Forum Stowarzyszenia
administrator
Znów ktoś zrobił coś za mnie. Dziękuję raz jeszcze
Offline
Moderator
chrisfox napisał:
Proza p. Pokropińskiego jest trudna, mam z nią spore kłopoty
Nie tylko Ty...... Pocieszające jest to, że nie pisze poezji.
Offline
Użytkownik
A tak przy okazji właśnie dowiedziałam się, że tramwaje miały pętle na Gocławiu przy ulicy Wiatracznej. To wygląda jak trzy w jednym Fragment pochodzi z podlinkowanej kiedyś stronki a brzmi tak:
Składy, aby zawrócić, jechały do pętli na Gocławiu (przy ul. Wiatracznej). Nie była to pętla okrągła, lecz trójkątna – skład dojeżdżał, cofał się i wjeżdżał na tor prowadzący w przeciwnym kierunku
Ostatnio edytowany przez emka 1471 (10.06.2010 20:14:49)
Offline
Moderator
Widzę, że Mechanik Jarząbek rozwiązał karczewską łamigłówkę. Żeby nie było, że nic nie zrobiłem w temacie to wkleję parę rozkładów jazdy.
rok 1909
To jest rozkład nieoficjalny, w związku z tym nie wszystkie przystanki mogły być uwidocznione.
1914 Krzysiek zapodawał.
Między Mostem a a Kamionkiem powstają przystanki: Straż Ogniowa i Stare Rogatki.
1922
i przeciwny kierunek celem lepszego obliczenia kilometrażu.
W porównaniu do rozkładu z 1914 r. wylatuje przystanek Grochów I, pojawia się Wawer Sąd. Na dalszym odcinku pojawiają się Miedzeszyn i Michalin.
1924
Przystanki Straż Ogniowa i Wawer Sąd wylatują z rozkładu jazdy.
1926
Wylatuje Kamionek, ale się jeszcze chyba pojawi. Stare Rogatki zmieniają nazwę na Park Skaryszewski. W sumie ten przystanek zmieniał nazwę 5 razy.
1931
Przystanek Park Skaryszewski zmienia nazwę na Park Paderewskiego, Kaczy Dół staje się Międzylesiem. Pojawią się także przystanek Jarosław, być może jest to jakaś pomyłka. Tu niestety mam sporą dziurę rozkładową, bo linia karczewska nie występuje w URJ z 1936 i 1939 r. Występuje za to w Załączniku do Wykazu Stacji i Przystanków z 1938 r. Niestety egzemplarz, który wpadł mi w ręce nie posiadał tego Załącznika. Może Mechanik Jarząbek będzie potrafił to wyjaśnić (znaczy się dlaczego linii karczewskiej nie ma w URJ, a nie dlaczego nie wpadł mi w ręce Załącznik).
1942
Wylatuje przystanek Anin, Park Paderewskiego zmienia nazwę na Park Paderewski. Stacja Warszawa Most zmienia nazwę na cokolwiek inną. Dla mnie niedonapisania, stacja Grochów II zmienia nazwę na Grochów. Pojawia się przystanek Borków.
1944
Przystanek Park Paderewski zmienia nazwę na Ost Park.
1948
Pojawia się ponownie przystanek Anin. Linia karczewska nie pojawia się w URJ z 1946 oraz w pierwszym Wykazie Odległości Taryfowych z 1946 r. Jak poprzednio nie wiem dlaczego. Jest już w WOTcie z 1948 r.
1951
Zarząd Warszawskich Kolei Dojazdowych został chyba upaństwowiony i linia została włączona do Dyrekcji Warszawskiej. Pojawia się przystanek Warszawa Gocław w miejscu jak domniemuję przystanku Kamionek. O dziwo ma taki sam kilometraż jak przystanek Park Paderewskiego. Między tymi przystankami jeździło się chyba gratis. Do stacji i przystanków mających swe odpowiedniki normalnotorowe dodano końcówkę Wąsk. Międzylesie stało się Międzylesiem koło Warszawy, a Borków stał się Borkowem Warszawskim.
fragment WOT z 1951 r.
i znanego wszystkim WOT-u z 1959 r.
To tyle z mojej strony.
Pozdrawiam serdecznie i rozkładowo.
ksiezyc_nad_gieesem ...
Offline
administrator
Tak to jest. Są na szczęście ludzie, którzy zajrzą (na forum) i wyjaśnią. Jakoś tak się składa, że dziś wciąż w tym wątku dziękuję. No i dobrze - jest za co. Dzięki, Jarku
Offline
Moderator
księżyc_nad_gieesem napisał:
Widzę, że Mechanik Jarząbek rozwiązał karczewską łamigłówkę.
A dziękuję. Ale jeszcze pozostało b. dużo do rozwiązania.
księżyc_nad_gieesem napisał:
Pojawią się także przystanek Jarosław, być może jest to jakaś pomyłka.
To nie jest pomyłka.
księżyc_nad_gieesem napisał:
Pojawia się przystanek Warszawa Gocław w miejscu jak domniemuję przystanku Kamionek.
Dobrze domniemujesz. A przystanek się nazywa Warszawa Gocławska.
Offline
administrator
O tym już nie wspomnę
Offline
balcerek napisał:
roox napisał:
Przepraszam, że sie wtrącam, bom laik - czy przystanek Park Skaryszewski (Ostpark) to nie wcześniejszy przystanek Kamionek?
I czy po spaleniu we wrześniu '39 stacji Grochów II funkcjonował tam nadal przystanek?Ostpark i Stare Rogatki były na 1,6 km. A Kamionek na 2,91 km (lub 2,51 słabo widać na skanie)
Tutaj walnąłem głupotę.
I już chyba wiem, gdzie był kamionek. Szczegóły na spacerze.
Offline
administrator
O, takie podejście bardzo mi się podoba. Ja opowiem, kiedy się działo, Ty - gdzie. Rewelacja
Smutna refleksja natury ogólnej jest taka. Napisał ktoś jakieś brednie? Jego sprawa. Ja się powołuje na autorytet, bredzę zgodnie z tym, co napisano i wszyscy szczęśliwi. Jak już ktoś jest na tyle nierozważny, żeby szukać jakiejś tam prawdy... łomatko. To gorsze od najazdu ruskich. Nie szukać, nie pytać - mówić, jak napisano. W końcu to nie dla przyjemności - za pieniądze było, musi być dobre.
Offline
administrator
Znamy Takie... specyficzne trochę dziełko
(nikt się tu nie obrazi, jeśli wspomnisz o czymś, co już było - sami się czasem nie możemy do końca połapać)
Offline
Moderator
Z wątku obok/poniżej.
chrisfox napisał:
Jakie śliczności... Dzięki, Jarku
Proszę bardzo. Rozkładów jazdy mam ostatnio całe mnóstwo.
To jeszcze coś takiego wygrzebałem.
W zasadzie to nic nowego do dyskuscji nie wnosi choć wiorstaż (pikietaż) jest jakiś dziwny bo po przecinku powinny być sążnie a tych w wiorście było 500., ale może się komuś przyda.
Źródło:
Pozdrawiam serdecznie i źródłowo.
ksiezyc_nad_gieesem ...
Offline
Użytkownik
Pozwolę sobie odgrzać ten wątek!
Przeczytałem to co napisaliście, ale trochę to wszystko skomplikowane mocno, a niektóre wątki niedokończone (vide kolega Balcerek, piszący że wyjaśni położenie przystanku Kamionek na spacerze... - potem temat już nie powrócił zdaje się, a moja ciekawość pozostała )
Mam taki pomysł (poprawcie jeśli się mylę) - błąd wynika z utożsamiania przystanku Kamionek i rogatek Grochowskich przy Zamoyskiego/Lubelskiej - a skąd się wziął?
Pewnie stąd, że w ~1890 Kamionek przyłączono do Warszawy i powstały NOWE rogatki Moskiewskie (a właściwie pewnie jedna ROGATKA MOSKIEWSKA - zwracam uwagę na liczbę pojedynczą! Stare rogatki, ale Rogatka moskiewska - ciekawe prawda?) Niestety na żadnym z wrzuconych przez Was rozkładów nie ma tej nazwy - gdyby się znalazł taki, gdzie są i Stare Rogatki i Rogatka Moskiewska to by potwierdzało moją hipotezę. Ta nowa rogatka była zlokalizowana przy pomniku budowy Szosy Brzeskiej (róg Podskarbińskiej, po północnej stronie Grochowskiej - widać to na różnych planach np tu: http://www.trasbus.com/planywarszawy/1908/272.jpg, czy tu: http://www.trasbus.com/planywarszawy/1913/1913-06.jpg), pełniła swoją funkcję aż do 1916 i przyłączenia Grochowa - o tym się chyba nie zawsze pamięta!
Zdaje się, że nową rogatkę moskiewską widać tu:
http://fotopolska.eu/171926,foto.html - za gościem z szerokim uśmiechem, ciemnym szaliczkiem i z 3ką na ramieniu.
Podsumowując, uważam że:
Rogatki Grochowskie/Moskiewskie=Lubelska/Zamoyskiego=Stare Rogatki=Park Skaryszewski a Rogatka Moskiewska=Podskarbińska/Grochowska=Kamionek
Jestem ciekaw Waszych opinii w tym temacie!
Offline