Forum Stowarzyszenia
administrator
Jak dla mnie, to Włochy. Takie cegły można obejrzeć choćby w okolicy zachodniego krańca Spokojnej. Gdzieś mam zdjęcia - a może są w galerii? Się zobaczy, w wolnej chwili.
Offline
Zbanowany
W galerii świeże okazy z wczorajszego cegłobrania.
Górczewska już nieaktualna - wczoraj zasypali tiul i koronki.
Offline
Zbanowany
Swieże cegły w galerii, plus tutaj: > Cegły 4 > Cegły 3. Jeśli cegłom poświęci się odrobinę uwagi to potrafią się strasznie rozgadać. Właściwie gdziekolwiek się teraz nie ruszę to je słyszę.
I jeszcze kilka cegielni:
Dodałem coś przyjemnego do napisów w galerii a później wrzucę parę kafli.
Ostatnio edytowany przez astrowiktor (19.06.2010 15:42:54)
Offline
administrator
astrowiktor napisał:
Słupna/Słupno k. Radzymina - Zakłady Ceramiczne Laskowski i Rau
Słupno, oczywiście.
astrowiktor napisał:
"Henryków" - Doktorowicz (Kobyłka?)
Henryków - Marki.
astrowiktor napisał:
"Marjanów"
Cegielnia w Radzyminie, biuro handlowe Stalowa 60. Sporo tego na Pradze: Monopol, Młyn Frydrychewicza, Piekarnia Reicherta, tuż przy Brzeskiej jest cała ściana...
Offline
Moderator
chrisfox napisał:
biuro handlowe Stalowa 60.
Na stacji?
Offline
administrator
Tak by z tego wynikało
Nie jest to pomyłka, zresztą mieściły się tam biura przynajmniej jeszcze jednej pozawarszawskiej cegielni. Muszę poszukać, mam to prawie pod ręką. W którymś przypadku, przy adresie napisano nawet wyraźnie "stacja Kolei Mareckiej". Było to bodajże w roku 1930. Spróbuję nie zapomnieć i znaleźć te informacje.
Offline
administrator
Szybciutko. Nie trafiłem jeszcze na tamto, ale w roku 1930 cegielnia Górki miała biuro na stacji kolejki grójeckiej. Na Czackiego 14 zresztą też - gdzie pewnie było porządne biuro a na stacji jakiś niewielki kantor. Na tej samej stacji istniał też punkt handlujący wyrobami zakładów ceramicznych (chyba też cegielnia) Łubna. Taka stacja wąskotorówki to było dobre miejsce, żeby handlować cegłą.
Offline
Zbanowany
Ta lista jest z "Warszawa nieznana" Kasprzyckiego, skromnej książeczki, broszurki niemalże.
Oczywiście widziałem fotki w galerii, które zacytowałeś, ale nie chciałem poprawiać mistrza ;)
Dzisiaj the Big Day - znalazłem cegłę z Pustelnika, mój ideał od kiedy pokazał ten znak Mechanik.
Właściwie to było ich całe stado - jakby ktoś chciał pamiątkę to leżą na Kolejowej. Chyba warto.
Offline
administrator
Cofając się na chwilkę nieco wyżej. Cegielnia Henryków, owszem, bez wątpienia znajdowała się w Markach. Niestety, dla zaciemnienia obrazu, znalazłem kolejny (ten sam? - chyba nie, chociaż... ) zakład w nieco innej lokalizacji. W roku 1904 cegielnia o tej nazwie istniała we wsi Henryków powiat Grodzisk. Właścicielami byli Józef Ciszewski i wspólnicy, zakład zatrudniał 120 robotników.
Offline
Zbanowany
Podejrzewam, że info jest z księgi adresowej 1904. W galerii mamy dwa różne stemple Henrykowa. To naturalnie jeszcze nie świadczy o 2ch różnych cegielniach, ale ten Henryków z Okopowej, który wrzuciłem, ma tak odmienny od mareckiego stempel (w swojej bylejakości), że coś może być na rzeczy. (A w ogóle to sądzę, że ta bylejakość jest powojennego pochodzenia).
Bardzo dużo cegielni jest na trasie tytułowoforumowej kolejki. Co bocznica to cegielnia. Odkryłem Amerykę na forum, jednym słowem ;)
Kilka b. fajnych cegieł z Legionowa: http://www.podkowa98.pl/cegly/ (np. egzotyczny "Ramsay" się wyjaśnił). Nie jesteśmy sami w tym szalenstwie!
Offline
Zbanowany
Jeszcze był jeden "Henryków": w Jabłonnie... :)
Trafiłem jakimś super pokrętnym rykoszetem listę cegielni Wwa - Łódź - P-ń, znacjonalizowanych w '49 roku. Część nazw się powtarza. Taka lista zawsze wprowadza jakąś cezurę w czasie. Poza tym widać, jak ceglana brać została przetrzebiona po wojnie.
Zakłady Ceramiczne Radziejowice Sp. z o. b. — Radziejowice, p-ta Mszczonów
Zakłady Ceramiczne „Boryszew" — Boryszew, gm. Kozłów Biskupi k/Sochaczewa
Cegielnia „Halberówka" — Marki p/Warszawą
Cegielnia „Okuniew" — Miłosna p/Warszawą
Cegielnia „Osinki" — Marki pod Warszawą
Cegielnia „Łubna" — Baniocha, gm. Kąty, pow. Grójecki
Cegielnia „Chlewnia" — Grodzisk Maz., pow. Błoński
Cegielnia „Paulina" — Brwinów, pow. Błoński
Cegielnia „Gostków" — Ciechanów
Cegielnia „Rozalin" — Baniocha, gm. Kąty, pow. Grójecki
Cegielnia „Dionizy" — Kobyłka, pow. Radzymin
Cegielnia „Mochty" — gm. Załuski k/ Zakroczymia, pow. Płoński
Cegielnia „Rościszewo" — Pustelnik
Cegielnia „Henryków" — Jabłonna
Cegielnia „Silbert" — Konstantynów
Zakłady Ceramiczne „Środkowa" — Brwinów
Zakład Ceramiczny „Krubin" Krasiński — Ciechanów
Zakład Ceramiczny „Węgrzynowiak" — Krasiniec, pow. Ciechanów
Zakłady Ceramiczne ,,Mława" — Mława
Zakłady Ceramiczne „Radzanów" — Radzanów, pow. Mławski
Zakłady Ceramiczne „Dyszobaba" — Różany, pow. Makowski
Zakłady Ceramiczne „Krasne" — L. Czartoryska — Przasnysz
Zakłady Ceramiczne „Niskie Wielkie" — Gorzele, pow. Przasnysz
Zakłady Ceramiczne „Ostrzeszów" — Sochaczew
Cegielnia „Głosków" — Głosków, pow. garwoliński
Cegielnia — Koszajec, pow. Błoński
Cegielnia „Helenów" — Kobyłka, pow. Radzymiński
Cegielnia — Sukc. Gutowskich — Sierpc, ul. Mickiewicza 4
Cegielnia Słupno-Radzymin — Radzymin
W galerach kolejny efekt badań plenerowych.
Offline
administrator
Chwilowo nie mam czasu, więc się tylko nisko pokłonię i podziękuję
Offline
Moderator
A ja chwilowo mam chwilkę czasu aby napisać, że Cegielnia Henryków /ta koło Grodziska/ działała z całą pewnością w latach dziewięćdziesiątych ubiegłego wieku i być może działa nadal.
Offline
miglanc
Nie wiem czy było i nie wiem czy ważne, ale taka cytata o budowie Twierdzy Warszawa znaleziona w Magazynie Geotechnicznym:
Podstawowym materiałem budowlanym używanym przy wznoszeniu fortyfikacji była cegła ceramiczna. W Warszawie i okolicy istniało wiele różnej wielkości cegielni i ich jakość była bardzo zróżnicowana. W 1883 miało miejsce kilka katastrof budowlanych. Zawaliły się wznoszone budynki przy ulicy Wspólnej i Niecałej. Badania przeprowadzone pod patronatem "Przeglądu Technicznego" wykazały, że cegły z budowy przy ulicy Wspólnej kruszyły się pod naciskiem 15 kG/cm2 . Postanowiono powołać komisję rzeczoznawców, która oceniłaby jakość produkowanych cegieł.
Ponieważ producenci materiałów budowlanych w świetle ówczesnych przepisów nie byli zobowiązani do przeprowadzania badań jakościowych, postanowiono zorganizować dobrowolny test. Zaproszono producentów z czterdziestu cegielni okręgu warszawskiego. Do konkursu zgłosiły się 22 firmy. Badaniom poddano cegły pełne, wyrabiane ręcznie i maszynowo.
W obu kategoriach zwyciężyła Cegielnia "Kawęczyn" należąca do Kazimierza Granzowa (wytrzymałość cegieł 194,3 i 267,4 kG/cm2). W kategorii cegieł produkowanych ręcznie kolejne miejsca zajęły cegielnie "Ząbki" Platera (160,7 kG/cm2) i "Szczęśliwice" Oppenheima (147,8 kG/cm2), zaś w konkursie cegieł produkowanych mechanicznie na drugim miejscu uplasowała się cegielnia "Rogatki Belwederskie" Witkowskiego (206,6 kG/cm2) i "Szczęsliwice" (141,9 kG/cm2).
Zwycięska cegła z Kawęczyna, oznaczona inicjałami "K.G" i potocznie zwana "grancówką", była chętnie używana do budowy fortów. Warto wspomnieć, że cegła ta, stosowana również przy budowie lindleyowskich kanałów, zdobyła 12 złotych medali na międzynarodowych wystawach.
Offline
administrator
Została też - o czym na pewno wszyscy wiedzą, ale dla porządku - użyta do budowy synagogi na Tłomackiem, przy czym murowała również ekipa Granzowa. Przy okazji: czy wiadomo coś o innych realizacjach tej firmy budowlanej, czy też była to efemeryda powołana doraźnie dla budowy synagogi?
Offline
miglanc
chrisfox napisał:
Została też - o czym na pewno wszyscy wiedzą, ale dla porządku - użyta do budowy synagogi na Tłomackiem, przy czym murowała również ekipa Granzowa. Przy okazji: czy wiadomo coś o innych realizacjach tej firmy budowlanej, czy też była to efemeryda powołana doraźnie dla budowy synagogi?
Szczerze mówiąc nie wiem. Trzeba by przegrzebać rocznik Przeglądu Technicznego z 1879 r. Może gdzieś tam jakaś reklama jest
Ja na razie przekopuję się przez rocznik 1916.
http://bcpw.bg.pw.edu.pl/dlibra/publica … y.QueryId}
A swoją drogą w ogóle polecam dział czasopism biblioteki cyfrowej PW - naprawdę znakomite rzeczy (wiem, że link był ale warto przypomnieć)
Offline
administrator
Niestety, nie wiem Tak samo, jak i ta, z Rektyfikacji:
Offline