Kolejka Marecka - zaciekawiamy Warszawą



Forum Stowarzyszenia

  • Nie jesteś zalogowany.
  • Polecamy: Gry

Ogłoszenie

Aktualności - www.facebook.com/sopw.kolejka.marecka Aktualności - www.facebook.com/sopw.kolejka.marecka


#1 18.07.2010 09:02:42

chrisfox

administrator

status 1
GG? ni mom i nie bede mioł
Skąd: z getta
Zarejestrowany: 8.03.2007
Posty: 11926
WWW

Dobrolin przy Małej

Różnie się o tym malowidle mówi. Wygląda bardzo stylowo, jednak złośliwcy wciąż twierdzą, że to atrapa wykonana dla jakiegoś filmu. Dowodów nie ma.

Nie ma? Niestety, wystarczyło sobie powiedzieć "teraz przez chwilę spróbuję myśleć". Ortofotomapa przynosi rozwiązanie, którego nie chciałem. Nie umieszczę teraz zdjęć, bo znów to dziadostwo nie odpowiada na moje uniżone prośby. W każdym razie ściany, na której znajduje się reklama, w roku 1945 (tak jakby) jeszcze nie było. Oczywiście istniała, znajdowała się jednak wewnątrz, na styku budynków. Ten stojący równolegle do Małej, istnieje do dziś - i to na jego szczycie widzimy, co widzimy. Połączona z nim, była oficyna poprzeczna, z centralnym ryzalitem od wschodu, biegnąca z tego miejsca w kierunku Wileńskiej (dziś jest tam parking, chyba za siatką), którą z jakichś przyczyn później rozebrano. Nie było wówczas dzisiejszej możliwości przejścia podwórzem z Wileńskiej na Małą - ten fragment był zamknięty z trzech stron, z dostępem jedynie od strony Konopackiej. Ten budynek był wprawdzie niższy, jednak patrząc choćby na ubiegłoroczne zdjęcia (wybaczcie brak szczegółowego opisu przykrych rozważań ) muszę stwierdzić, że raczej nie było tak, jakbym chciał, żeby było

Cóż, jak to niedawno pisałem Koledze, Którego Śmiertelnie Obraził Brak Betonu: My tu szukamy prawdy, nie kompromisu. Ano, w tym przypadku prawda wcale mi się nie podoba - i cóż z tego

Inna rzecz, że na fotoplanie 1935, owego poprzecznego fragmentu nie widzę - był jednak znacznie niższy, prawdopodobnie parterowy, więc mógł się schować w cieniu, którego tam akurat strasznie jakoś dużo. Skądinąd - gdyby ktoś koniecznie chciał umieścić reklamę - znacznie lepszą lokalizacją byłaby północna (także ślepa) ściana tego samego budynku, przez istniejący prześwit świetnie widoczna z Małej. Gdyby miała być umieszczona jak dziś, od zachodu i w dodatku tuż nad dachem sąsiedniego budynku (gdy powyżej mnóstwo niewykorzystanego miejsca)... ja bym na to nie dał grosza.


Rozczyn dzieł Marksa wlany w bydląt czaszki
Wytwarza z mózgiem przedziwną miksturę

Offline

 

#2 18.07.2010 12:00:08

chrisfox

administrator

status 1
GG? ni mom i nie bede mioł
Skąd: z getta
Zarejestrowany: 8.03.2007
Posty: 11926
WWW

Re: Dobrolin przy Małej

O, tu coś niecoś widać:

http://www.kolejkamarecka.pun.pl/_fora/kolejkamarecka/gallery/2_1279447004.jpg

Tłum stoi w miejscu, gdzie był w 1945 r budynek - ciągnący się zresztą tak w prawo (daleko), jak i kawałek w lewo. Nawet, gdyby był parterowy (a sądząc po cieniu na ortofotomapie, mógł też być nieco wyższy), reklama w tym miejscu nie wydaje się mieć racji bytu.


Rozczyn dzieł Marksa wlany w bydląt czaszki
Wytwarza z mózgiem przedziwną miksturę

Offline

 

#3 18.07.2010 15:32:42

ines

Użytkownik

7543924
Zarejestrowany: 14.03.2009
Posty: 251

Re: Dobrolin przy Małej

Wszystko wskazuje na to, że udało Ci się odkryć prawdę. Cóż, mnie też ta prawda się nie podoba, szkoda.

chrisfox napisał:

Koledze, Którego Śmiertelnie Obraził Brak Betonu

Czyżby Człowiek z Betonu?

Ostatnio edytowany przez ines (18.07.2010 15:33:36)

Offline

 

                                 Czasy takie, że na fb też trzeba trochę istnieć - zajrzyjcie do nas i tam. A tu jesteśmy już od dobrych dziesięciu lat :)                                

adres IP


Stopka forum

RSS
Powered by PunBB 1.2.23
© Copyright 2002–2008 PunBB
Polityka cookies - Wersja Lo-Fi


Darmowe Forum | Ciekawe Fora | Darmowe Fora
przegrywanie kaset vhs łódz Deers Noclegi Llanrwst www.hotels-world.pl