Forum Stowarzyszenia
administrator
Jak dla mnie, to W³ochy. Takie ceg³y mo¿na obejrzeæ choæby w okolicy zachodniego krañca Spokojnej. Gdzie¶ mam zdjêcia - a mo¿e s± w galerii? Siê zobaczy, w wolnej chwili.
Offline
Zbanowany
W galerii ¶wie¿e okazy z wczorajszego ceg³obrania.
Górczewska ju¿ nieaktualna - wczoraj zasypali tiul i koronki.
Offline
Zbanowany
Swie¿e ceg³y w galerii, plus tutaj: > Ceg³y 4 > Ceg³y 3. Je¶li ceg³om po¶wiêci siê odrobinê uwagi to potrafi± siê strasznie rozgadaæ. W³a¶ciwie gdziekolwiek siê teraz nie ruszê to je s³yszê.
I jeszcze kilka cegielni:
Doda³em co¶ przyjemnego do napisów w galerii a pó¼niej wrzucê parê kafli.
Ostatnio edytowany przez astrowiktor (19.06.2010 15:42:54)
Offline
administrator
astrowiktor napisał:
S³upna/S³upno k. Radzymina - Zak³ady Ceramiczne Laskowski i Rau
S³upno, oczywi¶cie.
astrowiktor napisał:
"Henryków" - Doktorowicz (Koby³ka?)
Henryków - Marki.
astrowiktor napisał:
"Marjanów"
Cegielnia w Radzyminie, biuro handlowe Stalowa 60. Sporo tego na Pradze: Monopol, M³yn Frydrychewicza, Piekarnia Reicherta, tu¿ przy Brzeskiej jest ca³a ¶ciana...
Offline
Moderator
chrisfox napisał:
biuro handlowe Stalowa 60.
Na stacji?
Offline
administrator
Tak by z tego wynika³o
Nie jest to pomy³ka, zreszt± mie¶ci³y siê tam biura przynajmniej jeszcze jednej pozawarszawskiej cegielni. Muszê poszukaæ, mam to prawie pod rêk±. W którym¶ przypadku, przy adresie napisano nawet wyra¼nie "stacja Kolei Mareckiej". By³o to bodaj¿e w roku 1930. Spróbujê nie zapomnieæ i znale¼æ te informacje.
Offline
administrator
Szybciutko. Nie trafi³em jeszcze na tamto, ale w roku 1930 cegielnia Górki mia³a biuro na stacji kolejki grójeckiej. Na Czackiego 14 zreszt± te¿ - gdzie pewnie by³o porz±dne biuro a na stacji jaki¶ niewielki kantor. Na tej samej stacji istnia³ te¿ punkt handluj±cy wyrobami zak³adów ceramicznych (chyba te¿ cegielnia) £ubna. Taka stacja w±skotorówki to by³o dobre miejsce, ¿eby handlowaæ ceg³±.
Offline
Zbanowany
Ta lista jest z "Warszawa nieznana" Kasprzyckiego, skromnej ksi±¿eczki, broszurki niemal¿e.
Oczywi¶cie widzia³em fotki w galerii, które zacytowa³e¶, ale nie chcia³em poprawiaæ mistrza ;)
Dzisiaj the Big Day - znalaz³em ceg³ê z Pustelnika, mój idea³ od kiedy pokaza³ ten znak Mechanik.
W³a¶ciwie to by³o ich ca³e stado - jakby kto¶ chcia³ pami±tkê to le¿± na Kolejowej. Chyba warto.
Offline
administrator
Cofaj±c siê na chwilkê nieco wy¿ej. Cegielnia Henryków, owszem, bez w±tpienia znajdowa³a siê w Markach. Niestety, dla zaciemnienia obrazu, znalaz³em kolejny (ten sam? - chyba nie, chocia¿... ) zak³ad w nieco innej lokalizacji. W roku 1904 cegielnia o tej nazwie istnia³a we wsi Henryków powiat Grodzisk. W³a¶cicielami byli Józef Ciszewski i wspólnicy, zak³ad zatrudnia³ 120 robotników.
Offline
Zbanowany
Podejrzewam, ¿e info jest z ksiêgi adresowej 1904. W galerii mamy dwa ró¿ne stemple Henrykowa. To naturalnie jeszcze nie ¶wiadczy o 2ch ró¿nych cegielniach, ale ten Henryków z Okopowej, który wrzuci³em, ma tak odmienny od mareckiego stempel (w swojej bylejako¶ci), ¿e co¶ mo¿e byæ na rzeczy. (A w ogóle to s±dzê, ¿e ta bylejako¶æ jest powojennego pochodzenia).
Bardzo du¿o cegielni jest na trasie tytu³owoforumowej kolejki. Co bocznica to cegielnia. Odkry³em Amerykê na forum, jednym s³owem ;)
Kilka b. fajnych cegie³ z Legionowa: http://www.podkowa98.pl/cegly/ (np. egzotyczny "Ramsay" siê wyja¶ni³). Nie jeste¶my sami w tym szalenstwie!
Offline
Zbanowany
Jeszcze by³ jeden "Henryków": w Jab³onnie... :)
Trafi³em jakim¶ super pokrêtnym rykoszetem listê cegielni Wwa - £ód¼ - P-ñ, znacjonalizowanych w '49 roku. Czê¶æ nazw siê powtarza. Taka lista zawsze wprowadza jak±¶ cezurê w czasie. Poza tym widaæ, jak ceglana braæ zosta³a przetrzebiona po wojnie.
Zak³ady Ceramiczne Radziejowice Sp. z o. b. — Radziejowice, p-ta Mszczonów
Zak³ady Ceramiczne „Boryszew" — Boryszew, gm. Koz³ów Biskupi k/Sochaczewa
Cegielnia „Halberówka" — Marki p/Warszaw±
Cegielnia „Okuniew" — Mi³osna p/Warszaw±
Cegielnia „Osinki" — Marki pod Warszaw±
Cegielnia „£ubna" — Baniocha, gm. K±ty, pow. Grójecki
Cegielnia „Chlewnia" — Grodzisk Maz., pow. B³oñski
Cegielnia „Paulina" — Brwinów, pow. B³oñski
Cegielnia „Gostków" — Ciechanów
Cegielnia „Rozalin" — Baniocha, gm. K±ty, pow. Grójecki
Cegielnia „Dionizy" — Koby³ka, pow. Radzymin
Cegielnia „Mochty" — gm. Za³uski k/ Zakroczymia, pow. P³oñski
Cegielnia „Ro¶ciszewo" — Pustelnik
Cegielnia „Henryków" — Jab³onna
Cegielnia „Silbert" — Konstantynów
Zak³ady Ceramiczne „¦rodkowa" — Brwinów
Zak³ad Ceramiczny „Krubin" Krasiñski — Ciechanów
Zak³ad Ceramiczny „Wêgrzynowiak" — Krasiniec, pow. Ciechanów
Zak³ady Ceramiczne ,,M³awa" — M³awa
Zak³ady Ceramiczne „Radzanów" — Radzanów, pow. M³awski
Zak³ady Ceramiczne „Dyszobaba" — Ró¿any, pow. Makowski
Zak³ady Ceramiczne „Krasne" — L. Czartoryska — Przasnysz
Zak³ady Ceramiczne „Niskie Wielkie" — Gorzele, pow. Przasnysz
Zak³ady Ceramiczne „Ostrzeszów" — Sochaczew
Cegielnia „G³osków" — G³osków, pow. garwoliñski
Cegielnia — Koszajec, pow. B³oñski
Cegielnia „Helenów" — Koby³ka, pow. Radzymiñski
Cegielnia — Sukc. Gutowskich — Sierpc, ul. Mickiewicza 4
Cegielnia S³upno-Radzymin — Radzymin
W galerach kolejny efekt badañ plenerowych.
Offline
administrator
Chwilowo nie mam czasu, wiêc siê tylko nisko pok³oniê i podziêkujê
Offline
Moderator
A ja chwilowo mam chwilkê czasu aby napisaæ, ¿e Cegielnia Henryków /ta ko³o Grodziska/ dzia³a³a z ca³± pewno¶ci± w latach dziewiêædziesi±tych ubieg³ego wieku i byæ mo¿e dzia³a nadal.
Offline
miglanc
Nie wiem czy by³o i nie wiem czy wa¿ne, ale taka cytata o budowie Twierdzy Warszawa znaleziona w Magazynie Geotechnicznym:
Podstawowym materia³em budowlanym u¿ywanym przy wznoszeniu fortyfikacji by³a ceg³a ceramiczna. W Warszawie i okolicy istnia³o wiele ró¿nej wielko¶ci cegielni i ich jako¶æ by³a bardzo zró¿nicowana. W 1883 mia³o miejsce kilka katastrof budowlanych. Zawali³y siê wznoszone budynki przy ulicy Wspólnej i Nieca³ej. Badania przeprowadzone pod patronatem "Przegl±du Technicznego" wykaza³y, ¿e ceg³y z budowy przy ulicy Wspólnej kruszy³y siê pod naciskiem 15 kG/cm2 . Postanowiono powo³aæ komisjê rzeczoznawców, która oceni³aby jako¶æ produkowanych cegie³.
Poniewa¿ producenci materia³ów budowlanych w ¶wietle ówczesnych przepisów nie byli zobowi±zani do przeprowadzania badañ jako¶ciowych, postanowiono zorganizowaæ dobrowolny test. Zaproszono producentów z czterdziestu cegielni okrêgu warszawskiego. Do konkursu zg³osi³y siê 22 firmy. Badaniom poddano ceg³y pe³ne, wyrabiane rêcznie i maszynowo.
W obu kategoriach zwyciê¿y³a Cegielnia "Kawêczyn" nale¿±ca do Kazimierza Granzowa (wytrzyma³o¶æ cegie³ 194,3 i 267,4 kG/cm2). W kategorii cegie³ produkowanych rêcznie kolejne miejsca zajê³y cegielnie "Z±bki" Platera (160,7 kG/cm2) i "Szczê¶liwice" Oppenheima (147,8 kG/cm2), za¶ w konkursie cegie³ produkowanych mechanicznie na drugim miejscu uplasowa³a siê cegielnia "Rogatki Belwederskie" Witkowskiego (206,6 kG/cm2) i "Szczêsliwice" (141,9 kG/cm2).
Zwyciêska ceg³a z Kawêczyna, oznaczona inicja³ami "K.G" i potocznie zwana "grancówk±", by³a chêtnie u¿ywana do budowy fortów. Warto wspomnieæ, ¿e ceg³a ta, stosowana równie¿ przy budowie lindleyowskich kana³ów, zdoby³a 12 z³otych medali na miêdzynarodowych wystawach.
Offline
administrator
Zosta³a te¿ - o czym na pewno wszyscy wiedz±, ale dla porz±dku - u¿yta do budowy synagogi na T³omackiem, przy czym murowa³a równie¿ ekipa Granzowa. Przy okazji: czy wiadomo co¶ o innych realizacjach tej firmy budowlanej, czy te¿ by³a to efemeryda powo³ana dora¼nie dla budowy synagogi?
Offline
miglanc
chrisfox napisał:
Zosta³a te¿ - o czym na pewno wszyscy wiedz±, ale dla porz±dku - u¿yta do budowy synagogi na T³omackiem, przy czym murowa³a równie¿ ekipa Granzowa. Przy okazji: czy wiadomo co¶ o innych realizacjach tej firmy budowlanej, czy te¿ by³a to efemeryda powo³ana dora¼nie dla budowy synagogi?
Szczerze mówi±c nie wiem. Trzeba by przegrzebaæ rocznik Przegl±du Technicznego z 1879 r. Mo¿e gdzie¶ tam jaka¶ reklama jest
Ja na razie przekopujê siê przez rocznik 1916.
http://bcpw.bg.pw.edu.pl/dlibra/publica … y.QueryId}
A swoj± drog± w ogóle polecam dzia³ czasopism biblioteki cyfrowej PW - naprawdê znakomite rzeczy (wiem, ¿e link by³ ale warto przypomnieæ)
Offline
administrator
Niestety, nie wiem Tak samo, jak i ta, z Rektyfikacji:
Offline