Kolejka Marecka - zaciekawiamy Warszawą



Forum Stowarzyszenia

Ogłoszenie

Aktualności - www.facebook.com/sopw.kolejka.marecka Aktualności - www.facebook.com/sopw.kolejka.marecka


#1 24.07.2012 22:50:34

chrisfox

administrator

status 1
GG? ni mom i nie bede mioł
Skąd: z getta
Zarejestrowany: 8.03.2007
Posty: 11926
WWW

25 lipca

1894 – Urodził się Gawriło Princip, strzelec z Sarajewa. Być może powinniśmy mu być wdzięczni...


Rozczyn dzieł Marksa wlany w bydląt czaszki
Wytwarza z mózgiem przedziwną miksturę

Offline

 

#2 25.07.2012 07:57:54

Yorik

Moderator

Skąd: z Nienacka
Zarejestrowany: 11.03.2007
Posty: 2530

Re: 25 lipca

Ja? Z Galicji? Poddany Najjaśniejszego Pana Franciszka Józefa mam być wdzięczny?


ZDARZA SIĘ

Offline

 

#3 25.07.2012 08:58:27

 weldon

Użytkownik

19455822
Skąd: Łomianki
Zarejestrowany: 4.03.2011
Posty: 1184
WWW

Re: 25 lipca

1939 - W ośrodku wywiadowczym w Pyrach pod Warszawą polski wywiad przekazał przedstawicielom wywiadów brytyjskiego i francuskiego rezultaty prac nad złamaniem szyfru Enigmy.

1944 – Rozpoczęła się bitwa pod Warszawą.
Walki rozgrywające się na przedpolach Warszawy były ostatnim impulsem do podjęcia decyzji o rozpoczęciu powstania warszawskiego.

"... płk Antoni Chruściel („Monter"), komendant okręgu warszawskiego AK otrzymuje od gen. „Bora" Komorowskiego rozkaz gotowości do podjęcia walki o Warszawę."

"Wiadomości dostarczone mi w południe wskazywały na dalsze zaostrzenie się położenia - relacjonuje szef BiPu KG AK płk dypl. Jan Rzepecki. - Na mieście zaszły już wypadki rabowania w biały dzień przez tłum niemieckich sklepów i magazynów żywnościowych, krwawo tłumione przez pogotowie policji niemieckiej, jak na przykład rabunek sklepu Meinla
na placu Narutowicza.
W rabunkach brała nawet udział granatowa policja. Temperatura nastrojów była bliska wrzenia, zbliżał się wybuch."

1969 - Gombrowicz zmarł, a w 1980 - Wysocki.

Offline

 

#4 25.07.2012 10:00:28

chrisfox

administrator

status 1
GG? ni mom i nie bede mioł
Skąd: z getta
Zarejestrowany: 8.03.2007
Posty: 11926
WWW

Re: 25 lipca

Yorik napisał:

Ja? Z Galicji? Poddany Najjaśniejszego Pana Franciszka Józefa mam być wdzięczny?

Trochę historii alternatywnej - wywalamy z niej Principa. I co się dzieje? Załóżmy, że nic. Wtedy, być może, nie musiałbyś pochodzić z Galicji, choć niewykluczone, że Twoim językiem ojczystym byłby rosyjski.

A może gdzieś w latach trzydziestych wybuchłaby Wielka Ogólnoświatowa Rewolucja i dziś byłoby całkiem inaczej, totalna szczęśliwość? Oby tylko nie na cmentarzu.

Gdyby mnie ktoś pytał, nie wiem, czy jestem wdzięczny Gawrile P. Ale ja w ogóle dość niewdzięczny jestem


Rozczyn dzieł Marksa wlany w bydląt czaszki
Wytwarza z mózgiem przedziwną miksturę

Offline

 

#5 26.07.2012 08:48:04

Yorik

Moderator

Skąd: z Nienacka
Zarejestrowany: 11.03.2007
Posty: 2530

Re: 25 lipca

Insza inszość że gdyby nie Princip (i jego słynne strzały jak asy) znalazłby się inny pretekst do wzniecenia WWI. To było raczej nieuchronne.


ZDARZA SIĘ

Offline

 

                                 Czasy takie, że na fb też trzeba trochę istnieć - zajrzyjcie do nas i tam. A tu jesteśmy już od dobrych dziesięciu lat :)                                

adres IP


Stopka forum

RSS
Powered by PunBB 1.2.23
© Copyright 2002–2008 PunBB
Polityka cookies - Wersja Lo-Fi


Darmowe Forum | Ciekawe Fora | Darmowe Fora
kolejkamarecka.pun.pl