Kolejka Marecka - zaciekawiamy Warszawą



Forum Stowarzyszenia

Ogłoszenie

Aktualności - www.facebook.com/sopw.kolejka.marecka Aktualności - www.facebook.com/sopw.kolejka.marecka


#1 19.11.2007 23:07:46

chrisfox

administrator

status 1
GG? ni mom i nie bede mioł
Skąd: z getta
Zarejestrowany: 8.03.2007
Posty: 11918
WWW

znów linia wojenna...

No, teraz to już przegięcie

Więcej dziś nie napiszę, ale nie zasygnalizować nie potrafię. Otrzymałem przed chwilą fragmenty dwóch map (na jednej widzę rok 1911). Pierwsza z nich pokazuje linię z Wawra pięknie połączoną z szerokim torem Jabłonna-Zegrze i biegnąca sobie dalej, przez Wieliszew do miejscowości Kałuszyn (na zachód od Skrzeszewa). Druga jest jeszcze gorsza - na niej zaznaczono (raczej szerokotorową) linię Nowy Dwór - Wieliszew - Struga -Wawer. Powinienem wiedzieć coraz więcej, a coraz bardziej głupieję.


Rozczyn dzieł Marksa wlany w bydląt czaszki
Wytwarza z mózgiem przedziwną miksturę

Offline

 

#2 20.11.2007 17:36:18

Mechanik Jarząbek

Moderator

Zarejestrowany: 9.03.2007
Posty: 1536

Re: znów linia wojenna...

chrisfox napisał:

No, teraz to już przegięcie

Otrzymałem przed chwilą fragmenty dwóch map (na jednej widzę rok 1911). Druga jest jeszcze gorsza - na niej zaznaczono (raczej szerokotorową) linię Nowy Dwór - Wieliszew - Struga -Wawer. Powinienem wiedzieć coraz więcej, a coraz bardziej głupieję.

Ponieważ tą drugą mapę posiadam od conajmniej dwunastu lat , to o ten tuzin jestem wcześniej zgłupiały.....  Choć może nie do końca.... W tym coś jest...  Kiedyś Ci o tym chyba pisałem .....

Offline

 

#3 20.11.2007 18:14:44

chrisfox

administrator

status 1
GG? ni mom i nie bede mioł
Skąd: z getta
Zarejestrowany: 8.03.2007
Posty: 11918
WWW

Re: znów linia wojenna...

Pisałeś. Tyle, że ja w dalszym ciągu nie wiem, o co tu chodzi. Wąskotorówka była, niewątpliwie - przynajmniej od Strugi do Zegrza, prawdopodobnie także do Wawra. Normalny/szeroki tor też był bez żadnej wątpliwości, co sami stwierdziliśmy - przynajmniej na odcinku Zielonka - Wawer. Co z całą resztą?

Mapa nr 2 pochodzi z roku... sądząc po Poniatowskim, przynajmniej 1913. Jest tam zresztą także odcinek jabłonowskiej z Wawra na południe, więc mamy rok przynajmniej 1913-14. Dwa lata później ruszyły pociągi wąskotorowe z Wawra i Strugi. Dokąd?


Rozczyn dzieł Marksa wlany w bydląt czaszki
Wytwarza z mózgiem przedziwną miksturę

Offline

 

#4 20.11.2007 19:57:08

Mechanik Jarząbek

Moderator

Zarejestrowany: 9.03.2007
Posty: 1536

Re: znów linia wojenna...

Egzemplarz mapy, który posiadam pochodzi z wydawnictwa Ludwig Ravenstein Frankfurt a/M. i nosi tytuł Kriegskarte No 7 - bez roku wydania. Jest "bardzo ciekawa", gdyż jest na niej  linia Wawer - Nowy Dwór! Jest kolejka Marecka do Radzymina, nie ma wcale jabłonowskiej a kolej do Grójca jest poprowadzona przez Górę Kalwarię i Chynów!!! I jak to teraz oceniać? Wszystko w kategorii błedów? Czy tylko część?

Offline

 

#5 20.11.2007 20:28:48

chrisfox

administrator

status 1
GG? ni mom i nie bede mioł
Skąd: z getta
Zarejestrowany: 8.03.2007
Posty: 11918
WWW

Re: znów linia wojenna...

W takim razie, to, co dostałem, jest fragmentem jeszcze innej mapy. Jest linia Wawer-Nw. Dwór i jest także jabłonowska - łącznie z bocznicą w okolice stacji Płudy. Tajemnicza linia po drodze łączy się z koleją petersburską - nasypem południowym, po którym dziś biegnie droga z Zielonki do Drewnicy - i terespolską - południowym, zbadanym przez nas nasypem.

Czy jest możliwe, że przed zbudowaniem linii wojennej, na całej jej długości - a nawet nieco dalej - funkcjonowała linia szerokotorowa, którą potem zlikwidowano? Możliwe jest, tylko czy to się w ogóle trzyma kupy?

Nieco z innej beczki. Sam kilkanaście lat temu widziałem w okolicach Skrzeszewa pozostałości po linii kolejowej. Coś mi się obiło o uszy/oczy, że kiedyś jakaś kolej tam była. Nie mam w tej chwili czasu poszperać w mapach. Pomerdało mi się aż tak, czy rzeczywiście?


Rozczyn dzieł Marksa wlany w bydląt czaszki
Wytwarza z mózgiem przedziwną miksturę

Offline

 

#6 20.11.2007 20:42:09

Mechanik Jarząbek

Moderator

Zarejestrowany: 9.03.2007
Posty: 1536

Re: znów linia wojenna...

Przypuszczam, że była to linia szerokotorowa, łączaca carskie forty. Bardzo możliwe, że potem została rozebrana a następni odbudowali ją jako normalnotorową - może nie na całej długości ale na jakimś odcinku. Może? A może był też splot 1435/800???
Natomiast Skrzeszew - masz całkowitą rację Krzysiu. Tylko inny okres. W Skrzeszewie w dawnym budunku dworca był /moze jeszcze jest/ posterunek policji, jest wiadukt nad dawnym torowiskiem. Po filarach mostu nad Narwią biegnie rurociąg Przyjaźń a dalej jest stacja z budynkiem i wiaduktem w miejscowości Wójtostwo. Krótko mówiąc jest to linia Wieliszew - Nasielsk.
Sporo lat temu intrygował mnie nasyp kolejowy przed stacją Nasielsk, tak mnie intrygował, że ze dwadzieścia lat temu a może więcej przejechałem się po nim. A później jeszcze kilka razy.

Offline

 

#7 20.11.2007 20:58:17

chrisfox

administrator

status 1
GG? ni mom i nie bede mioł
Skąd: z getta
Zarejestrowany: 8.03.2007
Posty: 11918
WWW

Re: znów linia wojenna...

Fragment mapy z roku - ponoć - 1911:

http://kolejkamarecka.pun.pl/_fora/kolejkamarecka/gallery/2_1195588211.jpg

Tu linia dociera do Kałuszyna. Otrzymałem właśnie informację, że zaczęli ją budować Rosjanie, dokończyli Niemcy i oni też ją w roku 1918 zdemontowali. O szerokości toru mowy nie było, ale przypuszczam, że musiał być szeroki/normalny. Powyższe dotyczy naturalnie odcinka Zegrze (Wieliszew?) - Nowy Dwór.


Rozczyn dzieł Marksa wlany w bydląt czaszki
Wytwarza z mózgiem przedziwną miksturę

Offline

 

#8 20.11.2007 21:03:44

chrisfox

administrator

status 1
GG? ni mom i nie bede mioł
Skąd: z getta
Zarejestrowany: 8.03.2007
Posty: 11918
WWW

Re: znów linia wojenna...

A mnie ostatnio strasznie intryguje promień podwójnego wygięcia toru z Wieliszewa do Nieporętu, w okolicy skrzyżowania z linią Jabłonna-Zegrze. Te dwa łuczki - choć może akurat nie na tej mapie - wyglądają mi bardzo ciasno, całkiem wąskotorowo. Paranoja


Rozczyn dzieł Marksa wlany w bydląt czaszki
Wytwarza z mózgiem przedziwną miksturę

Offline

 

#9 20.11.2007 21:33:24

Mechanik Jarząbek

Moderator

Zarejestrowany: 9.03.2007
Posty: 1536

Re: znów linia wojenna...

Jak dobrze pamiętam to w terenie nie wygladają tak ciasno

Offline

 

#10 20.11.2007 21:39:21

Mechanik Jarząbek

Moderator

Zarejestrowany: 9.03.2007
Posty: 1536

Re: znów linia wojenna...

chrisfox napisał:

W takim razie, to, co dostałem, jest fragmentem jeszcze innej mapy. Jest linia Wawer-Nw. Dwór i jest także jabłonowska - łącznie z bocznicą w okolice stacji Płudy.

Jeszcze kilka temu był fragment przepustu na tej linii. Teraz teren wyrównano i nie ma śladu. ..............przynajmniej w tym miejscu

Offline

 

#11 20.11.2007 22:19:33

chrisfox

administrator

status 1
GG? ni mom i nie bede mioł
Skąd: z getta
Zarejestrowany: 8.03.2007
Posty: 11918
WWW

Re: znów linia wojenna...

Mechanik Jarząbek napisał:

Jak dobrze pamiętam to w terenie nie wygladają tak ciasno

Jakoś dawno tam nie byłem - z czego wynika, że muszę niebawem się wybrać i obejrzeć parę konkretnych rzeczy. A conieco jeszcze chyba pozostało.


Rozczyn dzieł Marksa wlany w bydląt czaszki
Wytwarza z mózgiem przedziwną miksturę

Offline

 

#12 20.11.2007 23:08:27

gajos

Użytkownik

5520043
Skąd: Łochów / stołeczna Złota
Zarejestrowany: 10.10.2007
Posty: 547
WWW

Re: znów linia wojenna...

hm co jeszcze znajdzie się w tych okolicach? od dziecka teren między Radzyminem a Modlinem wydawał mi się wyjątkowy i tajemniczy. eehh gdyby znalazł się ktoś żyjący i pamiętający tamte czasy...


A gdyby kupić taki wąski pas ziemii wzdłuż trasy do Radzymina?

Offline

 

#13 8.03.2008 17:25:07

chrisfox

administrator

status 1
GG? ni mom i nie bede mioł
Skąd: z getta
Zarejestrowany: 8.03.2007
Posty: 11918
WWW

Re: znów linia wojenna...

Następny kwiatek (a może wreszcie coś, co pomoże trochę więcej zrozumieć)(a może brednie...)

Dosłownie przed chwilą wkleiłem w linkach taki odnośnik: http://pliki.praga-pn.waw.pl/books/Dzieje_Pragi.pdf . Na stronie 113 czytamy:
Wokół Pragi działały liczne cegielnie z których największa, w Kawęczynie, została w 1868 roku połączona bocznicą z linią petersburską i terespolską (bocznica do cegielni w Kawęczynie była pierwszą bocznicą kolejową prowadzącado zakładu przemysłowego)

Cegielnia Granzowa linię terespolską miała pod bokiem, więc przeprowadzenie tu bocznicy nie było niczym wielkim. Natomiast połączenie z linią petersburską... Czy przypadkiem nie biegło trasą późniejszej linii wojennej? Jeśli nic się nikomu nie pomyliło i nie chodzi tu o późniejszą o - bagatela - 48 lat wąskotorówkę, to...

Oczywiście, możemy też mieć do czynienia z dość karkołomnym skrótem myślowym - jeśli było połączenie z linią terespolską a ta przecież była połączona z petersburską... (itd.) Może jednak coś w tym (co w akapitach powyżej) jest?


Rozczyn dzieł Marksa wlany w bydląt czaszki
Wytwarza z mózgiem przedziwną miksturę

Offline

 

#14 10.03.2008 04:48:14

oelka

Użytkownik

9127685
Skąd: MDM
Zarejestrowany: 8.09.2007
Posty: 58
WWW

Re: znów linia wojenna...

chrisfox napisał:

Nieco z innej beczki. Sam kilkanaście lat temu widziałem w okolicach Skrzeszewa pozostałości po linii kolejowej. Coś mi się obiło o uszy/oczy, że kiedyś jakaś kolej tam była. Nie mam w tej chwili czasu poszperać w mapach. Pomerdało mi się aż tak, czy rzeczywiście?

Jakos nikt wczesniej nie napisal, wiec pozwole sobie teraz...
Linia Legionowo-Skrzeszew-Wojtostwo-Nasielsk oddana zostala w 1939 roku, jako skrot omijajacy Nowy Dwor i Modlin. Czynna byla ledwie kilka miesiecy.
Slady w terenie sa do dzis: budynki, krawedzie peronowe i rownie stacyjnie w Skrzeszewie i Wojtostwie, oraz most przez Narew sluzacy obecnie rurociagowi. Z wyjatkiem niedostepnego dla postronych mostu, reszte mozna przebyc bez problemu.

Krzysztof


Krzysztof Olszak
oelka.a.yahoo.com .a.=@
Kolej na rower
Marszałkowska Dzielnica Mieszkaniowa cz. 1

Offline

 

#15 13.03.2008 11:51:38

gajos

Użytkownik

5520043
Skąd: Łochów / stołeczna Złota
Zarejestrowany: 10.10.2007
Posty: 547
WWW

Re: znów linia wojenna...

o tej linii mam artykuł z Świata Kolei. wkleić?


A gdyby kupić taki wąski pas ziemii wzdłuż trasy do Radzymina?

Offline

 

#16 15.03.2008 11:25:14

chrisfox

administrator

status 1
GG? ni mom i nie bede mioł
Skąd: z getta
Zarejestrowany: 8.03.2007
Posty: 11918
WWW

Re: znów linia wojenna...

Aj, nie zauważyłem Wklejaj, nie pytaj, wklejaj


Rozczyn dzieł Marksa wlany w bydląt czaszki
Wytwarza z mózgiem przedziwną miksturę

Offline

 

#17 16.03.2008 23:01:41

gajos

Użytkownik

5520043
Skąd: Łochów / stołeczna Złota
Zarejestrowany: 10.10.2007
Posty: 547
WWW

Re: znów linia wojenna...

zeskanowałem 5 stron i w galerię weszły tylko 2, zeskanuje jeszcze raz w mniejszym formacie ale już nie mam cierpliwości, jak wrzucę wszytko to wkleję tu w wolnej chwili.


A gdyby kupić taki wąski pas ziemii wzdłuż trasy do Radzymina?

Offline

 

#18 17.03.2008 09:33:57

chrisfox

administrator

status 1
GG? ni mom i nie bede mioł
Skąd: z getta
Zarejestrowany: 8.03.2007
Posty: 11918
WWW

Re: znów linia wojenna...

A nie masz przypadkiem w oprogramowaniu do skanera funkcji rozpoznawania pisma - OCR? Skanujesz i otrzymujesz tekst, który możesz po prostu skopiować i wkleić.


Rozczyn dzieł Marksa wlany w bydląt czaszki
Wytwarza z mózgiem przedziwną miksturę

Offline

 

#19 17.03.2008 23:51:43

gajos

Użytkownik

5520043
Skąd: Łochów / stołeczna Złota
Zarejestrowany: 10.10.2007
Posty: 547
WWW

Re: znów linia wojenna...

yyyy nie wiem. To nie mój skaner, ale mogę zapytać ale już nie dziś, po padam.


A gdyby kupić taki wąski pas ziemii wzdłuż trasy do Radzymina?

Offline

 

#20 18.03.2008 10:51:15

chrisfox

administrator

status 1
GG? ni mom i nie bede mioł
Skąd: z getta
Zarejestrowany: 8.03.2007
Posty: 11918
WWW

Re: znów linia wojenna...

Stanowczo. Jeśli nie da się tego przekonwertować na tekst, skanuj przynajmniej po połowie strony - tak, jak jest, nie za bardzo daje się czytać, nawet po skopiowaniu obrazka i powiększeniu go.


Rozczyn dzieł Marksa wlany w bydląt czaszki
Wytwarza z mózgiem przedziwną miksturę

Offline

 

                                 Czasy takie, że na fb też trzeba trochę istnieć - zajrzyjcie do nas i tam. A tu jesteśmy już od dobrych dziesięciu lat :)                                

adres IP


Stopka forum

RSS
Powered by PunBB 1.2.23
© Copyright 2002–2008 PunBB
Polityka cookies - Wersja Lo-Fi


Darmowe Forum | Ciekawe Fora | Darmowe Fora
mapa fotowoltaiki worldhotels-in.com Hotels BĂźsum