Kolejka Marecka - zaciekawiamy Warszaw±



Forum Stowarzyszenia

Ogłoszenie

Aktualno¶ci - www.facebook.com/sopw.kolejka.marecka Aktualno¶ci - www.facebook.com/sopw.kolejka.marecka


#1 25.08.2010 19:25:28

mikiapole3

Użytkownik

Zarejestrowany: 25.08.2010
Posty: 3

Kolej marecka na Warszawikii

Za³o¿y³em konto i ten temat specjalnie, aby poinformowaæ was, ¿e na Warszawikii (znacie?) pojawi³ siê w³a¶nie artyku³ nt. kolejki mareckiej: http://warszawa.wikia.com/wiki/Kolej_marecka

Piszê oczywi¶cie w pro¶bie o wasze opinie oraz poprawki - mo¿ecie je swobodnie wprowadzaæ do artyku³u b±d¼ swoje sugestie nt. b³êdów, koniecznych zmian oraz elementów, które warto dodaæ wpisywaæ do dyskusji. Zapewniam, ¿e wszystko rozpatrzymy. Je¿eli chcecie podzieliæ siê na wolnej licencji jakimi¶ zdjêciami (nawet spoza granic Warszawy) to równie¿ zapraszam.

Offline

 

#2 27.08.2010 21:58:54

gajos

Użytkownik

5520043
Skąd: £ochów / sto³eczna Z³ota
Zarejestrowany: 10.10.2007
Posty: 547
WWW

Re: Kolej marecka na Warszawikii

Co do ostatniego zdania, to z pozosta³o¶ci na terenie Warszawy zachowa³a siê nastawnia, która obs³ugiwa³a tak¿e w±ski tor na przy stacji Targówek.


A gdyby kupiæ taki w±ski pas ziemii wzd³u¿ trasy do Radzymina?

Offline

 

#3 29.08.2010 11:01:24

Ksenofob

Użytkownik

Zarejestrowany: 25.07.2010
Posty: 56

Re: Kolej marecka na Warszawikii

mikiapole3 napisał:

Zapewniam, ¿e wszystko rozpatrzymy.

Pierwsza rzecz, której nie ma co rozpatrywaæ, tylko nale¿y natychmiast zmieniæ, to "Powstanie Warszawskie" napisane ma³± liter±. Wstyd!

Druga sprawa, to pierwsze zdanie: Kolej marecka – istniej±ca od 1897 do 1974 roku kolejka dojazdowa umo¿liwiaj±ca dotarcie z Radzymina i Marek wzd³u¿ ówczesnych ulic Generalskiej i Radzymiñskiej na Pragê.
Nie by³a to "kolejka dojazdowa" tylko zwyk³a kolej w±skotorowa. (Nb. samo has³o "Kolejka dojazdowa" na Warszawikii te¿ jest niew³a¶ciwe merytoryczne.) Równie¿ sformu³owanie umo¿liwiaj±ca dotarcie z Radzymina [...] na Pragê wprowadza (podobnie) w b³±d, sugeruj±c, ¿e by³a to kolejka dojazdowa, niczym wspó³czesna SKM, tymczasem:
-primo: podstaw± dochodów w pierwszym pó³wieczu - a¿ do koñca II wojny - by³y przewozy towarowe.
- secundo: pocz±tkowo kolej koñczy³a (czy raczej zaczyna³a) swój bieg na Targówku, który nie tylko nie by³ czê¶ci± Pragi, ale nawet nie nale¿a³ do Warszawy.
No i wreszcie ulica Generalska nosi³a swoje zaszczytne miano dopiero od 1939 roku (has³o w Warszawikii dotycz±ce tej ulicy jest niekoniecznie poprawne).

Po trzecie rozstaw szyn nie wynosi³ 800 mm, czy te¿ - nie zawsze wynosi³. W pocz±tku lat piêædziesi±tych szyny przekuto na 750 mm.

Po czwarte, to raczej przewozy pasa¿erskie funkcjonowa³y obok przewozów towarowych.

Po pi±te, "liniê wojenn±", wiod±c± odnog± ze Strugi przez Nieporêt do Zegrza rozebrano nie dlatego, ¿e frekwencja by³a znikoma, tylko z powodu pozbawienia Zegrza statusu twierdzy oraz wyeksploatowania infrastruktury (Wojskowa kolej w±skotorowa to zawsze tymczasowa prowizorka).

Po szóste, sformu³owanie "dzia³ania wojenne kampanii wrze¶niowej" zalatuje nieco PeeReLem. Lepsze by³oby "dzia³ania wojenne kampanii 1939 roku".

Po siódme, Kolei Mareckiej nie po³±czono z Kolej± Jab³onowsk±, na stacji "Most", tylko nieco poni¿ej. Okres³enie "doci±gniêto" jest chyba zbyt frywolne jak na has³o encyklopedyczne.

Po ósme, przebudowa Kolei wi±za³a siê raczej z budow± trasy W-Z, a nie z budow± alei ¦wierczewskiego. To by³y dwa elementy tego samego planu urbanistycznego. równie dobrze mo¿na by napisaæ, ¿e alejê ¦wierczewskiego zbudowano w zwi±zku z przebudow± Kolei Mareckiej.

Po dziewi±te, przewozy pasa¿erskie Kolei Mareckiej bynajmniej nie zosta³y "zast±pione kursami PKS", tylko kursami autobusowymi. Oprócz autobusowej komunikacji miêdzymiastowej do Radzymina dociera³y z warszawy tak¿e (od 1967 roku) miejskie autobusy MZK.

Po dziesi±te, tekst jest niekonsekwentny. Informacje s± fragmentaryczne i wewnêtrznie niespójne. Na przyk³ad: albo podaje siê szczegó³owe informacje o wszystkich zmianach tras, albo nie - trzeba siê na co¶ zdecydowaæ. Po za tym brakuje wielu istotnych informacji, chocia¿by oficjalnych nazw przedsiêbiorstwa, przyk³adowych danych statystycznych okre¶laj±cych zakres dzia³alno¶ci, danych o taborze, daty nacjonalizacji itp... Wypada³oby tak¿e napisaæ cokolwiek o przyczynach likwidacji Kolei Mareckiej.

^^^ Do¶æ d³uga lista, a we¼ pod uwagê, ¿e ja zupe³nie nie znam siê na Kolei Mareckiej. Nied³ugo pojawi siê Chrisfox. On siê zna.

X

Offline

 

#4 29.08.2010 18:21:07

chrisfox

administrator

status 1
GG? ni mom i nie bede mio³
SkÄ…d: z getta
Zarejestrowany: 8.03.2007
Posty: 11933
WWW

Re: Kolej marecka na Warszawikii

Nie wnikaj±c w ca³± resztê (wpad³em na chwilkê i nie mogê siê jeszcze zdecydowaæ - jestem, czy mnie nie ma ), w jednym miejscu muszê nie¶mia³o zapytaæ:

Ksenofob napisał:

ulica Generalska nosi³a swoje zaszczytne miano dopiero od 1939 roku

Czy to aby pewne? Wiem, ¿e funkcjonuje Legenda o von Fritschu, jednak z dokumentów, do których dotychczas mia³em dostêp, nic takiego nie wynika. Na niemieckich planach (od razu napiszê: wiem, bywa³y na nich niez³e b³êdy) z roku 1941, odcinek zachodni nazywa siê po nowemu - Wilnaerstrasse, na Targówku nadal Radzymiñska. W 1943 nazwa Wilnaerstrasse dotyczy ca³ej ulicy, w 1944 (i tu pewnie jest b³±d) ca³a nazywa siê Radzymiñsk±. Na powojennych planach z lat 1946 i 1947, te¿ mamy Radzymiñsk±. Zreszt±, miasto koñczy³o siê wówczas jeszcze na linii Trockiej i Kra¶nickiej a pó¼niejsza Generalska dopiero od tego miejsca siê zaczyna³a.


Rozczyn dzie³ Marksa wlany w bydl±t czaszki
Wytwarza z mózgiem przedziwn± miksturê

Offline

 

#5 29.08.2010 19:19:26

michel

Moderator

SkÄ…d: Warszawa
Zarejestrowany: 17.03.2007
Posty: 634

Re: Kolej marecka na Warszawikii

Ksenofob napisał:

Pierwsza rzecz, której nie ma co rozpatrywaæ, tylko nale¿y natychmiast zmieniæ, to "Powstanie Warszawskie" napisane ma³± liter±. Wstyd!

Wstydziæ siê powinien ten, kto nie zna zasad a zwraca uwagê i to jeszcze krzykiem.

"U¯YCIE MA£EJ LITERY
Ma³± liter± piszemy wszystkie wyrazy pospolite. Do nazw pospolitych pisanych ma³± liter± nale¿± tak¿e:
Nazwy wydarzeñ lub aktów dziejowych:
bitwa grunwaldzka, bitwa pod Grunwaldem, bitwa pod P³owcami, druga wojna ¶wiatowa, ho³d pruski, konferencja genewska, kongres wiedeñski, pokój toruñski, powstanie styczniowe, powstanie warszawskie, rewolucja francuska, traktat wersalski, unia lubelska, wojna chocimska, wojna trojañska, wojna trzydziestoletnia, porozumienia sierpniowe, obrady okr±g³ego sto³u, stan wojenny. Wyrazy i wyra¿enia Ojczyzna, Kraj, Orze³ Bia³y, Naród, Pañstwo, Rz±d itp. ze wzglêdów uczuciowych b±d¼ dla uwydatnienia szacunku tak¿e mo¿emy pisaæ wielk± liter±.
Z tego samego powodu wielk± liter± mo¿emy pisaæ nazwy wydarzeñ dziejowych: Powstanie Warszawskie, Unia Lubelska, Powstanie Styczniowe, Wiosna Ludów." [S³ownik ortograficzny jêzyka polskiego PWN] (podkre¶lenia moje).

Offline

 

#6 29.08.2010 22:47:39

Ksenofob

Użytkownik

Zarejestrowany: 25.07.2010
Posty: 56

Re: Kolej marecka na Warszawikii

michel napisał:

Ksenofob napisał:

Pierwsza rzecz, której nie ma co rozpatrywaæ, tylko nale¿y natychmiast zmieniæ, to "Powstanie Warszawskie" napisane ma³± liter±. Wstyd!

Wstydziæ siê powinien ten, kto nie zna zasad a zwraca uwagê i to jeszcze krzykiem.

[...]ze wzglêdów uczuciowych b±d¼ dla uwydatnienia szacunku tak¿e mo¿emy pisaæ wielk± liter±.
Z tego samego powodu wielk± liter± mo¿emy pisaæ nazwy wydarzeñ dziejowych: Powstanie Warszawskie, Unia Lubelska, Powstanie Styczniowe, Wiosna Ludów." [S³ownik ortograficzny jêzyka polskiego PWN] (podkre¶lenia moje).

Wiêc wstyd¼ siê!
Na stronie po¶wiêconej Warszawie - na Warszawikii na przyk³ad - o Powstaniu Warszawskim trzeba pisaæ tak, aby uwydatniæ szacunek dla jego Uczestników.

Nowy s³ownik ortograficzny PWN, (Warszawa 2002) precyzuje:
U¿ycie wielkiej litery jest wyrazem jego postawy uczuciowej (np. szacunku, mi³o¶ci, przyja¼ni) w stosunku [...] do tego o czym pisze.

Wyk³adnia wydawnicza jest natomiast taka, ¿e w tekstach oficjalnych - a takim jest has³o w Wikipedii - nale¿y zachowaæ wszelkie mo¿liwe formy okazywania szacunku. Tak wiêc - pomijaj±c ju¿ to, czy na stronie po¶wiêconej Warszawie wypada pisaæ "Powstanie Warszawskie" ma³± liter± - jest to zwyk³y b³±d w sztuce.

EOT
________________________________


chrisfox napisał:

Wiem, ¿e funkcjonuje Legenda o von Fritschu, jednak z dokumentów, do których dotychczas mia³em dostêp, nic takiego nie wynika.

Opowie¶æ jest spójna i logiczna, nie ma podstaw, ¿eby w ni± nie wierzyæ.

chrisfox napisał:

Na niemieckich planach (od razu napiszê: wiem, bywa³y na nich niez³e b³êdy) z roku 1941, odcinek zachodni nazywa siê po nowemu - Wilnaerstrasse, na Targówku nadal Radzymiñska. W 1943 nazwa Wilnaerstrasse dotyczy ca³ej ulicy, w 1944 (i tu pewnie jest b³±d) ca³a nazywa siê Radzymiñsk±. Na powojennych planach z lat 1946 i 1947, te¿ mamy Radzymiñsk±.

Zmiany nazw ulic za okupacji (zarówno niemieckiej, jak i pó¼niejszej) to czysta kosmetyka - polega³a przede wszystkim na zmianie tabliczek. Natomiast masowych zmian w ksiêgach hipotecznych nie wprowadzano. Ró¿nice na planach miast drukowanych za Niemca wynikaj± raczej z lekcewa¿enie nowych przepisów (wony rynek, brak cenzury), ni¿ ze zmian stanu faktycznego. Pod okupacj± sowieck± planów - szczególnie pierwszej po³owie lat '50 sytuacja by³a zupe³nie inna - nie by³o wolnego rynku, a i cenzura zajmowa³a siê takim duperelami. (No i nie wydawano map i planów - powsta³ zdaje siê jeden, z okazji festiwalu m³odzie¿y, na którym sfalsyfikowano rzeczywisto¶æ geograficzn±.)
Tak wiêc "niemieckie" plany (a tak naprawdê w wiêkszo¶ci polskie, okupacyjne) nie s± rzetelnym ¼ród³em historycznym.

chrisfox napisał:

Zreszt±, miasto koñczy³o siê wówczas jeszcze na linii Trockiej i Kra¶nickiej a pó¼niejsza Generalska dopiero od tego miejsca siê zaczyna³a.

Nie rzutuje.
A nawet wprost przeciwnie.
Straße to po niemiecku nie tylko ulica, ale i droga, szosa.
Generalstraße oznacza³o Szosê generalsk±. równie dobrze mo¿na by powiedzieæ, ¿e przed 1916 nie by³o na wschód od torów kolei obwodowej ulicy Radzymiñskiej. Nie by³o. By³a "szosa Radzymiñska".
Która automatycznie sta³a siê "ulic± Radzymiñsk±".
I taki sam mechanizm zastosowano podczas powiêkszania miasta w 1951 - nie tylko przy Generalskiej.
(Und da liegt der Hund begraben. Gdyby to by³a ulica miejska, to pewnie zauwa¿ono by niemieck± genezê nazwy. Skoro jednak by³a to szosa wiejska, to skorzystano z tradycyjnej, niemal zapominanej nazwy, zachowanej jedynie w wersji niemieckiej. No i powsta³a ulica Generalska...)

chrisfox napisał:

Ksenofob napisał:

ulica Generalska nosi³a swoje zaszczytne miano dopiero od 1939 roku

Czy to aby pewne?

Raczej tak - nawet je¶li nie widzieli¶my tabliczek z nazw± Generalstraße
Przemawia za tym miejsce ¶mierci Fritscha, upamiêtnienie tego¿ wydarzenia przez Niemców, niechêæ propagandzistów Geobelsa do wspominania nazwiska Fritscha (ci±gn±³ siê za nim skandal obyczajowy), uzus kreowania nazw ulic na terenach w³±czanych w sk³ad miasta, no i - co jest równie wa¿ne - dyskretna rezygnacja w³adz miasta z tej nazwy.
Brak dokumentów normatywnych to kwestia wtórna, któr± mo¿na pomin±æ.
W±tpliwo¶ci mo¿na by by³o mieæ dopiero wówczas, gdyby znalaz³ siê akt prawny nadaj±cy inkryminowanemu odcinkowi imiê "Radzyminautobahn", czy co¶ podobnego.

Jak chcesz, to poszukam Ci "twardych" dowodów. Ale dopiero wiosn±.
X

P.S. Bynajmniej nie upieram siê przy stwierdzeniu, ¿e nazwa zosta³a nadana w 1939 roku. Zdaje siê ¿e pierwszy oficjalny komunikat o zmianie nazw wydano 24 maja 1940.

Ostatnio edytowany przez Ksenofob (29.08.2010 22:55:46)

Offline

 

#7 30.08.2010 07:12:55

chrisfox

administrator

status 1
GG? ni mom i nie bede mio³
SkÄ…d: z getta
Zarejestrowany: 8.03.2007
Posty: 11933
WWW

Re: Kolej marecka na Warszawikii

Tak szybciutko:

Pisz±c o legendzie, nie kwestionowa³em faktu upolowania von Fritscha akurat tu (w³a¶ciwie: tam). Sprawa jest znana - i mimo, i¿ ostatnio próbuje go sobie przyw³aszczyæ Sulejówek, bêdê Fritscha na Zaciszu broni³ jak niepodleg³o¶ci. Chodzi³o jedynie o legendê zwi±zan± z pó¼niejsz± nazw± Generalskiej.

Co za¶ siê tyczy obiecanych wiosennych dowodów, chêtnie poczekam (oczywi¶cie, staraj±c siê dbaæ o zdrowie ). Gdy¿ - póki co - przekonany siê niestety nie czujê, ani trochê.


I teraz trochê wreszcie o czym innym.

mikiapole3 napisał:

Za³o¿y³em konto i ten temat specjalnie, aby poinformowaæ was, ¿e na Warszawikii (znacie?) pojawi³ siê w³a¶nie artyku³ nt. kolejki mareckiej: http://warszawa.wikia.com/wiki/Kolej_marecka

Bardzo to prawid³owe podej¶cie, dziêkujê za informacjê.

mikiapole3 napisał:

Piszê oczywi¶cie w pro¶bie o wasze opinie oraz poprawki - mo¿ecie je swobodnie wprowadzaæ do artyku³u b±d¼ swoje sugestie nt. b³êdów, koniecznych zmian oraz elementów, które warto dodaæ wpisywaæ do dyskusji. Zapewniam, ¿e wszystko rozpatrzymy.

A tu - przynajmniej jak dla mnie - jest problem Je¶li mechanizm wygl±da, jak na wikipedii (z któr± kiedy¶ bezsensownie w sprawie kolejki próbowa³em na jej terenie i zasadach walczyæ* ) - a zapewne jest jaki¶ taki - stanowczo szkoda mi czasu i si³, nawet gdybym mia³ jakie¶ istotne uwagi. Tak wiêc, mo¿e jakie¶ moje wra¿enia (jeszcze nie czyta³em i pewnie chwilê to jeszcze potrwa, zanim siê zapoznam) pojawi± siê tu - bo tu moje miejsce - nie tam. To naturalnie mo¿e spowodowaæ (i zapewne spowoduje), ¿e nie zostan± zauwa¿one i uwzglêdnione. Có¿, trudno.


*) Gdzie¶ na forum to opisa³em. Totalny idiotyzm, kilkakrotnie wywalano mi link do mojej kolejkowej strony. Dlaczego? Bo oni nie toleruj± odno¶ników do stron komercyjnych. Uprzejmie prosimy: udowodnij, ze nie jeste¶ wielb³±dem. Wszystko rozpatrzymy.


Rozczyn dzie³ Marksa wlany w bydl±t czaszki
Wytwarza z mózgiem przedziwn± miksturê

Offline

 

#8 30.08.2010 08:35:19

chrisfox

administrator

status 1
GG? ni mom i nie bede mio³
SkÄ…d: z getta
Zarejestrowany: 8.03.2007
Posty: 11933
WWW

Re: Kolej marecka na Warszawikii

Ano, popatrzy³em, do¶æ pobie¿nie - inna rzecz, ¿e zbyt wiele do czytania nie ma. I dwie drobne uwagi na dobry pocz±tek:

1. "Zewnêtrzny" odno¶nik nazywa siê "Zdjêcia ze stacji Targówek". Prowadzi do jednego znanego obrazka umieszczonego na Imageshack - raczej zreszt± pochodz±cego z mojej strony, gdy¿ tam od dawna funkcjonuj±cego. Zdjêæ z Targówka zreszt± jest tam ca³kiem sporo, po có¿ wiêc dubluj±cy siê z tamt± zawarto¶ci± i - powiedzmy szczerze - niezbyt obszern± tre¶æ nios±cy odno¶nik?
2. W granicach Warszawy zachowa³y siê przynajmniej dwa relikty kolejki - oprócz wspomnianej ju¿ powy¿ej nastawni, jest jeszcze (tzn. jeszcze wiosn± by³a) pami±tka po ³±cznicy Jurgensa - s³upek na Strzeleckiej.

W tym, co jest, zauwa¿a siê nie¶cis³o¶ci i niekonsekwencje - jakby trochê brakowa³o wytrwa³o¶ci, co mnie zreszt± nie dziwi, bo temat wbrew w±skiej nazwie, ca³kiem niew±ski Dlaczego wspomniana jest bocznica do Izabelina (istniej±ca zreszt± chyba nieco d³u¿ej, ni¿ rok - jest takla tabelka: http://www.marki.net.pl/kolejka/bocznice.html) a nie ma mowy o znacznie d³u¿szej odnodze do po³o¿onego dalej tartaku Koterwy? Dlaczego mowa jest o linii Struga-Zegrze a nie ma s³owa o jej przed³u¿eniu do Wawra? Itd.


Rozczyn dzie³ Marksa wlany w bydl±t czaszki
Wytwarza z mózgiem przedziwn± miksturê

Offline

 

#9 30.08.2010 09:15:48

balcerek

sekcja gimnastyczna

Zarejestrowany: 19.03.2007
Posty: 628
WWW

Re: Kolej marecka na Warszawikii

Po szóste, sformu³owanie "dzia³ania wojenne kampanii wrze¶niowej" zalatuje nieco PeeReLem. Lepsze by³oby "dzia³ania wojenne kampanii 1939 roku".

Semantyka nigdy nie by³a moj± najmocniejsz± stron±. Dlatego moje pytanie brzmi - dlaczego?

Offline

 

#10 30.08.2010 12:21:39

Ksenofob

Użytkownik

Zarejestrowany: 25.07.2010
Posty: 56

Re: Kolej marecka na Warszawikii

chrisfox napisał:

Gdy¿ - póki co - przekonany siê niestety nie czujê, ani trochê.

Ja kopii kruszyæ nie zamierzam, ale nie za bardzo rozumiem, do czego trzeba Ciê przekonywaæ?

balcerek napisał:

Po szóste, sformu³owanie "dzia³ania wojenne kampanii wrze¶niowej" zalatuje nieco PeeReLem. Lepsze by³oby "dzia³ania wojenne kampanii 1939 roku".

Semantyka nigdy nie by³a moj± najmocniejsz± stron±. Dlatego moje pytanie brzmi - dlaczego?

Dlatego, ¿e to okre¶lenie polityczne, a nie historyczne.
Pod panowaniem PZPR historia najnowsza by³a traktowana dialektycznie, a 1939 rok by³ rozumiany w kategoriach determinizmu historycznego. Pilnowa³a tego m.in. G³ówny Urz±d Kontroli Prasy, Publikacji i Widowisk. Zapisami cenzorskimi objête by³y niemal wszystkie okre¶lenia kampanii 1939 roku oprócz "Wojna Obronna" orz "Kampania Wrze¶niowa".
"Wojna Obronna" by³o terminem obowi±zkowym dla politruków i oficjalnych historyków. Wed³ug nauki marksistowskiej w wyniku tej w³a¶nie wojny zakoñczy³a swoje istnienie bur¿uazyjna Rzeczpospolita Polska, bêd±ca - zgodnie z zasadami determinizmu historycznego - jedynie etapem na drodze ku pañstwu opartemu na zasadach marksistowsko-leninowskich. PRL powsta³ w wyniku Wojny Wyzwoleñczej Narodu Polskiego, rozpoczêtej 5 pa¼dziernika 1939 roku. Dzi¶ tego terminu w publikacjach naukowych siê nie u¿ywa w ogóle.(Czasami tylko pojawia siê w Wikipedii i podobnych "fachowych" stronach.)
"Kampania Wrze¶niowa" by³o druga nazw±, która mogli stosowaæ ci, którzy nie zgadzali siê na marksistowsk± wyk³adniê dziejów. Dotyczy³o to przede wszystkim ¶rodowisk kombatanckich. Nazwa - choæ niew³a¶ciwa z perspektywy marksizmu-leninizmu - by³a wygodna dla wszystkich wrogów II RP, bo podkre¶la³a krótko¶æ dzia³añ wojennych, oraz pozwala³a unikn±æ pytañ o wszystko to, co toczy³o siê w pa¼dzierniku, czyli o Sowietów. Ot, taka dialektyczna sztuczka.
Dzi¶ w najnowszej literaturze u¿ywa siê neutralnych politycznie i w³a¶ciwych merytorycznie terminów "kampania 1939 roku", lub "kampania Polska 1939 roku".
Nie to, ¿eby "kampania wrze¶niowa" to by³ jaki¶ b³±d, ale dzi¶ ju¿ trochê zalatuje przesz³o¶ci± i jest raczej dowodem na brak fachowo¶ci - tak, jak by¶ napisa³ "cyngiel" zamiast "spust"
Mi osobi¶cie te¿ zdarza siê powiedzieæ "kampania wrze¶niowa", ale w tekstach pisanych, szczególnie oficjalnych - nigdy.

X

P.S. Tylko nie dyskutujmy proszê o tym, kto pierwszy u¿y³ "kampanii wrze¶niowej", ani o tym, jak ma siê to wszystko do wspó³czesnych decyzji wyborczych, bo nie ma to zbyt wiele sensu.

Ostatnio edytowany przez Ksenofob (30.08.2010 12:22:00)

Offline

 

#11 30.08.2010 12:31:53

Mechanik Jarz±bek

Moderator

Zarejestrowany: 9.03.2007
Posty: 1536

Re: Kolej marecka na Warszawikii

Ksenofob napisał:

oraz pozwala³a unikn±æ pytañ o wszystko to, co toczy³o siê w pa¼dzierniku, czyli o Sowietów.

A ci niby kiedy ruszyli, w pa¼dzierniku? Po co ta ca³a pisanina? To nie ten temat.

Offline

 

#12 30.08.2010 13:29:37

michel

Moderator

SkÄ…d: Warszawa
Zarejestrowany: 17.03.2007
Posty: 634

Re: Kolej marecka na Warszawikii

Ksenofob, nie za du¿o tu zadêcia i propagandy  antypropagandowej?

Offline

 

#13 30.08.2010 13:52:52

chrisfox

administrator

status 1
GG? ni mom i nie bede mio³
SkÄ…d: z getta
Zarejestrowany: 8.03.2007
Posty: 11933
WWW

Re: Kolej marecka na Warszawikii

Ksenofob napisał:

nie za bardzo rozumiem, do czego trzeba Ciê przekonywaæ?

Nie napisa³em? Kompletnie nie jestem przekonany co do tego, ¿e:
- w ogóle mia³a miejsce zmiana nazwy Radzymiñskiej na Generalsk± (sk±din±d wydaje mi siê, ¿e w ogóle nigdy to siê nie sta³o, gdy¿ pó¼niejsza Generalska pojawi³a siê na odcinku le¿±cym przedtem poza granic± miasta, który ulic± Radzymiñsk± nigdy nie by³ - to raczej Generalska zosta³a jaki¶ czas temu dla niepoznaki przezwana Radzymiñsk± )
- nazwa "Generalska" pojawi³a siê w roku 1939 a nie (bodaj¿e) na prze³omie lat czterdziestych i piêædziesi±tych
- wspomniana wy¿ej nazwa wi±¿e siê z von Fritschem a nie znacznie odeñ mniej warto¶ciowym ³ysym alkoholikiem ¦wierczewskim

Kupa ¶miechu. W dalszym ci±gu powo³am siê na plany, nie maj±c niczego pewniejszego pod rêk±. Na planie z roku 1958 (i niech mi nikt nie pisze, ¿e to stek bzdur, bo sam wiem - to w koñcu pierwszy plan miasta, jaki mia³em kiedykolwiek w rêku), ulica od linii nadwi¶lañskiej nazywa siê Radzymiñska, pó¼niej od dawnej granicy miasta do £odygowej mamy ¦wierczewskiego a Generalska pojawia siê dopiero dalej.

Sk±din±d Trasbus (czasem siê z nich pod¶miewam za kolejkê, ale sporo pojêcia o Warszawie jednak ch³opaki maj±) w ogóle o ¿adnych zmianach nazewnictwa Radzymiñskiej nie wspomina. A je¶li chodzi o korekty okupacyjne, trochê ich wy³apali. ¯aden dowód, co najwy¿ej wszyscy siê mylimy. Jednak je¶li tak jest, chcia³bym mieæ pewno¶æ. Je¶li chodzi o takie akurat sprawy, nie nale¿ê do tych, którzy nie widzieli a uwierzyli

Podsumowuj±c przyd³ugi i g³upawy wywód. Nie znam cienia poszlaki, ¶wiadcz±cej o tym, ¿e co¶ siê z nazw± Radzymiñskiej (w kierunku generalskim) przed pó¼nymi latami czterdziestymi dzia³o. Mam za to sporo (marnych, bo marnych, ale zawsze) dowodów, z których zdaje siê wynikaæ, ¿e by³o inaczej. Je¶li mi siê udowodni, ¿e jestem w b³êdzie, bêdzie to dla mnie z po¿ytkiem i ucieszê siê, ze nareszcie wiem. Póki nie bêdê mieæ dowodu, nie uwierzê w nic innego.


Rozczyn dzie³ Marksa wlany w bydl±t czaszki
Wytwarza z mózgiem przedziwn± miksturê

Offline

 

#14 30.08.2010 14:42:57

michel

Moderator

SkÄ…d: Warszawa
Zarejestrowany: 17.03.2007
Posty: 634

Re: Kolej marecka na Warszawikii

Wed³ug moich danych archiwalnych, nazwê Generalska nadano ulicy w 1954 roku. Wcze¶niej, zapewne od przy³±czenia Zacisza do Warszawy, by³a to ulica ¦wierczewskiego.  Niestety nie umiem powiedzieæ, kiedy zaciszañska ulica Pi³sudskiego straci³a  tê nazwê.

Offline

 

#15 30.08.2010 16:04:33

balcerek

sekcja gimnastyczna

Zarejestrowany: 19.03.2007
Posty: 628
WWW

Re: Kolej marecka na Warszawikii

Ja mam plan Warszawy z 1941 z korekt± z marca 1943, gdzie na ca³ej d³ugo¶ci radzymiñskiej podana jest Wilnaerstrasse. W zwi±zku z tym, nie wiem dlaczego Niemcy mieli nazwaæ ulicê Generalsk±, a potem skrzêtnie to ukrywaæ.Nawet na planach z uwag±:
Nicht fur die Offentlichkeit bestimmt.

Offline

 

#16 30.08.2010 16:56:07

Ksenofob

Użytkownik

Zarejestrowany: 25.07.2010
Posty: 56

Re: Kolej marecka na Warszawikii

balcerek napisał:

Ja mam plan Warszawy z 1941 z korekt± z marca 1943, gdzie na ca³ej d³ugo¶ci radzymiñskiej podana jest Wilnaerstrasse.

Na ca³ej d³ugo¶ci? A¿ do £odygowej, czy tylko do Trockiej?

chrisfox napisał:

Kompletnie nie jestem przekonany co do tego, ¿e:
- w ogóle mia³a miejsce zmiana nazwy Radzymiñskiej na Generalsk± (sk±din±d wydaje mi siê, ¿e w ogóle nigdy to siê nie sta³o, gdy¿ pó¼niejsza Generalska pojawi³a siê na odcinku le¿±cym przedtem poza granic± miasta, który ulic± Radzymiñsk± nigdy nie by³ - to raczej Generalska zosta³a jaki¶ czas temu dla niepoznaki przezwana Radzymiñsk± )

Co do tego te¿ nie jestem przekonany.
Po w³±czeniu nowych terenów do Warszawy nadawano im nowe, warszawskie nazwy. No i ten fragment szosy dosta³ nazwê tak± jak± dosta³. Nie by³o ¿adnej zmiany.
IMHO nie ma co szukaæ nazwy Generalska (czy raczej Generalstraße) na planach Warszawy czy spisach zmian nazw ulic, bo nie by³a to ulica. Trasbus nie zajmuje siê zmianami ulic w Rembertowie, W³ochach czy Ursusie przed 1951. Dlaczego ma wspominaæ o zmianach ulic na Zaciszu?
Zreszt± jak napisa³em - to w³a¶nie to umo¿liwi³o durnemu politrukowi stworzenie nowej nazwy ulicy Generalskiej - bo nie mia³ napisane czarno na bia³ym, ¿e to niemiecki pomys³.

chrisfox napisał:

Kompletnie nie jestem przekonany co do tego, ¿e:
- nazwa "Generalska" pojawi³a siê w roku 1939 a nie (bodaj¿e) na prze³omie lat czterdziestych i piêædziesi±tych

Chyba siê pojawi³a. Tak samo jak znikn±³ von Fritsch i pojawi³ siê obelisk.

chrisfox napisał:

Kompletnie nie jestem przekonany co do tego, ¿e:
- wspomniana wy¿ej nazwa wi±¿e siê z von Fritschem a nie znacznie odeñ mniej warto¶ciowym ³ysym alkoholikiem ¦wierczewskim

Jedno nie wyklucza drugiego.

Kilka nazw nadanych przez dra Ludwika Fischera siê utrzyma³o, chocia¿by MZK, czy Dworzec Po³udniowy.

chrisfox napisał:

Kupa ¶miechu. W dalszym ci±gu powo³am siê na plany, nie maj±c niczego pewniejszego pod rêk±. Na planie z roku 1958 (i niech mi nikt nie pisze, ¿e to stek bzdur, bo sam wiem - to w koñcu pierwszy plan miasta, jaki mia³em kiedykolwiek w rêku), ulica od linii nadwi¶lañskiej nazywa siê Radzymiñska, pó¼niej od dawnej granicy miasta do £odygowej mamy ¦wierczewskiego a Generalska pojawia siê dopiero dalej..

Ale to nie ma nic do rzeczy. Nie dyskutujemy o administracyjnej stronie nadawania nazw, ale o etymologii.
Równie dobrze mo¿na twierdziæ, ¿e Elektorska nie ma nic wspólnego z polami elekcyjnymi na Kole tylko upamiêtnia ksi±¿±t Brandenburskich, a Krakowskie Przedmie¶cie wspomina ulicê w Lublinie.
Bo nie ma ¿adnych ¼róde³ na co¶ innego.

X

Offline

 

#17 30.08.2010 17:29:44

balcerek

sekcja gimnastyczna

Zarejestrowany: 19.03.2007
Posty: 628
WWW

Re: Kolej marecka na Warszawikii

Na ca³ej d³ugo¶ci? A¿ do £odygowej, czy tylko do Trockiej?

Ju¿ odpowiadam, a raczej pokazujê:

http://www.kolejkamarecka.pun.pl/_fora/kolejkamarecka/gallery/14_1283189182.jpg

Offline

 

#18 30.08.2010 18:42:42

Ksenofob

Użytkownik

Zarejestrowany: 25.07.2010
Posty: 56

Re: Kolej marecka na Warszawikii

balcerek napisał:

Na ca³ej d³ugo¶ci? A¿ do £odygowej, czy tylko do Trockiej?

Ju¿ odpowiadam, a raczej pokazujê

Dziêki.
Ale niewiele nam to daje, bo Wilnearstrasse(Radzyminska) na tym fragmencie planu jest ewidentnie machniêta z rozpêdu - inne ulice Zacisza na planie nie wystêpuj±. (Bo chyba nie by³o tam nazw ulic?)

Inn± spraw± jest to, gdzie w³a¶ciwie nale¿y szukaæ ¼róde³. Wówczas Zacisze nale¿a³o do gminy Bródno, zlikwidowanej w 1951 roku. Gdzie dzi¶ s± jej papiery? Na Krzywym Kole, w Archiwum w Otwocku, czy popio³ami u¿y¼niaj± ziemie Mazowsza?

BTW, gdzie dok³adnie znajdowa³ siê ogródek po¶wiêcony temu dobremu Niemcowi? I w którym dok³adnie miejscu dosta³ kulkê? Tylko nie piszcie mi, ¿e w udo, a zaznaczcie to na mapce - je¶li mogê Was prosiæ. Bo - wed³ug mnie - miejsce zaznaczone jest na planie - na po³udnie od szosy na Z±bki (Dzisiejszej £odygowej).

I jeszcze ma³y bonus
http://www.adiutor-mars.³omatko, mia³o byæ com.pl/mars/mars_15/mars_15_przycz1.htm
X

Offline

 

#19 30.08.2010 19:56:22

chrisfox

administrator

status 1
GG? ni mom i nie bede mio³
SkÄ…d: z getta
Zarejestrowany: 8.03.2007
Posty: 11933
WWW

Re: Kolej marecka na Warszawikii

Na razie tylko w jednej kwestii (bo mnie to nieco rozbawi³o i spieszê wyja¶niæ, aby nie mno¿yæ nieporozumieñ). Otó¿, by³ taki fragment:

Ksenofob napisał:

chrisfox napisał:

Kupa ¶miechu. W dalszym ci±gu powo³am siê na plany, nie maj±c niczego pewniejszego pod rêk±. Na planie z roku 1958 (i niech mi nikt nie pisze, ¿e to stek bzdur, bo sam wiem - to w koñcu pierwszy plan miasta, jaki mia³em kiedykolwiek w rêku), ulica od linii nadwi¶lañskiej nazywa siê Radzymiñska, pó¼niej od dawnej granicy miasta do £odygowej mamy ¦wierczewskiego a Generalska pojawia siê dopiero dalej..

Ale to nie ma nic do rzeczy. Nie dyskutujemy o administracyjnej stronie nadawania nazw, ale o etymologii.
Równie dobrze mo¿na twierdziæ, ¿e Elektorska nie ma nic wspólnego z polami elekcyjnymi na Kole tylko upamiêtnia ksi±¿±t Brandenburskich, a Krakowskie Przedmie¶cie wspomina ulicê w Lublinie.
Bo nie ma ¿adnych ¼róde³ na co¶ innego.

Przepraszam. Nie wyró¿ni³em cytowanego powy¿ej wtrêtu ¿adnym szczególnym oznaczeniem, wyra¼nie ¶wiadcz±cym, ¿e nie ma to nic do rzeczy. Czêsto mi siê takie wyg³upy zdarzaj± i do tej pory na Kolejce jako¶ nikt na nie nie reagowa³ - czy to rozumiej±c intencje, czy z powodu dobrego wychowania, czy te¿ jedynie nie chc±c wchodziæ w niepotrzebne konflikty z adminem, który na koñcu powa¿nej wypowiedzi lubi dodaæ co¶ do ¶miechu. W ka¿dym razie, reklamacje siê nie trafia³y. Mam nadziejê, ¿e Ty tak¿e do odrobiny nonsensu w moich merytorycznych rozwa¿aniach z czasem przywykniesz. Bo, gdybym mia³ za ka¿dym razem pisaæ wielkimi literami, ¿e teraz bêdzie od rzeczy... oj, to by nie by³o to, stanowczo.

A przy okazji. Elektorska? Osobi¶cie nie znam. To naturalnie z³o¶liwo¶æ, ale faktycznie nie wiem, czy chodzi³o o Elektoraln± czy Elekcyjn±.

Sprawê rozmowy o Generalskiej - jako, ¿e mam wra¿enie, i¿ zaczyna siê lekko krêciæ w kó³ko - byæ mo¿e jutro jako¶ uporz±dkujê. Co¶ chyba dostrzeg³em, choæ stanowczo nie jest to ¶wiate³ko w tunelu Rzecz wymaga jednak ode mnie ch³odnego spojrzenia, na które w tej chwili chyba zbyt wcze¶nie (albo te¿ zbyt pó¼no).

I jeszcze s³ówko o bonusie. Znam. Sk±din±d, znam te¿ relacjê, dotycz±c± zastrzelenia v. Fritscha na Zaciszu (http://www.marki.net.pl/kolejka/okupacja.html ). Jak by³o naprawdê? To akurat dla naszej nieszczêsnej Radzymiñskiej raczej znaczenia nie ma. A pomnik, oczywi¶cie, by³ tam, gdzie dzi¶ stacja benzynowa (kiedy¶ Orlen, teraz bodaj¿e Neste) - i na publikowanym planie ³adnie go przy £odygowej widaæ.


Rozczyn dzie³ Marksa wlany w bydl±t czaszki
Wytwarza z mózgiem przedziwn± miksturê

Offline

 

#20 30.08.2010 20:09:49

Mechanik Jarz±bek

Moderator

Zarejestrowany: 9.03.2007
Posty: 1536

Re: Kolej marecka na Warszawikii

Ksenofob napisał:

Równie dobrze mo¿na twierdziæ, ¿e

......¯ytnia, Mazowiecka, Ba³tycka i oczywi¶cie Czysta powinny znale¼æ siê w okolicach Z±bkowskiej 

Offline

 

                                 Czasy takie, ¿e na fb te¿ trzeba trochê istnieæ - zajrzyjcie do nas i tam. A tu jeste¶my ju¿ od dobrych dziesiêciu lat :)                                

adres IP


Stopka forum

RSS
Powered by PunBB 1.2.23
© Copyright 2002–2008 PunBB
Polityka cookies - Wersja Lo-Fi

[ Generated in 0.139 seconds, 9 queries executed ]


Darmowe Forum | Ciekawe Fora | Darmowe Fora
pojemniki na piasek i sól