Kolejka Marecka - zaciekawiamy Warszawą



Forum Stowarzyszenia

  • Nie jesteś zalogowany.
  • Polecamy: Komputery

Ogłoszenie

Aktualności - www.facebook.com/sopw.kolejka.marecka Aktualności - www.facebook.com/sopw.kolejka.marecka


  • Index
  •  » Pomocy!
  •  » Leszno 23 (potem 21), 24, Orla 6, Podwale 5 i Krochmalna 83

Napisz odpowiedź

Napisz nowego posta
Opcje

Kliknij w ciemne pole na obrazku, aby wysłać wiadomość.

Powrót

Podgląd wątku (najnowsze pierwsze)

roox
11.06.2014 15:05:53

Jale napisał:

To od razu dorzucę dodatkowe pytanie, które zadałem też na forum od porcelany - czy ktoś wie, kiedy i gdzie konkretnie (bo są różne adresy - Bielańska, Senatorska, pl Teatralny) działał Schiffner ze swoim składem porcelany? I raczej chodzi mi o okres, kiedy oferowana przezeń porcelana była sygnowana jego nazwiskiem. A także - kto w ogóle tę porcelanę robił...

Genealogy Indexer kabluje, że w latach 1880-1884 była to Senatorska 16, w latach 1886-1904 roku jest pod adresem Senatorska 22.
Później chyba się przebranżowił, bo pod tym ostatnim adresem fukcjonowała: Schiffner i Grodzicki, warsz. fabr. narz. rolniczych.

Co ciekawe, rejestr RHA w ogóle nic nie wie na temat Schiffnera

Jale
10.06.2014 16:40:18

Och, zdaję sobie sprawę, że mój problem nie jest łatwy do rozwiązania - gdyby był, już dawno sam bym wygrzebał niezbędne informacje z sieci czy z książek.

To od razu dorzucę dodatkowe pytanie, które zadałem też na forum od porcelany - czy ktoś wie, kiedy i gdzie konkretnie (bo są różne adresy - Bielańska, Senatorska, pl Teatralny) działał Schiffner ze swoim składem porcelany? I raczej chodzi mi o okres, kiedy oferowana przezeń porcelana była sygnowana jego nazwiskiem. A także - kto w ogóle tę porcelanę robił...

chrisfox
10.06.2014 11:28:59

Sądząc po liczbie odsłon, milczenie nie jest tu znakiem braku zainteresowania, raczej niewiedzy Nie traćmy nadziei, czasem po kilkunastu miesiącach ktoś coś potrafi ciekawego dopowiedzieć.

Jale
5.06.2014 10:24:33

Z lenistwa przekleję może treść ze swojego poprzedniego postu.

Jak na razie grzebię, ile wlezie, za rodzinnymi pamiątkami Loretzów, zbierając po sieci i bibliotekach dosłownie strzępy, bo oczywiście z dokumentów rodzinnych nic się nie zachowało po wojnie. Byłbym wdzięczny za jakiekolwiek informacje/pamiątki/reklamy odnośnie:

- zakładu Filipa Loretza z Leszna 23 (w międzywojniu 21) i 24 (w XIX był tam na kilka lat przeniesiony). Od roku 1865 produkował powozy (jeden stoi w Kozłówce). Ostatni ślad jego istnienia mam gdzieś z 1912 roku (reklama).

- zakładu Marcina Loretza (potem Edwarda) z Podwala 5, potem z Orlej 6. Gdzieś od 1848 do 1930 (ostatni ślad z książki adresowej) robili rzeczy z blachy (od foremek do ciast po dachy).

- zakładu Jakóba Sorgacza z Krochmalnej 83. Ten z kolei był ślusarski, być może robił też ozdobne ogrodzenia. Działał na pewno do wojny (od końca wieku XIX).

Z rzeczy, których nie mogę dorwać - to np. przedwojenne zdjęcie Piwnej 5 (poza tym z popem przed cerkwią), jakiekolwiek zdjęcie Krochmalnej 83, Orlej 6, wyraźne Leszna 23 sprzed 1915, szczegółowe informacje o tym, kto robił ogrodzenie pomnika Mickiewicza (w monografii jest to podane zdawkowo), etc, etc...

Mam już sporo informacji (głównie z prasy, z "Kurjera Kolejowego", "Kurjera Warszawskiego", też z kalendarzy Ungera), ale wciąż są tam straszne luki...


                                 Czasy takie, że na fb też trzeba trochę istnieć - zajrzyjcie do nas i tam. A tu jesteśmy już od dobrych dziesięciu lat :)                                

adres IP


Stopka forum

RSS
Powered by PunBB 1.2.23
© Copyright 2002–2008 PunBB
Polityka cookies - Wersja Lo-Fi

[ Generated in 0.125 seconds, 12 queries executed ]


Darmowe Forum | Ciekawe Fora | Darmowe Fora
Szamba betonowe Dobrzany Zbiorniki na szambo to https://wielichowo.zbiorniki-betonowe360.pl PieĹĄĹĽany PonĂşkame samonosnĂŠ