Kolejka Marecka - zaciekawiamy Warszawą



Forum Stowarzyszenia

Ogłoszenie

Aktualności - www.facebook.com/sopw.kolejka.marecka Aktualności - www.facebook.com/sopw.kolejka.marecka


#1 20.07.2012 22:32:13

chrisfox

administrator

status 1
GG? ni mom i nie bede mioł
Skąd: z getta
Zarejestrowany: 8.03.2007
Posty: 11926
WWW

21 lipca

1907 – Urodził się Kazimierz Moczarski.
1942 – Czerniaków notuje: Przed 12-tą zjawili się funkcjonariusze SP i polecili zatrzymać radców, obecnych w gmachu, w moim gabinecie (...) Wkrótce radcowie w moim pokoju zostali grupami zaaresztowani. Równocześnie zaaresztowano Zarząd Zakładu Zaopatrywania z Gepnerem na czele. Chciałem wyjść razem z zaaresztowanymi. Oświadczono mi, abym został w biurze. W międzyczasie dojechali i inni do mojego mieszkania, szukając mojej żony. (...) Zwróciłem się do Brandta, który oświadczył, że jutro, pojutrze będą wypuszczeni. (...) Wieczorem spokojnie. W nocy wypadki śmiertelne.


Rozczyn dzieł Marksa wlany w bydląt czaszki
Wytwarza z mózgiem przedziwną miksturę

Offline

 

#2 22.07.2012 12:31:28

Yorik

Moderator

Skąd: z Nienacka
Zarejestrowany: 11.03.2007
Posty: 2530

Re: 21 lipca

86 lat temu pewien obywatel Rzeczypospolitej, (później harcerz, żołnierz "Baszty" -ps. "Martyna", więzień bolszewickich lochów), zdecydował się stwierdzić naocznie, jak ten łez padół wygląda. Rzecz odbyła się w Szpitalu Przemienienia Pańskiego. Jak twierdzi, nie żałuje tego. Mimo wszystko.


ZDARZA SIĘ

Offline

 

#3 22.07.2012 13:33:39

chrisfox

administrator

status 1
GG? ni mom i nie bede mioł
Skąd: z getta
Zarejestrowany: 8.03.2007
Posty: 11926
WWW

Re: 21 lipca

Kłaniaj się od nas niziutko. Wszelkiej pomyślności a zwłaszcza sił do znoszenia tego wszystkiego, co wokół.


Rozczyn dzieł Marksa wlany w bydląt czaszki
Wytwarza z mózgiem przedziwną miksturę

Offline

 

#4 23.07.2012 09:51:30

Yorik

Moderator

Skąd: z Nienacka
Zarejestrowany: 11.03.2007
Posty: 2530

Re: 21 lipca

Dziękujemy


ZDARZA SIĘ

Offline

 

#5 25.07.2012 08:07:01

 weldon

Użytkownik

19455822
Skąd: Łomianki
Zarejestrowany: 4.03.2011
Posty: 1184
WWW

Re: 21 lipca

1807 - Proklamowano Wolne Miasto Gdańsk.

1899 - urodził się  Ernest Hemingway

1905 - Na stokach Cytadeli Warszawskiej został powieszony Stefan Aleksander Okrzeja.
A ja do dziś nie wiem, który Stefan Okrzeja ma ulicę w Warszawie

1942 - w czasie operacji, w narkozie, zamordowany został Abe Gutnajer, warszawski marszand i jeden z największych antykwariuszy II RP.

Ten organizator aukcji i wystaw malarstwa polskiego:  Wojciecha Kossaka, Czachórskiego, Józefa Brandta, Fałata, Malczewskiego, Mehoffera, Siemiradzkiego i Jana Matejki, człowiek, który:
"W poszukiwaniu płócien podróżował po całej Europie, ściągając do kraju obrazy czołowych polskich artystów rozsiane po świecie. To właśnie Gutnajer przywiózł z Paryża prace Olgi Boznańskiej i Józefa Chełmońskiego, z Wiednia prace Józefa Brandta, Aleksandra Gierymskiego, Leopolda Löfflera i Jana Matejki, a z Berlina rzadko spotykane w Polsce obrazy pędzla Maksymiliana Gierymskiego. Wśród obrazów nabytych przez Gutnajera było 14 płócien pędzla Józefa Chełmońskiego, zakupionych w Paryżu w 1918, oraz „Portret czytającego mężczyzny” Pietera de Greberra (zakup z 1917 r.)." do getta poszedł tylko z tym ostatnim obrazem, który, prawdopodobnie, stał się powodem jego śmierci.
O ile inne zbiory (prawdopodobnie) zostały przekazane przyjacielowi marszanda - Edmundowi Metlewiczowi i sprzedane później w warszawskich antykwariatach, a pieniądze przekazane do getta, o tyle wspomniany obraz zaginął i wypłynął na aukcji (notabene, wystawiony przez jakiegoś Łotysza) w marcu 2006 roku.

Wraz z Gutnajerem wymordowani zostali wszyscy przebywający wówczas w mieszkaniu antykwariusza: żona - Regina, córka Stefania, zięć, kilkoro innych członków rodziny, prof. Raszeja (znany warszawski patofizjologi i patomechanik stawów) wraz z asystentem - dr. Kazimierzem Pollakiem i żydowska pielęgniarka. Ocalała wnuczka, która schowała się pod łóżko.

1943 - W ZSSR sformowano 2. Korpus Polski pod dowództwem gen. broni Władysława Andersa.

1944 - "generał generał Tadeusz "Bór"-Komorowski odbywa naradę z szefem sztabu AK gen. Tadeuszem Pełczyńskim
("Grzegorz") i szefem operacji gen. Leopoldem Okulickim ("Kobra").
Wbrew pierwotnej decyzji wyłączenia Warszawy z tzw. akcji "Burza", przyjęto punkt widzenia gen. Okulickiego,
że oddziały AK w Warszawie winny w odpowiednim momencie podjąć walkę wewnątrz miasta celem opanowania go."

1946 - Na stokach poznańskiej cytadeli, w ostatniej publicznej egzekucji w Polsce, został powieszony nazistowski zbrodniarz wojenny Arthur Greiser, były namiestnik Kraju Warty.

Taka ciekawostka z Wiki: 1946 - James Davidson na myśliwcu McDonnell FH-1 Phantom dokonał pierwszego w historii udanego startu samolotu z pokładu lotniskowca.
Pewnie to, co się działo na Pacyfiku miedzy Amerykańcami i Japsami to zwykłe fantasmagorie.
Oni na pewno używali pływających wysp, a nie lotniskowców




PS dołączam się do życzeń

Offline

 

                                 Czasy takie, że na fb też trzeba trochę istnieć - zajrzyjcie do nas i tam. A tu jesteśmy już od dobrych dziesięciu lat :)                                

adres IP


Stopka forum

RSS
Powered by PunBB 1.2.23
© Copyright 2002–2008 PunBB
Polityka cookies - Wersja Lo-Fi


Darmowe Forum | Ciekawe Fora | Darmowe Fora
kolejkamarecka.pun.pl