Kolejka Marecka - zaciekawiamy Warszawą



Forum Stowarzyszenia

  • Nie jesteś zalogowany.
  • Polecamy: Gry

Ogłoszenie

Aktualności - www.facebook.com/sopw.kolejka.marecka Aktualności - www.facebook.com/sopw.kolejka.marecka


#1 4.11.2015 11:50:30

chrisfox

administrator

status 1
GG? ni mom i nie bede mioł
Skąd: z getta
Zarejestrowany: 8.03.2007
Posty: 11926
WWW

Uroki deregulacji

Już samo słowo "deregulacja" jest przepiękne. Parę innych, nawet dłuższych wyrazów, jakoś mi w łepetynie utkwiło, tego nijak nie jestem w stanie spamiętać. Znak jaki, czy co? Zawsze, kiedy mam go użyć, przychodzi mi do głowy delegalizacja i demoralizacja, czasem też degrengolada. Miało być fajnie, już dziś nikt nie musi kończyć uciążliwego i kosztownego kursu, zdawać paskudnych i kosztownych egzaminów. Otworzyliśmy miasto dla rzesz nowych, entuzjastycznych, pełnych dobrych chęci i zapału przewodników. Ponoć miał ich weryfikować rynek, odrzucając tych słabych a dając pracę kompetentnym.

Bywam czasem na Powązkach. Tak uczciwie, niestraszna mi tam konkurencja, pracy dla mnie starcza aż nadto. Nie mam specjalnie czasu ani potrzeby słuchać innych, jednak czasem się przypadkiem zdarza. Czego to się tam nie można dowiedzieć...

Jakiś czas temu słyszałem dwukrotnie opowieści o Romanie Szewczykowskim. Postać ciekawa a grób nadzwyczajny (mam wrażenie, że jako dzieło metaloplastyki chyba najciekawszy na Powązkach, przynajmniej w starszej części), a i na ewangelickich podobnego dzieła w tej chwili sobie nie przypominam. Jeden z przewodników przechodził z grupą obok i po prostu machnął ręką, mówiąc kilka słów o ciekawym krzyżu, drugi coś niecoś nawet ludziom mówił, sam się jednak przyznał, że nie zna żadnej pamiątki po Szewczykowskim na terenie miasta - na Grochowie widać zanadto nie bywa . Ale to są drobiazgi, każdemu się może zdarzyć. Wczoraj za to...

O bramie św. Honoraty rzadko coś zwiedzającym mówię, poza datą, nazwiskiem twórcy i kilkoma słowami o symbolice - na ulicy jest głośno, wchodzę z ludźmi od razu na cmentarz, gdzie zawsze coś można dodać. Prawdę mówiąc, o fundatorze i pochodzeniu nazwy można sobie przeczytać na tylnej stronie wschodniego pylonu. Jednak podsłuchany wczoraj oprowadzacz dłuższą chwilę zgromadzonym przed bramą uczniom opowiadał dyrdymały. Stwierdził m. in., że bramę wybudowała sobie pani Honorata Landsbergis (Landsbergis, jak były prezydent Litwy). Używał tego nazwiska z lubością kilkakrotnie i jeszcze kazał je biednym dzieciom zapamiętać... Gdyby ktoś tej historii nie kojarzył: bramę ufundował Mieczysław Landsberg na pamiątkę swojej zmarłej małżonki Honoraty. Różnice niby niewielkie. Prawie tak, jak było

Mam cichą nadzieję, że przynajmniej lekarzy i policjantów sobie nie zderegulujemy. Z przewodnikami po Powązkach wyszło, jak wyszło.


Rozczyn dzieł Marksa wlany w bydląt czaszki
Wytwarza z mózgiem przedziwną miksturę

Offline

 

#2 6.11.2015 23:35:36

 Antyk

Użytkownik

Skąd: Warszawa
Zarejestrowany: 4.11.2010
Posty: 245

Re: Uroki deregulacji

I cóż począć z Twoim postem Drogi Chrisfoxie? Generalnie masz rację, że "informacje" jakie przekazują zwiedzającym różnej maści "oprowadzacze" są delikatnie pisząc nieprecyzyjne. Jednak sporo niezłych "kwiatków" można było usłyszeć od "licencjonowanych" przewodników w czasach znacznie poprzedzających "deregulację" Przewodnictwo to taka dziedzina, gdzie ani "re" ani "dere" gulacja nie zagwarantuje jakości usług. To kwestia indywidualnego podejścia do tego specyficznego zawodu.
Tytułem wyjaśnienia - Nie mam innego powodu bronić deregulacji, niż wrodzona niechęć do nadmiernej regulacji ze strony państwa. Sam jestem licencjonowanym przewodnikiem, który ledwo zdał dość trudny egzamin, bo wdał się w dyskusję (merytoryczną ) z szanownymi egzaminatorami. Zdałem, bo zaproponowałem konfrontację ze źródłami i komisja "pękła w końcu. Ot takie moje 3 grosze w sprawie


Wszystko, co patriotyzmu i historycznego dotyczy uczucia, tak wielkie jest i wielmożne w narodzie tym, iż zaiste że kapelusz zdejmam przed ulicznikiem warszawskim - ale - ale wszystko to, czego nie od patriotyzmu, czego nie od narodowego, ale czego od społecznego uczucia wymaga się, to jest tak początkujące, małe i prawie nikczemne, że strach wspominać o tym !
C.K.N

Offline

 

#3 7.11.2015 12:40:11

 weldon

Użytkownik

19455822
Skąd: Łomianki
Zarejestrowany: 4.03.2011
Posty: 1184
WWW

Re: Uroki deregulacji

Wydaje mi się, że żaden z was nie słyszał opowieści o przedstawionej tam postaci świętej Honoraty, herod-baby, która była rzymskim żołnierzem ukąszonym przez węża  i której poświęcona jest brama i stojąca tam postać, więc jeszcze zwracacie uwagę na takie drobiazgi.

Fritur ma swoje prawa

Offline

 

#4 9.11.2015 19:51:36

chrisfox

administrator

status 1
GG? ni mom i nie bede mioł
Skąd: z getta
Zarejestrowany: 8.03.2007
Posty: 11926
WWW

Re: Uroki deregulacji

Nie, tego nie słyszałem.

Oczywiście, znam przewodników licencjonowanych (ba, licencjonowanych jeszcze w czasach poprzedzających moje pojawienie się na tym łez padole), potrafiących opowiadać rzeczy niezwykłej urody, choć z jakąkolwiek prawdą (i logiką zresztą też) nie mające nic wspólnego. Niemniej, konieczność zdawania egzaminu wymuszała jednak choć odrobinę zainteresowania jakimś tam ogólnym przygotowaniem się z paru zagadnień. Teraz...

Poszedłem na kurs już troszkę praktykując - nie dla pieniędzy, tylko świętego spokoju, żeby mnie przypadkiem gdzieś jaki byle kto nie prześladował za brak papierka. Ogromną miałem wówczas wiedzę o mieście, tak mi się przynajmniej zdawało, więc miała to być formalność. W trakcie, błyskawicznie przekonałem się, że odrobinę swoją znajomość Warszawy przeceniałem. Teraz (także dzięki kursowi i egzaminom) wiedzy mam chyba nieco więcej ale i pokory też

No dobrze, z tą pokorą może odrobinę przesadzam. Jednak nie tak do końca


Rozczyn dzieł Marksa wlany w bydląt czaszki
Wytwarza z mózgiem przedziwną miksturę

Offline

 

                                 Czasy takie, że na fb też trzeba trochę istnieć - zajrzyjcie do nas i tam. A tu jesteśmy już od dobrych dziesięciu lat :)                                

adres IP


Stopka forum

RSS
Powered by PunBB 1.2.23
© Copyright 2002–2008 PunBB
Polityka cookies - Wersja Lo-Fi


Darmowe Forum | Ciekawe Fora | Darmowe Fora
http://ujiancbt.online BetonovĂŠ JĂ­mky ČeskĂ˝ Krumlov przegrywanie kaset vhs łódz