Forum Stowarzyszenia
Użytkownik
Dorzucê siê do opracowania zdjêæ ¯ydów wyskakuj±cych z okien z albumu Stroopa. Oto pozosta³e zdjêcia tego tematu z raportu - przez swoj± spektakularno¶æ musia³ on zainteresowaæ fotografa.
Raport Stroopa (wersja polska - z IPNu)
(podpis: "Die Banditen entziehen sich der Festnahme durch Absprung – Wyskakuj±cy bandyci próbuj± unikaæ z³apania")
(podpis: "Abgesprungene Banditen – Bandyci, którzy wyskoczyli [z okien]"
Raport Stroopa (wersja amerykañska - NARA)
(Podpisy identyczne)
Offline
Użytkownik
I jak zwykle poczyta³em jak±¶ ksi±¿kê i mam pytanie - co z tego mamy?
Niejaki Stanis³aw Wilczyñski - warszawski prawnik - zanotowa³ w swoich wspomnieniach scenê z kwietnia 1943 r. obserwowan± z okna S±dów na Lesznie. Wspomina on Brandkommando sk³adaj±ce siê z kilku grup - pierwsi wybijali szyby, drudzy rozlewali benzynê, a trzeci - w azbestowych strojach - rzucali materia³y zapalaj±ce. Mia³ im towarzyszyæ elegancki oficer, fotografuj±cy tê pracê, w tym scenê z ¯ydówk± uwiêzion± na balkonie p³on±cej kamienicy.
I teraz pytania - czy mamy jakie¶ zdjêcia z Leszna / przypisywane do Leszna z powstania w getcie?
Bo wydaje siê, ¿e oficer robi±cy te zdjêcia, to "wolny strzelec", a nie etatowy fotograf Józka...
[EDIT:]
W parê miesiêcy pó¼niej, z dat± 12 stycznia 1944 r. [jak siê zdaje to czeski b³±d - winno byæ 11 lutego] ten¿e sam autor zanotowa³, ¿e na pierwszym piêtrze tej kamienicy - Leszno 52/54, na balkonie powieszono 27 mê¿czyzn w ramach akcji odwetowej za zamach na Kutscherê. Wspomina nawet, ¿e wisielcy byli ubrani w papierowe ubrania - niestety nie uda³o mi siê jeszcze znale¼æ potwierdzenia dla tego doniesienia.
Ostatnio edytowany przez Grochu7 (23.01.2019 15:28:58)
Offline
Użytkownik
Powy¿sze ujêcie pojawi³o siê dawno temu razem z innym zdjêciem, przedstawiaj±cym ¦wiêtojerski± od Bonifraterskiej w kierunku Nalewek. Dlatego próby identyfikacji koncentrowa³em w rejonie "szopu szczotkarzy". I chyba mam w koñcu odpowied¼ dlaczego by³y bezowocne. P³on±ce kamienice to po³udniowa pierzeja ul. Szczê¶liwej, nr 11 w centrum kadru, po prawej kamienica nr 13/15 róg Parysowska 6. Zdjêcie wykonano z terenu posesji Szczê¶liwa 8 lub 10.
Materia³ porównawczy z portalu warszawa1939.pl:
Ostatnio edytowany przez VCS-3 (20.10.2019 19:08:47)
Offline
Użytkownik
Wygl±da na to, ¿e masz racjê jak zwykle.
Offline
Użytkownik
Dymy na gettem. Pol lewej stronie widoczny budynek Instytutu Oftalimicznego przy Smolnej. Zatem jest to ujêcie z dachu jednej z kamienic w al. 3-ego Maja jak s±dzê.
Offline
Użytkownik
Zdjêcie (fot. Ryszard Jurgilewicz) dostêpne jest w sieci przynajmniej od paru lat https://pl-pl.facebook.com/SOSdlaMurano … =3&theater jest wiêc zapewne szeroko znane, ja odkry³em je dopiero parê dni temu. Opis brzmi"2 maja 1943 r. P³on±ce getto na Nowolipkach.".
Po lewej kamienica Nowolipki 96, ujêcie wykonane blisko naro¿nika ul. Wolno¶æ/Zegarmistrzowskiej. Widoczny fragment ulicy by³ wy³±czony z getta w grudniu 1941, w g³êbi kadru mo¿na dostrzec mur przedzielaj±cy Nowolipki na wysoko¶ci numerów 75-82. Sytuacja w roku 1945:
[Edit:] na fb pojawi³o siê interesuj±ce ujêcie z 1982 roku przedstawiaj±ce ocala³± kamienicê Nowolipki 40 (98). Na ujêciu z 1943 tego budynku nie widaæ, znajduje siê tu¿ poza kadrem po lewej stronie. Jest jednak jeden ciekawy szczegó³: po prawej stronie widaæ niewielk± pozosta³o¶æ fasady budynku Nowolipki 96: boniowanie pierwszej kondygnacji (wprawdzie widaæ tylko resztki) oraz gzyms i wydaje siê, ze te szczegó³y pasuj± bardzo dobrze.
Ostatnio edytowany przez VCS-3 (2.01.2022 23:56:06)
Offline
Użytkownik
kolejne ujêcie z 2 maja 1943 (fot. Ryszard Jurgilewicz)
Na pierwszym planie dach i facjata budynku Dzielna 84.
Materia³ porównawczy z portalu Warszawa1939.pl :
Offline
Użytkownik
Szanowna forumowa ekipo!
Szukam ostatnimi czasy wiêcej informacji o tym jak± broñ u¿yli Niemcy do pacyfikacji getta warszawskiego. Stroop w swoim raporcie wspomina³ o francuskim czo³gu (liczba pojedyncza) i dwóch wozach pancernych jakie mia³ do dyspozycji 3 batalion szkoleniowy i zapasowy grenadierów pancernych SS (ach te krótkie i intuicyjne nazwy).
Znane jest to zdjêcie:
Wg opisu GFH - to zdjêcie z 20 IV 1943 r. z widokiem na dziurê w murze w osi Bonifraterskiej (zdjêcie robione od pl. Krasiñskich). Nie dam g³owy jaki to czo³g.
Znany jest te¿ ten kadr:
Wg GFH - z 19 IV 1943 r., nie wiadomo gdzie robione zdjêcie. Na obrazku (na 90+%) widaæ czo³g Pz38(t) - a wiêc produkt czeski, a nie francuski.
I teraz pytania:
1. Czy wiecie gdzie to drugie zdjêcie zosta³o zrobione?
2. Czy kojarzycie jeszcze jakie¶ zdjêcia czo³gów/pojazdów opancerzonych z powstania w getcie?
Offline
Użytkownik
Miejsce wykonania drugiego ujêcia nie ró¿ni siê bardzo od pierwszego, to Franciszkañska w rejonie Nowiniarskiej i Bonifraterskiej. Na obu zdjêciach widaæ dziurê w murze i budynek z podpart± ¶cian± (Franciszkañska 20). Pl. Krasiñskich jest kawa³ek dalej.
Offline
Użytkownik
W zwi±zku z odnalezieniem negatywów zdjêæ Zbigniewa Grzywaczewskiego LINK dostêpny jest znacznie szerszy i bardziej szczegó³owy kadr znanego zdjêcia:
które stanowi³o materia³ porównawczy odno¶nie hipotezy LINK lokalizacji zdjêcia Stroop'a (nieuwzglêdnionego w raporcie)
Poni¿ej powiêkszony fragment zdjêcia porównawczego.
Pytanie czy widaæ jakie¶ nowe szczegó³y pozwalaj±ce na zweryfikowania hipotezy, ¿e zdjêcie Stroopa oraz zdjêcie porównawcze pokazuj± to samo miejsce (Nowolipie 63). Ewidentnie lewe okno balkonowe na ostatnim piêtrze jest otwarte a prawe zamkniête, podobnie jak na zdjêciu z kolekcji Stroopa. Wydaje siê, ¿e widaæ jeszcze parê innych nowych szczegó³ów ale s± znacznie mniej ewidentne ze wzglêdu na ziarno negatywu, wiêc mo¿e to tylko z³udzenie.
Ostatnio edytowany przez VCS-3 (27.01.2023 20:17:35)
Offline