Forum Stowarzyszenia
Już wiadomo. Rzecz jest zresztą prosta. Czy posterunek mieścił się także w budynku Żelazna 75a, tego nie wiem. Natomiast, owa brama przy Żelaznej, była jedynym wjazdem na podwórze, z którego istniały wejścia do budynku Chłodna 25 - i stąd chroniący ją bunkier. Sam posterunek, zajmował pierwsze piętro budynku Chłodna 25. Czy jeszcze jakieś pomieszczenia w tym lub sąsiednim budynku, tego nie wiem. Nie wiem też, czy mieszkania w budynku Chłodna 25 były po 1941 r. zasiedlone przez Polaków, czy też użytkowane w inny sposób.
I tu ciekawostka, której być może nie znajdziemy nigdzie w literaturze. Bramy na teren Abschnittwache Nord, pilnowali często żołnierze jakiejś formacji nie do końca niemieckojęzycznej - kozacy w charakterystycznych kubankach.
No właśnie... Mnie się wydaje, że posterunek zajmował oba sąsiadujące budynki - Chłodną 25 i Żelazną 75a - to zresztą nawet ta sama działka a i Cała Warszawa podaje tego samego właściciela (Parłowicz, Partowicz... nie mogę odczytać). Zaraz zresztą zapytam świadka, ale czy on będzie tego pewien?
Nordwache to chyba sasiedni budynek (w strone Grzybowskiej):
Projekt: Edward Hernstein.
Budowa 1937-38 (http://www.warszawa1939.pl/index.php?r1=chlodna_25&r3=0 )
Nr. hip. 926b.
Podczas okupacji (od kiedy?) słynna placówka Abschnittwache Nord, zdobyta przez powstańców 3 sierpnia 1944.