Forum Stowarzyszenia
Przeglądając serwis Fotohistoria natrafiłem na zdjęcie
Z takim opisem:
Lipiec 1938, Warszawa, Polska.
Wakacyjny kurs dla 90 podporuczników rezerwy w koszarach 1 Pułku Artylerii Przeciwlotniczej na Wawrzyszewie. Nz. artylerzyści siedzący na armacie przeciwlotniczej 40 mm wz. 36 Bofors; od lewej: Umiński, Orzechowski, Sługacki, Żabicki, Szmigielski, Strusiński, Michin, Maximowski, Nowotarski i Jerzy Łatkiewicz.
Fot. NN, zbiory DSH/KARTA, kolekcja Jacka Łatkiewicza, udostępnił Jacek Łatkiewicz
Czy ktoś może wie, w którym miejscu na Wawrzyszewie znajdowały się te koszary? Raczej nie wygląda to rejon fortu.
Offline
miglanc
Pewności nie mam, ale można się domyślać, że być może chodzi o 1. Zmotoryzowany Pułk Przeciwlotniczy stacjonujący w koszarach na Boernerowie (zachowane budynki na terenie obecnej WAT). Choć budynki w tle nie przypominają tych koszarowych, postaram się poszukać zdjęć koszar do porównania. W sumie okoliczny teren był mocno rozległy i raczej pusty, mieli dużo miejsca do ćwiczenia, w tym na terenie obecnego lotniska bemowskiego. Nie przypuszczam jednak, by taka wysoka zabudowa, jak widoczna na zdjęciu istniała przed wojną na Wawrzyszewie.
Offline
No właśnie, Wawrzyszew do lat 70 XX wieku to była mała wioska, a i sąsiednie Bielany budowano raczej nisko. Pytanie czy na Boernerowie istniała już przed wojną taka wysoka zabudowa? Ten budynek w tle ma ze 4-5 kondygnacji.
Offline
Moderator
A może to Pole Mokotowskie? a budynki na Waszym zdjęciu to okolice Rakowieckiej?
jak widać tam ćwiczyli.
Ostatnio edytowany przez Daros (20.11.2009 09:30:29)
Offline
Dzięki za dodatkowy trop. Na zdjęciu z Fotohistorii jest w tle murek odgradzający teren (wojskowy?) a po prawej coś jakby kawałek hangaru. Czy coś takiego było przed wojną na Polach? Na zdjęciu z NAC widać tylko rozległy teren, co oczywiście o niczym nie świadczy, bo to mogło być zupełnie inne ujęcie. Działko i ekipa w zasadzie wyglądają identycznie.
Offline
Moderator
Same koszary wyglądały tak:
"Przekazanie 1 pułkowi artylerii przeciwlotniczej armat przeciwlotniczych Bofors wz. 36, ufundowanych przez prawników polskich."
"Święto 1 Pułku Artylerii Przeciwlotniczej im. marszałka Edwarda Rydza-Śmigłego w Warszawie.Kazanie księdza Jana Morawińskiego podczas mszy na lotnisku w Warszawie. Widoczna armata francuska 75 mm wz.97/25."
nie jest to teren koszar w okolicach Powązek?
http://pl.wikipedia.org/wiki/1_Pu%C5%82 … g%C5%82ego
Offline
Moderator
Trochę materiałów porównawczych - 1939r
"Bateria armat przeciwlotniczych 75 mm wz. 36 podczas ćwiczeń na poligonie. "
"Armata przeciwlotnicza 75 mm wz. 36 na stanowisku ogniowym podczas szkolenia na poligonie. W tle widoczny nasłuchownik akustyczny "Goertz" na stanowisku."
"Bateria przeciwlotnicza w kolumnie marszowej. Na pierwszym planie armata przeciwlotnicza 40mm wz. 36 Bofors opraz przyczepa amunicyjna (z przodu) ciągnięte przez ciągniki gąsienicowe C2P na podwoziu czołgu rozpoznawczego TK."
http://img.audiovis.nac.gov.pl/PIC/PIC_1-W-1532-1.jpg
http://img.audiovis.nac.gov.pl/PIC/PIC_1-W-1532-3.jpg
http://img.audiovis.nac.gov.pl/PIC/PIC_1-W-1532-4.jpg
http://img.audiovis.nac.gov.pl/PIC/PIC_1-W-1532-5.jpg
http://img.audiovis.nac.gov.pl/PIC/PIC_1-W-1532-6.jpg
chociaż to raczej nie jest Pole Mokotowskie
zobaczcie to zdjęcie z poligonu, w tle zabudowa
Ostatnio edytowany przez Daros (20.11.2009 10:00:25)
Offline
miglanc
Darek ma rację. To teren dawnego lotniska na Polu Mokotowskim. W tle zabudowa przy Wawelskiej
Offline
Możliwe.
A tu znalazłem wzmiankę o nowych koszarach na Wawrzyszewie, wybudowanych w 1938:
http://pl.wikipedia.org/wiki/Aleksander … o%C5%84ski
Offline
miglanc
Nie znam żadnego innego obiektu wojskowego w Warszawie (jeśli nie liczyć budynków FKW) oprócz boernerowskich koszar, zbudowanego tuż przed 1939 r. A umiejscowienie w tak małej odległości dwóch jednostek o podobnym charakterze pachnie nieco nonsensem. Myślę, że problem może wynikać po prostu z błędnego nazewnictwa terenu. Takie rzeczy zdarzają się nie od dzisiaj - fabryka FSO nigdy nie była na Żeraniu (widać Golędzinów, tudzież Pelcowizna to były za skomplikowane nazwy).
A budynki na Boernerowie wyglądały tak
Offline
Jakoś ta okolica nie pasuje mi do tej z pierwszego zdjęcia - brak drzew i ogrodzenia - no ale to mogło być tak, że koszary były na Boernerowie, a ćwiczyli w innym miejscu, być może gdzieś bliżej obecnej Chomiczówki lub Wawrzyszewa, a może jeszcze gdzie indziej. Ciekaw jestem, czy coś na ten temat będzie u Moszumańskiego.
Offline
miglanc
Najwyraźniej mnie nie zrozumiałeś - na zdjęciu lotniczym Pola Mokotowskiego jest ten sam budynek (po lewej stronie wylotu Al. Niepodległości, w środku kadru ponad hangarami), który jest na zdjęciu z Twojego pierwszego posta. Czyli chłopaki ćwiczyli na PM, a nie na Wawrzyszewie.
A póżniej pisałeś o nowych koszarach, to pokazałem Ci zdjęcie jedynych nowych przedwojennych koszar w Warszawie (choć właściwie to już kawałek poza granicą miasta).
Tu masz ładnie widoczny ten sam budynek, co na pierwszym zdjęciu z Boforsem
Offline
Jak pisałem posta #9, to nie widziałem jeszcze tego zdjęcia z #8 (pisaliśmy równolegle?). To by się zgadzało, nawet topole włoskie sterczą z boku jak należy. Wielkie dzięki! Doskonała robota, teraz mogę spać spokojnie, wiedząc, że na Wawrzyszewie nie bawili się Boforsami w jakiś bliżej mi nieznanych koszarach
Offline