Forum Stowarzyszenia
Moderator Kombinator
Chyba masz rację. Powoli wszystko zaczyna się układać...
(po chwili)
Nie musisz chyba numerować. Masz rację. To rzeczywiście może być Lubeckiego od Niskiej w stronę Miłej. Brawo!
Ostatnio edytowany przez zaruk (1.07.2008 06:23:40)
Offline
administrator
Jeszcze raz - teraz z numerkami:
(już zrobiłem, więc dla świętego spokoju )
Offline
miglanc
Z trochę innej mańki
Nalewki 23
Epstein i Launberg - Skład pończoch i trykotaży
Offline
Moderator Kombinator
Pod numerem Nalewki 39, sklep papierniczy prowadził i materiały piśmienne sprzedawał niejaki A. Ch. Feiner (mieszkał pod numerem 23, więc do pracy miał niedaleko). W dalszej części zdjęcia dość dobrze widać kamienicę 41 i 43, perspektywę zamykają domy na placu Muranowskim.
Offline
administrator
Bardzo ładny obrazek - gdzieś mi uciekł i nie miałem go, dzięki
Offline
Moderator Kombinator
Cisza na morzu, cisza w kościele... Czas ją przerwać.
Ostatnio poukładało mi się w całość kilka zdjęć marnej jakości, ale przedstawiających teren dotychczas - przynajmniej dla mnie - nieznany. Początkowy odcinek Pawiej przy Dzikiej.
Pierwsze zdjęcie przedstawia Dziką w 1900 roku - widok na południe, po prawej wylot ulicy Pawiej.
Drugie to widok domu przy Dzikiej 9 - narożnego na skrzyżowaniu z Pawią - fragment jej północnej strony widoczny jest na drugim planie. Rok 1931 (a więc nie Dzika, tylko już Zamenhofa).
Zdjęcie trzecie - na pierwszym planie budynek Dzika 9 - róg Pawiej, dalej perspektywa ulicy Pawiej w kierunku zachodnim. Okres okupacji.
Lokalizacja tych zdjęć jest pewna na tyle, na ile udało mi się je porównać, a więc nie na 100%. Osoba mająca dowody na inną lokalizaję, proszona jest o niezwłoczne zgłoszenie się do kancelarii parafialnej (zapowiedź pierwsza ).
Offline
miglanc
He, he, właśnie miałem zarzucić tą fotę... Pierwsza jest tak podpisana i nie ma podstaw by temu nie wierzyć. Druga fota pasuje do pierwszej, no i dodatkowo ma tabliczkę z nazwą ulicy i tablicę pamiątkową, więc tu jak dla mnie wszystko gra. Miałbym pewne wątpliwości co do trzeciej foty, aczkolwiek gdyby to była faktycznie Pawia to byłoby świetnie. Praktycznie nie ma zidentyfikowanych zdjęć Pawiej (w kaźdym razie ja nie znam) poza jednym, to byłoby drugie.
Ostatnio edytowany przez roox (3.07.2008 07:56:20)
Offline
Moderator Kombinator
roox napisał:
Miałbym pewne wątpliwości co do trzeciej foty
W ustaleniach dotyczących trzeciego zdjęcia starałem sie być maksymalnie ostrożny i dokładny. Mimo, że nie wystarcza to za besporny dowód, porównałem układ budynków na analizowanym zdjęciu, boniowanie, gzymsy, obramowania okien z budynkami po obu stronach wylotu Pawiej na dwóch pierwszych zdjęciach - i nie znalazłem argumentów przemawiających przeciw takiej hipotezie (tylko hipotezie). Ale, jak pisałem, niczym więcej nie dysponuję. Może coś jeszcze wypłynie, albo się skojarzy.
Aha, przy Zamenhofa 9 niejaki H. Fefer miał sklep z artykułami mydlarskimi, malarskimi i deseniami (farbami?). Może to jego szyld wisi na budynku z trzeciej fotki?
Ostatnio edytowany przez zaruk (3.07.2008 08:18:10)
Offline
administrator
Odnośnie ciszy (będę się gęsto tłumaczyć ).
Jako, że już nie mogę sobie dać rady z dotychczasowym bałaganem, postanowiłem nareszcie choć trochę skatalogować posiadane obrazki. Zajęcie żmudne, nudne, męczące i ogłupiające - ale uznałem je za konieczne (łepetyna mi zaraz wysiądzie a nie będę Was trzydzieści razy dziennie pytał o kolejne zdjątka - więc dokąd jeszcze cokolwiek kojarzę, spróbuję tę wiedzę utrwalić...). Chwilowo, pozostało mi do opisania nieco ponad 9500 pozycji
Nie ma siły, powinienem to jeszcze w tej pięciolatce skończyć. Na razie kiwam się przed monitorem, gapię na kolejne fotki i coś tam stukam (jakieś niby słowa kluczowe typu "tramwaj" czy insze "most średnicowy". Troszkę mnie to absorbuje...
Bardzo ładna ta Dzika (czy tam Zamenhofa ). Nie mam pojęcia o tych okolicach, mogę tylko bić brawo i czekać na kolejne Wasze rewelacje.
Nie da się ukryć, po cichutku liczę też, że przy okazji obecnej benedyktyńskiej działalności, coś może ciekawego wynajdę. Na razie - wybaczcie - raczej będę czytał, niż pisał. Ale wrócę, wrócę - są takie plany
Offline
Moderator
Nawiązując do postu nr. 186 (działko na rogu Nowiniarskiej i Franiczszkańskiej), przeglądając galerię http://www.jewish.org.pl/index.php?opti … &Itemid=66 dostrzegłem zdjęcie z Bonifraterskiej które pasuje do zdjecia z działkiem:
tym elementem łączacym jest mur (zaznaczony strzałką) posesji przy Nowiniarskiej 11
Offline
Moderator Kombinator
Właśnie, właśnie. Główne skupisko ludzi stoi w miejscu domów między Bonifraterską a Nowiniarską.
Offline
Moderator
Żeby już zakończyć wątek z armatką to zacytuję:
"20 kwietnia ok. godz. 19 Grupa Specjalna Sztabu Głównego GL pod dowództwem Franciszka Bartoszka ("Jacka") zaatakowała niemiecką obsługę działa ustawionego na rogu ul. Nowiniarskiej i Franciszkańskiej. Ze względu na tłum gapiów otaczających getto, nie można było użyć w tej akcji granatów. Polacy zastrzelili niemiecką obslugę działa oraz ubezpieczających ich granatowych policjantów."
Engelking B., Leociak J. Getto Warszawskie. Przewodnik po nieistniejącym miescie, Warszawa 2001
Ostatnio edytowany przez Daros (7.07.2008 21:09:40)
Offline
Moderator Kombinator
W związku z nowymi wątpliwościami, chciałbym powrócić na chwilę do postu 232 z tego wątku, w który wkleiłem zdjęcie ocenione przez mnie (samodzielnie) jako północny kraniec Karmelickiej przy Dzielnej.
Otórz niedawno spotkałerm się z wersją, że zdjęcie to przedstawia Smoczą przy skrzyżowaniu z Nowolipkami, widzianą od południa. Podkreślałem samodzielność identyfikacji na znak, że jest ona - z natury rzeczy - wątła i niepewna. Przypominam sobie zresztą - słuszną zapewne - rezerwę, z jaką kończyliśmy tamten etap rozmowy. W związku z tym prosiłbym o pomoc w rozwikłaniu tej zagadki. Ustalając lokalizacje tego zdjęcia opierałem się głównie na analizie białego budynku zamykającego perspektywę ulicy z torami i uznałem, że jest to budynek kończący ulicę Karmelicką:
Wydaje mi się, że układ drzwi i okien na parterze, balkonu na I piętrze, zdobień nad oknami, otworów wentylacynych na poddaszu i świetlików na dachu jest podobny. Podobny jest też układ torów - są one lekko przesunięte na lewo względem środka ulicy (porównuję ze zdjęciem wklejonym przez Chrisa z dama w kapeluszu na I planie). Co o tym sądzicie?
Offline
miglanc
Zaruk, moim zdaniem Twoja lokalizacja jest jak najbardziej prawidłowa.
Swoją drogą jestem ciekaw (jeśli to nie tajemnica), kto zlokalizował to jako Smoczą. Wydaje mi się, że układ przestrzenny skrzyżowania Smoczej i Nowolipek na fotce, którą kiedyś wrzucałem (na ostatnim planie) zaprzecza tej tezie.
Offline
Moderator Kombinator
Wiesz co, jeśli dobrze rozumiem, chodzi o takie ujęcie:
W tym przypadku układ ulicy i torów by się zgadzał, a na Twojej fotografii nie byłoby widać pokazanych tu budynków. Tak między nami - ja też uważam, że lokalizacja jest ok, ale sam wiesz jakie figle płatają fotki...
Offline
miglanc
Masz rację, na moim zdjęciu Smoczej nie widać tych budynków.
Zastanawia mnie tylko powiększenie budynku które wrzuciłeś jako porównanie do zdjęcia z kobietą. Owszem, biały budynek pasuje do niego, ale jakoś mi nie pasuje do budynku na Dzielnej, zamykającego perspektywę Karmelickiej. Ten ostatni stał prawie w osi ul. Karmelickiej, ten na Twoim powiększeniu jest mocno przesunięty w lewo. Oba są oczywiście podobne, ale mam wrażenie, że to jednak dwa różne obiekty.
(po dłuższym czasie)
Przejrzałem cały wątek o Karmelickiej i lekko zgłupiałem. Sam nie wiem co o tym myśleć
Ostatnio edytowany przez roox (11.07.2008 09:32:32)
Offline
Moderator Kombinator
Masz rację. To są różne obiekty. Ten zamieszczony przez mnie pochodzi ze zdjęcia przedtawiającego Karmelicką w kierunku na północ, z zamykającą jej perspektywę ulicą Dzielną.
Ty z kolei wrzuciłeś zdjęcie Karmelickiej przy skrzyżowaniu z Lesznem. Budynki zamykające ulice z obu stron są bardzo podobne i też sprawiły mi trudność. Jak słusznie zauważyłeś, ten przy Dzielnej kończy się w 3/4 perspektywy (potwierdza to plan miasta), natomiast ten przy Lesznie widoczny jest na całej szerokości wylotu.
Offline
miglanc
Podejrzewałem też taką możliwość, ale w RG nie znalazłem bydynku który by pasował do Leszna. Masz może jakąś fotę z tym budynkiem (jaki to był w ogóle numer - 23? 25?)
Offline
Moderator Kombinator
Niestety, zdjęcia pokazującego ten budynek (a zwłaszcza jego środkową część) nie mam. Myślę, że nosił numer 23, sąsiadująca z nim kamienica Jacobsonów (odbudowana po wojnie) ma nr 25. Plan getta pokazuje jednak, że że u wylotu Karmelickiej stoi budynek nr 25. Nie wiem
Poszperam jeszcze później.
Offline
administrator
Normalna rozbieżność Marcinkowski-Leociak. Marcinkowski ma starszą (?) numerację. O ile mogę, korzystam z Leociaka - i tam jest 25.
W Gabarytach pod numerem 25 są dwa całkiem ładne zdjęcia tego budynku - a nawet sąsiedniego, tego od wschodu. I tu znów kłopot z numeracją, bo do obrazków z Karmelickiej bardziej pasuje mi gabarytowy budynek nr 23 Mniejsza, to tam, jak nic
Offline