Forum Stowarzyszenia
Strony: 1
Niemiecki film o kobietach w polskim ruchu oporu.
Konspiratorki.
Po zd³awieniu powstania, 1726 jego uczestniczek, m³odych i ³adnych ¿o³nierek AK, trafi³o do obozu jenieckiego w Oberlangen na pó³nocy Niemiec. Jak ¿o³nierzom i oficerom AK, tak i walcz±cym Polkom Niemcy przyznali status jeñca wojennego. Po zakoñczeniu wojny wiêkszo¶æ kobiet nie wróci³a do nowej, komunistycznej Polski. Jedna z nich, Ania, zosta³a w Niemczech i pracowa³a w sklepie tekstylnym w Emden. Egzotyczna obecno¶æ Polki w Republice Konrada Adenauera tak mocno zapad³a urodzonemu tam m³odemu Paulowi Meyerowi w pamiêæ, ¿e kiedy 40 lat pó¼niej runê³a ¯elazna Kurtyna, przyjecha³ on do Polski na pierwsz± niemiecko-polsk± konferencjê o Powstaniu. Zainspirowany niewiedz± Niemców o powstaniu warszawskim, z wykszta³cenia socjolog, z pasji re¿yser filmowy, Paul Meyer rzuci³ siê w wir rozmów z ¿yj±cymi jeszcze kole¿ankami Ani z Emden. W ostatniej chwili.
Offline
Użytkownik
Naprawdê warto zobaczyæ ten film. Choæby aby podziwiaæ piêkne kobiety z klas± i piêkny jêzyk jakim pos³uguj± siê bohaterki filmu. Widzia³em go kika lat temu nie spodziewaj±c siê rewelacji po niemieckim re¿yserze, a tu proszê! Nastawienie w sztuce jak± jest film - gorsze od nazizmu
Mój ulubiony dialog przytoczony w tym filmie"
"Co Ci przywie¼æ z Brukseli ? - pyta ¿o³nierz z dywizji Maczka
"Efenkê" przywie¼ mi, proszê - odpowiada dziewczyna, kilka miesiêcy po Powstaniu.
"Efenka" - pistolet FN Baby kal. 6.35 mm produkowany w Belgii przez zak³ady Fabrique National. Zwany te¿ "damsk± szóstk±" lub z³o¶liwie "muchobijem"
Offline
Strony: 1