Forum Stowarzyszenia
Przegl±daj±c serwis Fotohistoria natrafi³em na zdjêcie
Z takim opisem:
Lipiec 1938, Warszawa, Polska.
Wakacyjny kurs dla 90 podporuczników rezerwy w koszarach 1 Pu³ku Artylerii Przeciwlotniczej na Wawrzyszewie. Nz. artylerzy¶ci siedz±cy na armacie przeciwlotniczej 40 mm wz. 36 Bofors; od lewej: Umiñski, Orzechowski, S³ugacki, ¯abicki, Szmigielski, Strusiñski, Michin, Maximowski, Nowotarski i Jerzy £atkiewicz.
Fot. NN, zbiory DSH/KARTA, kolekcja Jacka £atkiewicza, udostêpni³ Jacek £atkiewicz
Czy kto¶ mo¿e wie, w którym miejscu na Wawrzyszewie znajdowa³y siê te koszary? Raczej nie wygl±da to rejon fortu.
Offline
miglanc
Pewno¶ci nie mam, ale mo¿na siê domy¶laæ, ¿e byæ mo¿e chodzi o 1. Zmotoryzowany Pu³k Przeciwlotniczy stacjonuj±cy w koszarach na Boernerowie (zachowane budynki na terenie obecnej WAT). Choæ budynki w tle nie przypominaj± tych koszarowych, postaram siê poszukaæ zdjêæ koszar do porównania. W sumie okoliczny teren by³ mocno rozleg³y i raczej pusty, mieli du¿o miejsca do æwiczenia, w tym na terenie obecnego lotniska bemowskiego. Nie przypuszczam jednak, by taka wysoka zabudowa, jak widoczna na zdjêciu istnia³a przed wojn± na Wawrzyszewie.
Offline
No w³a¶nie, Wawrzyszew do lat 70 XX wieku to by³a ma³a wioska, a i s±siednie Bielany budowano raczej nisko. Pytanie czy na Boernerowie istnia³a ju¿ przed wojn± taka wysoka zabudowa? Ten budynek w tle ma ze 4-5 kondygnacji.
Offline
Moderator
A mo¿e to Pole Mokotowskie? a budynki na Waszym zdjêciu to okolice Rakowieckiej?
jak widaæ tam æwiczyli.
Ostatnio edytowany przez Daros (20.11.2009 09:30:29)
Offline
Dziêki za dodatkowy trop. Na zdjêciu z Fotohistorii jest w tle murek odgradzaj±cy teren (wojskowy?) a po prawej co¶ jakby kawa³ek hangaru. Czy co¶ takiego by³o przed wojn± na Polach? Na zdjêciu z NAC widaæ tylko rozleg³y teren, co oczywi¶cie o niczym nie ¶wiadczy, bo to mog³o byæ zupe³nie inne ujêcie. Dzia³ko i ekipa w zasadzie wygl±daj± identycznie.
Offline
Moderator
Same koszary wygl±da³y tak:
"Przekazanie 1 pu³kowi artylerii przeciwlotniczej armat przeciwlotniczych Bofors wz. 36, ufundowanych przez prawników polskich."
"¦wiêto 1 Pu³ku Artylerii Przeciwlotniczej im. marsza³ka Edwarda Rydza-¦mig³ego w Warszawie.Kazanie ksiêdza Jana Morawiñskiego podczas mszy na lotnisku w Warszawie. Widoczna armata francuska 75 mm wz.97/25."
nie jest to teren koszar w okolicach Pow±zek?
http://pl.wikipedia.org/wiki/1_Pu%C5%82 … g%C5%82ego
Offline
Moderator
Trochê materia³ów porównawczych - 1939r
"Bateria armat przeciwlotniczych 75 mm wz. 36 podczas æwiczeñ na poligonie. "
"Armata przeciwlotnicza 75 mm wz. 36 na stanowisku ogniowym podczas szkolenia na poligonie. W tle widoczny nas³uchownik akustyczny "Goertz" na stanowisku."
"Bateria przeciwlotnicza w kolumnie marszowej. Na pierwszym planie armata przeciwlotnicza 40mm wz. 36 Bofors opraz przyczepa amunicyjna (z przodu) ci±gniête przez ci±gniki g±sienicowe C2P na podwoziu czo³gu rozpoznawczego TK."
http://img.audiovis.nac.gov.pl/PIC/PIC_1-W-1532-1.jpg
http://img.audiovis.nac.gov.pl/PIC/PIC_1-W-1532-3.jpg
http://img.audiovis.nac.gov.pl/PIC/PIC_1-W-1532-4.jpg
http://img.audiovis.nac.gov.pl/PIC/PIC_1-W-1532-5.jpg
http://img.audiovis.nac.gov.pl/PIC/PIC_1-W-1532-6.jpg
chocia¿ to raczej nie jest Pole Mokotowskie
zobaczcie to zdjêcie z poligonu, w tle zabudowa
Ostatnio edytowany przez Daros (20.11.2009 10:00:25)
Offline
miglanc
Darek ma racjê. To teren dawnego lotniska na Polu Mokotowskim. W tle zabudowa przy Wawelskiej
Offline
Mo¿liwe.
A tu znalaz³em wzmiankê o nowych koszarach na Wawrzyszewie, wybudowanych w 1938:
http://pl.wikipedia.org/wiki/Aleksander … o%C5%84ski
Offline
miglanc
Nie znam ¿adnego innego obiektu wojskowego w Warszawie (je¶li nie liczyæ budynków FKW) oprócz boernerowskich koszar, zbudowanego tu¿ przed 1939 r. A umiejscowienie w tak ma³ej odleg³o¶ci dwóch jednostek o podobnym charakterze pachnie nieco nonsensem. My¶lê, ¿e problem mo¿e wynikaæ po prostu z b³êdnego nazewnictwa terenu. Takie rzeczy zdarzaj± siê nie od dzisiaj - fabryka FSO nigdy nie by³a na ¯eraniu (widaæ Golêdzinów, tudzie¿ Pelcowizna to by³y za skomplikowane nazwy).
A budynki na Boernerowie wygl±da³y tak
Offline
Jako¶ ta okolica nie pasuje mi do tej z pierwszego zdjêcia - brak drzew i ogrodzenia - no ale to mog³o byæ tak, ¿e koszary by³y na Boernerowie, a æwiczyli w innym miejscu, byæ mo¿e gdzie¶ bli¿ej obecnej Chomiczówki lub Wawrzyszewa, a mo¿e jeszcze gdzie indziej. Ciekaw jestem, czy co¶ na ten temat bêdzie u Moszumañskiego.
Offline
miglanc
Najwyra¼niej mnie nie zrozumia³e¶ - na zdjêciu lotniczym Pola Mokotowskiego jest ten sam budynek (po lewej stronie wylotu Al. Niepodleg³o¶ci, w ¶rodku kadru ponad hangarami), który jest na zdjêciu z Twojego pierwszego posta. Czyli ch³opaki æwiczyli na PM, a nie na Wawrzyszewie.
A pó¿niej pisa³e¶ o nowych koszarach, to pokaza³em Ci zdjêcie jedynych nowych przedwojennych koszar w Warszawie (choæ w³a¶ciwie to ju¿ kawa³ek poza granic± miasta).
Tu masz ³adnie widoczny ten sam budynek, co na pierwszym zdjêciu z Boforsem
Offline
Jak pisa³em posta #9, to nie widzia³em jeszcze tego zdjêcia z #8 (pisali¶my równolegle?). To by siê zgadza³o, nawet topole w³oskie stercz± z boku jak nale¿y. Wielkie dziêki! Doskona³a robota, teraz mogê spaæ spokojnie, wiedz±c, ¿e na Wawrzyszewie nie bawili siê Boforsami w jaki¶ bli¿ej mi nieznanych koszarach
Offline