Forum Stowarzyszenia
Użytkownik
Blog Warszawska Identyfikacja umieścił zdjęcia Górczewskiej z 1939.
Zabudowania zostały rozpoznane jako Górczewska 99, w którym mieścił się Skład Wędlin Władysława Trenknera (biały budynek w prawym rogu zdjęcia)
Kim był Władysław Trenkner? Urodził się w 1878. Własny Zakład Wędliniarski prowadził od 1900 na Górczewskiej. Jego życie zawodowe opisało w 1930 "Państwo Polskie"
Oprócz wspomnianego sklepu na Mazowieckiej firma posiadała również sklep na Marszałkowskiej.
Po 1930, Władysław Trenkner przekazał prowadzenie firmy synowi Czesławowi (ur. 1907 zm. 1982). Czesław Trenkner był absolwentem Wyższej Szkoły Handlowej. "Państwo Polskie" opisuje go jako pierwszego w branży "fachowca z akademickim wykształceniem".
Trenknerowie byli Ewangelikami, prawdopodobnie pochodzenia niemieckiego. W 1915 spotkały ich w związku z tym, represje carskie. W maju 1915 zostali podani na listach "osób, których majątki nieruchome ulegają wywłaszczeniu" jako "poddanych rosyjskich, pochodzących od wychodźców niemieckich, austriackich i węgierskich" (Kurjer Warszawski. R. 95, 1915, nr 148 ). Nie wydaje się jednak żeby represje doszły do skutku, ponieważ w sierpniu 1915 Warszawę zajęli Niemcy.
Dzisiejsi potomkowie Trenknerów, nie wiedzą jednak kiedy (i skąd) sprowadzili się do Polski. Oto co mówi prawnuczek Władysława Trenknera o korzeniach rodzinnych:
"Na Wszystkich Świętych stawiamy znicze na starych grobach z początków istnienia cmentarza (Ewangelicko-Augsburskiego na Młynarskiej) tj. z przełomu XVIII-XIX wieku, więc już wtedy rodzina musiała być w Warszawie."
Jeżeli jesteśmy przy temacie Cmentarza Ewangelicko-Augsburskiego na Młynarskiej: Władysław i Czesław zostali tam pochowani w grobie rodzinnym Trenknerów.
Po wojnie Zakłady Mięsne Trenknerów przejęło Państwo. W 1950 funkcjonują jako "Spółdzielnia Pracy Wędliniarzy i Rzeźników "Żubr"
Działały na pewno pod koniec lat 50tych (Ogłoszenie z Życia Warszawy 1957)
Oto jak wspomina te zakłady jeden z mieszkańców Koła: "Pamiętam dobrze Żubra a zapach wędlin jak się przechodziło przyprawiał o zawrót głowy. Zakład był usytuowany Górczewska Elekcyjna"
Słabo widoczny, na drugim planie, budynek po lewej stronie zdjęcia to może być Żubr w 1958 właśnie (z naciskiem na "może", bo jest prawdopodobieństwo, że to przedwojenna Górczewska 105)
Zdjęcie wykonane z posesji Górczewska 90. Zachowany do dziś budynek z tej posesji widać wyraźnie na środku zdjęcia. Po lewej widać rusztowania dopiero co rozpoczętej budowy Osiedla Koło - Sowińskiego, prawdopodobnie Batalionu AK "Parasol" 14.
No właśnie, wróćmy do identyfikacji lokalizacji na Górczewskiej.
Blog Warszawska Identyfikacja pokazał zdjęcie z ortofotoplanu 1945, pomagające określić z którego miejsca zostało wykonane zdjęcie budynków Trenknera w 1939 (prawdopodobnie sklep, zakłady mięsne mieściły się w oficynie)
a tak to miejsce wygląda dziś:
czerwony punkt to KFC Górczewska 93 (po wojnie nastąpiła zmiana nr ulicy Górczewskiej na tym odcinku), dla ułatwienia orientacji na niebiesko istniejący, przedwojenny, budynek Górczewska 90.
i jeszcze raz zdjęcie lotnicze z 1945, tym razem z dzisiejszym przebiegiem ulic (na żółto dzisiejsza Elekcyjna/Deotymy), czerwona kropka jak poprzedni pokazuje dzisiejsze usytuowanie pawilonu Górczewska 93 z KFC, czerwona strzałka wskazuje Zakłady Górczewska 99, na niebiesko Górczewska 90
Obecnie to adres Górczewska 91 a zakłady znajdowały się tam gdzie budynek dawnej centrali telefonicznej (dziś "Orange")
Na koniec zdjęcie budynków Zakładów Trenknera, prawdopodobnie z 1962, nie wiadomo jednak, kiedy zakłady zostały zamknięte.
Oto wspomnienia jednej z mieszkanek okolicznych bloków: "Mieszkałam na Bat. Parasol od 1963 (wysoko -był dobry widok) resztki zakładu jeszcze istniały, chyba zakład jeszcze pracował - no coś tam produkowano. Pamiętam, że do przystanku autobusowego na Górczewskiej szło się dawnym chodnikiem ul. Elekcyjnej - po prawej był mur otaczający zakład, po lewej rynsztok! i jezdnia wyłożona kocimi łbami."
Na poniższym zdjęciu fragment dawnej Elekcyjnej, o który wspomina mieszkanka Koła, to miejsce gdzie są zaparkowane samochody (chyba dwie garbate warszawy?)
W 1970 w tym miejscu powstał istniejący do dziś pawilon handlowy (kiedyś słynna "Maryna") oraz centrala telefoniczna. Ulica Elekcyjna zmieniła swój bieg w 1961 w związku z budową nowych osiedli.
Ostatnio edytowany przez marcinguzek (18.02.2018 15:09:05)
Offline