Kolejka Marecka - zaciekawiamy Warszawą



Forum Stowarzyszenia

Ogłoszenie

Aktualności - www.facebook.com/sopw.kolejka.marecka Aktualności - www.facebook.com/sopw.kolejka.marecka


#1 11.03.2009 23:04:21

chrisfox

administrator

status 1
GG? ni mom i nie bede mioł
Skąd: z getta
Zarejestrowany: 8.03.2007
Posty: 11918
WWW

gruzy Muranowa

Muranów to wyjątkowo paskudne i wyjątkowo ciekawe gruzy - dlatego zdecydowałem się umieścić je w oddzielnym wątku.

Na początek obrazek, który w zasadzie uważam za umiejscowiony - gdybyście jednak mogli spojrzeć nań świeżym okiem...

Coś takiego:

http://kolejkamarecka.pun.pl/_fora/kolejkamarecka/gallery/2_1236807409.jpg

(ładny?)

Dla mnie, jest to fragment męskiego więziennego szpitala na Pawiaku, naprzeciw wylotu Lubeckiego, widziany na wschód. Zupełnie ładnie pasuje do ortofotomapy sam fragment chałupki, sąsiednie gruzy (te po prawej) też oblecą. Bardzo mi się podoba charakterystyczna wieżyczka - tak, jak na ortofoto, wysunięta nieco poza mur. Pasuje mi także do całości, leżący po lewej czarny walec obudowy transformatora - coś zupełnie podobnego, widać na zdjęciu z góry (poniżej). Czerwona strzałka wskazuje rzekomy transformator, żółta - fragment budynku, który byłby widoczny na identyfikowanym zdjęciu.

http://kolejkamarecka.pun.pl/_fora/kolejkamarecka/gallery/2_1236808419.jpg

Przyszła pora na wątpliwości. Za wieżyczką, nie widać śladu budynku na narożniku Więziennej. Oczywiście, skądinąd wiemy, że on i jego otoczenie, miały tendencje do topnienia w oczach - być może przed wykonaniem tego zdjęcia już po prostu do reszty się przewrócił. Niepokoi mnie także tło, obiekty widoczne w dalekiej perspektywie. Nad głowami przechodniów, widać coś, co początkowo brałem za strzelistą wieżę kościoła ewangelickiego - a tu takiej wieży być nie powinno. Pocieszam się trochę, że nie jest to wieża, tylko coś w rodzaju stojącego gdzieś słupa... Cóż, teraz Wasza kolej


Rozczyn dzieł Marksa wlany w bydląt czaszki
Wytwarza z mózgiem przedziwną miksturę

Offline

 

#2 12.03.2009 07:36:09

zaruk

Moderator Kombinator

Zarejestrowany: 24.01.2008
Posty: 1293

Re: gruzy Muranowa

W ruinach poruszam się po omacku, ale chyba masz rację. Budynek szpitala, a raczej to co z niego zostało, widoczny jest na lewym skraju poniższego zdjęcia.

http://kolejkamarecka.pun.pl/_fora/kolejkamarecka/gallery/76_1236839261.jpg

Skośnie zwieńczony szczyt z charakterystycznym kominem bardzo przypomina to, co widać na Twoim zdjęciu. I jeszcze ta wieżyczka... Ruiny warsztatów wyglądają bardzo wątło - byle wiatr mógł je obalić. A wieżą bym się nie przejmował - nie przypomina tej od ewangelistów. Zresztą - sam popatrz uważnie na prawą stronę tej panoramki. Wśród ruin wyrażnie widać wysoką, wąską konstrukcję - wieżyczkę (najpewniej) lub ocalały fragment jakiegoś narożnika - to mogłoby być to.


Powoli, drążąc tunel, posuwa się strażnik-kret
Z małą czerwoną latarką przypiętą na czole.

Offline

 

#3 12.03.2009 08:19:45

chrisfox

administrator

status 1
GG? ni mom i nie bede mioł
Skąd: z getta
Zarejestrowany: 8.03.2007
Posty: 11918
WWW

Re: gruzy Muranowa

Rzeczywiście (to do ostatniego twojego zdania), coś tam takiego widać. Przyznam, że w ogóle zapomniałem o tym zdjęciu a owej wieży poszukiwałem znacznie dalej na wschód, nic więc dziwnego, że jej nie znalazłem.

Jeszcze jeden argument za - to, co uznałem w widoku z góry za przewrócony transformator, ma - jak wynika z ortofotomapy - długość około trzech metrów. To by się zgadzało.



(dwa i pól roku później)

Ten słup, to komin fabryki firanek przy Świętojerskiej. Wprawdzie Juliusz Kulesza zwalił go już w Powstaniu, ale na wielu powojennych zdjęciach wciąż jeszcze stoi - więc to on.


Rozczyn dzieł Marksa wlany w bydląt czaszki
Wytwarza z mózgiem przedziwną miksturę

Offline

 

#4 12.03.2009 22:02:17

chrisfox

administrator

status 1
GG? ni mom i nie bede mioł
Skąd: z getta
Zarejestrowany: 8.03.2007
Posty: 11918
WWW

Re: gruzy Muranowa

Znów północne oficyny Pałacu Mostowskich - jakoś ostatnio na nie trafiam. Widok z okolic Nalewek. Zwróćcie uwagę na głaz z napisem informującym o potyczce z oddziałem gwardii w roku 1830. Nie jestem mocny w pomnikach: zachowało się to może, czy nowi władcy wszechświata uznali ów kamień za niecnie godzący w odwieczną przyjaźń polsko-sowiecką?

http://kolejkamarecka.pun.pl/_fora/kolejkamarecka/gallery/2_1236891486.jpg


Rozczyn dzieł Marksa wlany w bydląt czaszki
Wytwarza z mózgiem przedziwną miksturę

Offline

 

#5 12.03.2009 23:11:36

chrisfox

administrator

status 1
GG? ni mom i nie bede mioł
Skąd: z getta
Zarejestrowany: 8.03.2007
Posty: 11918
WWW

Re: gruzy Muranowa

Coś, co nawet w nieco innym ujęciu opisane jest na GFH jako Franciszkańska, ale jako że podpisom nie należy wierzyć, długo się zastanawiałem, bo nie zgadzał mi się jeden drobiażdżek. Po długich cierpieniach, uznałem w końcu, że muszę dać się przekonać ortofotomapie - najwyraźniej, kratownicowy słup pojawił się w tym miejscu podczas okupacji (albo też uparcie nie dostrzegałem go wcześniej, wciąż widząc tam rurowy). Uwierzyłem - to jest Franciszkańska fotografowana ze skrzyżowania z Nalewkami:

http://kolejkamarecka.pun.pl/_fora/kolejkamarecka/gallery/2_1236895485.jpg


Rozczyn dzieł Marksa wlany w bydląt czaszki
Wytwarza z mózgiem przedziwną miksturę

Offline

 

#6 12.03.2009 23:25:06

chrisfox

administrator

status 1
GG? ni mom i nie bede mioł
Skąd: z getta
Zarejestrowany: 8.03.2007
Posty: 11918
WWW

Re: gruzy Muranowa

Miałem już dziś niczego nie dokładać, ale samo się podłożyło

Jeszcze raz Pałac Mostowskich z Nowolipek - tym razem widok na część południową, okolice wylotu Przejazd i tyły oficyn kamienic przy Lesznie.

http://kolejkamarecka.pun.pl/_fora/kolejkamarecka/gallery/2_1236896368.jpg


Rozczyn dzieł Marksa wlany w bydląt czaszki
Wytwarza z mózgiem przedziwną miksturę

Offline

 

#7 12.03.2009 23:46:34

michel

Moderator

Skąd: Warszawa
Zarejestrowany: 17.03.2007
Posty: 631

Re: gruzy Muranowa

chrisfox napisał:

Zwróćcie uwagę na głaz z napisem informującym o potyczce z oddziałem gwardii w roku 1830. Nie jestem mocny w pomnikach: zachowało się to może, czy nowi władcy wszechświata uznali ów kamień za niecnie godzący w odwieczną przyjaźń polsko-sowiecką?

Głaz na szczęście ocalał, nie tylko z zawieruchy wojennej, ale i z "odbudowy" powojennej.

Offline

 

#8 13.03.2009 00:09:20

chrisfox

administrator

status 1
GG? ni mom i nie bede mioł
Skąd: z getta
Zarejestrowany: 8.03.2007
Posty: 11918
WWW

Re: gruzy Muranowa

Gdybyś jeszcze mógł podać jakieś na ten kamyk namiary...


Rozczyn dzieł Marksa wlany w bydląt czaszki
Wytwarza z mózgiem przedziwną miksturę

Offline

 

#9 13.03.2009 08:24:31

wonsbelfer

Użytkownik

Zarejestrowany: 13.03.2009
Posty: 44

Re: gruzy Muranowa

chrisfox napisał:

Gdybyś jeszcze mógł podać jakieś na ten kamyk namiary...

Leży sobie przy chodniku biegnącym wzdłuż torowiska tramwajowego przy Andersa, jakieś sto metrów na południe od przystanku tramwajowego przy skrzyżowaniu Andersa i Świętojerskiej. Upamiętnia walkę pododdziałów 4 Pułku Piechoty Liniowej, maszerujących pod Arsenał z Koszar Sapieżyńskich przy Zakroczymskiej w Noc Listopadową.

Offline

 

#10 13.03.2009 10:25:44

chrisfox

administrator

status 1
GG? ni mom i nie bede mioł
Skąd: z getta
Zarejestrowany: 8.03.2007
Posty: 11918
WWW

Re: gruzy Muranowa

Nic dziwnego, że go nie zauważyłem. W życiu tam nie byłem, chodzę zawsze Nalewkami


Rozczyn dzieł Marksa wlany w bydląt czaszki
Wytwarza z mózgiem przedziwną miksturę

Offline

 

#11 13.03.2009 11:34:52

zaruk

Moderator Kombinator

Zarejestrowany: 24.01.2008
Posty: 1293

Re: gruzy Muranowa

Tak jak ja Lesznem...


Powoli, drążąc tunel, posuwa się strażnik-kret
Z małą czerwoną latarką przypiętą na czole.

Offline

 

#12 13.03.2009 11:49:43

roox

miglanc

Skąd: ורשה
Zarejestrowany: 11.04.2007
Posty: 1529

Re: gruzy Muranowa

To jeszcze parę fotek z bazy PAPu, co prawda już dawno, dawno temu przerabianych - jedna z niewielu kamienic, która przeżyła odbudowę Muranowa i przetrwał aż do początku lat 70-tych, czyli Muranowska 2 róg Przebieg
Widok z Pl. Muranowskiego
http://i44.tinypic.com/15gezrb.jpg
i od Bonifraterskiej, w tle widoczny dom pracowników PMS pomiędzy Żoliborską, Inflancką i Kłopot
http://i43.tinypic.com/2s1kwe8.jpg
gdzieś ze wschodniej "pierzei" Placu Muranowskiego
http://i42.tinypic.com/2rz6s5l.jpg
i ogólnie, gdzieś z okolic Gęsiej przy Nalewkach
http://i39.tinypic.com/2dhburm.jpg

Offline

 

#13 13.03.2009 12:03:38

wonsbelfer

Użytkownik

Zarejestrowany: 13.03.2009
Posty: 44

Re: gruzy Muranowa

zaruk napisał:

Tak jak ja Lesznem...

A propos: kiedy ważyły się losy niesławnej pamięci nazwy "Al. gen. K. Świerczewskiego", przez pewien czas forsowano pomysł, by na Pradze przywrócić nazwę "Zygmuntowska", nowemu odcinkowi od mostu do Placu Bankowego nadać nazwę "Tłomackie", a resztę aż po Młynarską nazwać "Stare Leszno", dla odróżnienia od historycznego ogryzka ulicy między Młynarską a (hmmmm powiedzmy ) okolicami Wroniej. Rzecz wałkowała się jakiś czas, co pozwoliło jakiejś firmie kartograficznej (jakiej?????) wydac plan miasta z tymi właśnie - postulowanymi - nazwami ulic (jako obowiązującymi). Plan ten miałem i (Bałwan jeden), komuś pożyczyłem i.... poszedł się czesać. Ktoś ma podobny egzemplarz? (jeśli zaśmiecam wątek - do przesunięcia albo usunięcia)

Offline

 

#14 13.03.2009 12:49:48

chrisfox

administrator

status 1
GG? ni mom i nie bede mioł
Skąd: z getta
Zarejestrowany: 8.03.2007
Posty: 11918
WWW

Re: gruzy Muranowa

wonsbelfer napisał:

jeśli zaśmiecam wątek

Może i odrobinkę, ale wszyscy tu tak robimy i nie w głowie mi walka z podobnymi wybrykami, skoro sam się ich nagminnie dopuszczam Zresztą, temu ciekawemu wątkowi i tak nic raczej nie może zaszkodzić.

Planu nie widziałem - a chętnie bym rzucił okiem, chociaż na jakiś skan.


Rozczyn dzieł Marksa wlany w bydląt czaszki
Wytwarza z mózgiem przedziwną miksturę

Offline

 

#15 13.03.2009 13:01:17

wonsbelfer

Użytkownik

Zarejestrowany: 13.03.2009
Posty: 44

Re: gruzy Muranowa

chrisfox napisał:

wonsbelfer napisał:

jeśli zaśmiecam wątek

Może i odrobinkę, ale wszyscy tu tak robimy i nie w głowie mi walka z podobnymi wybrykami, skoro sam się ich nagminnie dopuszczam Zresztą, temu ciekawemu wątkowi i tak nic raczej nie może zaszkodzić.

Planu nie widziałem - a chętnie bym rzucił okiem, chociaż na jakiś skan.

Na początku lat 1990. wisiał przez wiele miesięcy przyklejony (po rozłożeniu) na  (chyba????) ścianie wewnątrz księgarni NIKE.

Offline

 

#16 13.03.2009 13:48:21

chrisfox

administrator

status 1
GG? ni mom i nie bede mioł
Skąd: z getta
Zarejestrowany: 8.03.2007
Posty: 11918
WWW

Re: gruzy Muranowa

No tak... W księgarniach staram się nie bywać, bo to miejsca niezwykle niebezpieczne.


Rozczyn dzieł Marksa wlany w bydląt czaszki
Wytwarza z mózgiem przedziwną miksturę

Offline

 

#17 13.03.2009 14:18:38

Mechanik Jarząbek

Moderator

Zarejestrowany: 9.03.2007
Posty: 1536

Re: gruzy Muranowa

wonsbelfer napisał:

i.... poszedł się czesać

W moim przypadku ........ niewykonalne

Offline

 

#18 13.03.2009 20:53:50

wonsbelfer

Użytkownik

Zarejestrowany: 13.03.2009
Posty: 44

Re: gruzy Muranowa

Mechanik Jarząbek napisał:

wonsbelfer napisał:

i.... poszedł się czesać

W moim przypadku ........ niewykonalne

przypomniał mi się tekst Telly'ego Savallas'a z Kojaka : "Czeszę się gąbką"

Offline

 

#19 15.03.2009 20:27:44

michel

Moderator

Skąd: Warszawa
Zarejestrowany: 17.03.2007
Posty: 631

Re: gruzy Muranowa

Tak kamień upamietniający potyczkę z 1830 wygląda dzisiaj:
http://kolejkamarecka.pun.pl/_fora/kolejkamarecka/gallery/10_1237145076.jpg

Offline

 

#20 15.03.2009 21:14:37

chrisfox

administrator

status 1
GG? ni mom i nie bede mioł
Skąd: z getta
Zarejestrowany: 8.03.2007
Posty: 11918
WWW

Re: gruzy Muranowa

Zamierzałem tam wczoraj zajrzeć, ale po skręcie z Bankowego w Solidarności okazało się, że rozpoczęto już burzenie trasy wz i nie ma możliwości legalnego zawrócenia za byłym muzeum bydlaka niejakiego Uljanowa, żeby dostać się do Długiej - a ponieważ się trochę spieszyliśmy... Dziękuję

(trochę nam się tu rozmydliło, ale zamierzam wrócić do tematu gruzów, jeszcze chwilka cierpliwości...)


Rozczyn dzieł Marksa wlany w bydląt czaszki
Wytwarza z mózgiem przedziwną miksturę

Offline

 

                                 Czasy takie, że na fb też trzeba trochę istnieć - zajrzyjcie do nas i tam. A tu jesteśmy już od dobrych dziesięciu lat :)                                

adres IP


Stopka forum

RSS
Powered by PunBB 1.2.23
© Copyright 2002–2008 PunBB
Polityka cookies - Wersja Lo-Fi


Darmowe Forum | Ciekawe Fora | Darmowe Fora
A ak nechĂĄte vĹĄetko na nĂĄs pomĂ´Ĺžeme vĂĄm s https://www.hotels-world.pl/