Forum Stowarzyszenia
administrator
W tre¶ci jest najpierw obszerny opis, jak to AK ca³kowicie siê na powstanie w getcie wypiê³a (rozdzia³ Reakcja odmawia pomocy, s. 258 - wspomniano nawet o dowódcy, który o¶wiadczy³, ¿e o ile ¯OB wywo³a powstanie, AK wyst±pi przeciw ¯ydom - a pó¼niej okaza³ siê agentem gestapo i zosta³ "zlikwidowany przez patriotów"), za to dalej jest mowa o "wyst±pieniach Gwardii Ludowej 20 kwietnia". I tam jest ciekawie.
20 kwietnia mia³ siê odbyæ - prócz ataku GL ze strony Nowiniarskiej - wspólny atak gwardzistów, grupy lewicowych socjalistów i grupy do³owych akowców na hitlerowców oblegaj±cych getto od strony Sapie¿yñskiej. Oba wyst±pienia by³y fragmentami jednego wspólnego planu
"Do³owi akowcy"? Dzi¶ by¶my pewnie nazwali ich niszowymi. Rozumiem: takie jakie¶ pokrêcone stworzenia, outsiderzy.
Akcj± kierowa³ kapitan "Chwacki" Tu akurat szczera prawda, jednak nie wiemy, któ¿ to taki by³. Ani chybi kto¶ z GL, która ca³emu wspólnemu przedsiêwziêciu patronowa³a. Komu by przysz³o do g³owy, ¿e to jaki¶ "do³owy akowiec"?
Offline
Moderator
My¶lê, ¿e autorowi chodzi³o o co innego z tymi "Do³owymi akowcami".Otó¿ za czasów PRL by³a taka teza: ca³e dowództwo AK to by³a oczywi¶cie londyñska reakcja ale szeregowi Ak-owcy to ludzie zdezorientowani knowaniami swojego dowództwa.I wicie powinno siê do nich wyj¶æ towarzysze, na przeciw z "wielko piersio", rozumiemy, ¿e zb³±dzili¶cie ale socjalistyczna ojczyzna wychodzi wam na przeciw, rozumicie?Co¶ w tym stylu.
Offline
administrator
Ja to w³a¶nie tak rozumiem. Tu nie ma sprzeczno¶ci z tym, co napisa³em powy¿ej - oni byli outsiderami w oczach swych faszystowskich dowódców. I do takich to w³a¶nie, niechc±cy zb³±kanych owieczek, w³adza ludowa niezwykle chêtnie wyci±ga³a pomocn± d³oñ. Organizowano dla nich turnusy reedukacyjne na Mokotowie, we Wronkach czy Rawiczu a niektórym by³o dane nawet za darmo pojechaæ na wycieczkê - ciekaw±, dalekowschodni±.
Offline
administrator
No, teraz to ju¿ mnie naprawdê leciutko zatka³o...
Na oficjalnej stronie Fundacji Nissenbaumów http://www.nissenbaum.pl/ , znalaz³em w opisie umschlagplatzu interesuj±c± teoriê na temat przyczyny wybuchu powstania w roku 1943:
Wiadomo¶æ o wznowieniu wywózek w kwietniu sta³a siê sygna³em do wybuchu powstania w getcie.
Gdybym to w jakikolwiek sposób skomentowa³, zrobi± ze mnie antysemitê - wiêc poprzestanê na cytacie.
Offline
administrator
Stoi to sobie grzecznie na pó³ce, je¶æ nie wo³a... jako¶ tak postanowi³em przez chwilê czym¶ zaj±æ oczy i wzi±³em do rêki. Getto ze znanej serii Warszawskie Termopile. Ca³o¶æ firmuje p. Bartelski, ale ja zajrza³em akurat do czê¶ci drugiej, gdzie umieszczono przewodnik po miejscach walk i pamiêci - tu siê podpisali panowie Juliusz Powa³kiewicz i Jan Jagielski. Zd±¿y³em przejrzeæ dwie pierwsze strony... (i na razie zabrak³o mi si³ na wiêcej).
O Nalewkach:
Na wysoko¶ci wej¶cia do Ogrodu Krasiñskich znajdowa³a siê jedna z bram getta. To têdy o ¶wicie 19 kwietnia 1943 r. wkroczy³y oddzia³y niemieckie (...)
Nie wiedz±, ¿e to nie ta brama, czy jedynie uwa¿aj±, ¿e nie ma potrzeby zawracaæ tym g³owy maluczkim?
A tu jeszcze co¶ fajniejszego, o okolicach Jana Bo¿ego: (rym niezamierzony )
(...)oddzia³ dywersyjno-saperski AK pod dowództwem kpt. Józefa Pszennego (ps. "Chwacki") mia³ za zadanie dokonanie wy³omu w murze getta (...)
Akcja siê powiod³a (...)
Byæ mo¿e za powodzenie akcji uznano tu sam fakt podjêcia próby wysadzenia muru - a mo¿e to jedynie ku pokrzepieniu serc? Naprawdê nie wiem.
Offline
administrator
Teraz www.dzieje.pl . PAP i Muzeum Historii Polski na pewno wiedz±, jak by³o. Zaczynam przygodê: strona g³ówna, zagadnienia, holocaust... s± teksty o getcie. Trzy, dobra nasza.
Wielka Akcja wysiedleñcza w Getcie Warszawskim – 22 lipca 1942 r. (http://www.dzieje.pl/?q=node/394 ) - tu nie jest ¼le. Miêdzy innymi, ca³kiem ³adnie podano liczby. Choæby te: W ci±gu dwóch miesiêcy trwania akcji 254 tys. ludzi wywieziono do obozu zag³ady w Treblince, 11 tys. skierowano do obozów pracy, na miejscu rozstrzelano ok. 6 tys. Podobnie wygl±daj± te dane w tek¶cie Barbary Engelking z "Przewodnika..." - Wed³ug ¼róde³ niemieckich, deportowano 253 742 ¯ydów (...) 11 580 przekazanych przez obóz przej¶ciowy na Lesznie 109 do obozów pracy i oko³o 10 300 zmar³ych i zabitych na terenie getta. (s. 689). Uda³o siê znale¼æ w sieci tekst,którego autor chyba siê orientuje w zagadnieniu.
Pokrzepiony lektur±, klikam w nastêpny odno¶nik - Powstanie w Warszawskim Getcie (http://www.dzieje.pl/?q=node/395 ). Oj, to chyba pisa³ kto¶ inny. Tu ju¿ jest tak, jak nas wszystkich dawno temu uczono: 22 lipca 1942 r. nazi¶ci przyst±pili do akcji wysiedleñczej w getcie warszawskim, w którym przebywa³o ok. 380 tys. ¯ydów. W ci±gu dwóch miesiêcy wywieziono do Treblinki i zagazowano 300 tys. osób.. Jak nic, ten autor siê nie przy³o¿y³ do poszukiwañ. Patrzê, kto jest podpisany - Mariusz Jarosiñski. A tamten porz±dny tekst obok, kto napisa³? Oczom nie wierzê: Mariusz Jarosiñski. Przypadkowa zbie¿no¶æ nazwisk, czy tylko autor w trakcie pracy zmieni³ pogl±dy? To które z tych danych w koñcu s± lepsze?
Podobnie wygl±daj± rozbie¿no¶ci pomiêdzy powy¿ej cytowanym artyku³em a tekstem o pierwszym zbrojnym wyst±pieniu w getcie (http://www.dzieje.pl/?q=node/397 ) w kwestii liczb wywiezionych w akcji styczniowej. Ten drugi materia³ nie jest podpisany, wiêc nie bêdê w tym przypadku zbyt z³o¶liwy, bo siê nie da.
Podsumowanie tych krótkich poszukiwañ jest takie: mo¿na tu znale¼æ ca³kiem rzetelne informacje - ale i tak trzeba wiedzieæ, jak by³o, bo je¶li niechc±cy przeczyta siê nie ten artyku³...
Offline
Moderator
Na ogrodzeniu Parku ¯eromskiego pojawi³a siê wystawa zatytu³owana: „Za murem. Jak powstawa³o warszawskie getto, fotografie z 1940 r.”.
zob. http://www.zoliborz.org.pl/page/index.p … 262&id=726
Jest to zbiór kilkudziesiêciu fotografii pokazuj±cych pocz±tki getta : budowê muru, przesiedlenia.
Niestety jest te¿ wprowadzenie do wystawy, w którym mo¿na przeczytaæ ¿e : ...Przed wybuchem II wojny ¶wiatowej w Warszawie mieszka³o ok. 380 tysiêcy ¯ydów, stanowi±c blisko 30% wszystkich mieszkañców stolicy. W pierwszym roku okupacji skupiono w Warszawie blisko 2 miliony ¯ydów. Mimo panuj±cego terroru dzia³aj±ca na terenie getta ¯ydowska Organizacja Bojowa przygotowa³a zbrojny sprzeciw. W wyniku heroicznych zmagañ z wielokrotnie liczniejszym wrogiem zginê³o blisko 13 tysiêcy ¯ydów, pozosta³e oko³o 50 tysiêcy wywieziono do obozu zag³ady w Treblince...
1. Sk±d Niemcy wziêli 1,5 miliona ¯ydów, których do³±czono do warszawskich? W ca³ym GG chyba tylu ich nie by³o.
2. Co siê sta³o z 1 937 000 ¯ydów? Wyjechali przed powstaniem do Izraela?
3. Czy 13 tysiêcy ofiar powstania w getcie to wynik heroicznych zmagañ?
Offline
administrator
No có¿...
Wielkie liczby wygl±daj± fajniej, ni¿ mniej wielkie.
Offline
administrator
Drog± okrê¿n±, za po¶rednictwem ca³kiem przeze mnie lubianej strony My z Mirowa dotar³ do mnie interesuj±cy tekst, opublikowany (podajê na odpowiedzialno¶æ autora wspomnianej witryny - nie sprawdza³em) w Gazecie Wyborczej z 12 kwietnia 2007. Autorem artyku³u o budynku Elektoralna 26, jest Jerzy S. Majewski.
Czytam, czytam...
Podczas okupacji Elektoralna wraz z kamienic± znalaz³a siê w granicach getta. Dom nale¿±cy w latach miêdzywojennych do Lejba Mandelbauma zachowa³ co¶ z dawnej elegancji. Jednym z jego mieszkañców by³ prezes Judenratu w getcie, in¿ynier Adam Czerniaków. Przeprowadzi³ siê tu z pobliskiej kamienicy przy Ch³odnej 20, któr± Niemcy wy³±czyli z getta.
S±siadem in¿yniera Czerniakowa by³ znany przedwojenny fotografik Jerzy Benedykt Dorys, jeden z najwybitniejszych ówczesnych portrecistów. Wcze¶niej mieszka³ w domu przy Ch³odnej 16 wznosz±cym siê tu¿ obok os³awionego drewnianego mostu ³±cz±cego ma³e i du¿e getto. Tam te¿ przed wy³±czeniem z niego domów przy Ch³odnej prowadzi³ zak³ad fotograficzny.
Sama prawda. Taka trochê poprzestawiana, ale prawda. Czerniaków faktycznie mieszka³ w getcie na Elektoralnej. Wprawdzie nie pod numerem 26, ale mo¿e 11 to za ma³a liczba? Zreszt± artyku³ mia³ byæ o budynku 26 a Czerniaków pewnie nie¼le tu pasowa³. I faktycznie, przeprowadzi³ siê - wprawdzie nie z Ch³odnej a na Ch³odn±, ale on ukrad³, czy jemu ukradli, có¿ to jest wobec wszystkich cudów wszech¶wiata? Z Ch³odn± 16 i 20, faktycznie wi±za³y siê jakie¶ wy³±czenia. A, ¿e ten obszar akurat pod koniec roku 1941 do getta w³±czono... no có¿, nazistowsko-hitlerowska perfidia - zamiast wy³±czyæ, w³±czyli. Przy tym wszystkim, lokalizacja k³adki przy budynku Ch³odna 16, to ju¿ piku¶. Pan Piku¶. Ten tekst jest tak interesuj±cy, ¿e powinien trafiæ do wikipedii.
Z artyku³u dowiedzia³em siê te¿, ¿e budynek po likwidacji getta w roku 1943, znalaz³ siê ponownie w aryjskiej czê¶ci miasta. I to równie¿ jest prawda.
Offline
administrator
Powa¿nie ostatnio na forum by³o - wrêcz powia³o stalinizmem - pora siê trochê odprê¿yæ. Gdzie, jak nie w tym w±tku?
Trafi³em na co¶ takiego: http://www.e-warszawa.com/e-warszawa/getto-warszawskie
Ju¿ pierwsza linijka tekstu udowadnia, jakich k³amstw nauczy³a mnie komunistyczna szko³a. Otó¿: 28 wrze¶nia 1939 Niemcy zajêli Warszawê po trzytygodniowej ofensywie. Jak widaæ, tygodnie by³y wówczas d³u¿sze - albo 3x7=28 (to kalendarz juliañski, czy jeszcze jaki¶ inny?). Dalej dowiadujemy siê m. in. , ¿e Niemcy zabronili ¯ydom piec chleb. A¿ w koñcu przysz³a pora na getto:
Wyznaczono niewielk±, po³udniowo-wschodni± czê¶æ Starego Miasta i ewakuowano stamt±d sto trzyna¶cie tysiêcy Polaków, by zrobiæ miejsce dla czterystu tysiêcy ¯ydów.
W getcie by³o marnie i kryminogennie: ubo¿si wysy³ali swoje dzieci na „stronê aryjsk±”, by stamt±d krad³y po¿ywienie. A potem jeszcze siê pogorszy³o, poniewa¿ Bogatszym skoñczy³y siê pieni±dze na ³apówki.
Potem, wiadomo, Treblinka. O losie deportowanych dowiedziano siê dziêki uciekinierom z obozu oraz zagranicznym dziennikarzom i agentom. Rozumiem, zagraniczni dziennikarze z ichniego tvn zrobili po kryjomu reporta¿ z Treblinki - a agenci przemycili go przez granicê w algierskich kabaczkach.
Na koniec, znana teza: 19 kwietnia 1943, na wie¶æ o tym, ¿e Niemcy organizuj± kolejn± deportacjê, w getcie warszawskim wybuch³o powstanie.
Offline
chrisfox napisał:
28 wrze¶nia 1939 Niemcy zajêli Warszawê po trzytygodniowej ofensywie. Jak widaæ, tygodnie by³y wówczas d³u¿sze - albo 3x7=28.[/i]
A mo¿e autorowi chodzi³o, ¿e oblê¿enie Warszawy trwa³o trzy tygodnie?
Offline
administrator
Ja nie wiem, o co mu chodzi³o. Wiem, co napisa³ Jêzyk polski byæ trudna jêzyk, ale wypada siê staraæ.
Offline
administrator
Przyznam, ¿e nie czyta³em. Wbrew temu, co chyba niektórzy o mnie s±dz±, staram siê nie czytaæ "dyskusji" pod "artyku³ami" - za bardzo wci±gaj±
Offline
Takie przyzwyczajenie z forum, ¿e jak kto¶ co¶ pisze a inni komentuj±, to mo¿e warto poczytaæ.
Tym razem siê nie sprawdzi³o (aczkolwiek czasami siê sprawdza) - masz racjê - nie warto by³o ...
Aczkolwiek mo¿na wyci±gn±æ wnioski - smutne, bo smutne, ale wnioski, ¿e:
- w biciu piany jeste¶my potêg±
Offline
administrator
Film znalaz³em:
Popatrzy³em trochê... W¶ród wielu ciekawostek, rzuci³o mi siê w oczy (uszy) powtarzanie (beznadziejnej) bajki Stroopa o wielkim zaskoczeniu oporem stawionym przez ¯ydów 19 kwietnia 1943. £omatko...
O paru innych drobiazgach, nie chce mi siê pisaæ - ¿eby nie by³o, ¿e siê czepiam. Mo¿e jeszcze tylko to, ¿e powstanie w getcie zakoñczy³o siê 16 maja. Stroop tak napisa³, wiêc tak by³o. Có¿, poeta mówi:
Na kolana, chamy
¦piewa Lucjan Pavarotti
Wa¿ne, kto ¶piewa, nie co ¶piewa
Offline
Użytkownik
chrisfox napisał:
....O paru innych drobiazgach, nie chce mi siê pisaæ - ¿eby nie by³o, ¿e siê czepiam....
Czy jednym z nich jest zdjêcie ulicy ¯urawiej (8'10'') ?
Offline
administrator
Przyznam, ¿e na to nie zwróci³em uwagi, oczarowany paroma innymi ciekawostkami.
Uczciwie muszê dodaæ, ¿e znalaz³em tam te¿ kilka ¶licznych powojennych zdjêæ Muranowa.
Offline