Forum Stowarzyszenia
administrator
Grochu7 napisał:
Ten sam plan, w oryginalnej wersji mo¿na podziwiaæ w "Kronice" Ringelbluma - i zapewne z niej skorzysta³a R. Sakowska.
Przepraszam, je¶li czego¶ nie rozumiem (i z³o¶liwo¶ci tu te¿ nijakiej nie ma), ale pó¼no ju¿ i nieco jestem dzisiejsz± piêkn± pogod± zmêczony. Oryginalna wersja planu z angielskimi komentarzami? To Ringelblum, czy jednak mamy do czynienia z dokumentem jeszcze przez kogo¶ obrabianym zanim wykorzysta³a go p. Sakowska?
Offline
Użytkownik
Oryginalna, tj. za "Black Book of Polish Jewry" z 1943 r., a nie po "edycji" p. Sakowskiej.
Offline
administrator
Wszak pisa³em o zmêczeniu Siê nie pomy¶la³o, dziêkujê za wyrozumia³o¶æ.
Offline
Użytkownik
Spojrza³em na powy¿szy plan getta i mam pytania:
Czy wzd³u¿ ul. Kolskiej by³ mur czy jakie¶ prowizoryczne ogrodzenie?
Czy za racji zabudowy pomiêdzy Spokojn± a Kolsk± nie by³o tam "s³abych punktów" u³atwiaj±cych komunikacjê z aryjsk± stron±?
Offline
Użytkownik
W zalewie "z³ych" planów getta mam do zaoferowania co¶ odmiennego - niez³y plan, choæ z pewn± wad± fabryczn± - brakiem datowania:
Jak zapewne poznajecie - zdjêcie podkrad³em niecnie z s. 209 "Przewodnika" (wyd. 2013). Niestety - nie mam go w lepszej jako¶ci, a tylko skan... a trochê siê ró¿ni od planów P. Weszpiñskiego do³±czonych do ksi±¿ki.
Moja próba datowania i w±tpliwo¶ci:
1. Na Siennej granica biegnie "zygzakiem", a nie ¶rodkiem ulicy - czyli przed 5.10.1941 r.
2. Stawki 6-10 s± w getcie (patrz "wystêp" nad wska¼nikiem) - czyli po lutym 1941 r.
3. Ale blok kamienic na rogu Bonifraterskiej i ¯oliborskiej jest w getcie "odciêta"... co wg mapy do "Przewodnika" powinno siê skoñczyæ w styczniu/lutym, po przy³±czeniu zabudowy przy ¯oliborskiej do getta. Tylko wtedy budowa k³adki nad "Przebiegiem" w czerwcu mia³aby ma³o sensu, je¶li rzeczywi¶cie by³aby dostêpna od strony posesji przy ¯oliborskiej. No i na co aryjskiej stronie sama ul. Przebieg (bez zabudowañ przy niej)?
4. Blok pomiêdzy Krochmaln±, Grzybowsk± i Ciep³± (Krochmalna 29 z przyleg³o¶ciami) jest poza gettem - wg mapy do "Przewodnika" wy³±czony z getta w lutym 1942... chocia¿ nie zauwa¿y³em na pierwszy rzut oka w ¼ród³ach kto to mówi i na podstawie czego to piêkne datowanie (ale pewnie niezast±piona G¯).
Pewnie wytrawni fachowcy od mêczenia tych granic powiedz± co¶ wiêcej... a pewnie w ¯IHu le¿y orygina³, z którego mogliby¶my zrobiæ lepsz± kopiê.
https://polona.pl/item/7921863/2/ - a tu macie opis granic getta w styczniu 1941 r. (wg NKW) - jest to cudownie dok³adny opis... ale nie zainwestowa³em jeszcze wieczora w jego analizê... Dajcie znaæ jak co¶ z niego "wy³owicie" - ale zdaje siê, ¿e na jego podstawie jest zrobiona "podstawowa" mapa do "Przewodnika". Byæ mo¿e dlatego na niej nie ma zaznaczonych zmian z samego pocz±tku getta?
Offline
administrator
Taak, ten planik jaki¶ czas temu wypatrzy³em i pomy¶la³em sobie, ¿e oni wówczas pewnie lepiej znali granice getta, ni¿ my dzi¶... Brak³o czasu, prêdko wówczas z konieczno¶ci zaj±³em siê czym¶ innym i ciekawy temat jako¶ poszed³ w odstawkê
Offline
Użytkownik
W ramach majowego ¶wiêta siad³em do pracy i znalaz³em taki piêkny opis:
Zwróæcie uwagê na ten fragment:
"Dodaæ jeszcze nale¿y, ¿e do dzielnicy aryjskiej zosta³ jeszcze do³±czony blok domów, le¿±cy miêdzy Grzybowsk± (jedna posesja), Ciep³± i Krochmaln±" (G¯ nr 36/1940 z 22.11.1940 r.)
Czyli "dziura" w planie zrobionym ¯SP jest s³uszna Czy kto¶ ma cierpliwo¶æ, ¿eby prze¶ledziæ granice metr po metrze? Ja niestety nie mam obecnie na to czasu...
Offline
administrator
Kiedy¶ siê do tego zabiera³em, bardzo uczciwie. I w³a¶nie przez ten nieszczêsny czas projekt zosta³ zawieszony
Offline
Użytkownik
Teraz mam co¶ z mojego ulubionego pisma - plan getta z okresu "przycinania" go jesieni± 1941 r. w opisie informacja o tym, ¿e ¯ydom nie wolno siê przeprowadzaæ do terenów zakreskowanych.
G¯ nr 105/1941 z 31.10.1941 napisał:
Je¶li chcecie / potrzebujecie - chyba dam radê go znale¼æ w lepszej rozdzielczo¶ci.
Offline
administrator
Oczywi¶cie, gdyby siê mo¿na by³o o co¶ dok³adniejszego u¶miechn±æ...
Offline
Użytkownik
https://1drv.ms/i/s!AneYGNYeVo6Kgq1VbLO6njIdCYkLfg - nie jest du¿o dok³±dniej, ale mo¿na chocia¿ trochê zobaczyæ.
[EDIT:]
Poni¿ej prezentujê znalezione przeze mnie ró¿nice planów z G¯ i z funkcjonariuszem ¯SP z planem do Przewodnika. Je¶li kto¶ z Was znajdzie co¶ wiêcej - proszê, piszcie ¶mia³o. Ja zapewne na jaki¶ czas przymknê interes - zaraz z tematów granic przeniosê siê na zaopatrzenie i produkcjê.
1. Blok pomiêdzy Grzybowsk±, Ciep³± i Krochmaln± (komisariat Policji Polskiej), zosta³ wy³±czony z getta ju¿ w okresie jego tworzenia, nie w lutym 1942 r. (jak podaje plan). Patrz: G¯ z 22.11.1940 r. „Dodaæ jeszcze nale¿y, ¿e do dzielnicy aryjskiej zosta³ jeszcze do³±czony blok domów le¿±cy miêdzy Grzybowsk± (jedna posesja), Ciep³± i Krochmaln±.
2. Na planie zamieszczonym w Przewodniku, s. 209 (z funkcjonariuszem ¯SP – datujê go na 1941 r., po przy³±czeniu Stawek 6-10, ale przed pocz±tkiem jesiennego zacie¶niania getta), oraz na planie z G¯ z 31.10.1941 (który jest zaskakuj±co dok³adny), okazuje siê, i¿:
a. Stawki od skrzy¿owania ze Smocz± do Okopowej by³y wy³±czone z getta jeszcze przed koñcem pa¼dziernika, a nie w grudniu jak sugeruje plan.
b. Budynki od przy ¯oliborskiej (od Pokornej do Bonifraterskiej) nie s± przy³±czone do getta – poza blokiem na rogu (do którego prowadzi k³adka nad Przebiegiem).
c. Od Ch³odnej odchodz± dwa „zêby” a¿ do Okopowej (poza doj¶ciem do S±dów).
d. Nie widaæ nale¿±cych do getta posesji na wschód od Przechodniej.
e. Enklawa aryjska przy Ceglanej ma wyra¼nie inny kszta³t.
f. Na planie z funkcjonariuszem ¯SP z nieznanego mi powodu pojawiaj± siê „wciêcia” do getta przy Siennej (w okolicy skrzy¿owania z Sosnow±).
Ostatnio edytowany przez Grochu7 (4.05.2017 10:17:18)
Offline
administrator
Piêknie widaæ wszystko, co istotne. Dziêkujê.
Offline
Użytkownik
Ludzie drodzy!
Szuka³em ¿elaza, a znalaz³em z³oto!
Oto dobry plan getta:
https://polona.pl/item/sperrgebiet-dzie … o:metadata
Offline
Użytkownik
Fantastyczna.
Zwróci³e¶ uwagê na wspomnian± kiedy¶ Ogrodow± 17
http://www.kolejkamarecka.pun.pl/viewto … 345#p34345
Offline
administrator
Usi³ujê obejrzeæ, b³±d
Offline
administrator
B³±d usuniêty, plan pobrany. Tak, to jest to, co na znanym zdjêciu pokazuje funkcjonariusz S³u¿by Porz±dkowej (#65), tego mi by³o trzeba. W stosunku do planów z Przewodnika jest tu - i nareszcie j± widzê dok³adnie i bezdyskusyjnie - drobna (no, nie taka znów drobna) ró¿nica w okolicach Krochmalnej. Browar znajduje siê poza gettem.
Offline
Użytkownik
Plan z funkcjonariuszem jest lekko inny - gdy¿ na nim jest nieco inny przebieg pó³nocnej granicy getta.
Patrz:
1. Rejon pl. Parysowskiego z funkcjonariuszem ma "g³adkie" granice po ulicach, za¶ na tym widaæ, ¿e czê¶æ nieparzystej strony Dzikiej jest poza gettem.
2. Przebieg granicy na Stawkach i ¯oliborskiej ma nieco inny przebieg - plan z funkcjonariuszem w³±cza ju¿ zabudowania Umschlagu i nieparzyst± stronê Stawek do Pokornej.
Przewodnik, po czê¶ci przecz±c w³asnej mapie, wskazuje, i¿ "Niemcy, na prze³omie stycznia i lutego 1941 r. zezwolili na przy³±czenie do getta pewnej liczby domów w pó³nocnej czê¶ci dzielnicy z przeznaczeniem na punkty. Do getta w³±czono wówczas: nieparzyst± stronê ul. Dzikiej, miêdzy ul. Nisk± i Parysowsk±, oraz ca³± nieparzyst± stronê ul. Stawki miêdzy Pokorn± a Dzik±. Przy³±czono te¿ domy przy ul. Stawki 6-10 wraz z istniej±c± tam bocznic± kolejow± i magazynami." (s. 345)
Ostatnio edytowany przez Grochu7 (22.03.2018 14:13:50)
Offline
administrator
Tamtych okolic teraz nie porównywa³em, skupiwszy uwagê na Haberbuschu
Offline
Użytkownik
A teraz drobny smako³yk - a przynajmniej jego zapowied¼.
W 1946 r. na zlecenie C¯KH niejaki in¿ Sobel mia³ stworzyæ plan getta - obecnie dostêpny w ¯IH (sygn. 245). Niestety nie mam go pod rêk± - a na cbj.jhi.pl te¿ go nie dali. Je¶li by kto¶ móg³ zrobiæ jego zdjêcie w ¯IH - by³bym wdziêczny, je¶li nie - jako¶ wiosn± go wyci±gnê.
Offline