Kolejka Marecka - zaciekawiamy Warszawą



Forum Stowarzyszenia

  • Nie jesteś zalogowany.
  • Polecamy: Komputery

Ogłoszenie

Aktualności - www.facebook.com/sopw.kolejka.marecka Aktualności - www.facebook.com/sopw.kolejka.marecka


#221 21.06.2008 17:10:00

Daros

Moderator

Zarejestrowany: 13.05.2008
Posty: 1854

Offline

 

#222 21.06.2008 20:10:21

zaruk

Moderator Kombinator

Zarejestrowany: 24.01.2008
Posty: 1293

Re: trochę getta

Fajne. Dzięki wielkie.


Powoli, drążąc tunel, posuwa się strażnik-kret
Z małą czerwoną latarką przypiętą na czole.

Offline

 

#223 24.06.2008 11:48:54

chrisfox

administrator

status 1
GG? ni mom i nie bede mioł
Skąd: z getta
Zarejestrowany: 8.03.2007
Posty: 11926
WWW

Re: trochę getta

Pierwszą część znałem, w drugiej znalazłem kilka smakowitych widoczków - a także informację sugerującą, że wystawa (na której byliśmy rok temu) jest nadal czynna... Dzięki


Rozczyn dzieł Marksa wlany w bydląt czaszki
Wytwarza z mózgiem przedziwną miksturę

Offline

 

#224 25.06.2008 13:03:21

chrisfox

administrator

status 1
GG? ni mom i nie bede mioł
Skąd: z getta
Zarejestrowany: 8.03.2007
Posty: 11926
WWW

Re: trochę getta

Jedno krótkie - acz ważne dla mnie - pytanko. Jaką nawierzchnię miały Nowolipki?

Zdjęcia z okolic na wschód od Smoczej, pokazują asfalt. Na wykonanych od strony Nalewek, widzimy kostkę. Gdzie mogła być granica obu tych nawierzchni: na Karmelickiej, czy trochę dalej w którąś stronę? Nie ukrywam, ze mam pewne zdjątko, które by mi ładnie pasowało... No właśnie - albo do skrzyżowania ze Smoczą (ale jest tam kostka, więc by to musiał być któryś z zachodnich narożników - zakładając, że asfaltowa nawierzchnia nie przekraczała Smoczej na zachód), albo do Karmelickiej (ale asfalt musiałby się kończyć nieco dalej na zachód, albo mamy na obrazku któryś z narożników po wschodniej stronie).

Zdjęcia, naturalnie, wkleję - tylko coś chwilowo nie mogę znaleźć jednego z nich


Rozczyn dzieł Marksa wlany w bydląt czaszki
Wytwarza z mózgiem przedziwną miksturę

Offline

 

#225 25.06.2008 15:43:56

zaruk

Moderator Kombinator

Zarejestrowany: 24.01.2008
Posty: 1293

Re: trochę getta

Chyba wiem, o które zdjęcie Ci chodzi. Rzeczywiście widać na nim koniec kostki i początek asfaltu zaraz za, jak sądzę, skrzyżowaniem z Karmelicką (patrząc na zachód). Aby nie psuć Ci przyjemności pokazania tego zdjęcia, pokażę inne (z tej samej paczki chyba), przedstawiające, według mnie, ten sam budynek, ale od strony Karmelickiej. Oba zdjęcia - oczywiście, jeśli dobrze zgaduję o którym zdjęciu piszesz - są robione w odstępie chwili, z samochodu jadącego Karmelicką w kierunku północnym.

http://images32.fotosik.pl/298/fe57d8042e998c5fmed.jpg

Ostatnio edytowany przez zaruk (25.06.2008 15:45:05)


Powoli, drążąc tunel, posuwa się strażnik-kret
Z małą czerwoną latarką przypiętą na czole.

Offline

 

#226 25.06.2008 20:39:43

chrisfox

administrator

status 1
GG? ni mom i nie bede mioł
Skąd: z getta
Zarejestrowany: 8.03.2007
Posty: 11926
WWW

Re: trochę getta

Zgadujesz dobrze - ale z przyczyn ode mnie nie do końca zależnych, chwilkę jeszcze muszę poczekać


Rozczyn dzieł Marksa wlany w bydląt czaszki
Wytwarza z mózgiem przedziwną miksturę

Offline

 

#227 25.06.2008 22:09:17

zaruk

Moderator Kombinator

Zarejestrowany: 24.01.2008
Posty: 1293

Re: trochę getta

To ja w takim razie jeszcze coś z tej okolicy. Właśnie dziś wydało mi się, że poniższe zdjęcie dobrze pasuje do wałkowanego obecnie skrzyżowania Nowolipek z Karmelicką. Zobaczcie sami. Mnie by to pasowało na Nowolipki w kierunku zachodnim, ujęte tuż przed skrzyżowaniem z Karmelicką. Na rogu po prawej dom nr 22 z charakterystycznymi, łukowatymi oknami i boniowaniem na ciemnym tynku. Zgadza się też kilka innych szczegółów: latarnie wz.1856, dom przy Nowolipkach 19 (po lewej) i następny są łudząco podobne do tych z miniaturki w RG. Co o tym myślicie?

http://img232.imageshack.us/img232/2815/nowolipkinazachprzykarmlt5.jpg


Powoli, drążąc tunel, posuwa się strażnik-kret
Z małą czerwoną latarką przypiętą na czole.

Offline

 

#228 25.06.2008 23:05:30

chrisfox

administrator

status 1
GG? ni mom i nie bede mioł
Skąd: z getta
Zarejestrowany: 8.03.2007
Posty: 11926
WWW

Re: trochę getta

Oczywiście - biję brawo i przy okazji wklejam, co miałem wkleić. Proszę Państwa, Nowolipki 22. Patrzyłem na to, patrzyłem (potem pojawił się tramwaj - w tym wątku odrobinkę wyżej) a potem nareszcie odczytałem napis na tabliczce

http://kolejkamarecka.pun.pl/_fora/kolejkamarecka/gallery/2_1214427753.jpg


Rozczyn dzieł Marksa wlany w bydląt czaszki
Wytwarza z mózgiem przedziwną miksturę

Offline

 

#229 25.06.2008 23:25:34

zaruk

Moderator Kombinator

Zarejestrowany: 24.01.2008
Posty: 1293

Re: trochę getta

Super fotka - o większym zasięgu od tej, którą miałem. Dzięki.


Powoli, drążąc tunel, posuwa się strażnik-kret
Z małą czerwoną latarką przypiętą na czole.

Offline

 

#230 25.06.2008 23:27:40

chrisfox

administrator

status 1
GG? ni mom i nie bede mioł
Skąd: z getta
Zarejestrowany: 8.03.2007
Posty: 11926
WWW

Re: trochę getta

Jeśli już jesteśmy w tych okolicach...

http://kolejkamarecka.pun.pl/_fora/kolejkamarecka/gallery/2_1214428812.jpg

Czy nie jest to przypadkiem Karmelicka na południe, widziana z narożnika Dzielnej? Obserwuję nawet jakby lekki skręt szyn, ale znacznie ciekawsze są budynki - widać coś, co wygląda na Nowolipki 19, balkony i odcienie elewacji chyba nieźle korespondują z tym, co widać na niedawnym obrazku z tramwajem, ładnie też układa się linia wysokości zabudowy. Bardzo popuściłem wodze fantazji?


Rozczyn dzieł Marksa wlany w bydląt czaszki
Wytwarza z mózgiem przedziwną miksturę

Offline

 

#231 25.06.2008 23:58:29

chrisfox

administrator

status 1
GG? ni mom i nie bede mioł
Skąd: z getta
Zarejestrowany: 8.03.2007
Posty: 11926
WWW

Re: trochę getta

I jeszcze o coś przy okazji zapytam (robię odrobinę porządku i co chwila coś mi się przypomina):

http://kolejkamarecka.pun.pl/_fora/kolejkamarecka/gallery/2_1176287117.gif

Czy my tu w dolnym lewym rogu nie mamy przypadkiem szyny? Jeśli tak, chyba nie byłoby bardzo trudne wytypowanie ulicy, która mimo torów tramwajowych miała tak marną nawierzchnię i głębokie rynsztoki...

(jeśli to nie szyna i pytanie jest zbyt głupie... co złego, to nie ja )


Rozczyn dzieł Marksa wlany w bydląt czaszki
Wytwarza z mózgiem przedziwną miksturę

Offline

 

#232 26.06.2008 00:09:36

zaruk

Moderator Kombinator

Zarejestrowany: 24.01.2008
Posty: 1293

Re: trochę getta

Zanim odpowiem, wrócę na chwilkę do ostatniego postu. Sporo wskazuje, że masz rację. Sugestywny jest ten skręt torów, podobny bardzo do tego z poniższego zdjęcia (które ja rozpoznałem jako północny kraniec Karmelickiej przy Dzielnej).

http://kolejkamarecka.pun.pl/_fora/kolejkamarecka/gallery/76_1214431329.jpg

Dom po lewej (na moim zdjęciu) ma podobny wystrój jak dom po prawej (na Twoim zdjęciu), choć to seryjna produkcja warszawskich elementów zdobniczych. Tak więc sporo wskazuje, że mamy obfotografowaną nową część dzielnicy (choć nie na 100%).

Ostatnie wklejone przez Ciebie zdjęcie męczy mnie od dawna, na to "coś" nie zwróciłem dotychczas uwagi. Mogą być tory.
Pomyślcie nad tym - mnie przez kilka dni nie będzie, wierzę, że po powrocie wpadnę w stupor na widok Waszych nowych odkryć.
Pozdrawiam.


Powoli, drążąc tunel, posuwa się strażnik-kret
Z małą czerwoną latarką przypiętą na czole.

Offline

 

#233 26.06.2008 00:30:21

chrisfox

administrator

status 1
GG? ni mom i nie bede mioł
Skąd: z getta
Zarejestrowany: 8.03.2007
Posty: 11926
WWW

Re: trochę getta

Nie wszystko mi się tu idealnie podoba, ale... oby tak było. A w co wpadniesz po powrocie... Się zobaczy, mnie też troszkę może nie być (w weekend na pewno), pocieszające jest jedynie, że po dłuższym prawienicnierobieniu, zacząłem nieco grzebać tu i ówdzie - i muszę przyznać, że odrobina oderwania się od niektórych folderów, przyniosła pewne odświeżenie doznań. Gdzieniegdzie coś mi się chociaż chwilami kojarzy


Rozczyn dzieł Marksa wlany w bydląt czaszki
Wytwarza z mózgiem przedziwną miksturę

Offline

 

#234 26.06.2008 10:30:57

roox

miglanc

Skąd: ורשה
Zarejestrowany: 11.04.2007
Posty: 1529

Re: trochę getta

chrisfox napisał:

I jeszcze o coś przy okazji zapytam (robię odrobinę porządku i co chwila coś mi się przypomina):

http://kolejkamarecka.pun.pl/_fora/kolejkamarecka/gallery/2_1176287117.gif

Czy my tu w dolnym lewym rogu nie mamy przypadkiem szyny? Jeśli tak, chyba nie byłoby bardzo trudne wytypowanie ulicy, która mimo torów tramwajowych miała tak marną nawierzchnię i głębokie rynsztoki...

(jeśli to nie szyna i pytanie jest zbyt głupie... co złego, to nie ja )

Co do kocich łbów, rynsztoków i szyn to kojarzy mi się tylko jedna ulica - Muranowska. Miała te wszystkie elementy na odcinku pomiędzy Bonifraterską a Pl. Muranowskim, więc chyba można założyć, że odcinku na zachód od Placu też tak było. Chociaż ciężko stwierdzić czy to szyna, ja bym za to głowy nie dał. Już nie raz widzieliśmy fragmenty samochodu z którego robiono zdjęcie wchodzące w kadr. Chociaż dla mnie pierwsze skojarzenie to jednak Miła (pomijając szynę). Sam nie wiem...

A tak w ogóle Panowie to chapeau bas (jak przetłumaczył to pewien znany "polityk"  - czapa z łba ) za tą Karmelicką/Nowolipki

Offline

 

#235 27.06.2008 17:58:21

zaruk

Moderator Kombinator

Zarejestrowany: 24.01.2008
Posty: 1293

Re: trochę getta

(gościnnie z Krakowa)

Dziękuję/my. Chodzę po Krakowie i zazdrość bierze. Tego, co my zamieszczamy na tym forum, oni w ogóle chyba nie zauważają - tyle tu tego mają.


Powoli, drążąc tunel, posuwa się strażnik-kret
Z małą czerwoną latarką przypiętą na czole.

Offline

 

#236 29.06.2008 17:32:51

chrisfox

administrator

status 1
GG? ni mom i nie bede mioł
Skąd: z getta
Zarejestrowany: 8.03.2007
Posty: 11926
WWW

Re: trochę getta

zaruk napisał:

w ogóle chyba nie zauważają - tyle tu tego mają.

Po myślniku - bogactwo. Przed - ubóstwo. Się wyrównuje

Trochę im zazdroszczę, ale trochę nie. Trudno, ja akurat jestem stąd. I - bynajmniej nie z powodu jakichś bzdurnych animozji - gdzie, jak gdzie - do Krakowa na pewno się nie przeprowadzę.


Rozczyn dzieł Marksa wlany w bydląt czaszki
Wytwarza z mózgiem przedziwną miksturę

Offline

 

#237 29.06.2008 19:09:13

zaruk

Moderator Kombinator

Zarejestrowany: 24.01.2008
Posty: 1293

Re: trochę getta

Troszkę więcej czasu dziś było, więc są efekty.
Absorbuje mnie od pewnego czasu cała chmara zdjęć wykonanych z samochodu (jedno z nich niedawno wlepiał Chris). Fotki są trudne z uwagi na wąskie plany, skupione głównie na ludziach a nie na otoczeniu. Dwa z nich chyba udało mi się dziś rozpoznać.
Pierwsze przedstawia ulicę Miłą - rozpoznałem ją po nowoczesnym, niedokończonym budynku, który miał numer 43. Miałem też fotkę do porównania (przedwojenną) - już wklejam:

http://kolejkamarecka.pun.pl/_fora/kolejkamarecka/gallery/76_1214758128.jpg

http://img179.imageshack.us/img179/9601/mia41i43ao7.jpg

Drugie to przypadek chroniczny - wszystko mówi, że to np Franciszkańska, albo Nalewki, ale spróbuj to udowodnić. Fotka przedstawia ulicę Franciszkańską z domem nr 34 i - na drugim planie - z numerem 32. Poniżej dowód:

http://img147.imageshack.us/img147/2056/franciszkaska34copyix6.jpg

Nr 1 - dwie lampy oświetlające szyld, 2 - trzy ozdobne rozety w "kasetonach", 3 - rodzaj podpory balkonu (balkon nad półokrągłą bramą), 4 - podwójne rynny, 5 - dwa wysokie i wąskie wejścia, 6 - okno wystawowe z czterema szybkami, 7 - identyczny gzyms, 8 - numer 34 (jedyny element, którego nie ma na poniższym zdjęciu). Do porównania - zdjęcie przedwojenne (ciemniejszy obszar porywa się z grubsza ze zdjęciem okupacyjnym):

http://img147.imageshack.us/img147/5800/franciszkaska3430wd6.jpg

Niepomazane zdjęcie getta - w galerii.

Ostatnio edytowany przez zaruk (1.07.2008 07:33:29)


Powoli, drążąc tunel, posuwa się strażnik-kret
Z małą czerwoną latarką przypiętą na czole.

Offline

 

#238 1.07.2008 00:27:21

chrisfox

administrator

status 1
GG? ni mom i nie bede mioł
Skąd: z getta
Zarejestrowany: 8.03.2007
Posty: 11926
WWW

Re: trochę getta

Przerażające (w czytaniu ) - ale dowód wygląda nieźle. Ja bym to kupił. Trudne być musiało, niskie ukłony

Ze swej strony, przed snem pozwolę sobie wrzucić tu hipotezę. Właśnie przyglądam się (niechlujnie, jak to ja) pewnej parze zdjęć. Pierwsze jest takie:

http://kolejkamarecka.pun.pl/_fora/kolejkamarecka/gallery/2_1214863503.jpg

a drugie zidentyfikowane:

http://kolejkamarecka.pun.pl/_fora/kolejkamarecka/gallery/2_1214863541.jpg

Czy to przypadkiem nie ta sama ulica? Nie mam teraz czasu (ani ochoty ), żeby po tych obrazkach tak ślicznie malować jak Szanowny Kolega (w razie czego, jutro mogę się poprawić), ale popatrzcie na lewą stronę ulicy na zdjęciu górnym. Widzimy tam od lewej:
- trójkątny szczyt zniszczonego jednopiętrowego budynku
- piętrowy budynek bez dachu, za to z balkonami na pierwszym pietrze
- przerwę
- czteropiętrowy budynek (Miła 52?)
- coś, jakby wylot ulicy (Miłej)
- trzypiętrowy budynek (gabarytowa Miła 55 całkiem ładnie pasuje)
- dalej już niewyraźnie, ale widzę tam coś jakby budynki dwupiętrowy, piętrowy i znów o piętro wyższy

Po stronie prawej, widzimy za to dwa piętrowe budynki - ten drugi, który stałby przed hipotetyczną Miłą, ma nawet balkon.

Odwróćmy teraz kolejność tego wszystkiego i spójrzmy na zdjęcie robione od Gęsiej. Pasuje? Mnie tak. Lubeckiego, tuż za skrzyżowaniem z Niską.


Rozczyn dzieł Marksa wlany w bydląt czaszki
Wytwarza z mózgiem przedziwną miksturę

Offline

 

#239 1.07.2008 08:00:31

zaruk

Moderator Kombinator

Zarejestrowany: 24.01.2008
Posty: 1293

Re: trochę getta

Uff, bardzo ambitne przedsięwzięcie - to zdjęcie spędza mi sen z powiek (no, prawie ). Ja w rozpaczy próbowałem przypasować je do Waliców (ale tak na prawdę nie odważyłem się za bardzo w to wgłębiać). Fajna hipoteza, pod wieloma względami dobrze pasująca, choć są pewne wątpliwości. Najpoważniejsza - przynajmniej dla mnie -  to ilość pięter w budynku typowanym na Miłą 55 (o ile, oczywiście, dobrze policzyłem budynki i nie porównuję ze sobą różnych kamienic). Otóż na zidentyfikowanym zdjęciu kamienica na rogu Lubeckiego i Miłej ma cztery piętra:

http://img209.imageshack.us/img209/4593/mia55rg1.jpg

Zaś na zdjęciu analizowanym ma trzy:

http://img523.imageshack.us/img523/6776/mia551oa0.jpg

Ale może coś poknociłem, nie wiem.


Powoli, drążąc tunel, posuwa się strażnik-kret
Z małą czerwoną latarką przypiętą na czole.

Offline

 

#240 1.07.2008 08:06:13

chrisfox

administrator

status 1
GG? ni mom i nie bede mioł
Skąd: z getta
Zarejestrowany: 8.03.2007
Posty: 11926
WWW

Re: trochę getta

Na analizowanym ma trzy, w gabarytach ma trzy i na fotce robionej z Gęsiej ma trzy - czteropiętrowy budynek, który na górnym zdjęciu oznaczyłeś nr 55, to Miła 52, po północnej stronie. Miła 55, to ten bliższy, trzypiętrowy. Zaraz chyba siądę do numerowania


Rozczyn dzieł Marksa wlany w bydląt czaszki
Wytwarza z mózgiem przedziwną miksturę

Offline

 

                                 Czasy takie, że na fb też trzeba trochę istnieć - zajrzyjcie do nas i tam. A tu jesteśmy już od dobrych dziesięciu lat :)                                

adres IP


Stopka forum

RSS
Powered by PunBB 1.2.23
© Copyright 2002–2008 PunBB
Polityka cookies - Wersja Lo-Fi


Darmowe Forum | Ciekawe Fora | Darmowe Fora
przegrywanie kaset vhs łódz mapa fotowoltaiki