Kolejka Marecka - zaciekawiamy Warszawą



Forum Stowarzyszenia

Ogłoszenie

Aktualności - www.facebook.com/sopw.kolejka.marecka Aktualności - www.facebook.com/sopw.kolejka.marecka


#1 8.09.2009 20:02:26

chrisfox

administrator

status 1
GG? ni mom i nie bede mioł
Skąd: z getta
Zarejestrowany: 8.03.2007
Posty: 11926
WWW

XIII Festiwal Nauki w ŻIH

Dzięki niech będą Docentowi, właśnie podrzucił mi coś takiego:

20 IX (niedziela)

godz. 9.00 – 14.00 (główny budynek)
Bezpłatne zwiedzanie stałych ekspozycji muzealnych:
„Getto Warszawskie, 1940-1943", w tym o pełnych godzinach projekcja filmu dokumentalnego pt. „912 dni getta warszawskiego"
Galeria Sztuki Żydowskiej – Wystawa Artyści żydowscy w Warszawie

godz.9.00 (główny budynek)
Zwiedzanie wystaw z przewodnikiem

godz. 11.00 (sala w Błękitnym Wieżowcu)
Wykład:
CHASYDYZM W POLSCE
– dr hab. Jan Doktór
Powstanie i rozkwit chasydyzmu w Polsce centralnej. Wiara i obyczaje chasydów.

godz. 13.00 (zbiórka w holu głównym ŻIH)
Spacer:
ŚLADAMI GETTA WARSZAWSKIEGO
– Magdalena Wółkowska
Getto warszawskie na współczesnej mapie stolicy. Miejsca, które warto i trzeba zobaczyć. Godzinny spacer po terenie dawnego getta.


21 IX (poniedziałek)

godz. 15.30 (sala w Błękitnym Wieżowcu)
Klub młodzieżowy:
ANTYSEMITYZM
– dr Alina Cała
Kiedy, dlaczego i jak kształtował się antysemityzm. Wzajemne wpływy antysemityzmu pruskiego, polskiego i rosyjskiego.22 IX (wtorek)

godz. 15.30 (sala w Błękitnym Wieżowcu)
Klub młodzieżowy:
STOSUNKI POLSKO-ŻYDOWSKIE W XIX-XX WIEKU
– dr Piotr Kendziorek
W XIX-XX w. społeczność żydowska silnie ewoluowała. Żydzi przyczynili się do wzrostu gospodarczego, naukowego i kulturalnego I Rzeczypospolitej.


23 IX (środa)

godz. 15.30 (sala w Błękitnym Wieżowcu)
Klub młodzieżowy:
WARSZAWA W PLANACH GERMANIZACYJNYCH HITLEROWSKIEGO OKUPANTA
– dr Jurgen Hensel
Co miało pozostać ze starej polskiej Warszawy w nowym, niemieckim mieście Warschau?


24 IX (czwartek)

godz. 15.30 (sala w Błękitnym Wieżowcu)
Klub młodzieżowy:
TORA. PERGAMINOWY FUNDAMENT JUDAIZMU
– dr Paweł Fijałkowski
Spotkanie składać się będzie z dwóch części: krótkiego wykładu o genezie i roli Tory w judaizmie oraz zwiedzania Żydowskiego Instytutu Historycznego ze szczególnym uwzględnieniem dzieł sztuki (malarstwa i rzemiosła artystycznego) związanych z Torą.


25 IX (piątek)

godz. 15.30 (sala w Błękitnym Wieżowcu)
Klub młodzieżowy:
KULTURA MUZYCZNA ŻYDÓW
– prof. dr hab. Marian Fuks
Profesor Marian Fuks w odczycie ilustrowanym oryginalnymi nagraniami, opowie o bogactwie muzyki synagogalnej, chasydzkiej, ludowej i klezmerskiej. Zaprezentuje jej twórców i wykonawców w Polsce i na świecie.


26 IX (sobota)

godz. 9.00 – 14.00 (główny budynek)
Bezpłatne zwiedzanie stałych ekspozycji muzealnych:
„Getto Warszawskie, 1940-1943", w tym o pełnych godzinach projekcja filmu dokumentalnego pt. „912 dni getta warszawskiego"
Galeria Sztuki Żydowskiej – Wystawa Artyści żydowscy w Warszawie

godz. 9.00 (główny budynek)
Zwiedzanie wystaw z przewodnikiem

godz. 11.00 (sala w Błękitnym Wieżowcu)
Wykład:
HUMOR ŻYDOWSKI KONTRA ANTYSEMICI
– dr Agnieszka Żółkiewska
Prezentacja dotyczyć będzie bardzo starej tradycji tworzenia dowcipów o antysemitach, której dał początek pradawny rytuał śmiania się z Hamana, wroga Żydów z „Księgi Estery".

godz. 12.30 (sala w Błękitnym Wieżowcu)
Zwiedzanie wystawy czasowej Przybyli, odeszli… Są z przewodnikiem

godz. 13.00 (zbiórka w holu głównym ŻIH)
Spacer:
ŚLADAMI GETTA WARSZAWSKIEGO
– Magdalena Wółkowska
Getto warszawskie na współczesnej mapie stolicy. Miejsca, które warto i trzeba zobaczyć. Godzinny spacer po terenie dawnego getta.


27 IX (niedziela)

godz. 9.00 – 14.00 (główny budynek
Bezpłatne zwiedzanie stałych ekspozycji muzealnych:
„Getto Warszawskie, 1940-1943", w tym o pełnych godzinach projekcja filmu dokumentalnego pt. „912 dni getta warszawskiego"
Galeria Sztuki Żydowskiej – Wystawa Artyści żydowscy w Warszawie

godz. 9.00 (główny budynek)
Zwiedzanie wystaw z przewodnikiem

godz. 11.00 (sala w Błękitnym Wieżowcu)
Wykład:
O IMIONACH I NAZWISKACH POLSKICH ŻYDÓW
– dr Hanna Węgrzynek
Jakie imiona miały powodzenie wśród polskich Żydów? W jakich okolicznościach powstawały nazwiska? Jaki był ich źródłosłów i dlaczego wiele z nich ma niemieckie brzmienie? Te i inne pytania doczekają się odpowiedzi w trakcie wykładu.

godz. 12.30 (sala w Błękitnym Wieżowcu)
Zwiedzanie wystawy czasowej Przybyli, odeszli… Są z przewodnikiem

godz. 13.00 (zbiórka przy bramie głównej cmentarza, ul. Okopowo)
Spacer:
CMENTARZE MÓWIĄ O ŻYCIU
– Jan Jagielski
Spacer po cmentarzu żydowskim przy ul. Okopowej. Uwaga: mężczyźni proszeni są o nakrycia głowy.

godz. 13.00 (zbiórka w holu głównym ŻIH)
Spacer:
ŚLADAMI GETTA WARSZAWSKIEGO
– Magdalena Wółkowska
Getto warszawskie na współczesnej mapie stolicy. Miejsca, które warto i trzeba zobaczyć. Godzinny spacer po terenie dawnego getta.


Rozczyn dzieł Marksa wlany w bydląt czaszki
Wytwarza z mózgiem przedziwną miksturę

Offline

 

#2 8.09.2009 20:04:25

chrisfox

administrator

status 1
GG? ni mom i nie bede mioł
Skąd: z getta
Zarejestrowany: 8.03.2007
Posty: 11926
WWW

Re: XIII Festiwal Nauki w ŻIH

Prawdę mówiąc, chyba najbardziej ciekawi mnie godzinny spacer po getcie. Ja jestem tak nieudolny, oni tacy szybcy, czy jeszcze coś innego...


Rozczyn dzieł Marksa wlany w bydląt czaszki
Wytwarza z mózgiem przedziwną miksturę

Offline

 

#3 8.09.2009 23:19:16

chrisfox

administrator

status 1
GG? ni mom i nie bede mioł
Skąd: z getta
Zarejestrowany: 8.03.2007
Posty: 11926
WWW

Re: XIII Festiwal Nauki w ŻIH

Na razie wymyśliłem sobie dwudziestego. Ponieważ i tak muszę być w tę niedzielę w Warszawie, planuję zwiedzić ŻIH, posłuchać o chasydach a później zbadać, ile getta można zobaczyć w ciągu godziny


Rozczyn dzieł Marksa wlany w bydląt czaszki
Wytwarza z mózgiem przedziwną miksturę

Offline

 

#4 9.09.2009 00:14:48

 emka 1471

Użytkownik

Skąd: mówią, że z folwarku Rakowiec
Zarejestrowany: 26.12.2008
Posty: 651

Re: XIII Festiwal Nauki w ŻIH

chrisfox napisał:

Prawdę mówiąc, chyba najbardziej ciekawi mnie godzinny spacer po getcie. Ja jestem tak nieudolny, oni tacy szybcy, czy jeszcze coś innego...

A może to spacer palcem po mapie?

Nie wziąłeś jeszcze jednego pod uwagę. Że to może Ty masz z nami krzyż pański bo ciągniemy się za Tobą, zamiast dziarskim krokiem przemierzać trasę. Nie mówiąc już o tym że wszystkie spożywczaki po drodze -  są nasze

Ostatnio edytowany przez emka 1471 (9.09.2009 00:16:44)

Offline

 

#5 9.09.2009 00:24:50

 emka 1471

Użytkownik

Skąd: mówią, że z folwarku Rakowiec
Zarejestrowany: 26.12.2008
Posty: 651

Re: XIII Festiwal Nauki w ŻIH

Jeszcze w kwestii technicznej. Myślę że warto byłoby wydzielić post Darosa z informacją o spacerkach. W wątku o festiwalu Nauki w ŻIH może zostać on przeoczony a myślę że warto żeby się z programem tych spacerów jak najwięcej osób mogło zapoznać.

P.S. Nie żebym się wymądrzała jakby co

Offline

 

#6 9.09.2009 08:49:46

chrisfox

administrator

status 1
GG? ni mom i nie bede mioł
Skąd: z getta
Zarejestrowany: 8.03.2007
Posty: 11926
WWW

Re: XIII Festiwal Nauki w ŻIH

Nie, to dobry pomysł. Darek to tu wrzucił chyba jakoś tak z rozpędu, również uważam, że powinno być oddzielnie. Zaraz coś spróbuję zrobić.


(po chwili)

I już. Bez konsultacji z autorem, nadałem wątkowi nazwę "wrześniowe spacery". Jest tu obok.


Rozczyn dzieł Marksa wlany w bydląt czaszki
Wytwarza z mózgiem przedziwną miksturę

Offline

 

#7 27.09.2009 16:43:15

Docent

Użytkownik

Skąd: Stąd, stamtąd, zewsząd
Zarejestrowany: 22.09.2007
Posty: 86

Re: XIII Festiwal Nauki w ŻIH

chrisfox napisał:

Prawdę mówiąc, chyba najbardziej ciekawi mnie godzinny spacer po getcie. Ja jestem tak nieudolny, oni tacy szybcy, czy jeszcze coś innego...

W tejże kwestii wybrałem się dzisiejszym popołudniem na rzeczony spacer, który na bene trwał jednak 2 godziny. A składała się nań trasa
"turystyczna": Tłomackie ( Synagoga i Biblioteka), Nalewki ( Arsenał, wspomniany mimochodem pasaż Simmonsa, ogród Krasińskich) Anielewicza ( Pomnik Bohaterów Getta ), skwer Zygielbojma, Miła 18, i na koniec Umschlagplatz. Około 40-50 osób było obecnych, żadnyh rewelacji in plus ani in minus przynajmniej moim zdaniem laika

Offline

 

#8 27.09.2009 17:37:39

chrisfox

administrator

status 1
GG? ni mom i nie bede mioł
Skąd: z getta
Zarejestrowany: 8.03.2007
Posty: 11926
WWW

Re: XIII Festiwal Nauki w ŻIH

A ja nie dojechałem, przez cholernych maratoniarzy. To chory pomysł, dla czegoś takiego paraliżować na pół dnia całe miasto. Jezdnia jest dla pojazdów, dla sportowców są obiekty sportowe. Niechby sobie pobiegali w kółko (im na pewno wszystko jedno) - jest kilka stadionów, są Wyścigi, wszystko jest. A oni lezą z całym kramem do centrum. Kiedyś był w tym kraju Program Powszechnej Prywatyzacji, dziś marzyłem o Programie Powszechnej Eutanazji, dla organizatorów takich kretyńskich imprez. Lojalnie przestrzegam przed krytykowaniem powyższego zwrotu, z różnych przyczyn marny mam chwilowo nastrój.

Z tego, co piszesz, rzeczywiście bez rewelacji (mowa o trasie). Żałuję, że nie byłem, bo może bym jakąś ciekawostkę wyłapał. Pierwsze, co mi przychodzi do głowy, to bramy na Nalewkach. Była mowa o jednej, czy większej ilości? Bo o zmianie przebiegu Zamenhofa pewnie było. A Miła 18, ciekawa?

(sms odebrałem, z niejakim opóźnieniem i w stanie lekkiego podenerwowania - wybacz, nie miałem nastroju, żeby odpisywać, w dodatku w ogóle tego dziadostwa nie cierpię)


Rozczyn dzieł Marksa wlany w bydląt czaszki
Wytwarza z mózgiem przedziwną miksturę

Offline

 

#9 27.09.2009 20:58:12

Docent

Użytkownik

Skąd: Stąd, stamtąd, zewsząd
Zarejestrowany: 22.09.2007
Posty: 86

Re: XIII Festiwal Nauki w ŻIH

Jak dla mnie bez fajerwerków, zwykłe standardowe opowieści mające na celu zaciekawić grupę ludzi nieobytych z tematem, ale możliwe ze nie dosłyszałem  czegoś bo jak napisałem wyżej było sporo luda, było trochę zdjęć tu i ówdzie ( syangoga, brama Nalewkowska, portety Ringelbluma, Zygielbojma ) i rozdawana mapka z granicami getta i miejscami upamiętniania.

Offline

 

#10 27.09.2009 22:00:59

chrisfox

administrator

status 1
GG? ni mom i nie bede mioł
Skąd: z getta
Zarejestrowany: 8.03.2007
Posty: 11926
WWW

Re: XIII Festiwal Nauki w ŻIH

Docent napisał:

brama Nalewkowska

Aha. Jak rozumiem, jedna. No, dobrze. W sumie, była jedna. A że w dwóch miejscach...


Rozczyn dzieł Marksa wlany w bydląt czaszki
Wytwarza z mózgiem przedziwną miksturę

Offline

 

                                 Czasy takie, że na fb też trzeba trochę istnieć - zajrzyjcie do nas i tam. A tu jesteśmy już od dobrych dziesięciu lat :)                                

adres IP


Stopka forum

RSS
Powered by PunBB 1.2.23
© Copyright 2002–2008 PunBB
Polityka cookies - Wersja Lo-Fi


Darmowe Forum | Ciekawe Fora | Darmowe Fora
przegrywanie kaset vhs warszawa Szamba betonowe Łeba Arctic Sea Hotel Zen Luxury Homestays Проживание Каймановы острова