Kolejka Marecka - zaciekawiamy Warszawą



Forum Stowarzyszenia

Ogłoszenie

Aktualności - www.facebook.com/sopw.kolejka.marecka Aktualności - www.facebook.com/sopw.kolejka.marecka


#1 19.04.2010 09:34:37

 emka 1471

Użytkownik

Skąd: mówią, że z folwarku Rakowiec
Zarejestrowany: 26.12.2008
Posty: 651

„Spojrzenia na warszawskie getto: MIEJSCA” – Mosty w getcie

Tym razem pan Leociak zaprasza do DSH na wykład pod tytułem "Mosty w getcie". Spotkanie odbędzie się jutro o 18.00
http://www.dsh.waw.pl/pl/spotkania/zapo … wiedz/1006

Offline

 

#2 19.04.2010 14:11:36

chrisfox

administrator

status 1
GG? ni mom i nie bede mioł
Skąd: z getta
Zarejestrowany: 8.03.2007
Posty: 11926
WWW

Re: „Spojrzenia na warszawskie getto: MIEJSCA” – Mosty w getcie

Ciekawe: będą zdjęcia kładek nad Żelazną i Sapieżyńską?.

Nie będę już niczego obiecywać. Gdyby się udało, zajrzę - jeśli nie, to nie.


Rozczyn dzieł Marksa wlany w bydląt czaszki
Wytwarza z mózgiem przedziwną miksturę

Offline

 

#3 19.04.2010 15:41:22

roox

miglanc

Skąd: ורשה
Zarejestrowany: 11.04.2007
Posty: 1529

Re: „Spojrzenia na warszawskie getto: MIEJSCA” – Mosty w getcie

chrisfox napisał:

Ciekawe: będą zdjęcia kładek nad Żelazną i Sapieżyńską?.

Ja liczę na całą masę fotek, zwłaszcza tej ostatniej
Nie wiem czy sie uda, w każdym razie spróbuję dotrzeć.

Offline

 

#4 3.05.2010 12:00:40

chrisfox

administrator

status 1
GG? ni mom i nie bede mioł
Skąd: z getta
Zarejestrowany: 8.03.2007
Posty: 11926
WWW

Re: „Spojrzenia na warszawskie getto: MIEJSCA” – Mosty w getcie

Nie byłem, ale usłyszałem niedawno relację.  Aż pojechałem pierwszego maja na Chłodną, żeby nabrać pewności.  Brakuje słów. Jak łatwo niechlujstwem i preparowanymi na siłę rewelacjami zniszczyć swój olbrzymi autorytet... Teraz, biorąc do ręki Przewodnik po nieistniejącym mieście najpierw zaglądam do spisu treści - kto jest autorem rozdziału, do którego zamierzam zajrzeć. "Trzynastka" i kolaboranci; Życie gospodarcze; Wysiedlenie; Walka zbrojna - Barbara Engelking. Cóż za szczęście.

A merytorycznie. Pomijając inne drobiazgi. Spójrzcie na jakieś zdjęcie wykonane tam po jesieni 1941. Zachodnie słupy bram, stały na krańcach muru biegnącego środkiem Żelaznej - i zapewne (jeśli istniała taka potrzeba) na znacznej długości po prostu były doń przymocowane. Wystawało to ponad mur jakiś metr (na podstawie zdjęć, jeśli mur miał trzy metry - a chyba miał - słup wystawał w górę około 120 cm). Trzeba w takiej sytuacji puszczać odciąg nad połową ulicy? Kto chce, niech odpowie sobie sam. Brednie, z całym szacunkiem, brednie.


Rozczyn dzieł Marksa wlany w bydląt czaszki
Wytwarza z mózgiem przedziwną miksturę

Offline

 

#5 3.05.2010 12:41:02

zaruk

Moderator Kombinator

Zarejestrowany: 24.01.2008
Posty: 1293

Re: „Spojrzenia na warszawskie getto: MIEJSCA” – Mosty w getcie

Niestety nie byłem, więc nie znam problemu. Napisz dwa słowa o tym, co Cię wzburzyło.


Powoli, drążąc tunel, posuwa się strażnik-kret
Z małą czerwoną latarką przypiętą na czole.

Offline

 

#6 3.05.2010 14:24:44

chrisfox

administrator

status 1
GG? ni mom i nie bede mioł
Skąd: z getta
Zarejestrowany: 8.03.2007
Posty: 11926
WWW

Re: „Spojrzenia na warszawskie getto: MIEJSCA” – Mosty w getcie

Aj, nic wielkiego. Dokładnie, taki niewielki haczyk w ścianie budynku Chłodna 25. O ile czegoś nie przekręcam, Pan L. ogłosił, że jeden z jego studentów dokonał odkrycia, iż biegł stamtąd odciąg do słupa, na którym zawieszona była jedna z obrotowych bram. Rzecz jest tak dęta i bezsensowna (znów - o ile czegoś nie przekręcam), że znany przypadek z krowimi łóżkami przestaje mnie dziwić.





(po dłuższej chwili )

Zapomniałem - a chciałbym podkreślić. Nic mnie nie wzburzyło, tylko zawsze mnie niezmiernie smuci upadek autorytetów.


Rozczyn dzieł Marksa wlany w bydląt czaszki
Wytwarza z mózgiem przedziwną miksturę

Offline

 

#7 4.05.2010 06:55:59

 emka 1471

Użytkownik

Skąd: mówią, że z folwarku Rakowiec
Zarejestrowany: 26.12.2008
Posty: 651

Re: „Spojrzenia na warszawskie getto: MIEJSCA” – Mosty w getcie

To może ja dodam kilka słów od siebie, jako że uczestniczyłam w spotkaniu z panem Leociakiem. Moim zdaniem chodziło o hak (haki) umocowane na ścianie budynku Nordwachy czyli Chłodnej 25 a służące do umocowania stalowych lin, które miały pomagać w obsłudze ruchomych skrzydeł bramy. Szczerze mówiąc dość sceptycznie przyjęłam tą informację. Jak wiadomo cała Żelazna jest dość gęsto "upstrzona" hakami ale trakcji tramwajowej i rodzi się pytanie dlaczego akurat haki znajdujące się na budynku Chłodna 25 a dodam że jakoś niespecjalnie różniące się od pozostałych z ulicy Żelaznej miałyby być hakami służącymi akurat do mocowania elementów bramy. Owszem pewne skojarzenie nasuwa fakt, że ta brama była na skrzyżowaniu Chłodnej i Żelaznej ale moim zdaniem brak na to jasnych dowodów. Tezę jakoby te haki, które możemy oglądać współcześnie służyły do potrzymywania bramy postawił studet pana Leociaka. Rozmawiał ponoć z naocznym świadkiem, który potwierdził że tak to właśnie wyglądało.
Wielu osobom wydało się to mało wiarygodne dlatego ja również idąc w ślady Krzysztofa udałam się ne rekonesans na to osławione skrzyżowanie. Przy okazji przyjrzałam się dokładnie hakom umieszczonym wzdłuż Żelaznej. Zrobiłam kilka fotek i wnioski są dość zastanawiające. Wieczorem wrzucę kilka zdjęć.

Offline

 

#8 4.05.2010 08:53:07

chrisfox

administrator

status 1
GG? ni mom i nie bede mioł
Skąd: z getta
Zarejestrowany: 8.03.2007
Posty: 11926
WWW

Re: „Spojrzenia na warszawskie getto: MIEJSCA” – Mosty w getcie

Ciekaw jestem Twoich wniosków. Ja dziś szybciutko spojrzałem na to, co mi umykało wcześniej. Nam się wciąż jakoś wydaje, że haki na budynku Chłodna 25 pochodzą sprzed wojny... Oczywiście - tak nie jest. I nie twierdzę tak dlatego, że nie mają rozetek. Wystarczy spojrzeć na kilka okupacyjnych zdjęć. Kiedyś, słupy stały po obu stronach Żelaznej. Na południowo-zachodnim narożniku skrzyżowania Żelaznej z Chłodną, stały trzy słupy kratownicowe i jeszcze jedna rurowa pastorałka. A haków żadnych w elewacji budynku Chłodna 25, po prostu nie było - to też ładnie widać, dzięki jasnej okładzinie.

I tyle. Gdyby jakieś odciągi istniały (czego uzasadnienia nie dostrzegam - to były leciutkie bramy na bardzo solidnych słupach, w dodatku stojących przy murze i bardzo niewiele ponad jego krawędź wystających), byłyby najprawdopodobniej umocowane do słupów (trakcyjnych, czy oświetleniowych) - bo znacznie bliżej, korzystniejszy kąt i nie trzeba niczego kotwić w elewacji. A co do owego świadka... Świadkowie pamiętają różne rzeczy. Parę osób powinno sobie przypomnieć takie zdarzenie z pierwszego spaceru po dużym getcie: na Dzielnej spotkaliśmy starszego pana, który walczył w tamtych okolicach w Powstaniu. Pod fabryką Kamlera, upierał się, że jest to budynek Monopolu. Pamiętacie?


Rozczyn dzieł Marksa wlany w bydląt czaszki
Wytwarza z mózgiem przedziwną miksturę

Offline

 

                                 Czasy takie, że na fb też trzeba trochę istnieć - zajrzyjcie do nas i tam. A tu jesteśmy już od dobrych dziesięciu lat :)                                

adres IP


Stopka forum

RSS
Powered by PunBB 1.2.23
© Copyright 2002–2008 PunBB
Polityka cookies - Wersja Lo-Fi


Darmowe Forum | Ciekawe Fora | Darmowe Fora
kolejkamarecka.pun.pl