Kolejka Marecka - zaciekawiamy Warszawą



Forum Stowarzyszenia

Ogłoszenie

Aktualności - www.facebook.com/sopw.kolejka.marecka Aktualności - www.facebook.com/sopw.kolejka.marecka


#1 19.01.2011 23:06:26

chrisfox

administrator

status 1
GG? ni mom i nie bede mioł
Skąd: z getta
Zarejestrowany: 8.03.2007
Posty: 11918
WWW

Przejazd

Poszukuję dokumentacji Przejazdu - strona nieparzysta, od Leszna do numeru 7 włącznie. Wiem, że jest kilka łatwo dostępnych fotek i być może nawet wszystkie je mam. Gdyby jednak ktoś posiadał coś niezbyt opatrzonego, byłbym szczęśliwy, mogąc ten obrazek ujrzeć.

Druga prośba jest jeszcze dziwniejsza Właśnie w tej chwili kolekcjonuję wszelkie (nawet bzdurne) dostępne w literaturze (sieć też przeglądam, ale tam różnorodność jest niewielka, króluje metoda ctrl+c, ctrl+v) opisy okoliczności śmierci Gajcego i Stroińskiego. Oczywiście, najważniejsza jest lokalizacja, ale i inne szczegóły mają znaczenie. Rzecz ciekawa, w wielu (obszernych) książkach o Powstaniu w ogóle o tym epizodzie nie wspomniano, stąd póki co, materiału mam znacznie mniej, niż sądziłem, że się szybko uda znaleźć. Gdyby się komuś udało trafić na coś, do czego nie dotarłem i zechciałby poświęcić chwilkę, żeby mi zacytować treść odnośnego fragmentu (niestety, łącznie z informacją o źródle - autor, tytuł, miejsce i rok wydania, strona), będę naprawdę wdzięczny.

Podaję książki, z którymi już się rozprawiłem (te, w których cokolwiek dało się znaleźć):
- Powstanie Warszawskie 1944. Wybór dokumentów
- Juliusz Kulesza, Starówka. Warszawskie Termopile 1944
- Władysław Bartoszewski, Dni walczącej stolicy
- Tadeusz Sawicki, Rozkaz zdławić powstanie
- Adam Borkiewicz, Powstanie warszawskie
Biorąc pod uwagę, że przekopałem się na razie przez dwadzieścia kilka pozycji, nie jest tego wiele. Inna rzecz, że przy okazji szukam też informacji o kilku niemieckich jednostkach (i tu się też uśmiecham, może ktoś coś...):
- 600 zmotoryzowany batalion saperów
- 500 zmotoryzowany batalion saperów (chyba głównie 2 kompania)
- 46 batalion saperów
- 46 brygada saperów
- pluton miotaczy min powietrznych - dowódca oblt. Schnuka (to ci panowie, których widać przy pracy na sierpniowych zdjęciach z Żelaznej) - niestety, nie wiem z jakiej jednostki


Rozczyn dzieł Marksa wlany w bydląt czaszki
Wytwarza z mózgiem przedziwną miksturę

Offline

#2 20.01.2011 01:08:31

Yorik

Moderator

Skąd: z Nienacka
Zarejestrowany: 11.03.2007
Posty: 2530

Re: Przejazd

A Stachiewicz w "Starówce 1944" nic nie pisze? Nie mam jak sprawdzić, bo gros książek mam w piwnicy. Kiedyś na Forum MPW była o tym mowa (tj. o śmierci Gajcego i Tajfungerat), ale ono jak wiadomo padło bezpowrotnie.


ZDARZA SIĘ

Offline

#3 20.01.2011 08:20:56

chrisfox

administrator

status 1
GG? ni mom i nie bede mioł
Skąd: z getta
Zarejestrowany: 8.03.2007
Posty: 11918
WWW

Re: Przejazd

Pamiętam - i to chyba nawet Ty pisałeś o Stachiewiczu. Mając to na względzie, przewracałem kartki chyba ze trzy razy (ostatnio dziś w nocy) - i nie mogę tam niczego na ten temat znaleźć, muszę chyba mieć w tym miejscu ślepą plamkę

O tajfunie najciekawsze rzeczy (tak na oko, raczej bez sensu) pisze Sawicki, powołując się na Die deutschen Waffen und Geheimwaffen des 2. Weltkrieges und ihre Weiterentwicklung, ale naprawdę wygląda to dziwnie, do tej hipotezy już się raczej nie wraca. Natomiast o samej eksplozji na Przejeździe też u niego niczego nie znalazłem.


Rozczyn dzieł Marksa wlany w bydląt czaszki
Wytwarza z mózgiem przedziwną miksturę

Offline

#4 20.01.2011 15:41:43

chrisfox

administrator

status 1
GG? ni mom i nie bede mioł
Skąd: z getta
Zarejestrowany: 8.03.2007
Posty: 11918
WWW

Re: Przejazd

Jeszcze jedno głupie pytanie. Może ktoś dysponuje cyfrową wersją Wojskowego Przeglądu Historycznego (4/1983)? Jest tam artykuł o nic nikomu nie mówiącym tytule Niemieckie specjalne środki bojowe w Powstaniu Warszawskim. Wiem, gdzie się mieści CBW, ale chwilowo moje ścieżki jakoś omijają Ostrobramską

Aha. Do listy życzeń dorzucę jeszcze materiały z sesji naukowej „Powstanie Warszawskie widziane po latach”, wydane w Warszawie w roku 1990. Jak szaleć, to szaleć


Rozczyn dzieł Marksa wlany w bydląt czaszki
Wytwarza z mózgiem przedziwną miksturę

Offline

#5 20.01.2011 16:21:24

lekr

Użytkownik

Zarejestrowany: 1.10.2008
Posty: 185

Re: Przejazd

chrisfox napisał:

Gdyby jednak ktoś posiadał coś niezbyt opatrzonego, byłbym szczęśliwy, mogąc ten obrazek ujrzeć.

Do uszczęśliwienia mu daleko, ale zobaczyć nie zaszkodzi.

http://fotopolska.eu/52972,foto.html

Offline

#6 20.01.2011 17:52:50

chrisfox

administrator

status 1
GG? ni mom i nie bede mioł
Skąd: z getta
Zarejestrowany: 8.03.2007
Posty: 11918
WWW

Re: Przejazd

Bardzo dziękuję. Może to nie jest dokładnie to, czego teraz szukam, ale obrazek prześliczny, nie podejrzewałem jego istnienia. Tak, czy inaczej, czuję się obdarowany


Rozczyn dzieł Marksa wlany w bydląt czaszki
Wytwarza z mózgiem przedziwną miksturę

Offline

#7 20.01.2011 19:20:20

 Ilianne

Etatowy Sadysta (Moderator tak zwany)

3476628
Call me!
Skąd: Warszawa
Zarejestrowany: 8.03.2007
Posty: 1099
WWW

Re: Przejazd

chrisfox napisał:

Aha. Do listy życzeń dorzucę jeszcze materiały z sesji naukowej „Powstanie Warszawskie widziane po latach”, wydane w Warszawie w roku 1990. Jak szaleć, to szaleć

To chodź do pokoju obok.

Offline

#8 1.02.2011 13:57:15

lekr

Użytkownik

Zarejestrowany: 1.10.2008
Posty: 185

Re: Przejazd

chrisfox napisał:

Gdyby jednak ktoś posiadał coś niezbyt opatrzonego, byłbym szczęśliwy, mogąc ten obrazek ujrzeć.

Ja przynajmniej go wcześniej nie widziałem.

http://collections.yadvashem.org/photos … 88128.html

Offline

#9 1.02.2011 18:48:55

chrisfox

administrator

status 1
GG? ni mom i nie bede mioł
Skąd: z getta
Zarejestrowany: 8.03.2007
Posty: 11918
WWW

Re: Przejazd

Piękne, dziękuję. Ładnie widać fragment budynku nr 3, a to dla mnie istotne.


Rozczyn dzieł Marksa wlany w bydląt czaszki
Wytwarza z mózgiem przedziwną miksturę

Offline


                                 Czasy takie, że na fb też trzeba trochę istnieć - zajrzyjcie do nas i tam. A tu jesteśmy już od dobrych dziesięciu lat :)                                

adres IP


Stopka forum

RSS
Powered by PunBB 1.2.23
© Copyright 2002–2008 PunBB
Polityka cookies - Wersja Lo-Fi


Darmowe Forum | Ciekawe Fora | Darmowe Fora
HĂŠbergement Guyana Hotels Bitonto Overnatning Tyskland Hotels Samoa