Kolejka Marecka - zaciekawiamy Warszawą



Forum Stowarzyszenia

Ogłoszenie

Aktualności - www.facebook.com/sopw.kolejka.marecka Aktualności - www.facebook.com/sopw.kolejka.marecka


#161 18.03.2009 12:31:43

Wierzbowa

Moderator

Zarejestrowany: 24.01.2009
Posty: 904

Re: trochę getta vol.3

Z planem Getta w ręku analizowałem w jakich to miejscach mur szedł w poprzek
ulicy i przy skrzyżowaniu, ale nic wykombinowałem. Próbowałem odwrócić sytuację - może
to zdjęcie z wnętrza obszaru Getta na ulicę po stronie "aryjskiej". ale to mi też nie pomogło.
To zdjęcie to wyjątkowo "twarda sztuka", albo mam pypcia na oczach.
Może cała nadzieja w tym wypatrzonym przez ciebie na zdjęciu kominie.

Offline

 

#162 18.03.2009 13:11:50

wonsbelfer

Użytkownik

Zarejestrowany: 13.03.2009
Posty: 44

Re: trochę getta vol.3

Wierzbowa napisał:

Może cała nadzieja w tym wypatrzonym przez ciebie na zdjęciu kominie.

Może jeszcze w tym, że w tle, pomiędzy chabetą a transformatorem widać latarnię. Jej ustawienie względem widocznego fragmentu lewego (północnego, sądząc po cieniach)  krawężnika sugeruje, że stoi ona na środku jezdni, chyba że jezdnia się zwęża....?????
Po namyśle:
Ale dlaczego lewa strona miałaby być północną, a przebieg ulicy równoleżnikowy???? Wszak późnopopołudniowe słońce w podobny jak na zdjęciu sposób oświetla wschodnie pierzeje ulic biegnących południkowo - zatem może to strona nie "północna" a "wschodnia"...

No to znowu pomyślałem  i może mogłaby to być Niska od Okopowej na wschód, a to wolne miejsce po prawej (czwarta "posesja") to byłby wylot Kampinoskiej????
Na fotoplanie (1935) widać cień komina we w miarę odpowiednim miejscu, północna (jednak północna) pierzeja Niskiej z charakterystycznym uskokiem. Ale ....?

Ostatnio edytowany przez wonsbelfer (18.03.2009 13:30:17)

Offline

 

#163 18.03.2009 13:28:52

zaruk

Moderator Kombinator

Zarejestrowany: 24.01.2008
Posty: 1293

Re: trochę getta vol.3

Z tą latarnią to rzeczywiście ciekawa sprawa, osobiscie wybrałbym opcję zwężającej się ulicy.
Moim zdaniem możliwe kierunki fotografowania to: z zachodu na wschód i z północy na południe.
Jeśli zdjęcie jest obrócone horyzontalnie (prawa to lewa) to kierunek z północy na południe pozostaje aktualny a druga możliwść to ze wschodu na zachód.


Powoli, drążąc tunel, posuwa się strażnik-kret
Z małą czerwoną latarką przypiętą na czole.

Offline

 

#164 18.03.2009 13:36:55

roox

miglanc

Skąd: ורשה
Zarejestrowany: 11.04.2007
Posty: 1529

Re: trochę getta vol.3

zaruk napisał:

Jeśli zdjęcie jest obrócone horyzontalnie (prawa to lewa) to kierunek z północy na południe pozostaje aktualny a druga możliwść to ze wschodu na zachód.

Raczej nie, faceci mają płaszcze i marynarki zapinane na prawą stronę czyli prawidłowo. Kiedyś każdy krawiec przestrzegał tej zasady bezwzglednie

Offline

 

#165 18.03.2009 13:41:48

zaruk

Moderator Kombinator

Zarejestrowany: 24.01.2008
Posty: 1293

Re: trochę getta vol.3



Nie oznacza to "please" tylko czołobitność.


Powoli, drążąc tunel, posuwa się strażnik-kret
Z małą czerwoną latarką przypiętą na czole.

Offline

 

#166 18.03.2009 15:09:51

Daros

Moderator

Zarejestrowany: 13.05.2008
Posty: 1854

Re: trochę getta vol.3

szacuneczek

Ostrowska tez mogłaby być.
Tylko mam 1 wątpliwość, czy na Smoczej mur Getta szczątkowego nie biegł środkiem ulicy?
W ogóle czy w tym okresie budowano mur przedzielający wylot ulicy?

Ostatnio edytowany przez Daros (18.03.2009 15:11:00)

Offline

 

#167 18.03.2009 15:39:02

Wierzbowa

Moderator

Zarejestrowany: 24.01.2009
Posty: 904

Re: trochę getta vol.3

Mam propozycję.
Wyszukajmy wszystkie wysokie kominy na terenie Getta,  a później zastanówmy
skąd mogły być widoczne w taki sposób jak na zdjęciu "rooxa".
Na początek zdjęcie z Okopowej z kominami:
http://kolejkamarecka.pun.pl/_fora/kolejkamarecka/gallery/81_1213624268.jpg.
Ps.Ten z prawej strony nawet trochę podobny
PsII. W uzupełnieniu kominy na tle budynku (Okopowa  46) pomiędzy Gęsią i Pawią

Ostatnio edytowany przez Wierzbowa (18.03.2009 15:47:39)

Offline

 

#168 18.03.2009 16:37:41

chrisfox

administrator

status 1
GG? ni mom i nie bede mioł
Skąd: z getta
Zarejestrowany: 8.03.2007
Posty: 11926
WWW

Re: trochę getta vol.3

Niska przy Okopowej (niestety, bo bym zgadł, już wczoraj ) odpada. Budynek przed Kampinoską, miał już w roku 1935 charakterystyczny falisty dach, który przetrwał okupację. Drobna uwaga, co do przebiegu ulicy. Może być taki i taki - ani ulice równoległe do Gęsiej nie biegną równoleżnikowo, ani Smocza z północy na południe, wszystko jest zdrowo skrzywione. Spójrzcie choćby na cienie ze zdjęć lotniczych...


Rozczyn dzieł Marksa wlany w bydląt czaszki
Wytwarza z mózgiem przedziwną miksturę

Offline

 

#169 18.03.2009 22:33:03

zaruk

Moderator Kombinator

Zarejestrowany: 24.01.2008
Posty: 1293

Re: trochę getta vol.3

Komin garbarni Imrotha, hehe...


Powoli, drążąc tunel, posuwa się strażnik-kret
Z małą czerwoną latarką przypiętą na czole.

Offline

 

#170 19.03.2009 08:46:28

Wierzbowa

Moderator

Zarejestrowany: 24.01.2009
Posty: 904

Re: trochę getta vol.3

Przemyślałem sobie jeszcze raz całą sprawę i doszedłem do wniosku, że popełniamy
jakiś błąd przy identyfikacji tego zdjęcia. Mamy plany jak przebiegał mur Getta i teoretycznie
identyfikacja nie powinna sprawić trudności. A tak nie jest. Myślę, patrząc na zdjęcie "rooxa",
że przyjęliśmy możliwie błędne założenie co do ilości budynków znajdujących się po prawej
stronie zdjęcia.Widać trzy i dalej pusta działka.Szukałem takiego układu na ortofoto i nie znalazłem.
A może działka nie była wcześniej pusta?  Widać że okolica była bombardowana, więc może
był tam wcześniej budynek i został zniszczony?W takim wypadku ilość możliwych miejsc
gdzie wykonano to zdjęcie bardzo się rozszerza.

Ps.Mając na uwadze ten komin, mam swój typ: Smocza na południe od skrzyżowania  ze
Stawkami(komin stał, jak mniemam, w kwadracie: Gęsia, Pawia,Okopowa, Smocza),więc
był by widoczny właśnie po prawej stronie, tak jak na tym zdjęciu. Ale jest pewien problem,
czy w 1940 istniał mur przy skrzyżowaniu Smocza/Stawki?Mam plan przebiegu muru
w 1943 i w tym miejscu go nie ma, ale może wcześniej bylo inaczej?
 

stawkami

Offline

 

#171 19.03.2009 09:06:05

chrisfox

administrator

status 1
GG? ni mom i nie bede mioł
Skąd: z getta
Zarejestrowany: 8.03.2007
Posty: 11926
WWW

Re: trochę getta vol.3

Ten akurat komin (Imrotha), to Miła/Lubeckiego. Na Smoczej muru w roku 1940 nie było (przynajmniej stanowczo być nie powinno)


Rozczyn dzieł Marksa wlany w bydląt czaszki
Wytwarza z mózgiem przedziwną miksturę

Offline

 

#172 19.03.2009 09:12:49

Wierzbowa

Moderator

Zarejestrowany: 24.01.2009
Posty: 904

Re: trochę getta vol.3

Jednym słowem bardzo piękna teoria.....ale nie prawdziwa.

Offline

 

#173 19.03.2009 09:31:30

Daros

Moderator

Zarejestrowany: 13.05.2008
Posty: 1854

Re: trochę getta vol.3

Niestety zarówno zabudowa jak i mury powstawały i znikały bardzo szybko co , niestety, nie ułatwia nam pracy.
Orto jest z 35r, a to odległy czas w stosunku do zdjeć które analizujemy...

Offline

 

#174 19.03.2009 13:12:15

roox

miglanc

Skąd: ורשה
Zarejestrowany: 11.04.2007
Posty: 1529

Re: trochę getta vol.3

A mnie zastanawia ten dynks na budynku albo za nim.
http://i43.tinypic.com/2092a2o.jpg
Antena radiowa to to raczej nie jest, przyłącze elektryczne też raczej nie, bo budynek sporo za wysoki. Jedyne co mogłoby  się kojarzyć to krzyż na św. Augustynie, ale perspektywa chyba aż tak nie jest skrócona, więc teza raczej słabiutka...
Poza tym styk dwóch rodzajów nawierzchni ulicy: na pierwszym planie mamy kocie łby, typowe dla wielu gorszych ulic Dzielnicy Północnej, na ulicy na wprost mamy znacznie lepszą skanadynawkę. Chyba trzeba będzie jeszcze przeszukać ulice pod kątem nawierzchni.

Offline

 

#175 19.03.2009 13:26:25

Yorik

Moderator

Skąd: z Nienacka
Zarejestrowany: 11.03.2007
Posty: 2530

Re: trochę getta vol.3

A może to po prostu blaszany komin (bywały zakończone tzw. "michałem" kierującym dym zgodnie z kierunkiem wiatru).


ZDARZA SIĘ

Offline

 

#176 19.03.2009 13:32:51

zaruk

Moderator Kombinator

Zarejestrowany: 24.01.2008
Posty: 1293

Re: trochę getta vol.3

Roox, kwestię skandynawki juz przerobiłem: nawet ulice o podłej nawierzchni, w miejscu swojego połączenia miewały taki "pasek" z kostki, nie wiem w jakim celu - ułatwienia przejścia przez jezdnię czy innym. Najlepiej to widać na zdjęciach wykonanych w okolicy skrzyżowania Miłej z Lubeckiego.


Powoli, drążąc tunel, posuwa się strażnik-kret
Z małą czerwoną latarką przypiętą na czole.

Offline

 

#177 19.03.2009 16:47:43

polex

Użytkownik

Zarejestrowany: 2.02.2009
Posty: 302

Re: trochę getta vol.3

Jak tak czytam te Wasze dociekania to przyznaję, że powinienem siedzieć cicho jak mysz pod miotłą - Wasza wiedza po prostu mnie onieśmiela. A w przypadku getta, po którym... "kamień na kamieniu..." - słó brak! Ech! - trzymam kciuki, aby Wam się udało i to nie tylko z tą fotografią.
I dlatego z pewną dozą nieśmiałości wtrącam swoje trzy grosze, które, jestem o tym przekonany, niewiele wniosą, a może wydadzą się Wam śmieszne.
Na fotce zaznaczyłem czerwoną linią krawędzie jezdni tej ulicy (linia niebieska to tylko pomoc w nakreśleniu perspektywy na ścianach budunków). Wprawdzie furmanka po prawej stronie wypada poza jezdnią, ale w moment stawiania muru może to jakoś tłumaczyć. Jeśliby zaakceptować przebieg tych krawędzi to jak wytłumaczyć usytuowanie latarni oznaczonej "1"?  Bo, wg mnie, nie bardzo pasuje do usytuowania i wielkości latarni "2" i "3", gdyż mam wrażenie, że stoi...na jezdni.

Zastanawiam się również czy słup ogłoszeniowy - "4" - nie mógłby być pomocny w dociekaniu. Chyba takie słupy nie po to stawiano, żeby je przenosić. Oczywiście nie jest znany rok jego postawienia, ale gdyby to było przed 1935 r to powinien być widoczny na fotoplanie. Skoro widać otwory kominów to z pewnością byłoby widać taki słup.

I rzecz ostatnia - chyba najmniej istotna. Ściana budynku "5" jest chyba tylko zachowanym frontem tej kamienicy. Zapewne reszta uległa zawaleniu podczas bombardowania.

PS
A wózek (na pierwszym planie), na którym rozpoznaję wagę i odważniki to już z całą pewnością nie przyczyni się do rozwiązania zagadki.

http://iv.pl/images/vcvb1o01akbufo08gqn0.jpg


Gdy patrzę w twe oczy zmęczone jak moje
To kocham to miasto zmęczone jak ja
Gdzie Hitler i Stalin zrobili co swoje
Gdzie wiosna spaliną oddycha

Offline

 

#178 19.03.2009 18:21:26

chrisfox

administrator

status 1
GG? ni mom i nie bede mioł
Skąd: z getta
Zarejestrowany: 8.03.2007
Posty: 11926
WWW

Re: trochę getta vol.3

Z latarnią rzeczywiście, sprawa jest ciekawa. Wyższa, bo wygląda mi z daleka na inny typ (dziewięciopalnikowa?). A, że stoi w takim miejscu (zresztą pieszych też widać obok niej) chyba rzeczywiście chodnik jest tam szerszy. Nie mam teraz czasu szukać - było gdzieś aż takie zwężenie jezdni?

Aha, transformator (słup) raczej nie pomoże. Na fotoplanie w ogóle prawie niczego nie widać, to prawie zjawisko paranormalne, że czasem rozpoznajemy tam jakieś budynki


Rozczyn dzieł Marksa wlany w bydląt czaszki
Wytwarza z mózgiem przedziwną miksturę

Offline

 

#179 19.03.2009 20:34:58

zaruk

Moderator Kombinator

Zarejestrowany: 24.01.2008
Posty: 1293

Re: trochę getta vol.3

Z różną szerokością chodnika (i jezdni) to nie taka rzadka sprawa na peryferiach, gdzie tendencja do regulacji i porządkowania nie była jeszcze tak wyraźna. Oto przykład:

http://kolejkamarecka.pun.pl/_fora/kolejkamarecka/gallery/76_1237491112.jpg

Pawia widziana od Okopowej. Podobna sytuacja miała miejsce na Dzielnej niedaleko Okopowej (obrazek jest w Galerii, można sobie obejrzeć).


Powoli, drążąc tunel, posuwa się strażnik-kret
Z małą czerwoną latarką przypiętą na czole.

Offline

 

#180 19.03.2009 21:53:15

chrisfox

administrator

status 1
GG? ni mom i nie bede mioł
Skąd: z getta
Zarejestrowany: 8.03.2007
Posty: 11926
WWW

Re: trochę getta vol.3

Nie szukając zbyt daleko, północna strona Niskiej zbliża się (ukosem) do południowej, na odcinku od Okopowej do okolic wylotu Kampinoskiej... Już nabrałem nadziei, ale ten nieszczęsny dach jakoś nie pozwala się przeskoczyć


Rozczyn dzieł Marksa wlany w bydląt czaszki
Wytwarza z mózgiem przedziwną miksturę

Offline

 

                                 Czasy takie, że na fb też trzeba trochę istnieć - zajrzyjcie do nas i tam. A tu jesteśmy już od dobrych dziesięciu lat :)                                

adres IP


Stopka forum

RSS
Powered by PunBB 1.2.23
© Copyright 2002–2008 PunBB
Polityka cookies - Wersja Lo-Fi


Darmowe Forum | Ciekawe Fora | Darmowe Fora
http://salesfinanse.pl