Forum Stowarzyszenia
Użytkownik
22 stycznia, wtorek, 19:00.
Warszawa, Park Traugutta, róg ul. Sanguszki i ul. Zakroczymskiej, vis a vis Państwowej Wytwórni Papierów Wartościowych
W nocy z 22 na 23 stycznia 2013 r. minie dokładnie 150. rocznica wybuchu Powstania Styczniowego. Sejm Republiki Litewskiej ogłosił z tej okazji rok 2013 rokiem Powstania Styczniowego. Sejm Rzeczypospolitej Polskiej takiej uchwały nie podjął, składając w ofierze pamięć historyczną na ołtarzu źle pojętych dobrych stosunków z Rosją. Zasłonił się przy tym Regulaminem Sejmu, którego przecież żaden inny organ mu nie narzuca. Stosowną uchwałę podjął Senat, jednakże z uwagi z uwagi na, de facto podrzędną rolę Senatu trudno uznać, że uchwała ta nadaje rocznicy wolnościowego zrywu Polaków właściwą dla niej rangę.
Wobec takiego stanowiska władz państwowych tym większy obowiązek spoczywa na społeczeństwie, czyli na nas, aby należycie uczcić pamięć tych, którzy za wolność naszej Ojczyzny zapłacili zdrowiem, wolnością oraz życiem. Stąd niniejsza inicjatywa, aby wieczorem 22 stycznia 2013 r. umieścić na miejscu straceń przywódców Powstania światło pamięci w postaci zniczy. Godzina podana została orientacyjnie. Przychodzić można 22 stycznia 2013 r. najlepiej już po zmroku aż do rana 23 stycznia 2013 r.
Wydarzenie to nie jest zgromadzeniem. Po prostu zapalamy znicz i idziemy dalej do swoich zajęć.
BARDZO WAŻNE: Informacje o wydarzeniu proszę przekazujcie dalej. Od tego bowiem zależy skala całego wydarzenia. Wydarzenie jest wydarzeniem publicznym, więc każdy może deklarować swój udział i zapraszać innych do uczestnictwa.
Oprócz tego znicze można też palić w innych miejscach. Rada Pamięci Walk i Męczeństwa przygotowała specjalną mapkę miejsc pamięci w całej Polsce: http://groby.radaopwim.gov.pl/results/?okres=38
Zachęcam do wzięcia udziału w poniższym wydarzeniu. Uzupełnia się ono z naszym, a ułatwia też obchody 150 rocznicy Powstania Styczniowego osobom z innych miast niż Warszawa. Warszawiaków też oczywiście zachęcam do udziału: https://www.facebook.com/events/525715614113075/
Nadzieje Polaków na odzyskanie niepodległości po tzw. „nocy Paskiewiczowskiej” będącej efektem klęski Powstania Listopadowego obudziły się na nowo wraz z przegraną Rosji w wojnie krymskiej w 1856 r. Władze carskie przeprowadziły na terenie całego Imperium Rosyjskiego szereg reform, w tym uwłaszczenie chłopów. Warto zauważyć, że ta ostatnia reforma nie dotyczyła Królestwa Kongresowego. Władze carskie, na których czele w 1855 r. stanął car Aleksander II, jednak na nowo zaczęły respektować autonomię Królestwa Polskiego i nieco poluzowały cugle. Polakom to nie wystarczało. Uznali, że Polska powinna na nowo stać się państwem niepodległym. Sytuacja w kraju stawała się zatem coraz bardziej napięta. Wykształciły się wówczas dwa stronnictwa: „czerwonych” oraz „białych”. Stronnictwo czerwonych dążyło do zbrojnej konfrontacji z zaborcą, podczas gdy „biali” stawiali na stopniowe poszerzanie zakresu niezależności Królestwa Polskiego drogą stricte polityczną. W 1861 r. namiestnik Królestwa generał hrabia Karol Lambert wprowadził stan wojenny na obszarze Królestwa.
Wobec wzmagających się nastrojów antyrosyjskich grożących wybuchem buntu pełniący funkcję naczelnika rządu cywilnego Królestwa Polskiego hrabia Aleksander Wielopolski zarządził pobór do wojska rosyjskiego na terenie Królestwa, tzw. brankę. Decyzja ta stała się bezpośrednią przyczyną wybuchu Powstania. Tysiące młodych mężczyzn opuściło wówczas swoje domy i poszło w las, by stawić opór władzy. 22 stycznia 1863 r. Tymczasowy Rząd Narodowy (działający już od 1862 r. jako Komitet Centralny Narodowy) wydał manifest ogłaszający wybuch Powstania. Do walki wezwani zostali mieszkańcy przedrozbiorowej Rzeczypospolitej. Jednym z postanowień zawartych w manifeście było uwłaszczenie chłopów na terenie Królestwa. 1 lutego 1863 r. Powstanie ogarnęło też Wielkie Księstwo Litewskie.
Działania powstańców polegały przede wszystkim na prowadzeniu wojny partyzanckiej. Przewaga Rosjan przesądziła o klęsce Powstania, które trwało do wiosny 1865 r. Zginęło ok. 30 tysięcy jego uczestników. Powstanie mimo klęski przyczyniło się do uwłaszczenia chłopów. Władze carskie, chcąc zniechęcić ludność chłopską do Powstania, przeprowadziły na terenie Królestwa reformę uwłaszczeniową, którą zapowiadali organizatorzy Powstania. Był to ostateczny cios zadany systemowi feudalnemu i kamień milowy w rozwoju cywilizacyjnym kraju.
Po Powstaniu władze wszczęły represje wobec Polaków. Wielu uczestników Powstania zostało skazanych na śmierć. Dnia 5 sierpnia 1864 r. stracony został m.in. dyktator Powstania Romuald Traugutt. Wielu powstańców zostało zesłanych na Sybir. W szkołach wprowadzono politykę rusyfikacyjną, mającą na celu eliminację języka polskiego z życia publicznego i zastąpienie go językiem rosyjskim. W 1874 r. wbrew ustaleniom poczynionym na kongresie wiedeńskim Rosja zlikwidowała odrębność państwową Królestwa Polskiego i usunęła polskie godło ze wszystkich instytucji publicznych.
W Królestwie Polskim aż do wybuchu pierwszej wojny światowej utrzymano stan wojenny.
Ostatnio edytowany przez afmks (21.01.2013 09:34:57)
Offline
Użytkownik
Kropkę poprawiłem.
Dodam, bo zapomniałem w pierwszym poście, że całość wpisu jest skopiowana ze strony fb o podanym adresie. Wydaje mi się na tyle ciekawe, że warto, żeby inni o tym wiedzieli.
Mapka bardzo uboga bo taka jest wiedza o powstaniu.
(po chwili)
Przyzwoita baza danych o powstaniu jest tutaj: http://www.genealogia.okiem.pl/powstanies/index.php
Ostatnio edytowany przez afmks (21.01.2013 10:09:23)
Offline
Powieliłem ... No, ze zmianami
Nie zauważyłem, że pod spodem jest wyszczególnionych 220 miejsc, "z imienia".
A wiedza? Jak zawsze: przegrane, po co to komu, dostaliśmy w ..., było siedzieć cicho ...
Takie będą Rzeczypospolite, jakie ich młodzieży chowanie
Offline
administrator
Ładna akcja.
A wiedza o tym powstaniu... Nie ukrywam, moja też marna. Nie miało szczęścia znaleźć się w edukacyjnych priorytetach.
Offline