Kolejka Marecka - zaciekawiamy Warszawą



Forum Stowarzyszenia

  • Nie jesteś zalogowany.
  • Polecamy: Moda

Ogłoszenie

Aktualności - www.facebook.com/sopw.kolejka.marecka Aktualności - www.facebook.com/sopw.kolejka.marecka


#1 3.03.2015 11:59:03

chrisfox

administrator

status 1
GG? ni mom i nie bede mioł
Skąd: z getta
Zarejestrowany: 8.03.2007
Posty: 11918
WWW

kapliczka przy PGR

Trudno nawet powiedzieć, jaka to oficjalnie jest ulica - polna dróżka na przedłużeniu Samarytanki w stronę bródnowskiego cmentarza. Stoi tam sobie takie coś i intryguje:

http://www.kolejkamarecka.pun.pl/_fora/kolejkamarecka/gallery/2_1425380080.jpg

Czy ktoś może wie cokolwiek o tej kapliczce?


Rozczyn dzieł Marksa wlany w bydląt czaszki
Wytwarza z mózgiem przedziwną miksturę

Offline

#2 3.03.2015 20:47:57

 rzepola

Użytkownik

Skąd: Warszawa
Zarejestrowany: 20.07.2010
Posty: 139

Re: kapliczka przy PGR

Obraz we wnęce przedstawia Matkę Boską Ostrobramską.
Po poszukiwaniach w sieci wydaje się, że to ta sama, tylko zmienione zostało miejsce ustawienia figurki::
http://mojezacisze.blox.pl/html/1310721 … 169.html?4 (trzeba dojść do wpisu z wtorku 14 listopada 2006 r.).


Pozdrawiam - Tadeusz

Offline

#3 3.03.2015 23:01:35

chrisfox

administrator

status 1
GG? ni mom i nie bede mioł
Skąd: z getta
Zarejestrowany: 8.03.2007
Posty: 11918
WWW

Re: kapliczka przy PGR

Oczywiście, to ta. Dziękuję.


Rozczyn dzieł Marksa wlany w bydląt czaszki
Wytwarza z mózgiem przedziwną miksturę

Offline

#4 5.03.2015 16:36:07

Mechanik Jarząbek

Moderator

Zarejestrowany: 9.03.2007
Posty: 1536

Re: kapliczka przy PGR

Witam, tak się składa, że ostatnio często tam bywam.
Za figurką Matki Boskiej jest mała, granitowa tabliczka, na której udało mi się odczytać dwie daty - 1942 i 1997.
Niestety, deszczowa pogoda i kiepsko wykonany napis nie pozwolił mi na odczytanie całości.
Pozdrawiam.

Offline

#5 5.03.2015 23:18:56

chrisfox

administrator

status 1
GG? ni mom i nie bede mioł
Skąd: z getta
Zarejestrowany: 8.03.2007
Posty: 11918
WWW

Re: kapliczka przy PGR

Dzięki, Janku. Zajrzę tam.
Pozdrawiam


Rozczyn dzieł Marksa wlany w bydląt czaszki
Wytwarza z mózgiem przedziwną miksturę

Offline

#6 7.03.2015 12:00:33

chrisfox

administrator

status 1
GG? ni mom i nie bede mioł
Skąd: z getta
Zarejestrowany: 8.03.2007
Posty: 11918
WWW

Re: kapliczka przy PGR

Chyba poczekam na lato. Dziś było wilgotno i przy takiej aurze stopień czytelności tabliczki wydał mi się niesatysfakcjonujący - mówiąc wprost, nie widać w ogóle, że cokolwiek tam napisano.


Rozczyn dzieł Marksa wlany w bydląt czaszki
Wytwarza z mózgiem przedziwną miksturę

Offline

#7 7.03.2015 16:54:55

Mechanik Jarząbek

Moderator

Zarejestrowany: 9.03.2007
Posty: 1536

Re: kapliczka przy PGR

Ja też niewiele widziałem ale myślałem, że to wina mojej ślepoty. Wykonałem dwa podejścia i za pierwszym razem dostrzegłem te dwie daty .... czort wie czy prawidłowe a za drugim ..... nic.  Nie chciałem odsuwać figurki aby jej nie uszkodzić.
Ale masz rację Krzysiu, trzeba poczekać do słonecznych dni. Może w nadchodzącym tygodniu....

Offline

#8 7.03.2015 17:19:40

chrisfox

administrator

status 1
GG? ni mom i nie bede mioł
Skąd: z getta
Zarejestrowany: 8.03.2007
Posty: 11918
WWW

Re: kapliczka przy PGR

Mam nadzieję. Swoją drogą, chodzę sporo po cmentarzach, tam się też napisy delikatnie wydrapywane na czarnym marmurze trafiają ale jakoś zawsze udaje mi się w końcu przeczytać - a tu, nic.


Rozczyn dzieł Marksa wlany w bydląt czaszki
Wytwarza z mózgiem przedziwną miksturę

Offline

#9 8.05.2015 17:27:10

Mechanik Jarząbek

Moderator

Zarejestrowany: 9.03.2007
Posty: 1536

Re: kapliczka przy PGR

Dziś wspólnie z Córką próbowaliśmy odczytać ten napis. Niestety odczytaliśmy /głównie Ona/ tylko tyle, że kapliczka została odbudowana w roku 1997. Pierwotnie była zbudowana w 1942.

Offline

#10 8.05.2015 22:09:31

chrisfox

administrator

status 1
GG? ni mom i nie bede mioł
Skąd: z getta
Zarejestrowany: 8.03.2007
Posty: 11918
WWW

Re: kapliczka przy PGR

Już dawno powinienem tam pójść z kawałkiem kredy. Stary, wypróbowany sposób. Niestety, jakoś tak...

Napis mówi o odnowieniu w 1997 r. kapliczki powstałej w 1942. Tyle mi się kiedyś udało przeczytać. Niestety, to nie jest cała treść.


Rozczyn dzieł Marksa wlany w bydląt czaszki
Wytwarza z mózgiem przedziwną miksturę

Offline

#11 10.05.2015 17:44:23

chrisfox

administrator

status 1
GG? ni mom i nie bede mioł
Skąd: z getta
Zarejestrowany: 8.03.2007
Posty: 11918
WWW

Re: kapliczka przy PGR

Parę dni temu skorzystałem z odpowiedniego porannego oświetlenia (oczywiście bez kredy, byłem tam przypadkiem). Niestety, miejscowi czciciele ustawiają kwiatki w sposób mocno utrudniający odczytanie napisu (zdejmować nie chciałem, leciutko obawiając się całkowicie niezasłużonego mordobicia na tle religijnym) więc to wciąż fragmenty. Kapliczka powstała w 1942 r. dzięki dzieciom (bodajże z Targówka), odnowiona została w 1997 dzięki ofiarności Zarządu Cmentarza Bródnowskiego.


Rozczyn dzieł Marksa wlany w bydląt czaszki
Wytwarza z mózgiem przedziwną miksturę

Offline

#12 5.06.2015 10:48:28

chrisfox

administrator

status 1
GG? ni mom i nie bede mioł
Skąd: z getta
Zarejestrowany: 8.03.2007
Posty: 11918
WWW

Re: kapliczka przy PGR

Wiem. Trzeba patrzeć w słoneczny dzień, około siódmej - pod ostrym kątem, z lewej Nieco manewrowania kwiatkami i udało się odczytać wszelkie informacje. Kapliczkę zbudowały w 1942 r. dzieci z Targówka, z półkolonii. Odnowiono ją w 1997 dzięki ofiarności Zarządu Cmentarza Bródnowskiego.

Napis wydaje się nieco enigmatyczny, akurat jednak przy całkiem innej okazji temat okupacyjnych półkolonii mam w rozpracowaniu. Była to inicjatywa organizowana od 1940 r. przez nauczycieli, we współpracy z RGO. Dzieciom przydzielano niewielkie działki gruntu, na których prowadziły uprawę roślin. Było to okazją - właściwie, zapewne raczej pretekstem - do rozmaitych zajęć, także o charakterze harcerskim. W swojej niepublikowanej pracy Targówek Fabryczny (opisany subiektywnie) Jerzy Stańczak pisze o takich półkoloniach zorganizowanych przy szkole na Mieszka I:

Wiosną 1940 roku nauczyciele warszawscy, z inicjatywy RGO zorganizowali tzw. półkolonie ogródkowe. U nas grupa nauczycieli i aktywnej młodzieży zebrała prawie 200 dzieci od 8 do 14 lat. Kierownikiem przedsięwzięcia został nauczyciel SP 117, p. Stefan Wyrobek, kierownicy szkół - p. Grzeszczyk i Köhler udostępnili budynek na zajęcia na wypadek złej pogody. Do pomocy zebrała się grupa młodych ludzi, którzy jako wolontariusze podjęli tę działalność - po wojnie dopiero dowiedzieliśmy się, że to był początek konspiracji na Targówku Fabrycznym. (...) Organizacyjnie wyglądało to tak: Między szkołą na Mieszka I a torami kolei rozciągał się spory kawałek gruntu - nieużytku. Podzielono to na działki, każda o pow. 1 ara i przydzielono grupom, liczącym po ok. 15 dzieci. Zgromadzono trochę narzędzi - szkolnych i z własnych domów- i zaczęto uprawę. Z RGO przydzielony został fundusz na zakup nasion i rozsad. Ponadto wszyscy uczestnicy otrzymywali obiad i podwieczorek przez całe wakacje. Plony zostały podzielone między wszystkie dzieci.
Była to wspaniała inicjatywa - niewiele prac ogrodowych, dużo różnych gier i zabaw, śpiewania, rozmaitych zajęć typu harcerskiego - sprawności, podchody, budowa szałasów na łąkach w pobliżu, nawet parę razy ogniska.


Zapewne podobnie wyglądało to tu, w okolicy Agrilu.


Rozczyn dzieł Marksa wlany w bydląt czaszki
Wytwarza z mózgiem przedziwną miksturę

Offline


                                 Czasy takie, że na fb też trzeba trochę istnieć - zajrzyjcie do nas i tam. A tu jesteśmy już od dobrych dziesięciu lat :)                                

adres IP


Stopka forum

RSS
Powered by PunBB 1.2.23
© Copyright 2002–2008 PunBB
Polityka cookies - Wersja Lo-Fi


Darmowe Forum | Ciekawe Fora | Darmowe Fora
Szamba betonowe Tomaszów Lubelski Boende Tyskland hotels-world.pl https://www.hotelstayfinder.com