Forum Stowarzyszenia
Użytkownik
Dorzucę się do opracowania zdjęć Żydów wyskakujących z okien z albumu Stroopa. Oto pozostałe zdjęcia tego tematu z raportu - przez swoją spektakularność musiał on zainteresować fotografa.
Raport Stroopa (wersja polska - z IPNu)
(podpis: "Die Banditen entziehen sich der Festnahme durch Absprung – Wyskakujący bandyci próbują unikać złapania")
(podpis: "Abgesprungene Banditen – Bandyci, którzy wyskoczyli [z okien]"
Raport Stroopa (wersja amerykańska - NARA)
(Podpisy identyczne)
Offline
Użytkownik
I jak zwykle poczytałem jakąś książkę i mam pytanie - co z tego mamy?
Niejaki Stanisław Wilczyński - warszawski prawnik - zanotował w swoich wspomnieniach scenę z kwietnia 1943 r. obserwowaną z okna Sądów na Lesznie. Wspomina on Brandkommando składające się z kilku grup - pierwsi wybijali szyby, drudzy rozlewali benzynę, a trzeci - w azbestowych strojach - rzucali materiały zapalające. Miał im towarzyszyć elegancki oficer, fotografujący tę pracę, w tym scenę z Żydówką uwięzioną na balkonie płonącej kamienicy.
I teraz pytania - czy mamy jakieś zdjęcia z Leszna / przypisywane do Leszna z powstania w getcie?
Bo wydaje się, że oficer robiący te zdjęcia, to "wolny strzelec", a nie etatowy fotograf Józka...
[EDIT:]
W parę miesięcy później, z datą 12 stycznia 1944 r. [jak się zdaje to czeski błąd - winno być 11 lutego] tenże sam autor zanotował, że na pierwszym piętrze tej kamienicy - Leszno 52/54, na balkonie powieszono 27 mężczyzn w ramach akcji odwetowej za zamach na Kutscherę. Wspomina nawet, że wisielcy byli ubrani w papierowe ubrania - niestety nie udało mi się jeszcze znaleźć potwierdzenia dla tego doniesienia.
Ostatnio edytowany przez Grochu7 (23.01.2019 15:28:58)
Offline
Użytkownik
Powyższe ujęcie pojawiło się dawno temu razem z innym zdjęciem, przedstawiającym Świętojerskią od Bonifraterskiej w kierunku Nalewek. Dlatego próby identyfikacji koncentrowałem w rejonie "szopu szczotkarzy". I chyba mam w końcu odpowiedź dlaczego były bezowocne. Płonące kamienice to południowa pierzeja ul. Szczęśliwej, nr 11 w centrum kadru, po prawej kamienica nr 13/15 róg Parysowska 6. Zdjęcie wykonano z terenu posesji Szczęśliwa 8 lub 10.
Materiał porównawczy z portalu warszawa1939.pl:
Ostatnio edytowany przez VCS-3 (20.10.2019 19:08:47)
Offline
Użytkownik
Wygląda na to, że masz rację jak zwykle.
Offline
Użytkownik
Dymy na gettem. Pol lewej stronie widoczny budynek Instytutu Oftalimicznego przy Smolnej. Zatem jest to ujęcie z dachu jednej z kamienic w al. 3-ego Maja jak sądzę.
Offline
Użytkownik
Zdjęcie (fot. Ryszard Jurgilewicz) dostępne jest w sieci przynajmniej od paru lat https://pl-pl.facebook.com/SOSdlaMurano … =3&theater jest więc zapewne szeroko znane, ja odkryłem je dopiero parę dni temu. Opis brzmi"2 maja 1943 r. Płonące getto na Nowolipkach.".
Po lewej kamienica Nowolipki 96, ujęcie wykonane blisko narożnika ul. Wolność/Zegarmistrzowskiej. Widoczny fragment ulicy był wyłączony z getta w grudniu 1941, w głębi kadru można dostrzec mur przedzielający Nowolipki na wysokości numerów 75-82. Sytuacja w roku 1945:
[Edit:] na fb pojawiło się interesujące ujęcie z 1982 roku przedstawiające ocalałą kamienicę Nowolipki 40 (98). Na ujęciu z 1943 tego budynku nie widać, znajduje się tuż poza kadrem po lewej stronie. Jest jednak jeden ciekawy szczegół: po prawej stronie widać niewielką pozostałość fasady budynku Nowolipki 96: boniowanie pierwszej kondygnacji (wprawdzie widać tylko resztki) oraz gzyms i wydaje się, ze te szczegóły pasują bardzo dobrze.
Ostatnio edytowany przez VCS-3 (2.01.2022 23:56:06)
Offline
Użytkownik
kolejne ujęcie z 2 maja 1943 (fot. Ryszard Jurgilewicz)
Na pierwszym planie dach i facjata budynku Dzielna 84.
Materiał porównawczy z portalu Warszawa1939.pl :
Offline
Użytkownik
Szanowna forumowa ekipo!
Szukam ostatnimi czasy więcej informacji o tym jaką broń użyli Niemcy do pacyfikacji getta warszawskiego. Stroop w swoim raporcie wspominał o francuskim czołgu (liczba pojedyncza) i dwóch wozach pancernych jakie miał do dyspozycji 3 batalion szkoleniowy i zapasowy grenadierów pancernych SS (ach te krótkie i intuicyjne nazwy).
Znane jest to zdjęcie:
Wg opisu GFH - to zdjęcie z 20 IV 1943 r. z widokiem na dziurę w murze w osi Bonifraterskiej (zdjęcie robione od pl. Krasińskich). Nie dam głowy jaki to czołg.
Znany jest też ten kadr:
Wg GFH - z 19 IV 1943 r., nie wiadomo gdzie robione zdjęcie. Na obrazku (na 90+%) widać czołg Pz38(t) - a więc produkt czeski, a nie francuski.
I teraz pytania:
1. Czy wiecie gdzie to drugie zdjęcie zostało zrobione?
2. Czy kojarzycie jeszcze jakieś zdjęcia czołgów/pojazdów opancerzonych z powstania w getcie?
Offline
Użytkownik
Miejsce wykonania drugiego ujęcia nie różni się bardzo od pierwszego, to Franciszkańska w rejonie Nowiniarskiej i Bonifraterskiej. Na obu zdjęciach widać dziurę w murze i budynek z podpartą ścianą (Franciszkańska 20). Pl. Krasińskich jest kawałek dalej.
Offline
Użytkownik
W związku z odnalezieniem negatywów zdjęć Zbigniewa Grzywaczewskiego LINK dostępny jest znacznie szerszy i bardziej szczegółowy kadr znanego zdjęcia:
które stanowiło materiał porównawczy odnośnie hipotezy LINK lokalizacji zdjęcia Stroop'a (nieuwzględnionego w raporcie)
Poniżej powiększony fragment zdjęcia porównawczego.
Pytanie czy widać jakieś nowe szczegóły pozwalające na zweryfikowania hipotezy, że zdjęcie Stroopa oraz zdjęcie porównawcze pokazują to samo miejsce (Nowolipie 63). Ewidentnie lewe okno balkonowe na ostatnim piętrze jest otwarte a prawe zamknięte, podobnie jak na zdjęciu z kolekcji Stroopa. Wydaje się, że widać jeszcze parę innych nowych szczegółów ale są znacznie mniej ewidentne ze względu na ziarno negatywu, więc może to tylko złudzenie.
Ostatnio edytowany przez VCS-3 (27.01.2023 20:17:35)
Offline