Forum Stowarzyszenia
Użytkownik
Pomocy !
"Chodzi" o tabliczki umieszczane na domach i podające lokalizację (odległości od budynku) najbliższego zaworu :wodnego, ppoż,gazowego, telefonicznego itp. Obecnie wykonywane są z tandetnego plastiku . Od lat 20-30 do 70-80 wykonywane były z blachy emaliowanej.
Kiedyś albo dawniej niż kiedyś ,tabliczki takie wykonywane były z odlewu ( chyba cyna) . Zachowały się tylko na : Pałacu Prezydenckim ( 3 szt.) z literami LR, (chyba gaz), na Hali Mirowskiej ( 1 szt.) też LR na Wiejskiej (pierwsza kamienica za oficyną Gimnazjum Krolowej Jadwigi , z odlanym wzorem włazu kanałowego ciężkiego) i chyba na Ząbkowskiej ale ponieważ jest pomalowana na niebiesko więc nie wiem czy też odlewana i piszę "chyba". Podczas mocowania nowejgabloty z nazwa ksiegarni zerwano tabliczkę z domu na ul. Brackiej 20.
Jak nazywają się takie tabliczki ? Może znamionowe?. Czy rzeczywiście są z cyny?. Czy LR to na pewno gaz?
Z takiego samego materiału wykonywane były "pri Carie" dwujęzyczne tabliczki z nazwami ulic( po wkroczeniu Niemców, cyrylicę spiłowywano lub zamalowywano).
Kto wie niech coś powie bedę wdzięczny i nareszcie się wyśpię.
Acha , przy okazji tabliczek blaszanych emaliowanych. Na ul. Filtrowej róg Niepodległości 225 , na Prokuratorskiej oraz Ząbkowskiej ,zachowały się bardzo oryginalne tabliczki dot. zaworów gazowych. Są one czarne a kluczykowy zawór gazowy jest intensywnie żółty. Według mnie pochodzą z przełomu lat 20 i 30
a więc kiedy budowano Kolonię Staszica.
Offline
administrator
Jedno, co mogę szybciutko napisać, to że nie nazywałbym ich raczej znamionowymi
(teraz idę spać, zaraz spacerek)
Offline
Moderator
Według współczesnych norm nazywa się je :" tabliczkami orientacyjnymi dla wodo- lub gazociągów".
Tabliczki odlewane L.R. (L=Leuchtgas?) są też na Mazowieckiej 11A, Solidarności 81, Miodowej 17, Krakowskim Przedmieściu 52/54.
Tabliczki gazowe emaliowane : Filtrowa 63, Rakowiecka 47(?), Słupecka 9.
Jest jeszcze jeden rodzaj tabliczek odlewanych, szarych (cyna?) pochodzących z okresu przedwojennego:
Ta pochodzi z Dantyszka.
Co do liter L. R., to za uznaniem ich za oznaczenie sieci gazowej przemawia istnienie zaworów oznaczonych z kolei literami GALR:
Pierwsza siec gazowa budowało w Warszawie niemieckie towarzystwo z Dessau, stąd moje przypuszczenie, że litera L może oznaczać słowo Leuchtgas czyli gaz świetlny. Na razie nie mam propozycji dla litery R (rohre było by zbyt proste) ani zestawu GALR.
Ładny zestaw tabliczek ( nie mam pojęcia czego dotyczy ta owalna):
Ostatnio edytowany przez michel (18.04.2009 11:25:51)
Offline
Zbanowany
Fajnie, że jest coś o tych tabliczkach maciupkich, bo zauważyłem, że niezauważyłem ich od dawna.. (tych emaliowanych).
Albo się już przyzwyczaiłem ich niezauważać, albo odbyła się ich masowa zagłada. Czy ktoś jeszcze (nie)zauważył to samo?
I pytanie: takie żółte - fikuśne w kształcie z jakich są lat?
Ostatnio edytowany przez astrowiktor (22.12.2009 00:46:49)
Offline