Forum Stowarzyszenia
Moderator Kombinator
Na niemieckim Ebayu pojawiło się znów kilka zdjęć przedstawiających getto. Mnie najciekawsze wydało się to:
Po mojemu przedstawia Zamenhofa przy numerze 29 (szyld Opfera) widzianą na południe (inne lokalizacje: Twarda, Świętojerska i Nowolipki nie pasują). W tle perspektywę zamyka budynek Koszar Wołyńskich.
To chyba pierwsze zdjęcie, które widzę, przedstawiające ten fragment ulicy. Przy okazji - zwróćcie uwagę na lampę wystającą ze ściany budynku na lewo od szyldu. Dla wytężających wzrok, na poniższym zdjęciu, możej pojawić się ta sama lampa (pod strzałką).
Zdjęcia z albumu Stroopa pokazują więc - prawie na pewno - ten fragment ulicy.
Offline
administrator
Nie zdążyłem się do tego obrazka zabrać Rewelacja - i jako bonus, mamy narożnik Wołyńskiej, może się przydać
Offline
Moderator Kombinator
Kolejne, znane zdjęcie, które pojawiło się na Ebayu. Podpis: "Krochmalnastrasse".
Sprawdziłem przebieg Krochmalnej - i trochę mi nie pasuje. Nie mogę wskazać miejsca, które mogłoby być przedstawione na tym zdjęciu. Jeśli w ogóle jest to Warszawa (a chyba musimy założyć, że jest), układ cieni (dośc wcześnie rano) wskazuje na przebieg wschód-zachód (wg mnie zdjęcie robione jest od zachodu). Ulicę zamyka przecznica, latarnie starego typu i głęboki rynsztok. Dość charakterystyczny jest narożny dom po lewej stronie, zakończony od strony ulicy ślepą, szczytową ścianą. Przejrzałem na ortofoto możliwe lokalizacje, tutaj mogła by pasować Niska przy Pokornej. Ale, oczywiście, to tylko podejrzenie. Może ktoś ma więcej danych pozwalających na identyfikację?
Offline
miglanc
Po mojemu jedno jest pewne - to nie Krochmalna.
Tak jak typowałeś, układ budynków na ortofoto jak i na planie u Zielińskiego pasuje do zabudowy zbiegu Niskiej i Pokornej.
Tutaj na zdjęciu Pokornej w stronę Żoliborskiej jest budynek, który gabarytowo mógłby pasować do tego z widoczną ścianą szczytową. Też wygląda na dwukondygnacyjny, choć ten na Twoim zdjęciu sprawia wrażenie wyższego, ale być może to zwykłe przekłamanie perspektywy.
Offline
administrator
Ściągnąłem to sobie (bodajże wczoraj) mocno ucieszony, bo zdjęcie wprawdzie znane ale tu od razu dają podpis. Uciecha trwała niedługo, gdyż wnioski były całkiem zbliżone do Waszych - Krochmalna to nie jest
Offline
administrator
Nie krzyczcie. Odrobinkę może - w stosunku do tego, co powyżej - zrobię sobie OT, ale nie mogę się powstrzymać od wrzucenia pięknego obrazka z nieco innej części miasta. W końcu wątek nazywa się "wyszperane na aukcjach"
Piękny ten Plac Starynkiewicza, nieprawdaż?
(a widoczek... czyżby z wieży ciśnień?)
Offline
Moderator Kombinator
Piękny, zaiste. I z wieży ciśnień .
Offline
Moderator Kombinator
Tutaj kolejna fotka z Ebay'a.
Przedstawia chyba Nowolipie, między Smoczą a Karmelicką. Podobieństwo do poniższego zdjęcia (ze strony R. Mączewskiego) każe zidentyfikować domy jako Nowolipie 36 (od lewej), 34 i 32.
Offline
administrator
Na to wygląda Przy okazji, skojarzyło mi się z obrazkami, których teraz przy sobie nie mam. Ponieważ nie sądzę, aby tylko mnie się tak skojarzyło, zapewne nie zdążę zabłysnąć
Trudno.
Offline
Moderator Kombinator
Zdążysz, zdążysz. Udanej kanikuły.
Offline
Moderator
chrisfox napisał:
zapewne nie zdążę zabłysnąć
Trudno.
Błyśniesz, błyśniesz ......... jutro
Offline
administrator
Błyskać będą zdążające do mnie pojazdy. Uprzywilejowane
Offline
Moderator Kombinator
Błękitnym oczkiem?
Offline
Moderator Kombinator
Znów jacyś wnusiowie, porządkując stare szuflady, znaleźli plik fotografii z jednej z wycieczek dziadunia. Chwała, że nie napalili nimi w piecu.
Moja propozycja to Nowolipie. Odcinek niedaleki Karmelickiej, widziany na wschód. Od lewej dom nr 32, potem 30 i - chrakterystyczny - nr 28 (zdjęcie poniżej).
Miał on dość szczególną, dwuczęściową fasadę z bogato rzeźbioną balustradą pośrodku. Wydaje mi się, że widać ją na analizowanym zdjęciu.
Jeszcze inne zdjęcie tej okolicy:
Widać na nim budynej nr 30 z pojedynczym balkonem na pierwszym piętrza i dwoma na drugim oraz boczną ścianę wysokiej kamienicy zaznaczoną strzałką - wszystko widoczne również na pierwszym zdjęciu. Jak sądzicie?
Offline
miglanc
Kolejna fotka z Nowolipia - brama Nowolipie 38
Offline
Moderator Kombinator
Chciałbym na moment wrócic do postu 8, w którym podałem błędną - jak obecnie uważam - numerację domów pokazanych na zdjęciu. Opierając się na planach z książki Leociaka/Engelking, typowałbym pokazane budynki jako Nowolipie 38, 36 i 34 (patrząc od lewej).
Offline
miglanc
Przyznam się, że opierałem się na Twojej numeracji, samemu nie sprawdzając. Ale teraz na spokojnie policzyłem budynki i faktycznie wychodzi, że był to chyba nr 38. Ale dla świętego spokoju spojrzę jeszcze w domu na plan z Leociaka.
Offline
miglanc
Taka fotka znaleziona niedawno na Allegro:
Opisana jako fabryka DEA (pewnie chodziło o szop) w getcie warszawskim. O ile to prawda, to sądzę, że identyfikacja miejsca będzie chyba raczej trudna, czy wręcz niemożliwa.
Dlatego wrzucam jako ciekawostkę.
Offline
Allegro? Proszę bardzo:
Legitymacja AK z Powstania Warszawskiego...
Pewnie wnuczek potrzebował kasy na wakacje... Aukcji nie śledziłem, bo szlag mnie trafił...
Offline
administrator
Znów. Miałbym ochotę coś napisać, ale się powstrzymam.
Offline