Kolejka Marecka - zaciekawiamy Warszawą



Forum Stowarzyszenia

Ogłoszenie

Aktualności - www.facebook.com/sopw.kolejka.marecka Aktualności - www.facebook.com/sopw.kolejka.marecka


#1 25.03.2012 22:26:20

chrisfox

administrator

status 1
GG? ni mom i nie bede mioł
Skąd: z getta
Zarejestrowany: 8.03.2007
Posty: 11929
WWW

26 marca

1905 – Stefan Okrzeja dokonał zamachu na cyrkuł policji przy Wileńskiej.
1942 – „Biuletyn Informacyjny” stwierdza m. in.: „Polską Partię Robotniczą i jej organy prasowe uważamy za obcą agenturę”. Być może tylko przypuszczali, ale całkiem prawidłowo.
1943 – akcja pod Arsenałem - (...) odbicie transportu więźniów, jadącego z Alei Szucha, z gestapo na Pawiak. Akcja przeprowadzona została przez gwardzistów i dołowych członków ZWZ (AK) 26 marca o godzinie 6 pp. (...) Walka ta toczyła się w pobliżu murów getta, obok "Arsenału". Było to szczytowym punktem wystąpień dołów ZWZ (AK) w Warszawie w roku 1943. (B. Mark, Powstanie w getcie..., Warszawa 1954 s. 186 - http://www.kolejkamarecka.pun.pl/viewtopic.php?id=1543 )
1945 – Powołano Korpus Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Dość elitarne to bezpieczeństwo było...


Rozczyn dzieł Marksa wlany w bydląt czaszki
Wytwarza z mózgiem przedziwną miksturę

Offline

 

#2 25.03.2012 22:42:11

 weldon

Użytkownik

19455822
Skąd: Łomianki
Zarejestrowany: 4.03.2011
Posty: 1184
WWW

Re: 26 marca

chrisfox napisał:

1905 – Stefan Okrzeja dokonał zamachu na cyrkuł policji przy Wileńskiej...

A ja dalej nie wiem, którego Stefana ulicę mamy w Warszawie

chrisfox napisał:

1945 – Powołano Korpus Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Dość elitarne to bezpieczeństwo było...

Wiem. Oglądałem sale tradycji

Miałem przyjemność służyć w bukatach. Nawet  reprezentacyjna nie miała wtedy takich mundurów

Offline

 

#3 25.03.2012 23:06:17

lipton

Użytkownik

Zarejestrowany: 20.09.2009
Posty: 854

Re: 26 marca

1908 - ruszył pierwszy liniowy tramwaj elektryczny.

Offline

 

#4 25.03.2012 23:53:01

michel

Moderator

Skąd: Warszawa
Zarejestrowany: 17.03.2007
Posty: 631

Re: 26 marca

weldon napisał:

chrisfox napisał:

1905 – Stefan Okrzeja dokonał zamachu na cyrkuł policji przy Wileńskiej...

A ja dalej nie wiem, którego Stefana ulicę mamy w Warszawie

Biorąc pod uwagę lokalizację to chyba nie ma wątpliwości. Tym bardziej, że przemianowując Brukową skasowano równocześnie przedwojenną Okrzei na Grochowie.

Offline

 

#5 26.03.2012 08:13:45

chrisfox

administrator

status 1
GG? ni mom i nie bede mioł
Skąd: z getta
Zarejestrowany: 8.03.2007
Posty: 11929
WWW

Re: 26 marca

Wyjaśnienie: wspominając o pewnej elitarności bezpieczeństwa, nie miałem na myśli składu jednostek KBW, jedynie to, komu też oni (i jakie) to bezpieczeństwo wewnętrzne mieli oferować. (wężykiem, wężykiem)

Ulica nosi imię Stefana (pilota) Okrzei - bodajże - od wczesnych lat dziewięćdziesiątych, kiedy to zmieniono jej patrona w sposób elegancki, bez zmiany nazwy, wymiany tabliczek, dowodów osobistych i innych głupot


Rozczyn dzieł Marksa wlany w bydląt czaszki
Wytwarza z mózgiem przedziwną miksturę

Offline

 

#6 26.03.2012 08:39:46

 weldon

Użytkownik

19455822
Skąd: Łomianki
Zarejestrowany: 4.03.2011
Posty: 1184
WWW

Re: 26 marca

chrisfox napisał:

Ulica nosi imię Stefana (pilota) ...

No właśnie dlatego wciaż mam wątpliwości, ponieważ wydawało mi się, że PPS zrobił się passe i,
po niepowodzeniu przeprowadzenia zmiany nazwy na kardynała Aleksandra Kakowskiego,
ustalono alegancko, że to jednak będzie Stanisław
Natomiast na Warszawikii i w UTM wciąż figuruje Aleksander.

W Przeprowadzkach jest ładna scena stracenia Stuhra-Okrzei ... przy Bramie Zakroczymskiej w Modlinie

Ta modlińska cytadela to powinna mz dostać jakieś dofinansowanie od polskiej kinematografii,
bo tak bardzo pozwala oszczędzić na budżetach filmów opisujących XIX/poczetek XX wieku.

Offline

 

#7 26.03.2012 10:34:09

chrisfox

administrator

status 1
GG? ni mom i nie bede mioł
Skąd: z getta
Zarejestrowany: 8.03.2007
Posty: 11929
WWW

Re: 26 marca

Łomatko...

(na wielu innych forach taki post by usunięto, gdyż jest niemerytoryczny - a ja bym dostał bana, za nieumiejętność wyrażania myśli i narażanie na szwank dobrego imienia forum)


Rozczyn dzieł Marksa wlany w bydląt czaszki
Wytwarza z mózgiem przedziwną miksturę

Offline

 

#8 26.03.2012 11:06:09

 weldon

Użytkownik

19455822
Skąd: Łomianki
Zarejestrowany: 4.03.2011
Posty: 1184
WWW

Re: 26 marca

chrisfox napisał:

... a ja bym dostał bana

Jakby co, to, obiecuję, wstawię się za tobą

chrisfox napisał:

1943 – akcja pod Arsenałem

W krótkiej co prawda notatce, ale bardzo obrazowo, opisał to wydarzenie Bartoszewski.
Chyba zrobiło wrażenie na obydwu stronach.

1790 – Sejm Czteroletni uchwalił tzw. podatek dochodowy dziesiątego grosza na utrzymanie armii,
płacony z dóbr szlacheckich i w podwójnej wysokości z dóbr kościelnych, zaś w 1908 w Warszawie pojawił się pierwszy tramwaj elektryczny.

Wczoraj, na placu Teatralnym, u zbiegu Senatorskiej z Moliera widziałem na chodniku spory, okrągły właz podobny do tego z placu Politechniki.
Coś mi się kojarzy, że to był transformator, czy jakaś podstacja elektryczna tramwajów?

I mała prywata: w 1906 urodził się Witold Dederko, polski fotografik, współzałożyciel Związku Polskich Artystów Fotografików

Offline

 

#9 26.03.2012 14:20:40

chrisfox

administrator

status 1
GG? ni mom i nie bede mioł
Skąd: z getta
Zarejestrowany: 8.03.2007
Posty: 11929
WWW

Re: 26 marca

Transformator. Niczego sobie nie dam ucinać, ale chyba komory podziemne pojawiły się w latach trzydziestych (nie chce mi się sprawdzać, ktoś na pewno pamięta).

A prywata bardzo fajna, nie zgłaszam zastrzeżeń.


Rozczyn dzieł Marksa wlany w bydląt czaszki
Wytwarza z mózgiem przedziwną miksturę

Offline

 

                                 Czasy takie, że na fb też trzeba trochę istnieć - zajrzyjcie do nas i tam. A tu jesteśmy już od dobrych dziesięciu lat :)                                

adres IP


Stopka forum

RSS
Powered by PunBB 1.2.23
© Copyright 2002–2008 PunBB
Polityka cookies - Wersja Lo-Fi


Darmowe Forum | Ciekawe Fora | Darmowe Fora
https://www.berlin-hotel.pl berlin-hotel