Forum Stowarzyszenia
Moderator
http://www.werttrew.fora.pl/warszawa-na … 51-75.html (dostępne po zalogowaniu)
Powyższe zdjęcie zostało zamieszczone w 2014r. na forum WERTTREW'a w dziale "Warszawa na szynach" w serii zdjęć podpisanej: "Fotki z ebay'a - Warszawa". Jest na nim kilka charakterystycznych szczegółów. Parowóz i wagony pasują do kolejki grójeckiej. Z prawej strony widać słup trakcji tramwajowej o kształcie, który występował na ul.Puławskiej między stacją Szopy (Dworzec Południowy) a Wyścigami. Na pierwszym planie widać drugi tor kolejki i rozjazd.
Połączenie ze sobą tych szczegółów wskazuje na miejsce w pobliżu Dworca Południowego (tuż za nami byłaby Al.Wilanowska) - na dalszym odcinku Puławskiej w stronę Wyścigów był tylko jeden tor.
Zdjęcie charakteryzuje się dużym skrótem perspektywicznym (słup tramwajowy zdaje się stać blisko torów kolejki). Trochę zagadkowo wyglądają budynki na drugim planie. Spróbujemy je zidentyfikować, posługując się zdjęciami lotniczymi.
Poniżej oznaczono cyframi charakterystyczne elementy:
1. Słup trakcji tramwajowej.
2. Podłużny ciemny budynek.
3. Nieco wyższy budynek w kształcie prostopadłościanu.
4. Budynek z dachem czterospadowym. Jest jaśniejszy od wymienionych zabudowań - być może znajduje się nieco dalej.
5. Wierzchołek drzewa wystający zza parowozu.
Zdjęcie lotnicze z 1945r. publikowane na stronie https://mapa.um.warszawa.pl/mapaApp1/ma … istoryczna jest na tyle wyraźne, że widać na nim tory kolejki i rozjazd na południe od Dworca Południowego:
https://mapa.um.warszawa.pl/mapaApp1/ma … istoryczna
Na analizowanym zdjęciu z kolejką drugi tor biegnie dalej, czego nie widać na zdjęciu lotniczym. Być może jest zarośnięty, a może w 1945r. nie istniał, choć widać wyraźnie szerszy pas - miejsce na drugi tor. W książce B.Pokropińskiego "Kolej grójecka" zamieszczony jest schematyczny plan stacji z 1963r., na którym drugi tor biegnie za rozjazdem jeszcze kawałek dalej w stronę Piaseczna.
Na poniższym fragmencie zdjęcia lotniczego z 1945r. przedstawiono próbę zlokalizowania elementów oznaczonych cyframi na analizowanym zdjęciu. Symbolem # zaznaczono rozjazd:
No i w końcu możliwy zasięg zdjęcia z zaznaczonymi kierunkami poszczególnych elementów. Zwraca uwagę duża odległość między budynkami 3 i 4, trudna do oceny na zdjęciu z kolejką - być może za sprawą skrótu perspektywicznego:
Jest jeszcze jeden charakterystyczny element - słup telegraficzny z lewej strony, którego nie widać na zdjęciu lotniczym. Być może jest to związane z ograniczoną rozdzielczością tego zdjęcia (choć słupy trakcji tramwajowej są dobrze widoczne). A może w 1945r. nie było go w tym miejscu. Zdjęcie z kolejką nie jest datowane, trudno więc stwierdzić, czy powstało przed 1945r. czy później.
Offline