Kolejka Marecka - zaciekawiamy Warszawą



Forum Stowarzyszenia

  • Nie jesteś zalogowany.
  • Polecamy: Moda

Ogłoszenie

Aktualności - www.facebook.com/sopw.kolejka.marecka Aktualności - www.facebook.com/sopw.kolejka.marecka


#1 17.11.2009 19:41:22

michel

Moderator

Skąd: Warszawa
Zarejestrowany: 17.03.2007
Posty: 631

Kolej niepalmirska

W zbiorach NAC znalazłem takie zdjęcie:
http://img.audiovis.nac.gov.pl/SM0/SM0_1-G-3062.jpg

Podpisane jest: Opis obrazu: Wąskotorowa kolejka dojazdowa z Dworca Gdańskiego do Łomianek przez Bielany. Widoczna liczna grupa pasażerów jadących kolejką..
Nie znam się za bardzo na kolejnictwie, ale rozstaw szyn nie wygląda mi na półtora metra, raczej na sporo mniej niż metr. Czy może ktoś wie co to za kolej?

Offline

 

#2 17.11.2009 19:49:12

chrisfox

administrator

status 1
GG? ni mom i nie bede mioł
Skąd: z getta
Zarejestrowany: 8.03.2007
Posty: 11918
WWW

Re: Kolej niepalmirska

Naprawdę widzę u siebie ostatnio niezłe zaczątki prekognicji. Słowo daję, po wątku z kolejką rembertowską, pomyślałem sobie "no, teraz ktoś napisze o wąskotorówce do Palmir" - i proszę Myliłem się jedynie o tyle, że Ty akurat wiesz, co było a czego nie. Fajny obrazek, ale skąd pochodzi? Janek będzie wiedział.

Oj... (to o specach z NAC).


Rozczyn dzieł Marksa wlany w bydląt czaszki
Wytwarza z mózgiem przedziwną miksturę

Offline

 

#3 17.11.2009 21:04:48

Mechanik Jarząbek

Moderator

Zarejestrowany: 9.03.2007
Posty: 1536

Re: Kolej niepalmirska

Znam to zdjęcie od b. dawna. I od dawna głowię się co to jest? Napewno nie jest to kolej W-wa Gdańska - Palmiry.
Przypuszczam, ale tylko przypuszczam, że może to być kolejka wojskowa z Powązek.
Znałem kiedyś dwóch Panów, z których jeden był w Składnicy w Palmirach a drugi służył w Żandarmerii w Modlinie. I ten Pan Żandarm przyjeżdżał drezyną z Modlina do Palmir. Niestety wtedy nie zapytałem o więcej szczegółów /szerokość toru, przebieg/  i już nie zapytam niestety.
Później doczytałem się, że krótko przed wybuchem wojny saperzy ułożyli wąskie tory z Modlina do Palmir.

Offline

 

#4 18.11.2009 09:53:22

enejeio

konto usunięte na prośbę użytkownika

Skąd: Wrzeciono
Zarejestrowany: 18.11.2009
Posty: 360
WWW

Re: Kolej niepalmirska

Zdjęcie pochodzi z lipca 1935 i chyba data jest pewna. Rzeczywiście kolejka do Palmir była normalnotorowa (1435mm), a podpis NAC jest niezwykle sugestywny. Wagoniki wyglądają na wąskotorowe, ale pewności nie mam.

Co do linii Palmiry-Modlin - to jest to legenda. Były plany, żeby taką zrobić, ale przyszedł kryzys i zabrakło środków. Główną przeszkodą była tu Wisła, przez którą należałoby poprowadzić most kolejowy. Układanie torów jest praco- i czasochłonne, wątpię zatem, aby komukolwiek chciało się w przededniu wojny bawić w wąskotorówkę. Ostatecznie amunicję wożono transportem samochodowym.

W okolicach Modlina jest kilka linii kolejowych, jest także tor wąski - być może Żandarm jeździł drezyną do składu w Pomiechówku?


Ukončite prosím výstup a nástup, dveře se zavírají

Offline

 

#5 18.11.2009 10:04:58

chrisfox

administrator

status 1
GG? ni mom i nie bede mioł
Skąd: z getta
Zarejestrowany: 8.03.2007
Posty: 11918
WWW

Re: Kolej niepalmirska

enejeio napisał:

Wagoniki wyglądają na wąskotorowe, ale pewności nie mam.

Spoko, my mamy


Rozczyn dzieł Marksa wlany w bydląt czaszki
Wytwarza z mózgiem przedziwną miksturę

Offline

 

#6 18.11.2009 10:25:40

enejeio

konto usunięte na prośbę użytkownika

Skąd: Wrzeciono
Zarejestrowany: 18.11.2009
Posty: 360
WWW

Re: Kolej niepalmirska

Ja to zmierzyłem tak po swojemu. Statystyczny mężczyzna jak stoi to zajmuje 40 cm (wszerz) - na wagoniku stoi 4, z tym, że 2 nad torami - z tego wynika, że tory mają rozstaw około 80 cm. Jak kto nie wierzy, niech weźmie linijkę i zmierzy.


Ukončite prosím výstup a nástup, dveře se zavírají

Offline

 

#7 18.11.2009 10:51:05

Mechanik Jarząbek

Moderator

Zarejestrowany: 9.03.2007
Posty: 1536

Re: Kolej niepalmirska

enejeio napisał:

Co do linii Palmiry-Modlin - to jest to legenda.

Polecam lekturę broszury o Batalionie Silnikowym.

Offline

 

#8 18.11.2009 11:09:04

enejeio

konto usunięte na prośbę użytkownika

Skąd: Wrzeciono
Zarejestrowany: 18.11.2009
Posty: 360
WWW

Re: Kolej niepalmirska

OK. Było połączenie z Kazuniem, a we Wrześniu ułożono na mostach tory, aby ewakuować sprzęt. Stałej linii kolejowej między Palmirami a Modlinem jednak nie było.

Z Wielkiej Encyklopedii Uzbrojenia:

11. pluton osiągnął gotowość 1 września, pod dowództwem por. M. Wenge  i przeszedł do m. Szczypiorno koło Modlina. 12 pluton, dowodzony przez por. H. Sosnkowskiego, wkrótce dołączył do 11. plutonu. Od 2 września oba plutony saperów wykonywały swoje pierwsze zadanie, tj. karczowały las od strony Szczypiorna, a drewno przewoziły do twierdzy modlińskiej od strony północnej.
       3 września oba plutony podporządkowano Kwaterze Głównej Naczelnego Wodza i nakazano przerzucić składy natychmiast do Lublina. Z powodu obciążenia stacji Modlin, plutony przerzucono za Wisłę, a załadunku dokonano w Palmirach. Od 4 września plutony pracowały przy budowie kolejki wąskotorowej z twierdzy modlińskiej do Kazunia, gdzie miano włączyć się w sieć międzyfrontowych linii wąskotorowych dochodzących do Palmir. Położono w ramach tych prac tory na mostach drogowych na Bugo-Narwi i Wiśle. Aby przerzucić sprzęt do Lublina, w Palmirach załadowano sprzęt na wagony kolejowe normalnotorowe. Okazało się, że lokomotywa została zatrzymana przez komendanta Palmir do ewakuacji magazynów. Pomimo prób, do 6 września lokomotywy nie udało się odzyskać, więc zarekwirowano poruszającą się luzem lokomotywę.


Ukončite prosím výstup a nástup, dveře se zavírají

Offline

 

#9 18.11.2009 12:43:01

chrisfox

administrator

status 1
GG? ni mom i nie bede mioł
Skąd: z getta
Zarejestrowany: 8.03.2007
Posty: 11918
WWW

Re: Kolej niepalmirska

Tak między nami mówiąc, mnie ten tor wygląda na całkiem nieszeroki - sześćsetka? Spójrzcie choćby na niedawno poruszane rembertowskie 750 (http://www.kolejkamarecka.pun.pl/viewto … d=1040&p=4 ) - tamten tor wygląda przy tym niemalże jak normalny.


Rozczyn dzieł Marksa wlany w bydląt czaszki
Wytwarza z mózgiem przedziwną miksturę

Offline

 

#10 18.11.2009 13:02:39

enejeio

konto usunięte na prośbę użytkownika

Skąd: Wrzeciono
Zarejestrowany: 18.11.2009
Posty: 360
WWW

Re: Kolej niepalmirska

Tyle, że "na Bialanach" mamy ujęcie zrobione z ukosa. Oczywiście nie upieram się, że jest to 800, ale by jednoznacznie stwierdzić że jest to 600 czy 750 trzeba by porobić dokładne wyliczenia matematyczne, a nie tak gdybać na oko.

Tak czy owak, ciekawe jakie to miejsce?


Ukončite prosím výstup a nástup, dveře se zavírají

Offline

 

#11 18.11.2009 15:02:01

enejeio

konto usunięte na prośbę użytkownika

Skąd: Wrzeciono
Zarejestrowany: 18.11.2009
Posty: 360
WWW

Re: Kolej niepalmirska

Dostałem mail z NAC:

Szanowny Panie,
Jestem pracownikiem Oddziału Fotografii Narodowego Archiwum Cyfrowego.
Od kilku miesięcy zajmuję się korektą wpisów, dlatego z Biura Obsługi
Klienta przesłano mi mail od Pana dotyczący opisu zdjęcia o sygn.
1-G-3062. Bardzo dziękuję za sugestię, że nie jest to kolejka jadąca w
kierunku Bielan. Sprawdziłam tę informację i okazało się, że jest to
rzeczywiście kolej wąskotorowa, która nie kursowała na podanej w opisie
obrazu trasie. Tak się składa, że to ja wprowadziłam tę fotografię.
Niestety korzystałam z informacji zawartych tylko na karcie i z
odręcznej notatki na odwrocie zdjęcia: "Wycieczka na Bielany"
pochodzącej prawdopodobnie od jednego z dziennikarzy IKC. Nie jesteśmy w
stanie zweryfikować każdego opisu sporządzonego przez pracowników ADM
ponad trzydzieści lat temu. Nie można też wykluczyć pomyłki prasowej,
które zdarzały się dość często. Dokonałam stosownej korekty. Może
znajdzie się ktoś, kto rozpozna np. stację i wtedy będzie wiadomo, na
jakiej trasie kursowała ta kolejka.
Z wyrazami szacunku

Katarzyna Brąkowska
katarzyna.brakowska@nac.gov.pl


Ukončite prosím výstup a nástup, dveře se zavírají

Offline

 

#12 18.11.2009 15:16:43

Mechanik Jarząbek

Moderator

Zarejestrowany: 9.03.2007
Posty: 1536

Re: Kolej niepalmirska

Gdyby Ta Pani jeszcze obejrzała oryginał zdjęcia pod lupą może by coś dojrzała. Jest jakiś napis na burcie platformy - może będzie w stanie odczytać.

Offline

 

#13 18.11.2009 15:23:23

enejeio

konto usunięte na prośbę użytkownika

Skąd: Wrzeciono
Zarejestrowany: 18.11.2009
Posty: 360
WWW

Re: Kolej niepalmirska

Napisałem do niej w tej sprawie, ale obawiam się, że nie będą mieć lupy pod ręką.


Ukončite prosím výstup a nástup, dveře se zavírají

Offline

 

#14 18.11.2009 23:07:45

oelka

Użytkownik

9127685
Skąd: MDM
Zarejestrowany: 8.09.2007
Posty: 58
WWW

Re: Kolej niepalmirska

enejeio napisał:

Ja to zmierzyłem tak po swojemu. Statystyczny mężczyzna jak stoi to zajmuje 40 cm (wszerz) - na wagoniku stoi 4, z tym, że 2 nad torami - z tego wynika, że tory mają rozstaw około 80 cm. Jak kto nie wierzy, niech weźmie linijkę i zmierzy.

Linie o rozstawie 800mm, byly bardzo zadko spotykane. Tak wiec raczej nalezaloby celowac w 750mm, lub 600mm. Patrzac na wagony, to mozna odniesc wrazenie, ze mamy do czynienia z linia 600mm.

Krzysztof


Krzysztof Olszak
oelka.a.yahoo.com .a.=@
Kolej na rower
Marszałkowska Dzielnica Mieszkaniowa cz. 1

Offline

 

#15 18.11.2009 23:30:44

chrisfox

administrator

status 1
GG? ni mom i nie bede mioł
Skąd: z getta
Zarejestrowany: 8.03.2007
Posty: 11918
WWW

Re: Kolej niepalmirska

O właśnie. Czegoś takiego nie chciało mi się napisać, dzięki

Akurat w okolicach Warszawy, osiemsetki były jakoś dziwnie popularne - budowane w tym rozstawie zresztą na całkiem dziwnych zasadach, bo carskie przepisy ujednoliciły wąski tor na 750 mm - ale to już całkiem inna historia. A to naprawdę - i tabor i widok w zestawieniu z ludźmi - wygląda mi na coś bliższego sześćsetce.


Rozczyn dzieł Marksa wlany w bydląt czaszki
Wytwarza z mózgiem przedziwną miksturę

Offline

 

#16 19.11.2009 09:50:41

enejeio

konto usunięte na prośbę użytkownika

Skąd: Wrzeciono
Zarejestrowany: 18.11.2009
Posty: 360
WWW

Re: Kolej niepalmirska

Rzeczywiście, gość drugi od prawej jest jakiś mały i chudy, więc może mieć 35 cm wszerz, a nie 40, wtedy wyszłoby 750.


Ukončite prosím výstup a nástup, dveře se zavírají

Offline

 

#17 29.01.2021 21:17:37

michel

Moderator

Skąd: Warszawa
Zarejestrowany: 17.03.2007
Posty: 631

Re: Kolej niepalmirska

Zagadka rozwiązana. Bogdan Pokropiński w swojej najnowszej książce Koleje bielańskie wyjaśnia, że zdjęcie przedstawia kolejkę biegnącą od Kępy Potockiej do Łomianek i dalej, wykorzystywaną przy umacnianiu wału powodziowego. Miała rozstaw 600 mm. Przez pewien czas w niedziele przewoziła pasażerów na "zieloną trawkę".

Offline

 

                                 Czasy takie, że na fb też trzeba trochę istnieć - zajrzyjcie do nas i tam. A tu jesteśmy już od dobrych dziesięciu lat :)                                

adres IP


Stopka forum

RSS
Powered by PunBB 1.2.23
© Copyright 2002–2008 PunBB
Polityka cookies - Wersja Lo-Fi


Darmowe Forum | Ciekawe Fora | Darmowe Fora
Alojamiento Sierra Leona