krematoria działały na Gęsiej ponoć od 1943.


Rozczyn dzieł Marksa wlany w bydląt czaszki
Wytwarza z mózgiem przedziwną miksturę

Offline

#35 6.02.2015 12:59:16

 weldon

Użytkownik

19455822
Skąd: Łomianki
Zarejestrowany: 4.03.2011
Posty: 1184
WWW

Re: zdjęcie powieszonych - szukamy informacji

Krematoria i uradzenia służące do zacierania śladów pomordowanych na terenie getta i w egzekucjach ulicznych działały w kilku miejscach na Woli, ale chyba najdłużej i najbardziej intensywnie właśnie na Gęsiej, na Cmentarzu Żydowskim i na stadionie Skry.  Ofiary egzekucji właśnie chyba na stadion trafiały najczęściej, a po wojnie szczątki stamtąd zostały ekshumowane i przewiezione na Cmentarz Powstańców Warszawy i tam bym chyba spodziewała się najszybciej miejsca ostatecznego spoczynku tych ofiar.

Urząd Dzielnicy Wola dysponuje pewnymi danymi, które mogłyby pomóc w poszukiwaniach i tam bym się udał przede wszystkim.
Nazwiska rozpoznanych pochowanych tam osób znajdują się tutaj:
http://www.wola.waw.pl/wola_form/pl/Wys … arszawy,55

Offline

#36 6.02.2015 14:10:47

aga

Nasz Drogi Gość

Re: zdjęcie powieszonych - szukamy informacji

Dziękuję serdecznie za odpowiedzi i wskazówki
Sprawa ciężka dla mnie bo mieszkam w Kielcach ,stryj mojej mamy pochodził właśnie z naszego województwa,osoby które mogłyby mi w jakiś sposób pomóc,opowiedzieć (np w jaki sposób dowiedziały się o śmierci ) dawno umarły ,moja mama ,ciotki słyszały tylko z różnych opowieści o wuju Grzegorzu który wyjechał przed wojną do Warszawy , pracował u Żyda w piekarni ,w czasie wojny,został złapany podczas łapanki i osadzony w Pawiaku a potem powieszony publicznie właśnie po śmierci "kata Warszawy"w 1944,tego jestem pewna a co do reszty ... Szkoda że tak późno się za to zabrałam , nie tracę jednak nadziei szukam dalej

#37 6.02.2015 15:29:50

 weldon

Użytkownik

19455822
Skąd: Łomianki
Zarejestrowany: 4.03.2011
Posty: 1184
WWW

Re: zdjęcie powieszonych - szukamy informacji

Nic straconego. UD Wola od jakiegoś czasu prowadzi akcję, zmierzającą do identyfikacji jak największej ilości osób pochowanych na CPW.
Z ocenianych na 115 tysięcy tu pogrzebanych potwierdzili około 3 tysięcy nazwisk, zaś kilkanaście czy nawet dwadzieścia kilka tysięcy znajdują się w sferze domniemanych i wymagających potwierdzenia.
Możliwe, że na podstawie jakichś danych będą w stanie udzielić jakichś informacji.

No i jeśli osadzony był na Pawiaku, to może tu będzie jakiś ślad:  http://www.pawiak.pl/
Niestety, to również bardzo ograniczona lista i, jak sami podają, zwłaszcza w 1944 Niemcy nie wykazywali już typowego (podobno) dla nich ordnung i nie prowadzili ścisłej ewidencji.

Offline

#38 9.01.2017 20:48:10

chrisfox

administrator

status 1
GG? ni mom i nie bede mioł
Skąd: z getta
Zarejestrowany: 8.03.2007
Posty: 11918
WWW

Re: zdjęcie powieszonych - szukamy informacji

Przy okazji, ciekawostka dotycząca powieszonych na Lesznie:

michel napisał:

z opracowania Władysława Bartoszewskiego Martyrologia Warszawy 1939-1944 opublikowanego Kalendarzu "Stolicy" na 1960 rok.

(...)

Według wiadomości, jakie napłynęły w następnych dniach z Pawiaka drogami konspiracyjnymi, powieszeni na Lesznie straceni byli już uprzednio w nocy w getcie, martwe ich ciała zawisły po raz wtóry na postrach i na pokaz publiczny.
[/i]

W uzasadnieniu wyroku wydanego w 1969 na Josefa Blösche (to ten pan znany dobrze ze zdjęć z Raportu) można przeczytać m. in.:

Oskarżony uczestniczył w powieszeniu 8 do 10 polskich patriotów. (...) robiło się już ciemno (...) Przy dwupiętrowym domu, równolegle do muru getta ustawiono cztery drabiny. Na każdą z nich musiało się wspiąć po dwu polskich patriotów, których powieszono następnie (...) (Schwan, Heindrichs, SS-mann Życie i śmierć mordercy, Tczew 2009 s. 211)

Liczba powieszonych może być świadomie - albo i nie, od wydarzeń minęło 25 lat - zaniżona. Z dwupiętrowym budynkiem podobnie, nie musiał tego zapamiętać. Natomiast sam fakt powieszenia ludzi na budynku równoległym do muru... Może nie wszystkich stracono wcześniej w innym miejscu? A zresztą Blösche zeznawał, że zapadał już zmrok. Może było jednak później a za murem po prostu obowiązywała już w tym momencie godzina policyjna? Ot, taki świeży trop.


Rozczyn dzieł Marksa wlany w bydląt czaszki
Wytwarza z mózgiem przedziwną miksturę

Offline

#39 9.01.2017 23:00:50

roox

miglanc

Skąd: ורשה
Zarejestrowany: 11.04.2007
Posty: 1529

Re: zdjęcie powieszonych - szukamy informacji

W numerze 8-9/2016 "Stolicy" jest dość ciekawy artykuł poświęcony temu wydarzeniu, wyjaśniający m. in. kim były ofiary egzekucji.

Offline

#40 6.02.2017 16:56:32

chrisfox

administrator

status 1
GG? ni mom i nie bede mioł
Skąd: z getta
Zarejestrowany: 8.03.2007
Posty: 11918
WWW

Re: zdjęcie powieszonych - szukamy informacji

Artykuł, jak artykuł. Do przeczytania. Jedno mnie tylko nieco zdziwiło. Autor na wstępie pisze, że tablica była kilkakrotnie przestawiana. To by chyba musiało być w latach pięćdziesiątych, bo odkąd pamiętam, stoi w tym samym miejscu. Tuż obok spędziłem pół życia, raczej bym zauważył


Rozczyn dzieł Marksa wlany w bydląt czaszki
Wytwarza z mózgiem przedziwną miksturę

Offline

  • Index
  •  » Pomocy!
  •  » zdjęcie powieszonych - szukamy informacji

                                 Czasy takie, że na fb też trzeba trochę istnieć - zajrzyjcie do nas i tam. A tu jesteśmy już od dobrych dziesięciu lat :)                                

adres IP


Stopka forum

RSS
Powered by PunBB 1.2.23
© Copyright 2002–2008 PunBB
Polityka cookies - Wersja Lo-Fi


Darmowe Forum | Ciekawe Fora | Darmowe Fora
www.ehotelsreviews.com