Kolejka Marecka - zaciekawiamy Warszawą



Forum Stowarzyszenia

Ogłoszenie

Aktualności - www.facebook.com/sopw.kolejka.marecka Aktualności - www.facebook.com/sopw.kolejka.marecka


#21 23.09.2014 22:51:50

lipton

Użytkownik

Zarejestrowany: 20.09.2009
Posty: 851

Re: Słup-ek

@chrisfox: tak, orto z 1945 r. tylko potwierdza, że przedmiotową bocznicę rozebrano zapewne dużo wcześniej.

@Antyk: a co do mieszkańców ul. Spokojnej, to wiesz może od kiedy tam mieszkali?  Może to pomóc zawęzić cezurę czasową. 

Natomiast co do samego słupa, to typ może i jest do ustalenia. Obawiam się jednak, że to wiele nie da, ponieważ słupy takie były stawiane co najmniej na przestrzeni dwóch dekad (jeśli nie więcej). Być może czymś się delikatnie różniły, ale aż tak się na tym nie znam. I nie wiem czy ktokolwiek się zna   Materiałów źródłowych też specjalnie nie ma. Popytam kolegów "sieciarzy" czy konkretny słup może mieć gdzieś "wybitą" datę produkcji. Kiedyś zapewne było to do ustalenia w ewidencji słupów - każdy miał własną tabliczkę znamionową i zapewne była ich lista z datą postawienia etc. Ale niestety: po pierwsze - na tym słupie tabliczka się nie zachowała. A po drugie, stosowny spis również nie przetrwał wojny. A przynajmniej nic mi o tym nie wiadomo.

Oczywiście bocznica ta nie miała nic wspólnego z garbarnią. Przewóz rannych też nie wchodzi tu w grę. Odnoga ta była zrobiona głównie do spalarni, z której wywożono m.in. żużel używany później do usypywania chodników. I prawdopodobnie magistrat zlecał te przewozy TrM.

Tak czy inaczej temat jest "rozpracowany" tylko częściowo. A fotka z szynami stamtąd na wagę złota!  Zresztą jak i w zasadzie ze wszystkich innych tramwajowych bocznic :-)

Offline

 

#22 23.09.2014 23:10:34

chrisfox

administrator

status 1
GG? ni mom i nie bede mioł
Skąd: z getta
Zarejestrowany: 8.03.2007
Posty: 11918
WWW

Re: Słup-ek

Antyk napisał:

Jakież moce przerobowe musiał mieć MZS aby obsłużyć getto?

To nie było tak, że oni obsługiwali całość. Dziś już nie sprawdzę, bo jutro dzień pełen dziwnych zajęć od samego rana, ale (gdybym zapomniał a Ty byłbyś zainteresowany, daj znać) mogę w razie czego zajrzeć tu i ówdzie. Takich placówek było kilka, Spokojna obsługiwała jedynie część ludzi wyganianych z mieszkań dyrektywami niesławnego dr Kurta Schrempfa. Takich kąpielisk, o ile pamiętam, było cztery, czy pięć, większość w getcie.

A zapach branży garbarskiej, choć z jej okresu już bardzo schyłkowego, jeszcze odrobinę pamiętam Północny Muranów nie był uzdrowiskiem, oj, raczej nie.


Rozczyn dzieł Marksa wlany w bydląt czaszki
Wytwarza z mózgiem przedziwną miksturę

Offline

 

#23 24.09.2014 11:54:13

 Antyk

Użytkownik

Skąd: Warszawa
Zarejestrowany: 4.11.2010
Posty: 245

Re: Słup-ek

http://www.kolejkamarecka.pun.pl/_fora/kolejkamarecka/gallery/231_1411551693.jpg

Makieta wg. Gajewski: Urządzenia komulnane Warszawy 1979.
Nie mogłem się oprzeć i wrzuciłem. Bardzo lubię tę makietę - wszystko widać, nic nie trzeba retuszować na jak na archiwaliach

Liptonie, dzięki za kilka słów o słupku. Prawdopodobnie był on kilka razy przemalowany, a tabliczka znamionowa mogła się przydać dzieciom zapewne.
Jak byś mógł przy okazji spytać speców to może udałoby się dołozyć chociaż jeden klocek do tej układanki.

Chrisfoxie, bez ciśnienia, ale w wolnej chwili zajrzyj proszę. Zawsze to będzie kolejny znany element w historii ulicy.


Wszystko, co patriotyzmu i historycznego dotyczy uczucia, tak wielkie jest i wielmożne w narodzie tym, iż zaiste że kapelusz zdejmam przed ulicznikiem warszawskim - ale - ale wszystko to, czego nie od patriotyzmu, czego nie od narodowego, ale czego od społecznego uczucia wymaga się, to jest tak początkujące, małe i prawie nikczemne, że strach wspominać o tym !
C.K.N

Offline

 

#24 24.09.2014 22:26:07

lipton

Użytkownik

Zarejestrowany: 20.09.2009
Posty: 851

Re: Słup-ek

Zapytam. Ale na specjalne poszerzenie wiedzy nie liczę niestety... Natomiast takiej tabliczki dzieci nie są w stanie zdjąć

Offline

 

#25 25.09.2014 16:20:56

chrisfox

administrator

status 1
GG? ni mom i nie bede mioł
Skąd: z getta
Zarejestrowany: 8.03.2007
Posty: 11918
WWW

Re: Słup-ek

Zerknąłem (pewnie nie tam, gdzie trzeba, bo do Przewodnika po nieistniejącym mieście, opracowania ogólnie nadzwyczajnego ale nie zawsze szczegółowo wyczerpującego). O kąpielisku na Spokojnej 15 jest tam tyle, że było i obsługiwało getto jako jedno z dwóch poza murami (to drugie przy Lesznie 93, prędko z niego zrezygnowano, ponoć z powodu ekscesów eskorty i aryjskich przechodniów przy prowadzeniu doń kolumn z getta). W getcie było jeszcze pięć takich punktów.

Mam wrażenie, że gdzieś czytałem znacznie więcej o walce z tyfusem - także kąpieliskach - ale wpatruję się od rana (z przerwami ) w półki z książkami i jakoś nic mi do głowy nie przychodzi. U Sakowskiej pobieżnie sprawdziłem (a miałem wrażenie, że to u niej) i jakoś nic. Gdzieś to miałem, dziś nie mam pojęcia gdzie. Cóż, pewnie za jakiś czas samo wpadnie w ręce, obiecuję w razie czego dopisać.


Rozczyn dzieł Marksa wlany w bydląt czaszki
Wytwarza z mózgiem przedziwną miksturę

Offline

 

#26 26.04.2015 15:15:00

 Antyk

Użytkownik

Skąd: Warszawa
Zarejestrowany: 4.11.2010
Posty: 245

Re: Słup-ek

chrisfox napisał:

Faktycznie, chyba w instrukcji nie ma opisu, jak wrzucić zdjęcie do galerii Już nadrabiam zaniedbanie:

1. Po otwarciu żądanej galerii, klikamy u góry po prawej "Dodaj nowe zdjęcie"
2. Powinno się otworzyć coś takiego:
http://www.kolejkamarecka.pun.pl/_fora/ … 209971.jpg

3. Wpisujemy tytuł obrazka (cokolwiek), coś też w pole "Wiadomość" (bez tego się nie uda, sam czasem wstawiam tu trzy kropki)
4. Klikamy przycisk "Przeglądaj", co spowoduje wyświetlenie się okienka pt. "Wysyłanie pliku" z zawartością dysku naszego komputera
5. Wybieramy z dysku odpowiedni obrazek i zatwierdzamy wybór ("Otwórz"), okienko znika
6. Klikamy na przycisku "Wyślij", co powinno spowodować zamieszczenie obrazka w galerii
7. Znajdujemy wklejony obrazek w galerii i wyświetlamy go na ekranie
8. Klikamy na obrazku prawym klawiszem i z rozwijającego się menu wybieramy opcję (tak przynajmniej się to nazywa w firefoksie) "kopiuj adres obrazka"
9. Pisząc post, wpisujemy parę znaczników i a pomiędzy nimi (bez żadnych spacji) wklejamy skopiowany z galerii adres obrazka

Gdy dochodzę do punktu 6 - czyli "Wyślij" pojawia się następujący komunikat: "ERROR : You did not select a file to be downloaded"

Nadmieniam, że formułę wrzucania fotek opanowałem w wystarczającym stopniu, czego przykładem jest wrzucone efektywnie dwa dni wczesniej zdjęcie kibitki


Wszystko, co patriotyzmu i historycznego dotyczy uczucia, tak wielkie jest i wielmożne w narodzie tym, iż zaiste że kapelusz zdejmam przed ulicznikiem warszawskim - ale - ale wszystko to, czego nie od patriotyzmu, czego nie od narodowego, ale czego od społecznego uczucia wymaga się, to jest tak początkujące, małe i prawie nikczemne, że strach wspominać o tym !
C.K.N

Offline

 

#27 27.04.2015 23:32:58

chrisfox

administrator

status 1
GG? ni mom i nie bede mioł
Skąd: z getta
Zarejestrowany: 8.03.2007
Posty: 11918
WWW

Re: Słup-ek

Przed chwilą sprawdziłem, wszystko działa. Mam nadzieję, że to był tylko jakiś przejściowy błąd skryptu.


Rozczyn dzieł Marksa wlany w bydląt czaszki
Wytwarza z mózgiem przedziwną miksturę

Offline

 

#28 28.04.2015 07:20:00

 weldon

Użytkownik

19455822
Skąd: Łomianki
Zarejestrowany: 4.03.2011
Posty: 1184
WWW

Re: Słup-ek

A jakie rozszerzenie ma zdjęcie? Możliwe, że skrypt łyka tylko jotpegi, a to jest coś innego.
Ewentualnie istnieje ograniczenie wielkości lub wagi.

Offline

 

#29 29.04.2015 14:05:25

chrisfox

administrator

status 1
GG? ni mom i nie bede mioł
Skąd: z getta
Zarejestrowany: 8.03.2007
Posty: 11918
WWW

Re: Słup-ek

Skrypt powiada: Przesyłany obrazek musi być w formacie GIF lub JPG w maksymalnym rozmiarze 1500 KB - i to chyba jest rozwiązanie. Próbowałem przed chwilą z pdf-em i tak mi napisało: nie wybrałeś pliku.


Rozczyn dzieł Marksa wlany w bydląt czaszki
Wytwarza z mózgiem przedziwną miksturę

Offline

 

                                 Czasy takie, że na fb też trzeba trochę istnieć - zajrzyjcie do nas i tam. A tu jesteśmy już od dobrych dziesięciu lat :)                                

adres IP


Stopka forum

RSS
Powered by PunBB 1.2.23
© Copyright 2002–2008 PunBB
Polityka cookies - Wersja Lo-Fi


Darmowe Forum | Ciekawe Fora | Darmowe Fora
Szamba betonowe Ryglice z gotowym przegrywanie kaset vhs łódz przegrywanie kaset vhs. studio kopiowania kaset mokotów