Kolejka Marecka - zaciekawiamy Warszawą



Forum Stowarzyszenia

Ogłoszenie

Aktualności - www.facebook.com/sopw.kolejka.marecka Aktualności - www.facebook.com/sopw.kolejka.marecka


#1 3.03.2012 23:27:16

chrisfox

administrator

status 1
GG? ni mom i nie bede mioł
Skąd: z getta
Zarejestrowany: 8.03.2007
Posty: 11929
WWW

4 marca

1900 – Urodził się prof. Jan Zachwatowicz. „Odkrywca”, rekonstruktor i konserwator średniowiecznych murów miejskich Warszawy. Podczas okupacji ratował warszawskie zabytki, m. in. dokumentację inwentaryzacji staromiejskiej zabudowy sporządzoną w latach trzydziestych przez zespół Oskara Sosnowskiego, dzięki czemu możliwa była powojenna rekonstrukcja wielu budynków. Zawdzięczamy mu wprawdzie także „nadwiślański gotyk” katedry św. Jana – ale ten się nie myli...


Rozczyn dzieł Marksa wlany w bydląt czaszki
Wytwarza z mózgiem przedziwną miksturę

Offline

 

#2 4.03.2012 07:07:32

 weldon

Użytkownik

19455822
Skąd: Łomianki
Zarejestrowany: 4.03.2011
Posty: 1184
WWW

Re: 4 marca

Kartę wenecką i stronę Barssa też mu zawdzięczamy ...

Ja go lubię. Za mury też ...
A z Janem, mz, to sobie nieźle poradził.

Bywało z nią gorzej

Offline

 

#3 4.03.2012 08:12:47

chrisfox

administrator

status 1
GG? ni mom i nie bede mioł
Skąd: z getta
Zarejestrowany: 8.03.2007
Posty: 11929
WWW

Re: 4 marca

Rzecz gustu. Rekonstrukcja, rzekłbym, dość swobodna

Czy kościół św. Doroty we Wrocławiu to też gotyk nadwiślański?


Rozczyn dzieł Marksa wlany w bydląt czaszki
Wytwarza z mózgiem przedziwną miksturę

Offline

 

#4 4.03.2012 09:21:56

 weldon

Użytkownik

19455822
Skąd: Łomianki
Zarejestrowany: 4.03.2011
Posty: 1184
WWW

Re: 4 marca

Nadwiślański to bardziej krakowski nurt gotyku.

Coś jak kościół Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Chełmnie.
Z  tego co pisze Zagrodzki, odtworzenie wieży nie wchodziło w grę, choćby ze względu na ilość przebudowań katedry,
jaka miała miejsce przez wieki i na brak spójności w ogólnej wizji Starówki.

Idźkowski bardziej się spastwił nad tym budynkiem, więc trzeba było nieźle się nagłówkować, jak odtworzyć coś,
co było do tej pory ukryte pod warstwą wieków, a w pierwotnym założeniu opierało się na gotyku gdańskim, a więc pruskim, czyli niezbyt politycznym.

Zawsze można było postawić w tym miejscu jakiś przeszklony budynek Cepelii, sprzedającej kawałki filarów na wagę,
więc nie ma co narzekać

Offline

 

#5 4.03.2012 12:51:00

chrisfox

administrator

status 1
GG? ni mom i nie bede mioł
Skąd: z getta
Zarejestrowany: 8.03.2007
Posty: 11929
WWW

Re: 4 marca

weldon napisał:

Nadwiślański to bardziej krakowski nurt gotyku.

Coś jak kościół Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Chełmnie.

Muszę chyba zacząć stosować jakąś szczególną czcionkę dla tego, czego nie piszę do końca poważnie

A co do wspomnianego kościoła z Chełmna... wiem, że wiki twierdzi, że się przy powojennej budowie katedry na nim wzorowano. Warto jednak dla pewności zerknąć też na fasadę kościoła św. Doroty z Wrocławia i porównać, który bardziej podobny.


Rozczyn dzieł Marksa wlany w bydląt czaszki
Wytwarza z mózgiem przedziwną miksturę

Offline

 

#6 4.03.2012 13:18:10

 weldon

Użytkownik

19455822
Skąd: Łomianki
Zarejestrowany: 4.03.2011
Posty: 1184
WWW

Re: 4 marca

Ten z Wrocławia bardziej podobny ... Tylko wzorować się na Breslau? Kto to widział

Zresztą lepiej nie ryzykować, bo diabli wiedzą, czy tego wrocławskiego nie rozebrali po wojnie
i jeszcze wyjdzie że cegły zmontowali później w warszawską katedrę

Dla mnie to lepiej jest, jak jest, bo tam jest wąsko i kiepsko się foci bez szerokiego kata.
Jakby odtworzył wieżę, to by trzeba było panoramę składać z kilku fotek, a tak mieści mi się na raz w kadrze

Offline

 

#7 5.03.2012 19:40:08

 weldon

Użytkownik

19455822
Skąd: Łomianki
Zarejestrowany: 4.03.2011
Posty: 1184
WWW

Re: 4 marca

Życie samo weryfikuje kalendarz:

Nie żyje Michał Issajewicz ps. Miś - jeden z ostatnich żyjących uczestników zamachu na Franza Kutscherę.

Zmarł żołnierz AK, który dobił "kata Warszawy".

Miał 91 lat.

[*]

Offline

 

#8 5.03.2012 20:44:05

Yorik

Moderator

Skąd: z Nienacka
Zarejestrowany: 11.03.2007
Posty: 2530

Re: 4 marca

weldon napisał:

Życie samo weryfikuje kalendarz:

Nie żyje Michał Issajewicz ps. Miś - jeden z ostatnich żyjących uczestników zamachu na Franza Kutscherę.

Zmarł żołnierz AK, który dobił "kata Warszawy".

Miał 91 lat.

[*]

Z uporem maniaka twierdzę, że nie był to żaden "zamach" jeno wykonanie wyroku na esesowskiej kreaturze. Potoczne nazywanie tej Akcji wzięło się chyba od świetnego filmu Passendorfera.
A Krzysiu ma rację -fasada katedry św Jana uderzająco  przypomina kościół św. Doroty (wcześniej świętych: Doroty, Wojciecha i Stanisława - Niemki, Czecha i Polaka) we Wrocławiu. Najlepiej zachowanego gotyckiego kościoła we Wrocławku. Szkoda tylko, że gnije osłonięty Solpolem.

Ostatnio edytowany przez Yorik (5.03.2012 20:56:32)


ZDARZA SIĘ

Offline

 

#9 5.03.2012 20:49:29

 weldon

Użytkownik

19455822
Skąd: Łomianki
Zarejestrowany: 4.03.2011
Posty: 1184
WWW

Re: 4 marca

Siemion grał Misia ...Rys go nazwali, chyba żeby się nie kojarzyło


Zamach ...

Z pewnością masz rację
Muszę to zapamiętać, bo tak się przyjęło mówić.

Offline

 

#10 5.03.2012 21:00:15

Yorik

Moderator

Skąd: z Nienacka
Zarejestrowany: 11.03.2007
Posty: 2530

Re: 4 marca

Tia. Czołgał się biedny Siemion z tym Ritterkreuz des EK przez tramwaje i pompy...

Ostatnio edytowany przez Yorik (5.03.2012 21:04:06)


ZDARZA SIĘ

Offline

 

#11 5.03.2012 21:33:24

chrisfox

administrator

status 1
GG? ni mom i nie bede mioł
Skąd: z getta
Zarejestrowany: 8.03.2007
Posty: 11929
WWW

Re: 4 marca

Skoro już Jurek to poruszył... Z tym kościołem z Wrocławia to ja nie dlatego, że akurat trafiłem na jego zdjęcie i wydał mi się podobny Było odwrotnie - dość już dawno temu taka informacja do mnie dotarła - a na zdjęcie spojrzałem sobie wczoraj, żeby się upewnić. Zaskoczyła mnie nieco wikipedystyczna idea z kościołem z Chełmna - i też obejrzałem sobie jego zdjęcie. Znów się wikiprawdy nie sprawdziły.


Rozczyn dzieł Marksa wlany w bydląt czaszki
Wytwarza z mózgiem przedziwną miksturę

Offline

 

#12 6.03.2012 05:40:05

 weldon

Użytkownik

19455822
Skąd: Łomianki
Zarejestrowany: 4.03.2011
Posty: 1184
WWW

Re: 4 marca

Pozostaje tylko pytanie, który był pierwszy


Nie, nie. Nie chcę polemizować
Mam znajomych we Wrocławiu, spytam się, czy znają bliższą historię tamtego kościoła.

Jedno jest pewne - z pewnością, jeżeli był odbudowywany po wojnie, to swojego kształtu nie zawdzięcza licznym warszawiakom przybyłym w tamte rejony i ich wspomnieniom

A Wiki, jak Wiki, ale mapy google to katastrofa.
Obejrzyjcie sobie Pałac na Wodzie ... Nie pamiętam, czy poprawili te ruskie opisy magistrali w Warszawie?
Może teraz poprawią, bo zaczęli jakąś aktualizację

Offline

 

#13 6.03.2012 08:38:55

chrisfox

administrator

status 1
GG? ni mom i nie bede mioł
Skąd: z getta
Zarejestrowany: 8.03.2007
Posty: 11929
WWW

Re: 4 marca

Nie mogę się oprzeć wrażeniu, że piszę bardzo niewyraźnie. Prawdę mówiąc, uczono mnie nawet w szkole kaligrafii - ale to była szkoła socjalistyczna i zapału naszej Pani (wspominam ją cieplutko, oj, cieplutko...) starczyło na zaledwie jedną lekcję. Jak widać, moja dysgrafia przebija nawet przez klawiaturę, sieć i przeglądarki, skoro piszę, piszę - a i tak jest to odczytywane odwrotnie


Rozczyn dzieł Marksa wlany w bydląt czaszki
Wytwarza z mózgiem przedziwną miksturę

Offline

 

#14 6.03.2012 12:28:03

 weldon

Użytkownik

19455822
Skąd: Łomianki
Zarejestrowany: 4.03.2011
Posty: 1184
WWW

Re: 4 marca

Oj tam, oj tam ...

Zgłębiam dzięki temu różne informacje na temat budowy i odbudowy katedry i to powiązanie z wrocławskim,
a dokładnie heskim stylem budowy kościołów, który wędrował za pośrednictwem Śląska aż do Ziem Krzyżaków, nie omijając Warszawy po drodze.

Dotarłem nawet do informacji (Ks. Kwiatkowski w Stolicy z 1948 roku), że św. Dorotę i św. Jana ci sami, śląscy budowniczowie budowali, ale ponieważ nie jest potwierdzona źródłami, to przyjmuje się podobno, że jeżeli już, to Ślązacy kierowali budową.

Zawsze te moje grzebanie na plus dysputy można zaliczyć

Offline

 

#15 6.03.2012 16:46:12

Yorik

Moderator

Skąd: z Nienacka
Zarejestrowany: 11.03.2007
Posty: 2530

Re: 4 marca

Co tu gdybać. Wystarczy do Wrocka pojechać. Prezbiterium jest przy Świdnickiej (kilkadziesiąt metrów przed przejściem podziemnym). Tylko ohydnego Solpolu nie nie bierzcie sobie do serca. Ale wśród niektórych wrocławian dalej pokutuje hasło: "oddajcie nam cegły"

Ostatnio edytowany przez Yorik (6.03.2012 16:48:51)


ZDARZA SIĘ

Offline

 

#16 7.03.2012 08:32:15

 weldon

Użytkownik

19455822
Skąd: Łomianki
Zarejestrowany: 4.03.2011
Posty: 1184
WWW

Re: 4 marca

Wrocławian, elblążan, brańszczan, szczecinian, zgorzelczan i całej masy pomniejszych i większych miasteczek w całym kraju ...
Ja się trochę gubię, ale wychodzi mi, tak mniej więcej, że Warszawa jest od morza do Tatr, tyle tej cegły tu nazwozili

W sumie to chyba dobrze, że tak bardzo przyczyniliśmy się do rozwoju regionalnych cegielni w całej Polsce? 

Offline

 

                                 Czasy takie, że na fb też trzeba trochę istnieć - zajrzyjcie do nas i tam. A tu jesteśmy już od dobrych dziesięciu lat :)                                

adres IP


Stopka forum

RSS
Powered by PunBB 1.2.23
© Copyright 2002–2008 PunBB
Polityka cookies - Wersja Lo-Fi


Darmowe Forum | Ciekawe Fora | Darmowe Fora
kolejkamarecka.pun.pl