Kolejka Marecka - zaciekawiamy Warszawą



Forum Stowarzyszenia

  • Nie jesteś zalogowany.
  • Polecamy: Moda

Ogłoszenie

Aktualności - www.facebook.com/sopw.kolejka.marecka Aktualności - www.facebook.com/sopw.kolejka.marecka


#21 29.09.2010 12:32:25

chrisfox

administrator

status 1
GG? ni mom i nie bede mioł
Skąd: z getta
Zarejestrowany: 8.03.2007
Posty: 11926
WWW

Re: o getcie gdzie indziej

W treści jest najpierw obszerny opis, jak to AK całkowicie się na powstanie w getcie wypięła (rozdział Reakcja odmawia pomocy, s. 258 - wspomniano nawet o dowódcy, który oświadczył, że o ile ŻOB wywoła powstanie, AK wystąpi przeciw Żydom - a później okazał się agentem gestapo i został "zlikwidowany przez patriotów"), za to dalej jest mowa o "wystąpieniach Gwardii Ludowej 20 kwietnia". I tam jest ciekawie.

20 kwietnia miał się odbyć - prócz ataku GL ze strony Nowiniarskiej - wspólny atak gwardzistów, grupy lewicowych socjalistów i grupy dołowych akowców na hitlerowców oblegających getto od strony Sapieżyńskiej. Oba wystąpienia były fragmentami jednego wspólnego planu

"Dołowi akowcy"? Dziś byśmy pewnie nazwali ich niszowymi. Rozumiem: takie jakieś pokręcone stworzenia, outsiderzy.

Akcją kierował kapitan "Chwacki" Tu akurat szczera prawda, jednak nie wiemy, któż to taki był. Ani chybi ktoś z GL, która całemu wspólnemu przedsięwzięciu patronowała. Komu by przyszło do głowy, że to jakiś "dołowy akowiec"?


Rozczyn dzieł Marksa wlany w bydląt czaszki
Wytwarza z mózgiem przedziwną miksturę

Offline

 

#22 29.09.2010 12:43:22

Wierzbowa

Moderator

Zarejestrowany: 24.01.2009
Posty: 904

Re: o getcie gdzie indziej

Myślę, że autorowi chodziło o co innego z tymi "Dołowymi akowcami".Otóż za czasów PRL była taka teza: całe dowództwo AK to była oczywiście londyńska reakcja ale szeregowi Ak-owcy to ludzie zdezorientowani knowaniami swojego dowództwa.I wicie powinno się do nich wyjść towarzysze, na przeciw z "wielko piersio", rozumiemy, że zbłądziliście ale socjalistyczna ojczyzna wychodzi wam na przeciw, rozumicie?Coś w tym stylu.

Offline

 

#23 29.09.2010 13:23:54

chrisfox

administrator

status 1
GG? ni mom i nie bede mioł
Skąd: z getta
Zarejestrowany: 8.03.2007
Posty: 11926
WWW

Re: o getcie gdzie indziej

Ja to właśnie tak rozumiem. Tu nie ma sprzeczności z tym, co napisałem powyżej - oni byli outsiderami w oczach swych faszystowskich dowódców. I do takich to właśnie, niechcący zbłąkanych owieczek, władza ludowa niezwykle chętnie wyciągała pomocną dłoń. Organizowano dla nich turnusy reedukacyjne na Mokotowie, we Wronkach czy Rawiczu a niektórym było dane nawet za darmo pojechać na wycieczkę - ciekawą, dalekowschodnią.


Rozczyn dzieł Marksa wlany w bydląt czaszki
Wytwarza z mózgiem przedziwną miksturę

Offline

 

#24 2.10.2010 13:52:05

chrisfox

administrator

status 1
GG? ni mom i nie bede mioł
Skąd: z getta
Zarejestrowany: 8.03.2007
Posty: 11926
WWW

Re: o getcie gdzie indziej

No, teraz to już mnie naprawdę leciutko zatkało...

Na oficjalnej stronie Fundacji Nissenbaumów http://www.nissenbaum.pl/ , znalazłem w opisie umschlagplatzu interesującą teorię na temat przyczyny wybuchu powstania w roku 1943:

Wiadomość o wznowieniu wywózek w kwietniu stała się sygnałem do wybuchu powstania w getcie.

Gdybym to w jakikolwiek sposób skomentował, zrobią ze mnie antysemitę - więc poprzestanę na cytacie.


Rozczyn dzieł Marksa wlany w bydląt czaszki
Wytwarza z mózgiem przedziwną miksturę

Offline

 

#25 13.10.2010 14:56:19

chrisfox

administrator

status 1
GG? ni mom i nie bede mioł
Skąd: z getta
Zarejestrowany: 8.03.2007
Posty: 11926
WWW

Re: o getcie gdzie indziej

Stoi to sobie grzecznie na półce, jeść nie woła... jakoś tak postanowiłem przez chwilę czymś zająć oczy i wziąłem do ręki. Getto ze znanej serii Warszawskie Termopile. Całość firmuje p. Bartelski, ale ja zajrzałem akurat do części drugiej, gdzie umieszczono przewodnik po miejscach walk i pamięci - tu się podpisali panowie Juliusz Powałkiewicz i Jan Jagielski. Zdążyłem przejrzeć dwie pierwsze strony... (i na razie zabrakło mi sił na więcej).

O Nalewkach:
Na wysokości wejścia do Ogrodu Krasińskich znajdowała się jedna z bram getta. To tędy o świcie 19 kwietnia 1943 r. wkroczyły oddziały niemieckie (...)

Nie wiedzą, że to nie ta brama, czy jedynie uważają, że nie ma potrzeby zawracać tym głowy maluczkim?

A tu jeszcze coś fajniejszego, o okolicach Jana Bożego: (rym niezamierzony )

(...)oddział dywersyjno-saperski AK pod dowództwem kpt. Józefa Pszennego (ps. "Chwacki") miał za zadanie dokonanie wyłomu w murze getta (...)
Akcja się powiodła (...)


Być może za powodzenie akcji uznano tu sam fakt podjęcia próby wysadzenia muru - a może to jedynie ku pokrzepieniu serc? Naprawdę nie wiem.


Rozczyn dzieł Marksa wlany w bydląt czaszki
Wytwarza z mózgiem przedziwną miksturę

Offline

 

#26 30.11.2010 19:08:13

chrisfox

administrator

status 1
GG? ni mom i nie bede mioł
Skąd: z getta
Zarejestrowany: 8.03.2007
Posty: 11926
WWW

Re: o getcie gdzie indziej

Teraz www.dzieje.pl . PAP i Muzeum Historii Polski na pewno wiedzą, jak było. Zaczynam przygodę: strona główna, zagadnienia, holocaust... są teksty o getcie. Trzy, dobra nasza.

Wielka Akcja wysiedleńcza w Getcie Warszawskim – 22 lipca 1942 r. (http://www.dzieje.pl/?q=node/394 ) - tu nie jest źle. Między innymi, całkiem ładnie podano liczby. Choćby te: W ciągu dwóch miesięcy trwania akcji 254 tys. ludzi wywieziono do obozu zagłady w Treblince, 11 tys. skierowano do obozów pracy, na miejscu rozstrzelano ok. 6 tys. Podobnie wyglądają te dane w tekście Barbary Engelking z "Przewodnika..." - Według źródeł niemieckich, deportowano 253 742 Żydów (...) 11 580 przekazanych przez obóz przejściowy na Lesznie 109 do obozów pracy i około 10 300 zmarłych i zabitych na terenie getta. (s. 689). Udało się znaleźć w sieci tekst,którego autor chyba się orientuje w zagadnieniu.

Pokrzepiony lekturą, klikam w następny odnośnik - Powstanie w Warszawskim Getcie (http://www.dzieje.pl/?q=node/395 ). Oj, to chyba pisał ktoś inny. Tu już jest tak, jak nas wszystkich dawno temu uczono: 22 lipca 1942 r. naziści przystąpili do akcji wysiedleńczej w getcie warszawskim, w którym przebywało ok. 380 tys. Żydów. W ciągu dwóch miesięcy wywieziono do Treblinki i zagazowano 300 tys. osób.. Jak nic, ten autor się nie przyłożył do poszukiwań. Patrzę, kto jest podpisany - Mariusz Jarosiński. A tamten porządny tekst obok, kto napisał? Oczom nie wierzę: Mariusz Jarosiński. Przypadkowa zbieżność nazwisk, czy tylko autor w trakcie pracy zmienił poglądy? To które z tych danych w końcu są lepsze?

Podobnie wyglądają rozbieżności pomiędzy powyżej cytowanym artykułem a tekstem o pierwszym zbrojnym wystąpieniu w getcie (http://www.dzieje.pl/?q=node/397 ) w kwestii liczb wywiezionych w akcji styczniowej. Ten drugi materiał nie jest podpisany, więc nie będę w tym przypadku zbyt złośliwy, bo się nie da.

Podsumowanie tych krótkich poszukiwań jest takie: można tu znaleźć całkiem rzetelne informacje - ale i tak trzeba wiedzieć, jak było, bo jeśli niechcący przeczyta się nie ten artykuł...


Rozczyn dzieł Marksa wlany w bydląt czaszki
Wytwarza z mózgiem przedziwną miksturę

Offline

 

#27 16.04.2011 18:04:22

michel

Moderator

Skąd: Warszawa
Zarejestrowany: 17.03.2007
Posty: 631

Re: o getcie gdzie indziej

Na ogrodzeniu Parku Żeromskiego pojawiła się wystawa zatytułowana: „Za murem. Jak powstawało warszawskie getto, fotografie z 1940 r.”. 
zob.   http://www.zoliborz.org.pl/page/index.p … 262&id=726
Jest to zbiór kilkudziesięciu fotografii pokazujących początki getta : budowę muru, przesiedlenia.
Niestety jest też wprowadzenie do wystawy, w którym można przeczytać że :  ...Przed wybuchem II wojny światowej  w Warszawie mieszkało ok. 380 tysięcy Żydów, stanowiąc blisko 30% wszystkich mieszkańców stolicy. W pierwszym roku okupacji skupiono w Warszawie blisko 2 miliony Żydów.  Mimo panującego terroru  działająca na terenie getta Żydowska Organizacja Bojowa przygotowała zbrojny sprzeciw. W wyniku  heroicznych zmagań z wielokrotnie liczniejszym wrogiem zginęło blisko 13 tysięcy Żydów, pozostałe około 50 tysięcy  wywieziono do obozu zagłady w Treblince...
1. Skąd Niemcy wzięli 1,5 miliona Żydów, których dołączono do warszawskich? W całym GG chyba tylu ich nie było.
2. Co się stało z 1 937 000 Żydów? Wyjechali przed powstaniem do Izraela?
3. Czy 13 tysięcy ofiar powstania w getcie to wynik heroicznych zmagań?

Offline

 

#28 17.04.2011 00:19:20

chrisfox

administrator

status 1
GG? ni mom i nie bede mioł
Skąd: z getta
Zarejestrowany: 8.03.2007
Posty: 11926
WWW

Re: o getcie gdzie indziej

No cóż...

Wielkie liczby wyglądają fajniej, niż mniej wielkie.


Rozczyn dzieł Marksa wlany w bydląt czaszki
Wytwarza z mózgiem przedziwną miksturę

Offline

 

#29 13.01.2012 21:23:28

chrisfox

administrator

status 1
GG? ni mom i nie bede mioł
Skąd: z getta
Zarejestrowany: 8.03.2007
Posty: 11926
WWW

Re: o getcie gdzie indziej

Drogą okrężną, za pośrednictwem całkiem przeze mnie lubianej strony My z Mirowa dotarł do mnie interesujący tekst, opublikowany (podaję na odpowiedzialność autora wspomnianej witryny - nie sprawdzałem) w Gazecie Wyborczej z 12 kwietnia 2007. Autorem artykułu o budynku Elektoralna 26, jest Jerzy S. Majewski.

Czytam, czytam...

Podczas okupacji Elektoralna wraz z kamienicą znalazła się w granicach getta. Dom należący w latach międzywojennych do Lejba Mandelbauma zachował coś z dawnej elegancji. Jednym z jego mieszkańców był prezes Judenratu w getcie, inżynier Adam Czerniaków. Przeprowadził się tu z pobliskiej kamienicy przy Chłodnej 20, którą Niemcy wyłączyli z getta.

Sąsiadem inżyniera Czerniakowa był znany przedwojenny fotografik Jerzy Benedykt Dorys, jeden z najwybitniejszych ówczesnych portrecistów. Wcześniej mieszkał w domu przy Chłodnej 16 wznoszącym się tuż obok osławionego drewnianego mostu łączącego małe i duże getto. Tam też przed wyłączeniem z niego domów przy Chłodnej prowadził zakład fotograficzny.


Sama prawda. Taka trochę poprzestawiana, ale prawda. Czerniaków faktycznie mieszkał w getcie na Elektoralnej. Wprawdzie nie pod numerem 26, ale może 11 to za mała liczba? Zresztą artykuł miał być o budynku 26 a Czerniaków pewnie nieźle tu pasował. I faktycznie, przeprowadził się - wprawdzie nie z Chłodnej a na Chłodną, ale on ukradł, czy jemu ukradli, cóż to jest wobec wszystkich cudów wszechświata? Z Chłodną 16 i 20, faktycznie wiązały się jakieś wyłączenia. A, że ten obszar akurat pod koniec roku 1941 do getta włączono... no cóż, nazistowsko-hitlerowska perfidia - zamiast wyłączyć, włączyli. Przy tym wszystkim, lokalizacja kładki przy budynku Chłodna 16, to już pikuś. Pan Pikuś. Ten tekst jest tak interesujący, że powinien trafić do wikipedii.

Z artykułu dowiedziałem się też, że budynek po likwidacji getta w roku 1943, znalazł się ponownie w aryjskiej części miasta. I to również jest prawda.


Rozczyn dzieł Marksa wlany w bydląt czaszki
Wytwarza z mózgiem przedziwną miksturę

Offline

 

#30 20.02.2012 23:02:05

chrisfox

administrator

status 1
GG? ni mom i nie bede mioł
Skąd: z getta
Zarejestrowany: 8.03.2007
Posty: 11926
WWW

Re: o getcie gdzie indziej

Poważnie ostatnio na forum było - wręcz powiało stalinizmem - pora się trochę odprężyć. Gdzie, jak nie w tym wątku?

Trafiłem na coś takiego: http://www.e-warszawa.com/e-warszawa/getto-warszawskie

Już pierwsza linijka tekstu udowadnia, jakich kłamstw nauczyła mnie komunistyczna szkoła. Otóż: 28 września 1939 Niemcy zajęli Warszawę po trzytygodniowej ofensywie. Jak widać, tygodnie były wówczas dłuższe - albo 3x7=28 (to kalendarz juliański, czy jeszcze jakiś inny?). Dalej dowiadujemy się m. in. , że Niemcy zabronili Żydom piec chleb. Aż w końcu przyszła pora na getto:

Wyznaczono niewielką, południowo-wschodnią część Starego Miasta i ewakuowano stamtąd sto trzynaście tysięcy Polaków, by zrobić miejsce dla czterystu tysięcy Żydów.

W getcie było marnie i kryminogennie: ubożsi wysyłali swoje dzieci na „stronę aryjską”, by stamtąd kradły pożywienie. A potem jeszcze się pogorszyło, ponieważ Bogatszym skończyły się pieniądze na łapówki.

Potem, wiadomo, Treblinka. O losie deportowanych dowiedziano się dzięki uciekinierom z obozu oraz zagranicznym dziennikarzom i agentom. Rozumiem, zagraniczni dziennikarze z ichniego tvn zrobili po kryjomu reportaż z Treblinki - a agenci przemycili go przez granicę w algierskich kabaczkach.

Na koniec, znana teza: 19 kwietnia 1943, na wieść o tym, że Niemcy organizują kolejną deportację, w getcie warszawskim wybuchło powstanie.


Rozczyn dzieł Marksa wlany w bydląt czaszki
Wytwarza z mózgiem przedziwną miksturę

Offline

 

#31 21.02.2012 12:08:47

balcerek

sekcja gimnastyczna

Zarejestrowany: 19.03.2007
Posty: 628
WWW

Re: o getcie gdzie indziej

chrisfox napisał:

28 września 1939 Niemcy zajęli Warszawę po trzytygodniowej ofensywie. Jak widać, tygodnie były wówczas dłuższe - albo 3x7=28.[/i]

A może autorowi chodziło, że oblężenie Warszawy trwało trzy tygodnie?

Offline

 

#32 21.02.2012 12:28:29

chrisfox

administrator

status 1
GG? ni mom i nie bede mioł
Skąd: z getta
Zarejestrowany: 8.03.2007
Posty: 11926
WWW

Re: o getcie gdzie indziej

Ja nie wiem, o co mu chodziło. Wiem, co napisał Język polski być trudna język, ale wypada się starać.


Rozczyn dzieł Marksa wlany w bydląt czaszki
Wytwarza z mózgiem przedziwną miksturę

Offline

 

#33 21.02.2012 12:35:47

 weldon

Użytkownik

19455822
Skąd: Łomianki
Zarejestrowany: 4.03.2011
Posty: 1184
WWW

Re: o getcie gdzie indziej

A po co?

Biorąc pod uwagę poziom dyskusji, jaka jest pod tym wpisem,
to jesteś jedynym, który zwraca uwagę na takie duperele

Offline

 

#34 21.02.2012 12:43:00

chrisfox

administrator

status 1
GG? ni mom i nie bede mioł
Skąd: z getta
Zarejestrowany: 8.03.2007
Posty: 11926
WWW

Re: o getcie gdzie indziej

Przyznam, że nie czytałem. Wbrew temu, co chyba niektórzy o mnie sądzą, staram się nie czytać "dyskusji" pod "artykułami" - za bardzo wciągają


Rozczyn dzieł Marksa wlany w bydląt czaszki
Wytwarza z mózgiem przedziwną miksturę

Offline

 

#35 21.02.2012 13:06:11

 weldon

Użytkownik

19455822
Skąd: Łomianki
Zarejestrowany: 4.03.2011
Posty: 1184
WWW

Re: o getcie gdzie indziej

Takie przyzwyczajenie z forum, że jak ktoś coś pisze a inni komentują, to może warto poczytać.

Tym razem się nie sprawdziło (aczkolwiek czasami się sprawdza) - masz rację - nie warto było ...
Aczkolwiek można wyciągnąć wnioski - smutne, bo smutne, ale wnioski, że:

- w biciu piany jesteśmy potęgą

Offline

 

#36 2.02.2013 21:51:31

chrisfox

administrator

status 1
GG? ni mom i nie bede mioł
Skąd: z getta
Zarejestrowany: 8.03.2007
Posty: 11926
WWW

Re: o getcie gdzie indziej

Film znalazłem:



Popatrzyłem trochę... Wśród wielu ciekawostek, rzuciło mi się w oczy (uszy) powtarzanie (beznadziejnej) bajki Stroopa o wielkim zaskoczeniu oporem stawionym przez Żydów 19 kwietnia 1943. Łomatko...

O paru innych drobiazgach, nie chce mi się pisać - żeby nie było, że się czepiam. Może jeszcze tylko to, że powstanie w getcie zakończyło się 16 maja. Stroop tak napisał, więc tak było. Cóż, poeta mówi:

Na kolana, chamy
Śpiewa Lucjan Pavarotti


Ważne, kto śpiewa, nie co śpiewa


Rozczyn dzieł Marksa wlany w bydląt czaszki
Wytwarza z mózgiem przedziwną miksturę

Offline

 

#37 3.02.2013 01:23:26

lekr

Użytkownik

Zarejestrowany: 1.10.2008
Posty: 185

Re: o getcie gdzie indziej

chrisfox napisał:

....O paru innych drobiazgach, nie chce mi się pisać - żeby nie było, że się czepiam....

Czy jednym z nich jest zdjęcie ulicy Żurawiej (8'10'') ?

Offline

 

#38 3.02.2013 10:39:27

chrisfox

administrator

status 1
GG? ni mom i nie bede mioł
Skąd: z getta
Zarejestrowany: 8.03.2007
Posty: 11926
WWW

Re: o getcie gdzie indziej

Przyznam, że na to nie zwróciłem uwagi, oczarowany paroma innymi ciekawostkami.

Uczciwie muszę dodać, że znalazłem tam też kilka ślicznych powojennych zdjęć Muranowa.


Rozczyn dzieł Marksa wlany w bydląt czaszki
Wytwarza z mózgiem przedziwną miksturę

Offline

 

#39 3.02.2013 17:23:34

 weldon

Użytkownik

19455822
Skąd: Łomianki
Zarejestrowany: 4.03.2011
Posty: 1184
WWW

Re: o getcie gdzie indziej

chrisfox napisał:

Uczciwie muszę dodać, że znalazłem tam też kilka ślicznych powojennych zdjęć Muranowa.

Jeśli z Żydami, to czemu nie?

Offline

 

                                 Czasy takie, że na fb też trzeba trochę istnieć - zajrzyjcie do nas i tam. A tu jesteśmy już od dobrych dziesięciu lat :)                                

adres IP


Stopka forum

RSS
Powered by PunBB 1.2.23
© Copyright 2002–2008 PunBB
Polityka cookies - Wersja Lo-Fi


Darmowe Forum | Ciekawe Fora | Darmowe Fora
Szamba betonowe Radomsko